Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 16:37:47 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia  (Przeczytany 53448 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #45 dnia: Grudnia 04, 2010, 13:26:30 pm »

Wcześniej jeszcze była CzK...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Petros
Gość
« Odpowiedz #46 dnia: Grudnia 04, 2010, 13:57:43 pm »

Co do KGB jest to w takim samym stopniu prawdziwe stwierdzenie jak współpraca katolickich księży i biskupów w Polsce z MBP, UB i SB.
Tylko,że współpraca części katolickiego duchowieństwa z SB to akurat fakt ;)

Ciekawe jaka część prawosławnego rosyjskiego duchowieństwa (powiedzmy od lat 40-tych XX w) nie współpracowała z NKWD i KGB, tudzież z innymi organami ZSSR.

Większość duchownych została zamordowana.

Bóg raczy wiedzieć jak było.

Sam fakt współpracy z jakimikolwiek organami państwa nie jest kanonicznym powodem do wyłączenia z Kościoła, tylko naruszenie obowiązków kanonicznych. Np. ujawnienia tajemnicy spowiedzi.

Pamietajmy że nie możemy oceniać postaw moralnych w stosunku do osób które funkcjonowały w państwie totalitarnym.

Nam dzisiaj w cieplych fotelach jest łatwo zadeklarować że byśmy zachowali się inaczej. Ale w momencie gdy zagrożone jest nasze życie to nasz heroizm spadłby do zera. Stąd księża zamordowani przez SB tj. Popiełuszko, Suchowolec czy proboszcz parafii prawosłąwnej w Narwii albo mój wuj proboszcz parafii prawosłąwnej w Baranowiczach są wyjątkami, wzorami, świętymi do naśladowania. Jak wiemy takich świętcych jest niewielu.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #47 dnia: Grudnia 04, 2010, 14:27:00 pm »

Cytuj
Pamietajmy że nie możemy oceniać postaw moralnych w stosunku do osób które funkcjonowały w państwie totalitarnym.

Mam nadzieję, że się przesłyszałem?!


Oceniać można, a nawet trzeba, potępienie natomiast należy zostawić Panu Bogu!
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 14:29:48 pm wysłana przez Kubaturus » Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #48 dnia: Grudnia 04, 2010, 14:31:39 pm »

Nie, kapłan musi mieć ważne świecenia, byc w jednosci z biskupem i posiadać antymnis.
Takie szopki przed wojną w Polsce robili jezuici, przebrani za baciuszków.
Do ważności Mszy potrzeba jedynie wyświęconego kapłana, chleba, wina i odpowiedniej modlitwy. Ważne jest, żeby kapłan chciał sprawować Ofiarę. Taki komunista-kapłan intencji nie ma. Przebrany jezuita jest kapłanem, ma właściwą intencje,korzysta z ksiąg liturgicznych.Zatem ta"szopka" to ważna Msza- "Boska Liturgia".

Tak to instytucje które krawawo prześladowały Cerkiew. Przez ich rece "przeszły" rzesz świętych.
To nie irytuje Pana fakt, że Patriarcha Moskwy jest kadrowym oficerem FSB, a był oficerem KGB (która mordowała wielu waszych współwyznawców)???

Cytuj
Nie istnieje "terytorium kanoniczne" w odniesieniu do schizmatyków.
Tak, dlatego nieprawosławni mogą prosić o przyjęcie do Kościołą PRawosłąwnego.
I wtedy przestają popdadać pod "terytorium kanonoczne"? ;)

Poza Cerkwią nie ma sakramentów, wynika to z kanonów.
Kapłaństwo nie jest czasem sakramentem?

Tak, wciąż wierzymy że odłączeni wrócą do wiary prawosławnej :)
Jeśli "prawosławnej" oznacza "Ortodoksyjnej"- to też mam taką nadzieję. Zwłaszcza w odniesieniu do wspólnot, które nazywają się "cerkwią prawosławną"


Cytuj
Fakt - żeby liturgia była schizmatycka, to musi ja odprawiać schizmatyk...
Tak, dlatego kapłani katoliccy nie mogą sprawować Eucharystii w Cerkwi.
Bo liturgia nie będzie schizmatycka...
Kapłan katolicki nie będzie sprawować Eucharystii la "prawosławnych", bo schizmatycy są ekskomunikowani...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Petros
Gość
« Odpowiedz #49 dnia: Grudnia 04, 2010, 14:33:14 pm »

Cytuj
Pamietajmy że nie możemy oceniać postaw moralnych w stosunku do osób które funkcjonowały w państwie totalitarnym.

Mam nadzieję, że się przesłyszałem?!


Oceniać można, a nawet trzeba, potępienie natomiast należy zostawić Panu Bogu!

Jak mam ocenić zastraszonego prawosławnego księdza, któremu grozi się porawniem żony lub dzieci?

Jak mam ocenić zastraszonego katolickiego księdza któremu grozi się porwaniem, ujawnieniem orientacji seksualnej czy nie wydaniem paszportu, gdy ma jechać na studia do Rzymu?
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #50 dnia: Grudnia 04, 2010, 14:36:11 pm »

Kapłan katolicki nie będzie sprawować Eucharystii la "prawosławnych", bo schizmatycy są ekskomunikowani...

Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.
Zapisane
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #51 dnia: Grudnia 04, 2010, 15:13:49 pm »

Cytuj
Jak mam ocenić zastraszonego prawosławnego księdza, któremu grozi się porawniem żony lub dzieci?

Jak mam ocenić zastraszonego katolickiego księdza któremu grozi się porwaniem, ujawnieniem orientacji seksualnej czy nie wydaniem paszportu, gdy ma jechać na studia do Rzymu?

Z miłością i zrozumieniem .

A jak oceniamy matkę   siedmiu braci Machabejczyków?! A tam "tylko" o zjedzenie mięsa chodziło!
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #52 dnia: Grudnia 04, 2010, 15:21:13 pm »

Panie Petros - schizmą jest zerwanie więzi z Kościołem.  (Więzi opartej na miłości)
Niestety - już w czasach Ojców Apostolskich św. Ignacy Antiocheński (Antiochia zalicza się do waszego "terytorium kanonicznego", czyż nie?) do Kościoła w Rzymie pisał:
Cytuj
“Ignacy, zwany również Teoforem, Kościołowi, który dostąpił miłosierdzia w majestacie Ojca Najwyższego i Jezusa Chrystusa, jedynego Syna Jego; umiłowanemu i oświeconemu wolą Tego, który chciał to wszystko, co istnieje, dla miłości Jezusa Chrystusa, Boga naszego; Kościołowi, który pierwsze dzierży miejsce, a leży w miejscowości przez Rzymian zamieszkałej; który jest godny Boga, godny czci, godny chwały, godny uwielbienia, godny powodzenia, godny świętości; który pierwsze miejsce zajmuje w miłości związku [prokathemene tes agapes], który posiada zakon Chrystusowy i nosi imię Ojcowskie: pozdrawiam go w imię Jezusa Chrystusa, Syna Ojcowskiego”
Zerwanie więzi z tym, co "pierwsze miejsce dzierży w miłości związku" trudno uznać za czyn mądry. Ale poszukajmy dalej:
Św. Polikarp, októrym pisano:
Cytuj
Polikarp nie tylko był uczniem apostolskim, nie tylko żył razem z wielu ludźmi, którzy widzieli Pana, ale apostołowie uczynili go w Kościele smyrneńskim biskupem dla Azji, [...]. Tego zawsze uczył, co przejął od apostołów, co również Kościół podaje, co wreszcie jest jedynie prawdziwe"(Ireneusz, Adv. haer. III 3,4; Euzebiusz, HE IV 14,3-4).
Otóż ów Polikarp uznał za niezbędne przybyć do Rzymu, do niejakiego św.Aniceta - papieża, bo ten chciał cały Wschód wykląć z to,że nie świętują Wielkanocy w czasie, który mu przekazali poprzednicy a tym apostołowie. Św. Polikarp nie mówi - nie waż się uzurpatorze wyklinać większą część Kościoła, bo pożałujesz,a tylko tłumaczy się, że im taką datę Wielkanocy też przekazali apostołowie. Rozchodzą się w pokoju.
Jakby prymat był tylko honorowy - wystarczyło by wykląć przygłupowatego biskupa co by otrzeźwiał, (ewidentnie by na to zasłużył - sam zerwał z większą częścią Kościoła!)
Potem było już z górki - schizma Akacjańska - (Patriarcha Konstantynopolaodrzucił postanowienia Chalcedonu...), którą udało się przezwyciężyć, schizma Focjusza (laik poniesionydo goności Patriarchy Konstantynopola przez cesarza, na miejsce wygnanego prawowitego biskupa- Ignacego; potępiony przez sobór w Konstantynopolu).
Radził bym zwrócić uwagę, że ogół miejscowego duchowieństwa doskonale czując skąd wiatr wieje murem stawało już wtedy za wyborem, którego dokonał cesarz, nie bacząc na jakieś tam sobory.
Potem przyszedł rok 1054. Michał Cerulariusz w przypływie chrześcijańskiej miłości nakazał pozamykać w Bizancjum kościoły obrządku łacińskiego (na żołdzie Bizancjum było wtedy sporo rycerzy normańskich znających tylko ten obrządek). W odpowiedzi na co kard. Humbert ekskomunikował Patriarchę (acz papież wówczas nie żył, więc mocy wiążącej ekskomunika mogła nie mieć), a ten ze swej strony legatów (też bezprawnie, nie byli oni jego podwładnymi).
Potem doszło do nieszczęsnej wyprawy krzyżowej ze złupieniem Konstantynopola (spowodowanym nie wypłaceniem obiecanego żołdu...), a potem do schizmy. Schizmy w którą popadł wschód...:-/
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 15:26:42 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #53 dnia: Grudnia 04, 2010, 15:25:45 pm »

Jak mam ocenić zastraszonego prawosławnego księdza, któremu grozi się porawniem żony lub dzieci?
Ano dlatego św. Paweł zalecał celibat...


Jak mam ocenić zastraszonego katolickiego księdza któremu grozi się porwaniem, ujawnieniem orientacji seksualnej czy nie wydaniem paszportu, gdy ma jechać na studia do Rzymu?
Patrząc na nieugiętych prawosławnych księży, którym porwano i wymordowano żony i dzieci, i ich samych; patrząc na księży więzionych, porwanych i bestialsko zakatowanych, albo po prostu zamordowanych, (o "orientacji seksualnej" się nie wypowiadam, kapłan powinien być aseksualny), patrząc na księży którym nigdy nie wydano paszportu, albo wydano mimo iż nie podpisali lojalki...

Oceniać można.Osądzać - to już nie my.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #54 dnia: Grudnia 04, 2010, 15:29:07 pm »

Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.
Obiektywnie - jesteście. Zapewne większość prawosławnych (w tym być może i Pan)nie ponosi najmniejszej odpowiedzialności za schizmę (stąd "święci prawosławni"). Tak was nauczono - "Rzym be, Konstantynopol/Moskwa cacy".;)  Trzeba nie lada wysiłku, żeby się przez to przebić.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #55 dnia: Grudnia 04, 2010, 17:17:34 pm »

Kapłan katolicki nie będzie sprawować Eucharystii la "prawosławnych", bo schizmatycy są ekskomunikowani...

Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.

To oczywiście o sobie twierdzi akurat każdy "schizmatyk" :) a jakieś obiektywne przesłanki ? Czyżbyście nie odłączyli się od Kościoła ? Nie zerwali z Biksupem Rzymu uznając wszak pierwej jego prymat ? No jak to jest...raz Pan pisze rzeczy to potwierdzające a zaraz potem podkreśla co innego, nawet genralnie zaczął Pan podważać obecność św. Piotra w Rzymie, czyli rzecz któej w dziejach "przedschizmowych" nigdy przez Wschód niekwestionowaną... :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Grudnia 04, 2010, 19:00:23 pm »


Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.

Od ilu pokoleń Pana Przodkowie nie są "schizmatykami"?

Proszę pamiętać, by jutro uzyskać odpowiedzi na pytania z drugiego wątku.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #57 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:28:20 pm »

Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.
Obiektywnie - jesteście. Zapewne większość prawosławnych (w tym być może i Pan)nie ponosi najmniejszej odpowiedzialności za schizmę (stąd "święci prawosławni"). Tak was nauczono - "Rzym be, Konstantynopol/Moskwa cacy".;)  Trzeba nie lada wysiłku, żeby się przez to przebić.

Obiektywnie nie jesteśmy. Powielanie zaklęć nic nie zmieni. Silne papiestwo ukształtowało sie w XIII wieku. Stąd starożytni ojcowie nie znali tej instytutcji w takim kształcie jaką ją znamy dzisiaj.

Przeciwstawianie ww. stolic patriarszych bez bez sensu. Ani Konstantynopol, ani tym bardziej Moskwa nie są naszymi przeciwnikami , tylko naszymi braćmi w wierze. Postrzegacie stosunki cerkiewne poprzez państwowe stosunki polityczne. To jest zupełnie bez sensu. Rosjanie w wiekszosci bardzo lubią Polaków i na odwrót (bez względu na wyznanie). Więc po co ta rusofobia??

Patriaracha Cyryl, jeszcze przed wyborem  bywał w Polsce, w Białymstoku. Bardzo lubi i szanuje Polaków, zresztą podobnie jak jego poprzednik. To najwieksza na swiecie RCP uczy sie od niewielkiego, mniejszosciowego PAKP jak organizowac i prowadzic wolontariat, ordynariat, katechezy w szkole i in.

My jezdzimy na pielgrzymki do nich, oni do nas.

Nie znacie polskiego prawosławia. Nie znacie rosyjskiego praowsławia. Są to dwa, bardzo różne kościoły. A stawiacie jakieś kosmiczne/komiczne tezy.

Konstantynopol jest naszym Kościołem Matką.

Rzym jest dla nas obcy. Wiążą się z nim same klopoty i problemy. To nie jest nasz dom.

Nawet nie chce mi sie na wszystko odpowiadac bo to jak walka z wiatrakami. Na mnie jednego, na kazde moje slowo naskoczy 10.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:31:24 pm »


Nie jestesmy schizamtykami :) Nigdy nie byliśmy.

Od ilu pokoleń Pana Przodkowie nie są "schizmatykami"?

Proszę pamiętać, by jutro uzyskać odpowiedzi na pytania z drugiego wątku.

Od czasów założenia Cerkwi w Dniu Pięćdziesiątnicy :)
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #59 dnia: Grudnia 04, 2010, 23:42:45 pm »


Nie znacie polskiego prawosławia. Nie znacie rosyjskiego praowsławia. Są to dwa, bardzo różne kościoły. A stawiacie jakieś kosmiczne/komiczne tezy.

Jakie "kosmiczne/komiczne tezy" stawiamy ?


Cytuj

Rzym jest dla nas obcy. Wiążą się z nim same klopoty i problemy. To nie jest nasz dom.

Nawet nie chce mi sie na wszystko odpowiadac bo to jak walka z wiatrakami. Na mnie jednego, na kazde moje slowo naskoczy 10.

Ależ proszę szanownego pana - to jest forum katolickiej Tradycji. Jeśli "Rzym jest obcy" dla pana - to co pan na tym forum robi ? Bo jakoś nie widzę, żeby chciał pan się czegoś o katolickiej Tradycji dowiedzieć. Przeciwnie, uprawia pan, tak przez prawosławnych krytykowany, prozelityzm.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!