No to test na tradycjonalizm dla tego forum: czy wybralibyście uczestnictwo we Mszy w kaplicy u x. Trytka czy udział w NOMie ?
Akurat w Krakowie to jest wybór mszy trydenckich.
Jak zmusi Pan okupanta do dymisji? Kto dał Panu mandat do orzekania o herezji osoby piastującej najwyższy urząd w Kościele? W przeszłości też bywali rozmaici, tyle że ich Kościół osądzał po jakimś czasie. Ja nie mam ani kompetencji, ani ochoty z kimkolwiek dzielić moich wątpliwości dotyczących obecnego biskupia Rzymu Franciszka. Jeśli to robię, to we własnym sercu. Koniec na ten temat dyskusji. Racje sedewakantystółw rozumiem. To tyle i aż tyle.
Kanon 1335 (...)jeśli cenzura wiążąca mocą samego prawa nie została deklarowana, zakaz ulega ponadto zawieszeniu, ilekroć wierny prosi o sakrament lub sakramentalia bądź o akt rządzenia; wolno zaś o to prosić z jakiejkolwiek słusznej przyczyny.
Zadaję jedynie pytanie co zrobić jeżeli papież zaangażuje nieomylność, a sformułowanie będzie stało w sprzeczności z dotychczasowym nauczaniem Kościoła?
Kościół orzekł, że wszystko co dotyczy spraw wiary i obyczajów, ma nałożoną klauzulę nieomylności.
Cytat: giuseppefull w Listopada 09, 2013, 12:30:41 pmKościół orzekł, że wszystko co dotyczy spraw wiary i obyczajów, ma nałożoną klauzulę nieomylności.Proszę o dowód tego rewolucyjnego stwierdzenia
Z tego w żaden sposób nie wynika, że każda wypowiedź papieska w sprawie wiary i moralności jest nieomyla. Kościół jest nieomylny. Papież nieomylnie mówi jako nieomylny Kosciół wtedy i tylko wtedy, gdy mówi ex cathedra.
No właśnie, tylko wtedy, gdy "uroczyście ogłasza", co czyni niezwykle rzadko. Na przykład poranne kazania Ojca Świętego Franciszka, choć dotyczą wiary i moralności, nieomylne nijak nie są.
Osobiście nie widzę żadnych powodów by rozpatrywać X. Rafała tak, jakby był prawosławnym popem...