Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:58:35 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Święto Miłosierdzia Bożego vs. Biała Niedziela - strona www św. Benona
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: Święto Miłosierdzia Bożego vs. Biała Niedziela - strona www św. Benona  (Przeczytany 10763 razy)
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 18, 2009, 23:57:33 pm »

Po raz kolejny polecam Dzienniczek.
 »Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe. Od tej chwili ściślej obcuję z duszami cierpiącymi«" (Dz. 20


Rozumiem. Szkoda, że nie mamy święta Sprawiedliwości Bożej. (Dreszcz strachu przechodzi po plecach. I to dobrze.)
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 19, 2009, 20:07:30 pm »

czemu szkoda? wiara ze strachu?
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 19, 2009, 20:18:07 pm »

Dlaczego webmaster strony św. Benona nie podał informacji w kalendarzu informacji o Swięcie Miłosierdzia Bożego? Jutrzejszy dzień jest tylko określony, zgodnie z Mszałem, jako Biała Niedziela. Przypominam jednak, że jutro obchodzimy jedno z największych świąt, przy którym Biała Niedziela, mówiąc kolokwialnie, się chowa.

Na jakiej podstawie - kanonicznej - uważa Pan to śwęto za jedno z najważniejszych?

A stronie diecezji katowickiej, w ORDO, ten dzień opisany jest tak:
19 IV 2 NIEDZIELA WIELKANOCNA - MIŁOSIERDZIA BOŻEGO ##

/dwa krzyżyki oznaczają: zakazana msza pogrzebowa;
nic o klasie święta/
http://www.ordo.archidiecezja.katowice.pl/ORDO/

a jeśli chodzi o klasy świąt, podam całość (link-jw)

Cytuj
1. Paschalne Triduum Męki i Zmartwychwstania Pańskiego.
2. Narodzenie Pańskie, Objawienie, Wniebowstąpienie i Zesłanie Ducha Świętego. Niedziele Adwentu, Wielkiego Postu, Okresu Wielkanocnego. Środa Popielcowa. Dni Wielkiego Tygodnia od poniedziałku do czwartku włącznie. Dni w Oktawie Wielkanocy.
3. Uroczystości Pańskie, Najśw. Maryi Panny oraz świętych, umieszczone w kalendarzu ogólnym. Wspomnienie wszystkich wiernych zmarłych.
4. Uroczystości własne, a mianowicie:
   a) Uroczystość głównego patrona miejscowości lub miasta.
   b) Uroczystość poświęcenia i rocznicy poświęcenia kościoła własnego.
   c) Uroczystość tytułu kościoła własnego.
   d) Uroczystość tytułu albo założyciela, albo głównego patrona zakonu lub zgromadzenia.

II.

5. Święta Pańskie umieszczone w kalendarzu ogólnym.
6. Niedziele okresu Narodzenia Pańskiego i Okresu Zwykłego.
7. Święta Najśw. Maryi Panny i świętych umieszczone w kalendarzu ogólnym.
8. Święta własne, a mianowicie:
   a) Święto głównego patrona diecezji.
   b) Święto rocznicy poświęcenia kościoła katedralnego.
   c) Święto głównego patrona regionu, prowincji, narodu lub większego terytorium.
   d) Święto tytułu albo założyciela, albo głównego patrona zakonu lub zgromadzenia i prowincji zakonnej, z zachowaniem przepisów zawartych w nr. 4.
   e) Inne święta własne jakiegoś kościoła;
   f) Inne święta wpisane do kalendarza diecezji, zakonu lub zgromadzenia.
9. Dni okresu Adwentu od 17 do 24 grudnia włącznie. Dni w oktawie Narodzenia Pańskiego. Dni powszednie okresu Wielkiego Postu.

III.

10. Wspomnienia obowiązkowe podane w kalendarzu ogólnym.
11. Wspomnienia obowiązkowe własne, a mianowicie:
   a) Wspomnienie drugorzędnego patrona miejsca, diecezji, regionu albo prowincji zakonnej;
   b) Inne wspomnienia obowiązkowe wpisane w kalendarzu danej diecezji, zakonu lub zgromadzenia.
12. Wspomnienia dowolne. Można je obchodzić nawet w dni wymienione w nr. 9, z zachowaniem odnośnych przepisów podanych w Ogólnym wprowadzeniu do Mszału Rzymskiego i do Liturgii Godzin. W podobny sposób jak wspomnienia dowolne można obchodzić wspomnienia obowiązkowe zachodzące przypadkowo w dni powszednie Wielkiego Postu.
13. Dni powszednie Adwentu do 16 grudnia włącznie.
Dni okresu Narodzenia Pańskiego od dnia 2 stycznia do soboty po Objawieniu Pańskim.
Dni powszednie Okresu Wielkanocnego od poniedziałku po Oktawie Wielkanocy do soboty przed Zesłaniem Ducha Świętego włącznie. Dni powszednie Okresu Zwykłego.
  Jeżeli kilka obchodów liturgicznych zbiega się w tym samym dniu, pierwszeństwo ma ten, który zajmuje wyższe miejsce w Tabeli dni liturgicznych.
Uroczystość przypadającą na dzień liturgiczny mający pierwszeństwo przenosi się na najbliższy dzień wolny od obchodów wymienionych w numerach 1–8 Tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych. Należy zachować przepisy zawarte w nr 5 Ogólnych norm roku liturgicznego. Obchody niższego stopnia w tym roku się opuszcza.
  Jeżeli w tym samym dniu zbiegają się II Nieszpory dnia bieżącego oraz I Nieszpory dnia następnego, to pierwszeństwo mają Nieszpory tego obchodu liturgicznego, który w tabeli pierwszeństwa dni liturgicznych zajmuje wyższe miejsce. Gdy obydwa obchody są równe stopniem, pierwszeństwo mają Nieszpory dnia bieżącego.

Z czego wynika, że ta niedziela ma klasę I-ą, bez względu na nazwę: Biała czy Miłosierdzia Bożego.

I na boku.
Dziś mój Tata zadzwonił, że nowy metropolita szczecińsko-kamieński niespodziewanie pojawił się przed południem w domu macierzystym sióstr Faustynek
(założonym przez ks. Sopoćkę wg wizji s. Faustyny, w Myśliborzu). Jako, że ma zwykle pod ręką aparat fotograficzny, jeśli coś pstryknął i będzie ciekawe, podeślę.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 19, 2009, 20:24:04 pm wysłana przez romeck » Zapisane
panther
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 19, 2009, 21:39:50 pm »

Byłam dzisiaj na KRR i ani słowem nie wspomniano o święcie Bożego Miłosierdzia. Gdyby nawet ktoś nie uznawał tego święta, to czy można milczeć o Bożej dobroci i miłosierdziu zwłaszcza w taki dzień?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2009, 10:50:38 am wysłana przez Bagheera » Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 19, 2009, 21:47:39 pm »

Nie przesadzajmy z tą krytyką. Jeden kapłan wspomni, inni nie - ale żeby od razu nie uznawał ?

p.s. ma Pani b. ładny awatar :)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Adam
aktywista
*****
Wiadomości: 764

« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 19, 2009, 21:50:00 pm »

Byłam dzisiaj na KRR i ani słowem nie wspomniano o święcie Bożego Miłosierdzia. Ale jeśli nawet nie uznaje się tego święta, to czy można milczeć o Bożej dobroci i miłosierdziu zwłaszcza w taki dzień?

Co to znaczy, "nie uznaje się"?
Zapisane
panther
Gość
« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 19, 2009, 22:02:48 pm »

Nie przesadzajmy z tą krytyką. Jeden kapłan wspomni, inni nie - ale żeby od razu nie uznawał ?

O uznawaniu pisałam teoretycznie, mając na myśli negatywnie nastawionych do nowych, posoborowych świąt tradycjonalistów :)

p.s. ma Pani b. ładny awatar :)
dziękuję :)
Zapisane
zatem
bywalec
**
Wiadomości: 54

« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 19, 2009, 22:16:54 pm »

Dzisiejsza kolekta (w zakresie, w jakim określa Boga jako miłosiernego) pasuje do św. Miłosierdzia Bożego: "Boże zawsze miłosierny, Ty przez doroczną uroczystość wielkanocną umacniasz wiarę Twojego ludu, pomnóż łaskę, której udzieliłeś, abyśmy wszyscy głębiej pojęli, jak wielki jest chrzest, przez który zostaliśmy ochrzczeni, jak potężny jest Duch, przez którego zostaliśmy odrodzeni, i jak cenna jest Krew, przez którą zostaliśmy odkupieni. Przez naszego Pana..."
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 19, 2009, 22:19:36 pm »

O uznawaniu pisałam teoretycznie, mając na myśli negatywnie nastawionych do nowych, posoborowych świąt tradycjonalistów :)

Oj trochę Pani przesadziła! Jest problem z nieszczęśliwym przeniesieniem Święta Chrystusa Króla z ostatniej niedzieli października na ostatnią niedzielę roku liturgicznego, co ma swój wymiar teologiczny, ale tak generalnie??? Nie zauważam tego.

P.S. Pozdrowienia po linii przyjaciół kota!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
panther
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 19, 2009, 22:31:48 pm »

ach, mogę być źle zrozumiana. Oczywiście nie uogólniam i nie twierdzę, że wszyscy tradycjonaliści są negatywnie nastawieni. Przypuszczam tylko, że mogą tacy tradycjonaliści gdzieś istnieć...

Pozdrawiam
Zapisane
Fidelis
Gość
« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 19, 2009, 22:58:40 pm »

czemu szkoda? wiara ze strachu?

Lepsza wiara ze strachu niż naiwna i cukierkowata ufność w nieograniczone Miłosierdzie Boże. Praktycznie i politycznie na sprawę patrzę. Ładnie by wyglądał dzisiaj Kościół gdyby w wiekach minionych nauczano na wpół dzikich praojców naszych o nieograniczonym Miłosierdziu. Toż to przyzwolenie na zabicie własnej matki. Dzisiaj rozumiemy to inaczej i nikt Miłosierdziu Bożemu nie zaprzecza, ale lepsza odrobina strachu przed ogniem wiecznym niż naiwna ufność w tezę, że "szef przymknie oko".
Wskazana jest odrobina strachu choćby ze względów katechetyczno wychowawczych. 
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 20, 2009, 08:45:43 am »

Toż to przyzwolenie na zabicie własnej matki. Dzisiaj rozumiemy to inaczej i nikt Miłosierdziu Bożemu nie zaprzecza, ale lepsza odrobina strachu przed ogniem wiecznym niż naiwna ufność w tezę, że "szef przymknie oko". Wskazana jest odrobina strachu choćby ze względów katechetyczno wychowawczych. 

Trochę Pan przesadza. Wszak napisano, że ludzie, którzy za życia czynili wyłącznie zło nie są w stanie przyjąć Miłosierdzia Bożego w godzinie śmierci. Ci ludzie idą do piekła, bo oni sami ograniczają miłosierdzie wobec nich. To też jest w dzienniczku. "Szef" nie przymyka oka! Bóg chce, ale to ludzie mówią "nie".
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #27 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:19:07 am »

Mam pytanie. Przepraszam bardzo że naiwne i bardzo proste, ale bywa że sprawy proste okazują się zawikłane, w tym przypadku dla mnie przynajmniej. Otóż:

w Miłosierdzie Boże nikt nie wątpi i bardzo, bardzo, bardzo pokłada w nim nadzieję. Ja jak najbardziej. Jak zatem pogodzić ufność i wiarę w Miłosierdzie Boże z "judicabit vivos et mortuos", które wypowiadamy w Credo? Czy wiara w nieskończone Miłosierdzie Boże nie jest pewną formą pobożnego życzenia i płonnej nadziei, która przejawia się w postawie: "trochę sobie jeszcze pogrzeszę bo Pan i tak jest miłosierny i wszystko mi przebaczy". Jak się to ma Sprawiedliwości Bożej i słusznej potępieńczej kary za grzechy?
Sadzę, że dla naszych praojców Miłosierdzie Boże miało bardziej ograniczony wymiar.
Wizja pustego piekła i nieograniczonego Miłosierdzia Bożego trochę mnie niepokoi. Taka nowa teoria powszechnego zbawienia. Więc po co się starać?

Panie fidelis too, co Pan prezentuje, to stuprocentowy jansenizm.
Zapisane
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #28 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:25:40 am »

Pan Jezus: "Ja pragnę, aby było Miłosierdzia święto. Chcę, aby ten obraz, który wymalujesz pędzlem, był uroczyście poświęcony w pierwszą niedzielę po Wielkanocy, ta niedziela ma być świętem Miłosierdzia." (Dz. 49)

"Kto w tym dniu przystąpi do Źródła Życia, ten dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 300)."

"W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego" (Dz. 699)

"Nie znajdzie żadna dusza usprawiedliwienia, dopokąd się nie zwróci z ufnością do miłosierdzia mojego, i dlatego pierwsza niedziela po Wielkanocy ma być świętem Miłosierdzia, a kapłani mają w tym dniu mówić duszom o wielkim i niezgłębionym miłosierdziu moim (Dz. 570)

 Drogi Panie, kolego! Objawienia s. Faustyny są objawieniami prywatnymi. Chwała Panu za Pańską pobożność, ale jako objawienia prywatne, mogę dla mnie nie mieć żadnej wartości, nie muszę w nie wierzyć. Miłosierdzie Boże jest znane od początku istnienia Kościoła Katolickiego, ale KK zna też pojęcie sprawiedliwości Bożej - która za dobro wynagradza a za zło karze! I oderwanie miłosierdzia od sprawiedliwości, prowadzi do wypaczenia.  
 Polecam o.Shuppa "Czyściec". Tam bardzo dobrze, według mnie omawia się i sprawiedliwość i miłosierdzie Boże.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 20, 2009, 09:27:35 am wysłana przez andrea » Zapisane
andrea
bywalec
**
Wiadomości: 53


Stat crux dum volvitur orbis

« Odpowiedz #29 dnia: Kwietnia 20, 2009, 09:32:54 am »

Mam pytanie. Przepraszam bardzo że naiwne i bardzo proste, ale bywa że sprawy proste okazują się zawikłane, w tym przypadku dla mnie przynajmniej. Otóż:

w Miłosierdzie Boże nikt nie wątpi i bardzo, bardzo, bardzo pokłada w nim nadzieję. Ja jak najbardziej. Jak zatem pogodzić ufność i wiarę w Miłosierdzie Boże z "judicabit vivos et mortuos", które wypowiadamy w Credo? Czy wiara w nieskończone Miłosierdzie Boże nie jest pewną formą pobożnego życzenia i płonnej nadziei, która przejawia się w postawie: "trochę sobie jeszcze pogrzeszę bo Pan i tak jest miłosierny i wszystko mi przebaczy". Jak się to ma Sprawiedliwości Bożej i słusznej potępieńczej kary za grzechy?
Sadzę, że dla naszych praojców Miłosierdzie Boże miało bardziej ograniczony wymiar.
Wizja pustego piekła i nieograniczonego Miłosierdzia Bożego trochę mnie niepokoi. Taka nowa teoria powszechnego zbawienia. Więc po co się starać?

Panie fidelis too, co Pan prezentuje, to stuprocentowy jansenizm.

 Michale nie zgodzę się z tobą. Niestety w czasach współczesnych, uważa, się , że Pan Bóg to dobrotliwy staruszek z demencją,  z którym się negocjuje, a jak się nie uda to powołamy się na miłosierdzie i sprawa będzie załatwiona. Więc teraz, nasze życie to nie czas zasług, ale czas dobrej zabawy. Właśnie warto przypominać o sprawiedliwości, nawet w odoniesieniu do miłosierdzia, ale i sprawiedliwości nie można zlekceważyć.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Święto Miłosierdzia Bożego vs. Biała Niedziela - strona www św. Benona « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!