Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:29:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Opłatki z hipermarketów są nieważne!"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: "Opłatki z hipermarketów są nieważne!"  (Przeczytany 3557 razy)
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« dnia: Grudnia 06, 2010, 12:47:50 pm »

http://www.papilot.pl/lifestyle-ciekawostki/7042/Kosciol-alarmuje-Oplatki-z-hipermarketow-sa-niewazne.html

"W tym roku nie tylko od księży czy sióstr zakonnych można kupić opłatek. Sprzedaje się je często w hipermarketach na świątecznych stoiskach. Kościół jednak alarmuje – taki opłatek jest nieważny, bo nie został poświęcony! Ksiądz Robert Kaniowski z Mrągowa w rozmowie z Super Expressem wyjaśnia: „Boże Narodzenie to święto religijne. Z tego wielkiego święta niektórzy robią jedynie pustą świecką tradycję. Dzielenie się opłatkiem to chrześcijański obyczaj. Dlatego opłatek musi być koniecznie poświęcony."

Czy Wigilia również w takim razie jest nieważna? Jakie to niesie konsekwencje (grzech powszedni?, ciężki?)
Może ktoś mi wytłumaczy?
Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #1 dnia: Grudnia 06, 2010, 13:53:42 pm »

A wigilia to Sakrament,ze ma byc wazna? :)
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #2 dnia: Grudnia 06, 2010, 14:22:52 pm »

Czy Wigilia również w takim razie jest nieważna?
Oczywiście że nie jest ważna. Do ważnosci wigilii potrzebny jest karp po żydowsku i poświęcony opłatek.

Jakie to niesie konsekwencje (grzech powszedni?, ciężki?)
Stanowi to akt apostatyczny

Może ktoś mi wytłumaczy?
Ja sobie tylko żartuję...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 665

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #3 dnia: Grudnia 06, 2010, 14:26:33 pm »

Znicze podobno też powinno się święcić - ciekawe który ze straganiarzy może się tym poszczycić.

Jedna moja znajoma zanosiła znicze do księdza, żeby jej poświęcił, a po paru dniach znosiła wypalone znicze z grobu do domu, żeby je dodatkowo wypalić w piecu, bo "poświęconego wosku nie można wyrzucać na śmietnik".
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #4 dnia: Grudnia 06, 2010, 14:34:04 pm »

Czy Wigilia również w takim razie jest nieważna?
Oczywiście że nie jest ważna. Do ważnosci wigilii potrzebny jest karp po żydowsku i poświęcony opłatek.

I oczywiście flaszka ;D

Jak nie wiadomo oo co chodzi to chodzi o......

Tak poważnie to kultura supermarketu wdziera się wszedzie, nawet do sfery religijnej. W Katowicach to miała być nawet kaplica (a może nawet jest).
Pracowałem krótko w supermarkecie.Dyrektorem był Francuz, który bardzo chciał się nauczyć polskiego, ale słabo mu szło.Kaleczył nasz język niemiłosiernie.
Gdy było otwarcie zaczął:
 - 'Jest z nami chrząszcz"
Wszyscy spojrzeli zdumieni nie wiedząc o co mu chodzi. Chodziło o księdza zaproszonego, aby poświecił supermarket
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #5 dnia: Grudnia 06, 2010, 14:35:12 pm »

Czy Wigilia również w takim razie jest nieważna?
Oczywiście że nie jest ważna. Do ważnosci wigilii potrzebny jest karp po żydowsku i poświęcony opłatek.

Wspolczesna posoborowa wigilia, zeby byla wazna musi byc ekumeniczna: karp po zydowsku, pierogi ruskie (wersja prawoslawna nie unicka), ges (po czesku Hus), tatar (wyznawca Maho-menta) - nie mam tylko pomyslu na jakas luterska potrawe.     ;)
Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #6 dnia: Grudnia 06, 2010, 14:41:19 pm »

Kiedyś pytałem znajomą luterankę co oni jedzą na wigilię. odpowiedziała, że schab, szynkę etc. W moich uszach zabrzmiało to jak bluźnierstwo.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #7 dnia: Grudnia 06, 2010, 15:03:58 pm »

Cytat: bruno1960
Tak poważnie to kultura supermarketu wdziera się wszedzie, nawet do sfery religijnej. W Katowicach to miała być nawet kaplica (a może nawet jest).

Ta kaplica to stały "klient"   Kroniki  Novus  Ordo
Ale  - nie jest w supermarkecie, tylko w budynku dawnej cechowni na terenie dawnej kopalni/dzisiejszejszego centrum handlowego.
trochę zdjęć
trochę o samej kaplicy


Zapisane
animus60
aktywista
*****
Wiadomości: 1126

« Odpowiedz #8 dnia: Grudnia 06, 2010, 15:08:20 pm »

Wygląda nawet nieżle, ale nie o wygląd chodzi.
Zapisane
Adam M.
bywalec
**
Wiadomości: 94


« Odpowiedz #9 dnia: Grudnia 06, 2010, 15:16:06 pm »

Tam nawet jest stary ołtarz św. Barbary, oczywiście jako boczny dla ozdoby ;)
Zapisane
"...nie zwycięży chora siła libertyńsko - agnostycka, Polska tysiąc lat już była, jest i będzie katolicka..." L. Czajkowski >>Bronić krzyża<<
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #10 dnia: Grudnia 06, 2010, 15:54:39 pm »

Kiedyś pytałem znajomą luterankę co oni jedzą na wigilię. odpowiedziała, że schab, szynkę etc. W moich uszach zabrzmiało to jak bluźnierstwo.

Z drugiej strony bezmiesna Wigilia to polski zwyczaj - w niektorych regionach Wloch wigilijna kolacja sklada sie glownie z pieczonego jagniecia.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #11 dnia: Grudnia 06, 2010, 16:04:54 pm »

Jak nie wiadomo oo co chodzi to chodzi o......
no właśnie.
 ;)



i zeby nie bylo, ze jedna swiatynia taka w polsce jest http://www.diecezja.gda.pl/modules.php?name=Kuria&op=Parafia&par=360  a na okolo ikea, obi, komfort i nne takie tam http://www.matarnia.parkhandlowy.pl/pl-pl 8)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #12 dnia: Grudnia 06, 2010, 22:46:34 pm »

@Sigfried
Cytuj
tatar (wyznawca Maho-menta)

Ale jako że to Polska postna tradycja to tatar może być z łososia ewentualnie z jesiotra  ;D
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #13 dnia: Grudnia 06, 2010, 22:49:03 pm »

Ciekawe, kto "święci" te opłatki, albo komu są one poświęcone...
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
marekkoc
aktywista
*****
Wiadomości: 924

« Odpowiedz #14 dnia: Grudnia 07, 2010, 08:03:19 am »

tak trochę poważniej -  czy przed SVII też tak rozpowszechnione było święcenie np. pojazdów?

Z opowieści wiem, że I Komunia Św. kiedyś prawie się nie różniła od normalnej niedzieli. Teraz, po SVII,  to monstrualna impreza,z prezentami typu laptop, quad, a niekiedy a niekiedy okraszana rżnięciem uszu "komunistów"...
Koszmar...
http://www.gazetaecho.pl/cgi-bin/echo/puls/puls/2005.05/1

jakże ciekawie to kreśliła "młoda matka z Tarchomina" - "Pierwsza Komunia jest zjawiskiem masowym"
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2010, 08:10:08 am wysłana przez marekkoc » Zapisane
"od wszelkiego zła się powstrzymujcie" (1Tes 5:21 BT)
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "Opłatki z hipermarketów są nieważne!" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!