Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 13:04:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia  (Przeczytany 53359 razy)
Petros
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Grudnia 03, 2010, 08:26:44 am »

Panie Petros, przypominam Panu, ze jest Pan na forum KATOLICKIM.

- Moderacja.


1. Panie Moderatorze a moze jest Pan nadwrażliwy? Stosuję dosyć podobną retorykę jaką obowiązuje na tym forum, oczywiście w o wiele mniejszej skali i łagodniejszym tonie. Więc w czym problem? :)

2. Forum katolickie hmmm. Forum nie jest zarejestrowane przez właściwą władzę kościelną i nie posiada swojego opiekuna duchowego. Prawo kanoniczne nie pozwala na używanie określena "katolicki" w przypadku różnych inicjatyw, bez zgody włądzy kościelnej.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #16 dnia: Grudnia 03, 2010, 08:48:43 am »

Panie Petros, przypominam Panu, ze jest Pan na forum KATOLICKIM.

- Moderacja.


1. Panie Moderatorze a moze jest Pan nadwrażliwy? Stosuję dosyć podobną retorykę jaką obowiązuje na tym forum, oczywiście w o wiele mniejszej skali i łagodniejszym tonie. Więc w czym problem? :)

2. Forum katolickie hmmm. Forum nie jest zarejestrowane przez właściwą władzę kościelną i nie posiada swojego opiekuna duchowego. Prawo kanoniczne nie pozwala na używanie określena "katolicki" w przypadku różnych inicjatyw, bez zgody włądzy kościelnej.
Panie Petros, prosze przeczytać regulamin forum. Jeszcze raz przypominam Panu, że jest tu Pan tylko gościem. Jeśli zaś nie odpowiada Panu sposób prowadzenia dyskusji oraz regulamin i profil forum to zawsze  może Pan z niego zrezygnować.

- Moderacja
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #17 dnia: Grudnia 03, 2010, 11:19:40 am »

1

hmmm a jeżeli to  katolicy zyją w niepokonanej nieświadomości?

2

tworzenie nowych bytów prowadzi do herezji.
Dlaczego? Bo jest to niezgodne z Objawieniem, czyli Pismem św., i Tradycją.
Dogmaty przyjęte poza 7 Soborami Powszechnymi.

3

Zaczątki najnowszej herezji na zachodzie to odejscie od dogmatu soboru efeskiego dot. Theotokos na rzecz Marii jako boginii.

Należy odróżnić dyskutowanie kontrowersji i opinii teologicznych od zaprzeczania prawdom wiary. Dlatego heretyków powinno się wykluczać z tego forum. Cytowane powyżej wypowiedzi są błędne i są dowodem głoszenia herezji. Ponieważ co do: 1)  Kościół katolicki wyznaje prawdziwą wiarę (i nie należy powątpiewać w to); 2) Kościół jest nieomylny w nauczaniu; 3) Kto tak twierdzi ten odrzuca dogmaty i bluźni.

Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #18 dnia: Grudnia 03, 2010, 12:40:13 pm »

Nie jestem heretykiem:)

Należe do Kościoła założonego przez Chrystusa.

Mam prawo zadawac pytania o nowinki, które pojawiają sie na zachodzie. mam prawo pytać czy katolicy tkwią w błędzie.

Mam prawo pytać o postrzeganie Bogarodzicy w KRK, zwłaszcza gdy np. prymas Glemp podpisują jakąś tam deklarację dotyczącą NMP.

A skoro Państwa zdaniem to ja powinienem do Państwa dołączyc, to tym bardziej pytam o różne rzeczy.

Nie moją winą jest to, że z całych sił przekonujecie mnie Państwo do trwania przy wierze prawosławnej.
Zapisane
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #19 dnia: Grudnia 03, 2010, 13:39:10 pm »

Nie jestem heretykiem:)

Mam prawo pytać o postrzeganie Bogarodzicy w KRK, zwłaszcza gdy np. prymas Glemp podpisują jakąś tam deklarację dotyczącą NMP.


Ja bym osobiście sugerował aby w tych kwestiiach uznawać naukę sformułowaną przez Kościół do czasów Piusa XII, ponieważ późniejszą doktrynę montyniańsko-wojtyliańską trudno jest odróżnić od błędów.

Jeżeli chodzi o cerkiewność, to wiem że w Rzymie było tzw. Collegium russicum, gdzie był odprawiany obrządek rosyjsko-prawosławny uznawany przez Piusa XII więc jeżeli chodzi o obrządek ruski to jest uznawany przez Piusa XII.
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2010, 13:54:39 pm wysłana przez Nullatenus » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #20 dnia: Grudnia 03, 2010, 15:08:17 pm »


Ja bym osobiście sugerował aby w tych kwestiiach uznawać naukę sformułowaną przez Kościół do czasów Piusa XII, ponieważ późniejszą doktrynę montyniańsko-wojtyliańską trudno jest odróżnić od błędów.

Jeżeli chodzi o cerkiewność, to wiem że w Rzymie było tzw. Collegium russicum, gdzie był odprawiany obrządek rosyjsko-prawosławny uznawany przez Piusa XII więc jeżeli chodzi o obrządek ruski to jest uznawany przez Piusa XII.

To z czym w trakim razie mamy do czynienia po 1958 roku?

W Cerkwi stosuje się ryt bizantyjski, grecki.

Cóż, Jezuici robią różne dziwne rzeczy. 

Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #21 dnia: Grudnia 03, 2010, 16:06:32 pm »

nie sądze.


Zaczątki najnowszej herezji na zachodzie to odejscie od dogmatu soboru efeskiego dot. Theotokos na rzecz Marii jako boginii.
Primo - nie wiem kto odszedł od nauczania soboru efeskiego, ale na pewno nie Kościół. Z tą "Marią jako boginią" to stosuje Pan ostro protestancką retorykę jak widzę...
Secundo- przez kilkanaście stron wątku o prawosławiu nazbierało się sporo pytań na które Pan nie odpowiedział, informacji i komentarzy, do których się Pan nie odniósł. Może wróci tam Pan i jakoś po kolei popróbuje odpowiadać? A jeśli Pan nie wie, to proszę się śmiało przyznać, albo zapytać jakiegoś batiuszki (co radził Panu pan Zygmunt).
PS. Z pewnej strony pewnego prawosławnego monastyru wynika, że hierarchia PAKP (a także np. Patriarchat Moskiewski i wielu hierarchów innych cerkwi) to odstępcy od wiary prawosławnej i heretycy, więc które prawosławie jest tym "prawdziwym" (nadmienię, że monastyr ten oficjalnie podlega PAKP, więc to nie żadni starowiercy)? ;)
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #22 dnia: Grudnia 03, 2010, 16:56:51 pm »

Z brzytwą Ockhama niezgodne sa nowe zachodnie "dogmaty".
Dlaczego?

tworzenie nowych bytów prowadzi do herezji.
Dlaczego?

Dlaczego? Bo jest to niezgodne z Objawieniem, czyli Pismem św., i Tradycją.
Na jakiej podstawie Pan tak twierdzi?

Dogmaty przyjęte poza 7 Soborami Powszechnymi.
Soborów powszechnych było 21 ;)
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #23 dnia: Grudnia 03, 2010, 19:04:10 pm »


 Cerkwi stosuje się ryt bizantyjski, grecki.

Cóż, Jezuici robią różne dziwne rzeczy.

Collegium Russicum założył w 1929 Pius XI, odprawia się tam liturgia prawosławna wg. ksiag starocerkiewno-słowiańskich, takich jak używano w Rosji przed 1917 r.. Jest to Katolicka Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Byłem tam i sam widziałem.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/Russicum.JPG

Zdjęcie zostało skasowane ze względu na zbyt duże rozmiary. Proszę nie wklejać zdjęć o tak dużych rozmiarach!!!

- Moderacja
« Ostatnia zmiana: Grudnia 04, 2010, 11:14:36 am wysłana przez szkielet » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #24 dnia: Grudnia 03, 2010, 19:41:06 pm »

niech Kolega da link, a nie takie kobylaste zdjecie

a poza tym - chyba cerkiew prawoslawna nie zmienila ksiag liturgicznych?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 03, 2010, 19:42:39 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Petros
Gość
« Odpowiedz #25 dnia: Grudnia 03, 2010, 23:57:35 pm »


Collegium Russicum założył w 1929 Pius XI, odprawia się tam liturgia prawosławna wg. ksiag starocerkiewno-słowiańskich, takich jak używano w Rosji przed 1917 r.. Jest to Katolicka Rosyjska Cerkiew Prawosławna. Byłem tam i sam widziałem.


Staro-cerkiewno-słowiański to jest język, a nie księgi. Tak, tak, wiem, w czasie uwięzienia materopolitów i bskupów, w czasie największych prześladowań Rosyjskiej Cerkwi Prawosłąwnej, burzenia świątyń, mordowania duchownych i wiernych, wysyłania ich na Sybir, papież wbił prawosławnym chrześcijanom nóż w plecy i zaczął szkolić, a nastepnie wysyłać jezuitów do Rosji.

Na szczeście z mizernym efektem.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #26 dnia: Grudnia 04, 2010, 00:31:57 am »

Primo - nie wiem kto odszedł od nauczania soboru efeskiego, ale na pewno nie Kościół. Z tą "Marią jako boginią" to stosuje Pan ostro protestancką retorykę jak widzę...
Secundo- przez kilkanaście stron wątku o prawosławiu nazbierało się sporo pytań na które Pan nie odpowiedział, informacji i komentarzy, do których się Pan nie odniósł. Może wróci tam Pan i jakoś po kolei popróbuje odpowiadać? A jeśli Pan nie wie, to proszę się śmiało przyznać, albo zapytać jakiegoś batiuszki (co radził Panu pan Zygmunt).
PS. Z pewnej strony pewnego prawosławnego monastyru wynika, że hierarchia PAKP (a także np. Patriarchat Moskiewski i wielu hierarchów innych cerkwi) to odstępcy od wiary prawosławnej i heretycy, więc które prawosławie jest tym "prawdziwym" (nadmienię, że monastyr ten oficjalnie podlega PAKP, więc to nie żadni starowiercy)? ;)

Nie ide ostro, po prostu zastanawiam się co to za inicjatywa pod którą podpisał się kard. Glemp. nie moge tego znalezc w internecie. ale z tego co kojarze nie idzie to w tradycyjnym kierunku.

Mysle ze w tak krotkim czasie odpowiedzialem, na tak duza ilosc pytan, ze poki co wystarczy:)
Nie do wszystkich opinii i komentarzy muszę się odnosić. Jest post, nie widze sensu w podgrzewaniu dyskusji.

Pewne granice został jasno nakreslone i tyle.

A wątek granic Cerkwi jest jak najbardziej ciekawy :)

Jezeli przyjac ze granice Kościoła/Cerkwi sa tam dokąd sięgają sakramenty, to pomimo naszych buńczucznych sporów, wszyscy jesteśmy w jednym Kościele/Cerkwi.

W Cerkwi jest wolność słowa, co tam sobie pisze monaster w Ujkowicach to ich sprawa:)

Jak już im będzie za mało prawosławia w prawosławiu to pojdą dalej swoja drogą.
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #27 dnia: Grudnia 04, 2010, 08:36:30 am »

Jezeli przyjac ze granice Kościoła/Cerkwi sa tam dokąd sięgają sakramenty,

To jest interesujące dla mnie stwierdzenie. W związku z tym mam pytanie:

1. Czy istnieje nauka Prawosławia o sakramentach, tzn takie definicje, że jak ktoś pomyśli inaczej to będzie w obiektywnym (niezależnym od swoich intencji) błędzie?

2. Zrozumiałem, że sobory powszechne - wg Prawosławia - są jedynymi ciałami dogmatycznymi, czyli takimi, które mogą nieomylnie orzec co jest prawdą - czy to prawda?

 
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #28 dnia: Grudnia 04, 2010, 10:04:53 am »


Jezeli przyjac ze granice Kościoła/Cerkwi sa tam dokąd sięgają sakramenty, to pomimo naszych buńczucznych sporów, wszyscy jesteśmy w jednym Kościele/Cerkwi.

Czy wszyscy prawosławni teologowie uznają, że sakramenty w Kościele są ważne?
Bo słyszałem, że zdarzało się że gdy ktoś odchodził od Kościoła do cerkwi, to często powtarzano mu je...

Staro-cerkiewno-słowiański to jest język, a nie księgi. Tak, tak, wiem, w czasie uwięzienia materopolitów i bskupów, w czasie największych prześladowań Rosyjskiej Cerkwi Prawosłąwnej, burzenia świątyń, mordowania duchownych i wiernych, wysyłania ich na Sybir, papież wbił prawosławnym chrześcijanom nóż w plecy i zaczął szkolić, a nastepnie wysyłać jezuitów do Rosji.
Na szczeście z mizernym efektem.
Chciał zadbać widocznie o zbawienie Rosjan.
Wiem, lepszy efekt wywarła tam propaganda komunistyczna, ale nie wiem czemu to dla Pana powód do radości.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #29 dnia: Grudnia 04, 2010, 10:10:51 am »

niech Kolega da link, a nie takie kobylaste zdjecie

a poza tym - chyba cerkiew prawoslawna nie zmienila ksiag liturgicznych?
Coś tam się w Rosji zmieniało. Wystarczy spojrzeć na starowierców. Niemniej to zmiany niemal dla postronnego obserwatora liturgii niezauważalne (np. kierunek procesji, pisownia, zmiana niektórych formuł, sposób czynienia znaku krzyża - najbardziej zauważalna zmiana). NOMowskiej rewolucji nie było ;)
I w sumie te reformy Nikona raczej były uzgodnieniem ksiąg liturgicznych z greckimi wzorcami, nie zaś wprowadzaniem nowinek.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!