Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:14:55 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia  (Przeczytany 53389 razy)
Petros
Gość
« Odpowiedz #60 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:55:14 pm »

Schizmy w którą popadł wschód...:-/

W nic takiego nie popadlismy. W przytoczonych tekstach nie widze nic o prymacie papieza.

Rok 1054 na współczesnych nie zrobił żadnego wrazenia. Przepychanki miedzy Rzymem a Konstantynopolem juz sie zdarzaly.

Proces rozdzialu trwal jeszcze jakies 100-150 lat.

Zadnej ekskomuniki prawoslawnych nie bylo, bo papiez juz nie zyl, bylo sede vacantes, a legat papieski nie mial juz zadnej wladzy.


Gdyby ktos na forum nie zauważył to Paweł VI i Atenagoras odwołali wzajemne ekskomuniki.

Zdarzalo sie ze łacinnikow dopuszczano do liturgii setki lat po 1054 r.
Tak było w czasie ostatniej Boskiej Liturgii służonej w WIelkiej Cerkwii Hagia Sophia w ostatniu dniu, przed zdobyciem Konstantynopola przez Turków w XV wieku.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #61 dnia: Grudnia 05, 2010, 00:03:49 am »


Jakie "kosmiczne/komiczne tezy" stawiamy ?

Ależ proszę szanownego pana - to jest forum katolickiej Tradycji. Jeśli "Rzym jest obcy" dla pana - to co pan na tym forum robi ? Bo jakoś nie widzę, żeby chciał pan się czegoś o katolickiej Tradycji dowiedzieć. Przeciwnie, uprawia pan, tak przez prawosławnych krytykowany, prozelityzm.

No właśnie takie komiczne tezy jakie Pan stawia:)

Bardzo dobrze wiem gdzie jestem:).

Buhaha prozelitym tutaj, a to dobre, nieźle się ubawiłem:) Normalnie tylu nowych wyznawców prawosławia tu widze ze hohohoho:) Mam nadzieje ze przez to forum nie padnie;)

A o jakiej katolickiej tradycji pan mowi? bo ja znam różne.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #62 dnia: Grudnia 05, 2010, 01:04:59 am »

Panie Petros, Paweł VI nie jest wykładnią myśli Kościoła. To bardzo kontrowersyjna persona.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Petros
Gość
« Odpowiedz #63 dnia: Grudnia 05, 2010, 08:57:42 am »

Panie Petros, Paweł VI nie jest wykładnią myśli Kościoła. To bardzo kontrowersyjna persona.

i to mówi katolik? a ja myślałem że Paweł VI to papież któremu jesteście winni wiernośc i posłuszeństwo, namiestnik Chrystusa na ziemi, pontifex maximus, patriarcha Zachodu.

Co to za schizofrenia? To my prawosławni chrześcijanie, waszym zdaniem, mamy wrócić do kościoła i słuchać papieża, podajecie nawet przykłady z listów ojców kościoła; bo "Matka Kosciół może być surowa", a Was to nie dotyczy?

Jakim prawem podważacie nauczanie swoich papieży? :) Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II.

Kolejny raz pytam dlaczego stosujecie Panowie różne miary? Inną dla siebie, bo Wy bronicie jakiejś tam niedookreślonej tradycji, a jak ja bronię swojej to już jestem "be".

Jak ja wskazuje na przykłady przyjaznych zachowań papieży wobec prawosławia, to od razu mówicie: oj nie, on jest kontrowersyjny, on wcale nie jest taki nieomylny, nie musimy go słuchac, on nie mowil ex cathedra, on jest tak a taką personą.
I wrzucacie mi jakieś zatęchłe XIX wieczne teksty.

To co Paweł VI jak zdejmował ekskomunikę, ktrórej my i tak nie uznawaliśmy, to nie wiedział co czyni? Brał leki czy tak mu przypadkiem wyszło? To cały Kościół Katolicki uznaje tą decyzję a Wy nie? Jakim prawem stajecie ponad swoimi biskupami, ponad swoim papieżem rzymskim?

Krzyczycie Panowie na mnie że nie jestem w jedności z nie swoim patriarchą Zachodu (jezeli jeszcze istnieje), sami nie będąc z nim w jedności?

Helloo, dlaczego sami nie szanujecie drodzy Panowie swojej wiary katolickiej?

A może jadnak mam rację, może to Panowie sami wyłączyliście się przez swoją pychę i arogancję z Kościoła?

TO co, to ja mam przed Panami bronić Panów papieży? :)
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #64 dnia: Grudnia 05, 2010, 09:52:50 am »

i to mówi katolik? a ja myślałem że Paweł VI to papież któremu jesteście winni wiernośc i posłuszeństwo, namiestnik Chrystusa na ziemi, pontifex maximus, patriarcha Zachodu.
Co to za schizofrenia? To my prawosławni chrześcijanie, waszym zdaniem, mamy wrócić do kościoła i słuchać papieża, podajecie nawet przykłady z listów ojców kościoła; bo "Matka Kosciół może być surowa", a Was to nie dotyczy? ...
... Helloo, dlaczego sami nie szanujecie drodzy Panowie swojej wiary katolickiej?
A może jadnak mam rację, może to Panowie sami wyłączyliście się przez swoją pychę i arogancję z Kościoła?
TO co, to ja mam przed Panami bronić Panów papieży? :)

Panie Petros
Pana wypowiedź ma dużo pytań wiec będzie kilka odpowiedzi:

Primo: Pan Szkielet ma swoje wątpliwości i ma do tego prawo - pozwoli pan że przypomnę fragment
Gal 2,11-14
Cytuj
(11)Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. (12) Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba*, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać* i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. (13) To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
(14) Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: «Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?»

Pan Szkielet krytykuje poddaje w wątpliwość wg swojego osądu: Jednak nie wypowiada posłuszeństwa Papieżowi i nie podważa prymatu "SKAŁY"
Postawa Pana Szkieleta jest bliższa postawie Św Pawła, pańska bliższa protestantom.

To jest podstawowa różnica w postawie

I nie oszukujmy się - Kwestie teologiczne były nic nieznaczącymi problemami. SCHIZMA miała dwa główne filary zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej  - Pieniądz i Władza.
Nikt mi nie wmówi że trwający już prawie 1000 lat rozłam spowodowany był tylko i wyłącznie kwestiami teologicznymi.

I na marginesie: właśnie dlatego my neoni uważamy że  Konstantyn zrobił błąd upaństwawiając Wiarę w Chrystusa. Wszystkie schizmy są podszyte chęcią władzy co jest owocem połączenia Państwa i Kościoła
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 10:43:51 am wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #65 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:10:27 am »

@ Pan Petros

Cytuj
Jakim prawem podważacie nauczanie swoich papieży? :) Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II.

Secundo

Dogmat o nieomylności papieża (którego i tak nie uznajecie) mówi o nieomylności papieża w kwestiach wiary i moralności a nie w sprawach codziennych.

Ponieważ ostatni dogmatyczny Sobór to był Sobór Trydencki*( odnośnik na dole postu) - każdy kto neguje jego postanowienia wyłącza się z Kościoła.
Vaticanum Secundum był soborem pastoralnym czyli nie posiada przywileju nieomylności - można krytykować i dyskutować i nikt nie ukrywa faktu ( nawet papież Benedykt XVI)- że wielu błędnie rozumie nauczanie Vaticanum II. - Nawet tu gdzieś w innym wątku jest zacytowana jest wypowiedź Benedykta że ekskomunika na Arcybiskupa Lefebvre i nowych biskupów była nie z powodu krytyki soboru ale z powodu wyświecenia biskupów bez zgody papieża.

Nie widziałem tez aby Pan Szkielet i inni państwo krytykowali nauczanie papieży ad wiary i moralności.

i odnośnik do powyżej cytowanego listu do Galatów a propo krytyki nauczania zwyczajnego papieży

* - jak zwrócono mi uwagę Sobór Trydencki nie był dogmatyczny - przepraszam za błąd. Nie zmieniający jednak wymowy i treści postu
« Ostatnia zmiana: Grudnia 06, 2010, 11:36:54 am wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #66 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:17:26 am »

@ Pan Petros

Cytuj
I wrzucacie mi jakieś zatęchłe XIX wieczne teksty

Tertio: Gorzej panie Petros serwujemy jeszcze bardziej zatęchłe teksty z I II i innych wieków.

Pana Kościół jest jednakże na wskroś nowoczesny i używacie tylko nowożytnych tekstów prosto z drukarni. ;D 8)
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #67 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:22:16 am »

@ Pan Petros

Cytuj
A o jakiej katolickiej tradycji pan mowi? bo ja znam różne.

Cytuj
Kolejny raz pytam dlaczego stosujecie Panowie różne miary? Inną dla siebie, bo Wy bronicie jakiejś tam niedookreślonej tradycji, a jak ja bronię swojej to już jestem "be".

Quatro: Tradycję to mieliśmy jedną i wspólną do 1054 roku potem KRK pielęgnuje Tradycję a Kościół Prawosławny dodał do Tradycji nową tradycję i tu jest różnica. Kiedy nastanie jedność "obu płuc Kościoła Chrystusowego" wówczas nastanie ponownie wspólna Tradycja ponieważ jedność z "Kefasem-Skałą" ma takie cudowne działanie że tradycja staje się Tradycją
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 10:53:03 am wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #68 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:30:48 am »

@ Pan Petros

Cytuj
Jak ja wskazuje na przykłady przyjaznych zachowań papieży wobec prawosławia, to od razu mówicie: oj nie, on jest kontrowersyjny, on wcale nie jest taki nieomylny, nie musimy go słuchac, on nie mowil ex cathedra, on jest tak a taką personą.

Quinto: Ależ my również ze wszech miar jesteśmy przyjaźnie nastawieni do Prawosławia - mówię bardzo serio - Na Drodze pielęgnujemy ikony ( w domu poza obrazkiem Jezusa Miłosiernego mam tylko same ikony) ostatnia pieśń Maryjna którą śpiewamy na Drodze jest na podstawie tekstów Romana Melodosa. Prawosławie jest bliższe nam o wiele więcej niż tylko takie proste połączenia. My chcemy jedności Kościoła Prawosławnego z "Kefasem - Skałą" i w tym jesteśmy w 100 % zgodni z każdym papieżem.
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #69 dnia: Grudnia 05, 2010, 10:37:47 am »

@ Pan Petros
Cytuj
To co Paweł VI jak zdejmował ekskomunikę, ktrórej my i tak nie uznawaliśmy, to nie wiedział co czyni? Brał leki czy tak mu przypadkiem wyszło? To cały Kościół Katolicki uznaje tą decyzję a Wy nie? Jakim prawem stajecie ponad swoimi biskupami, ponad swoim papieżem rzymskim?
Krzyczycie Panowie na mnie że nie jestem w jedności z nie swoim patriarchą Zachodu (jeżeli jeszcze istnieje), sami nie będąc z nim w jedności?

Sexto: A kto mówi że nie uznajemy tej decyzji. Czym innym jest zdjęcie ekskomuniki a czym innym stan odłączenia w jakim trwa Kościół Prawosławny. Pan Panie Petros nie jest w jedności nie z jakimś Patriarchą Zachodnim - Pan nie jest w jedności z "Kefasem - Skałą"
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #70 dnia: Grudnia 05, 2010, 11:03:07 am »

Panie Petros już panu wcześniej powiedziałem i nie miała to być obraz - "prawoslati nekumati"! :)

Zadaje pan pytania, na które dawno  już odpowiedziano i albo pan udaje, albo ma  złą wolę.

Cytuj
Helloo, dlaczego sami nie szanujecie drodzy Panowie swojej wiary katolickiej?
  ;D

Właśnie dlatego istnieje to Forum, gdyż Ją szanujemy!

A jeśli pana bolą proporcję, proszę iść po kolegów założymy oddzielny wątek i wtedy nie będzie 10 na 1! 8)
« Ostatnia zmiana: Grudnia 05, 2010, 11:06:26 am wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #71 dnia: Grudnia 05, 2010, 13:00:31 pm »

Obiektywnie nie jesteśmy. Powielanie zaklęć nic nie zmieni. Silne papiestwo ukształtowało sie w XIII wieku. Stąd starożytni ojcowie nie znali tej instytutcji w takim kształcie jaką ją znamy dzisiaj.
Silne papiestwo było od I do jakiegoś V wieku - potem po upadku cesarstwa zachodniego było aż do Xw słabe Od XI do XIII wieku odbudowywało swoja potęgę. Konstantynopol nie mógł na to patrzeć z założonymi rękami - doprowadził do schizmy...

Przeciwstawianie ww. stolic patriarszych bez bez sensu. Ani Konstantynopol, ani tym bardziej Moskwa nie są naszymi przeciwnikami , tylko naszymi braćmi w wierze. Postrzegacie stosunki cerkiewne poprzez państwowe stosunki polityczne. To jest zupełnie bez sensu. Rosjanie w wiekszosci bardzo lubią Polaków i na odwrót (bez względu na wyznanie). Więc po co ta rusofobia??
Byli  by braćmi w wierze, gdyby nie odrzucali prymatu papieskiego.

Patriaracha Cyryl, jeszcze przed wyborem  bywał w Polsce, w Białymstoku. Bardzo lubi i szanuje Polaków, zresztą podobnie jak jego poprzednik.
Być może nawet w KGB trafiają się porządni ludzie.Tym niemniej - patriarcha będący oficerem organizacji która niszczyła cerkiew - to trochę niesmaczne. Też bardzo lubię Rosjan, a przede wszystkim bardzo im współczuje...

Konstantynopol jest naszym Kościołem Matką.
Za nim choćby w schizmę...

Rzym jest dla nas obcy. Wiążą się z nim same klopoty i problemy. To nie jest nasz dom.
Dopóki Pan to odrzuca - trwa Pan w błędzie.

Nawet nie chce mi sie na wszystko odpowiadac bo to jak walka z wiatrakami. Na mnie jednego, na kazde moje slowo naskoczy 10.
Taki już los prawosławnego na forum tradycji katolickiej. Pan się cieszy, że na 500 użytkowników tylko 10...

W nic takiego nie popadlismy. W przytoczonych tekstach nie widze nic o prymacie papieza.
A o prymacie Kościoła Rzymu?
W schizmę popadliście wykreślając bez powodu z dyptychów biskupa Rzymu. Nie aktualnie urzędującego papieża (co można by jeszcze próbować jakoś uzasadnić, wiązać z IV krucjatą etc.) a urząd, któremu winniście (choćby i honorowe) posłuszeństwo.

Rok 1054 na współczesnych nie zrobił żadnego wrazenia. Przepychanki miedzy Rzymem a Konstantynopolem juz sie zdarzaly.
Owszem. Problemem było wykreślenie z dyptychów - trudno o lepiej zdefiniowany akt schizmy.

Gdyby ktos na forum nie zauważył to Paweł VI i Atenagoras odwołali wzajemne ekskomuniki.
Owszem, ale dopóty nie uznacie prymatu biskupa Rzymu - trwacie w schizmie, a więc wykreślacie się z Kościoła.

Zdarzalo sie ze łacinnikow dopuszczano do liturgii setki lat po 1054 r.
Tryumf miłości nad polityką. Szkoda że nie trwale...

Tak było w czasie ostatniej Boskiej Liturgii służonej w WIelkiej Cerkwii Hagia Sophia w ostatniu dniu, przed zdobyciem Konstantynopola przez Turków w XV wieku.
Żałuje, że turcy dotarli aż do Konstantynopola. Ale to wielka zasługa tamtejszych władców...

i to mówi katolik? a ja myślałem że Paweł VI to papież któremu jesteście winni wiernośc i posłuszeństwo, namiestnik Chrystusa na ziemi, pontifex maximus, patriarcha Zachodu.
jakby Pan nie zauważył, Paweł VI umarł, więc oceniamy postać historyczną, która narobiła wiele złego w Kościele.

Co to za schizofrenia? To my prawosławni chrześcijanie, waszym zdaniem, mamy wrócić do kościoła i słuchać papieża, podajecie nawet przykłady z listów ojców kościoła; bo "Matka Kosciół może być surowa", a Was to nie dotyczy?
Widzi Pan, trzeba dobrze rozumieć co oznacza (a czego nie oznacza) posłuszeństwo.

Jakim prawem podważacie nauczanie swoich papieży? :) Jana XXIII, Pawła VI, Jana Pawła II.
To gest. Kurtuazyjny gest. Nie żadne nauczanie.

Kolejny raz pytam dlaczego stosujecie Panowie różne miary? Inną dla siebie, bo Wy bronicie jakiejś tam niedookreślonej tradycji, a jak ja bronię swojej to już jestem "be".
Bo Pan naszej Tradycji nie zna (i nie rozumie), za to historycznie udowodniłem Panu, że to Prawosławie zerwało więź jedności z Kościołem. Na szczęście zerwało, nie popadając przy tym w herezję, więc nie przestało istnieć (jak np. Nestorianie). Choć Pan Bóg ciężko was doświadczył...

Jak ja wskazuje na przykłady przyjaznych zachowań papieży wobec prawosławia, to od razu mówicie: oj nie, on jest kontrowersyjny, on wcale nie jest taki nieomylny, nie musimy go słuchac, on nie mowil ex cathedra, on jest tak a taką personą.
I wrzucacie mi jakieś zatęchłe XIX wieczne teksty.
Panie Petros - i nauczanie Kościoła i prawo Kościoła nie są oderwane od rzeczywistości nadprzyrodzonej. Kościołowi została objawiona Prawda, tę Prawdę głosi, na tej Prawdzie zbudował swoje prawa. Musi tę Prawdę poznawać coraz bardziej - ale nie może prawdy tej zmieniać* ani tworzyć. Podobnie z prawem, choć tam mieszczą się przepisy w różnym stopniu umocowane w doktrynie.

To co Paweł VI jak zdejmował ekskomunikę, ktrórej my i tak nie uznawaliśmy, to nie wiedział co czyni?
Wiedział. Ale wy trwacie w schizmie, więc zaciągneliście na siebie ekskomunikę ponownie.

A może jadnak mam rację, może to Panowie sami wyłączyliście się przez swoją pychę i arogancję z Kościoła?
Pycha to grzech, ale z Kościoła nie wyłączający. Arogancja nawet grzechem nie jest.

TO co, to ja mam przed Panami bronić Panów papieży? :)
To  trzeba by było potrafić... Pana wiedza teologiczna jest trochę za mała (a i historyczna może nie wystarczyć...)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #72 dnia: Grudnia 05, 2010, 13:03:09 pm »

A o jakiej katolickiej tradycji pan mowi? bo ja znam różne.
There is only one Tradition of the Church, only one. And it does not share power (with Orthodox).  ;)
Buhaha prozelitym tutaj, a to dobre, nieźle się ubawiłem:) Normalnie tylu nowych wyznawców prawosławia tu widze ze hohohoho:)
To, że uprawia Pan prozelityzm to jedno, to że z marnym (a właściwie żadnym) skutkiem, to drugie.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #73 dnia: Grudnia 05, 2010, 13:12:07 pm »

Ad Pan TAISUM ... ostatnim Soborem dogmatycznym był Sobór Watykański I... to tak dla przypomnienia... ;)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Petros
Gość
« Odpowiedz #74 dnia: Grudnia 05, 2010, 13:57:49 pm »

ostatnim soborem powszechnym na którym ustalono dogmaty był Sobór Nicejski  w 787 r.
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!