Watykan: reforma prawa kanonicznego w zakresie karStolica Apostolska zamierza zreformować VI księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego, dotyczącą kar kościelnych – poinformował o tym dzisiaj bp Juan Ignacio Arrieta, sekretarz Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. W swej aktualnej postaci utrudnia ona bowiem, a niekiedy praktycznie uniemożliwia „skuteczne stosowanie systemu karnego” w Kościele – zauważa bp Arrieta.
Co ciekawe, na złe funkcjonowanie tej części nowego Kodeksu zwracał uwagę kard. Joseph Ratzinger już w 1988 r., a zatem zaledwie 5 lat po jego promulgowaniu. Nie znalazł on jednak wówczas zrozumienia u ówczesnego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Tekstów Prawnych. Kard. Ratzinger wskazywał na konkretne trudności w nakładaniu kar na kapłanów, którzy dopuścili się poważnych i skandalicznych czynów, czyli m.in. molestowania nieletnich. Ponadto w ramach posoborowej decentralizacji Kodeks uzależniał stosowanie sankcji od woli i rozeznania ordynariusza, a ci nierzadko woleli unikać rozwiązań prawnych, ze szkodą – jak się wyraził kard. Ratzinger – „dla dobra wiernych”. Jak dowiadujemy się z artykułu bp. Arriety, kard. Ratzinger uzyskał z czasem satysfakcjonujące go po części rozwiązania dzięki stopniowemu poszerzaniu kompetencji Kongregacji Nauki Wiary o rozpatrywanie poważniejszych przestępstw przeciw moralności.
Komentując doniesienia bp. Arriety, a także cytowane przez niego listy kard. Ratzingera, ks. Federico Lombardi SJ zauważył, że potwierdzają one niezmienną wolę Benedykta XVI, by szybko i skutecznie reagować na skandale obyczajowe z udziałem duchownych. Świadczą o tym zarówno jego aktualne poczynania, jak i wieloletnia posługa w Kongregacji Nauki Wiary – zauważa watykański rzecznik.
kb/ rv
http://www.oecumene.radiovaticana.org/POL/Articolo.asp?c=443931