Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:17:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia  (Przeczytany 53390 razy)
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #165 dnia: Grudnia 07, 2010, 22:21:47 pm »

Mam nadzieje, ze Pańska obecność u nas na forum jest podyktowana chęcią nawrócenia się na jedyną prawowitą wiare.
...bowiem piękne przysłowie rosyjskie mówi Nie wnoś własnej reguły do cudzego klasztoru.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #166 dnia: Grudnia 07, 2010, 22:32:07 pm »

kiedys "pop" znaczylo po prostu "ksiadz", a "cerkiew" - "kosciol" (jeszcze u mickiewicza nawet chyba). niezaleznie od wyznania.
W Piekarach Śląskich wzgórze, na którym znajduje się Kalwaria, to Cerekwica. Taki anachronizm w nazwie własnej.
(Księstwo Bytomskie to historycznie ześlązczona Małopolska.) "Cerkiew" to słowo słowiańskie, a "kościół" - spolszczone, to samo znaczące.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #167 dnia: Grudnia 08, 2010, 00:21:06 am »

Panie Petros... się Pan zacietrzewia, a nadal nie wyartykułował Pan co chce Pan osiagnąć tu na forum.
Raczej nas Pan nie "nawróci", bo racja jest po naszej stronie (co dowodzi masa wpisów w tym i nie tylko w tym watku)

Mam nadzieje, ze Pańska obecność u nas na forum jest podyktowana chęcią nawrócenia się na jedyną prawowitą wiare.

+

Panie Moderatorze.

Celem każdego forum dyskusja. I to jest jedyny cel dla ktorego tu jestem. To chyba wystarczająco dobry cel.

Jezeli ma Pan ochote mnie wywalić, a wyczuwam nutę tej pokusy u Pana, to czekam z niecierpliwościa :) Tylko wlasciwie nie wiem dlaczego mialby Pan to robic?
Strata dla forum, nie dla mnie.

Forum Krzyż jest bardzo usztywnione. Nawet jak cytuje katolickiego papieza to tez mu sie obrywa ;) Szkoda.

W zwiazku z tym nie zostaje mi nic innego jak wyraźnie zakreślać prawosławny punkt widzenia.

Z drugiej strony forum jest dla mnie źródłem ciekawej wiedzy o kryzysie KRK. Bylejakość liturgiczna, z którą starają się uporać tradycjonalisci, jest jak sądze rezultatem wielu głębszych procesów które toczą się w kościele, a nie ich przyczyną.

Tak sobie myśle, że jednak jestem szczęściarzem. I nie mówie tego złośliwie. Po prostu nie mam takich problemów jak forumowicze. W Cerkwi jest naprawde bardzo dobra atmosfera.

Cerkiew w Polsce przezywa nową wiosnę duchową. Właciwie kazda parafia stara się jak najlepiej zadbac o doroslych, mlodziez i dzieci.

Dla mnie Cerkiew jest  prawdziwym domem, w którym jest mi naprawdę dobrze. Nie jest to jakiś farmazon, rzucone slowa. Bo dla mnie to nie są tylko 2 godziny spędzone  w cerkwi w niedziele. To wiele przyjazni, znajomosci, wyjazdy, pielgrzymki, spiewanie w chorze etc etc etc, i to co najwazniejsze oparcie i poczucie bezpeczenstwa. Naprawdę dobrze jest być w Cerkwi.

Proszę wybaczyć ale naprawde nic, zupelnie nic mnie nie ciągnie do Kościoła. Czułbym się totalnie wyalienowany i wyizolowany.

NIe wiem skad w Panu tak naiwne nastawienie do mnie? hm?

Jak przeczyta Pan uwaznie tekst abpa Kallistoa, ktory wrzucilem zrozumie Pan dlaczego nigdy nie porzucę prawosławnego chrzescijanstwa.


Nawracanie? Po co?
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #168 dnia: Grudnia 08, 2010, 00:24:15 am »

kiedys "pop" znaczylo po prostu "ksiadz", a "cerkiew" - "kosciol" (jeszcze u mickiewicza nawet chyba). niezaleznie od wyznania.
W Piekarach Śląskich wzgórze, na którym znajduje się Kalwaria, to Cerekwica. Taki anachronizm w nazwie własnej.
(Księstwo Bytomskie to historycznie ześlązczona Małopolska.) "Cerkiew" to słowo słowiańskie, a "kościół" - spolszczone, to samo znaczące.

Tylko język polski i ukraiński mają rozróżnienie na cerkiew/kościół. Jest to efekt unii brzeskiej.

Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #169 dnia: Grudnia 08, 2010, 01:51:09 am »

Tylko język polski i ukraiński mają rozróżnienie na cerkiew/kościół. Jest to efekt unii brzeskiej.

Nie wiedziałem... A ojciec mój z Czarnej Rusi.

Panie Petros, FK nie jest usztywnione, tylko - bez urazy - pan.
Rozumiem pański upór, sam pewnie bym sie podobnie zachowywał, gdybym urodził i wychował w rodzinie prawosławnej.
Tylko ża pańscy rozmówcy (większość) omawia temat - nazwijmy to - systemowo, a nie czy pan się w Cerkwii czuje dobrze i we właściwym miejscu. Trafiło na pana, bo wschodniaków to tutaj jak w homeopatycznym ustrojstwie. Neoni także się wykruszają. Mnie także kilka lat temu na forum zarzucono, że słucham (starej) Mszy, bo ładna...
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #170 dnia: Grudnia 08, 2010, 08:12:49 am »

Panie Petros, FK nie jest usztywnione, tylko - bez urazy - pan.
Panie Romku, w opinii forumowiczów biorących udział w dyskusji Cerkiew Prawosławna to schizmatycka moskiewska agentura FSB .


Rozumiem pański upór, sam pewnie bym sie podobnie zachowywał, gdybym urodził i wychował w rodzinie prawosławnej.

Wychowanie ma znaczenie, ale niczego nie gwarantuje.

Tylko ża pańscy rozmówcy (większość) omawia temat - nazwijmy to - systemowo, a nie czy pan się w Cerkwii czuje dobrze i we właściwym miejscu. Trafiło na pana, bo wschodniaków to tutaj jak w homeopatycznym ustrojstwie. Neoni także się wykruszają. Mnie także kilka lat temu na forum zarzucono, że słucham (starej) Mszy, bo ładna...
To systemowe podejście to przede wszystkim powtarzane  jak mantra "schizamtycy".
Same artykuły, cytaty, to nie wszystko. Wiara prawosławna to nie tylko pewien system religijny, ale przede wszystkim indywidualne doświadczenie wiary, ktorym staram się dzielić. Prawosławie to przede wszystkim spotkanie z żywym Bogiem.
Nie zmienię wyznania dlatego że komuś nie podoba się mój system. Dla mnie być prawosławnym zawsze jest powodem do chluby.


Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #171 dnia: Grudnia 08, 2010, 08:33:06 am »

Panie Petros... się Pan zacietrzewia, a nadal nie wyartykułował Pan co chce Pan osiagnąć tu na forum.
Raczej nas Pan nie "nawróci", bo racja jest po naszej stronie (co dowodzi masa wpisów w tym i nie tylko w tym watku)

Mam nadzieje, ze Pańska obecność u nas na forum jest podyktowana chęcią nawrócenia się na jedyną prawowitą wiare.

+

Panie Moderatorze.

Celem każdego forum dyskusja. I to jest jedyny cel dla ktorego tu jestem. To chyba wystarczająco dobry cel.

Jezeli ma Pan ochote mnie wywalić, a wyczuwam nutę tej pokusy u Pana, to czekam z niecierpliwościa :) Tylko wlasciwie nie wiem dlaczego mialby Pan to robic?
Strata dla forum, nie dla mnie.

Forum Krzyż jest bardzo usztywnione. Nawet jak cytuje katolickiego papieza to tez mu sie obrywa ;) Szkoda.

W zwiazku z tym nie zostaje mi nic innego jak wyraźnie zakreślać prawosławny punkt widzenia.

Z drugiej strony forum jest dla mnie źródłem ciekawej wiedzy o kryzysie KRK. Bylejakość liturgiczna, z którą starają się uporać tradycjonalisci, jest jak sądze rezultatem wielu głębszych procesów które toczą się w kościele, a nie ich przyczyną.

Tak sobie myśle, że jednak jestem szczęściarzem. I nie mówie tego złośliwie. Po prostu nie mam takich problemów jak forumowicze. W Cerkwi jest naprawde bardzo dobra atmosfera.

Cerkiew w Polsce przezywa nową wiosnę duchową. Właciwie kazda parafia stara się jak najlepiej zadbac o doroslych, mlodziez i dzieci.

Dla mnie Cerkiew jest  prawdziwym domem, w którym jest mi naprawdę dobrze. Nie jest to jakiś farmazon, rzucone slowa. Bo dla mnie to nie są tylko 2 godziny spędzone  w cerkwi w niedziele. To wiele przyjazni, znajomosci, wyjazdy, pielgrzymki, spiewanie w chorze etc etc etc, i to co najwazniejsze oparcie i poczucie bezpeczenstwa. Naprawdę dobrze jest być w Cerkwi.

Proszę wybaczyć ale naprawde nic, zupelnie nic mnie nie ciągnie do Kościoła. Czułbym się totalnie wyalienowany i wyizolowany.

NIe wiem skad w Panu tak naiwne nastawienie do mnie? hm?

Jak przeczyta Pan uwaznie tekst abpa Kallistoa, ktory wrzucilem zrozumie Pan dlaczego nigdy nie porzucę prawosławnego chrzescijanstwa.


Nawracanie? Po co?
Akurat pisze te słowa do Pana nie jako moderator. Gdybym pisał jako moderator to moje słowa byłyby koloru niebieskiego
Chodzi mi o to, ze my nie pchamy sie na fora prawosławnych, heretyków, czy innych pogan, a Pan tu nie dość, ze nie potrafi nawiązać rzeczowej dyskusji to jeszcze ciągle próbuje nam udowodnić, że to Pan ma rację, a nie my. Tylko, że jakoś się to Panu nie udaje, bo zasadniczo nie ma Pan racji.
A wywalać Pana nie mam zamiaru. Jak na razie nie zrobił Pan nic złego.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #172 dnia: Grudnia 08, 2010, 10:44:20 am »

Nawracanie? Po co?


Całe szczęście św. Paweł nie zadał sobie tego pytania. Albo może i sobie zadał, ale znalazł odpowiedź. W sumie to nie raz mnie zastanawiało dlaczego nie ma prawosławnych misjonarzy.
To jak prawosławni interpretują wezwanie "Idźcie na cały świat"?
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #173 dnia: Grudnia 08, 2010, 11:27:27 am »

Dla mnie Cerkiew jest  prawdziwym domem, w którym jest mi naprawdę dobrze. Nie jest to jakiś farmazon, rzucone slowa. Bo dla mnie to nie są tylko 2 godziny spędzone  w cerkwi w niedziele. To wiele przyjazni, znajomosci, wyjazdy, pielgrzymki, spiewanie w chorze etc etc etc, i to co najwazniejsze oparcie i poczucie bezpeczenstwa. Naprawdę dobrze jest być w Cerkwi.

Proszę wybaczyć ale naprawde nic, zupelnie nic mnie nie ciągnie do Kościoła. Czułbym się totalnie wyalienowany i wyizolowany.

Nawracanie? Po co?

A ja bycia katolikiem nie rozmieniam na przyjaźnie, znajomości, wyjazdy, oparcia, poczucia. Kościół do tego nie służy. Nie jest mi komfortowo, żyć w Kościele pogrążonym w ciężkim kryzysie. We własnej parafii czuję się wyobcowany, szczególnie gdy jeden z wikarych odmawia 2.me jakby z karabinu strzelał, za to ma "talenta" do głoszenia ogłoszeń. Nie porzucę Kościoła, bo to jest jedyny Kościół - prawdziwy. Nie pójdę tam, gdzie byłoby MI dobrze, bo wiązałoby się to z porzuceniem prawdy.

Nawracanie? Tak! Zakopane talenty - dlaczego nie nawracaliście? Brak miłości-odpowiedzialności za innych ludzi - nie kochaliście ich i nie zależało wam na ich zbawieniu wiecznym - dlatego ich nie nawracaliście - dobrze było wam we własnym grajdołku --> nie chcę tego usłyszeć na Sądzie.

Jeżeli się Pan w końcu nawróci do prawdziwej wiary i Kościoła, to nie obiecuję Panu komfortowego samopoczucia, tylko krew, pot i łzy. Ale warto to zrobić, dla samej Prawdy, proszę mi wierzyć.
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #174 dnia: Grudnia 08, 2010, 11:44:25 am »

Jezeli ma Pan ochote mnie wywalić, a wyczuwam nutę tej pokusy u Pana, to czekam z niecierpliwościa :) Tylko wlasciwie nie wiem dlaczego mialby Pan to robic?
Strata dla forum, nie dla mnie.

Prawdziwa skromność i pokora przez Pana przemawia!  ;D

PS. Proszę mnie źle nie zrozumieć - ciekawie mi się czyta tę dyskusję, ale nie mogłem się powstrzymać... ;)
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #175 dnia: Grudnia 08, 2010, 14:41:27 pm »

Nadal czekam na cytat z przed schizmy mocium panie!


Abpa Kallisto- co to za persona, bo może ja niedouczony?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2010, 14:45:31 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #176 dnia: Grudnia 08, 2010, 15:04:34 pm »

Cytuj
Twierdząc, że jest tym jednym prawdziwym Kościołem, Kościół prawosławny wierzy również, że w razie potrzeby byłby w stanie samodzielnie zwołać i przeprowadzić kolejny Sobór Powszechny, który swym autorytetem dorównywałby siedmiu poprzednim. Od czasu podziału chrześcijaństwa na wschodnie i zachodnie, prawosławni (w przeciwieństwie do Zachodu) nigdy nie zdecydowali się na zwołanie takiego soboru, co nie oznacza, że brakuje im wiary w to, że władni są do niego doprowadzić.

No nie, wiary im na pewno nie brakuje, a co jedynie jedności! ;D


Kościół prawosławny wierzy również, że w razie potrzeby byłby w stanie samodzielnie zwołać i przeprowadzić kolejny Sobór Powszechny

Marzenia ściętej głowy. :P
« Ostatnia zmiana: Grudnia 08, 2010, 16:19:20 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #177 dnia: Grudnia 08, 2010, 18:08:08 pm »

Panie Petros- możliwe, że w języku rosyjskim określenie "pop" jest pejoratywne. Na tym forum piszemy jednak po polsku. Język polski był dla komunistów prawdziwym polem minowym, bo kiedy próbowali wyrugować słowo "pan" (nadać mu znaczenie pejoratywne) - okazało się, że zamienniki mają wadę historyczną: "obywatel" - to kiedyś posiadacz ziemski, "towarzysz" - to towarzysz husarski - elita szlachty w I Rzeczypospolitej. Stąd próby te były nieudane. W Polsce "Pop" to kapłan prawosławny, bez żadnego wartościowania, czy to się panu podoba, czy nie.

Co do pana długiej wypowiedzi - to mam przypadek historyczny - św. Atanazy i semiarianizm. Większość biskupów Kościoła poparła tę herezje, potępiając Atanazego, poparły je też sobory (a raczej synody - Arles, Mediolan, Sirmium I i II, Rimini) nie poparł jej (poza kilkoma biskupami Papież Liberiusz (zdaniem niektórych historyków - zmuszono go do podpisu; podpis wymuszony jest jednak nieważny). Gdyby kościół był jedynie "soborowy" Atanazy nie byłby świętym, a uznanym za heretyka...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Petros
Gość
« Odpowiedz #178 dnia: Grudnia 08, 2010, 19:31:46 pm »

No nie, wiary im na pewno nie brakuje, a co jedynie jedności! ;D
Kościół prawosławny wierzy również, że w razie potrzeby byłby w stanie samodzielnie zwołać i przeprowadzić kolejny Sobór Powszechny
Marzenia ściętej głowy. :P

Jedności z kim?
Prace soborowe trwają.
Póki co nie pojawiłą się żadna herezja w związku z tym nie ma pośpiechu z jego zwołaniem.
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #179 dnia: Grudnia 08, 2010, 19:37:14 pm »

Od kiedy?
Nie mam pojęcia może teraz to słowo ma jakiś wydźwięk negatywny, bo od jakiegoś czasu promuje się określenie ksiądz prawosławny.
Jednak za moich młodych czasów, jeszcze jakieś 20 lat temu w Bielsku Podlaskim powszechnie używało się się określenia pop i wszyscy rozumieli o kogo chodzi i nigdy nie spotkałem się, aby z powodu użycia tego słowa, ktokolwiek czuł się urażony lub obrażony.
Zwracam także uwagę, że w języku polskim żonę popa określa się mianem: popadia, co także potwierdza, że określenie pop było czymś naturalnym.

20 lat temu też nie użyawało się "popów".

Pop - z gr. papas (Παππάς) – określenie kapłana w Cerkwi prawosławnej i Kościołach greckokatolickich, w średniowieczu używane także wobec księży katolickich. Na skutek propagandy bolszewickiej słowo to nabrało w niektórych krajach pejoratywnego znaczenia i obecnie jest uważane za obraźliwe. Wierni, wkrajach słwoiańskich używają określenia batiuszka (biał. батюшка) lub ojciec (ros. отец) z imieniem.

Nigdy nie spotkałem się z uzyciem slowa popadia w w Polsce, ani w Rosji czy Ukrainie. U nas mówi się ojciec / matuszka.

Przyjmuję w takim razie do wiadomości, że dla prawosławnych określenie "pop" jest w tej chwili obraźliwe,

Nie mam tylko pojęcia dlaczego słowniki są uparte i nie widzą w tych słowach niczego złego.
http://sjp.pwn.pl/szukaj/popadia
http://sjp.pwn.pl/slownik/2572099/pop_I

Zapisane
Strony: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!