Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 19, 2024, 10:45:27 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231786 wiadomości w 6624 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 21 Drukuj
Autor Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia  (Przeczytany 53237 razy)
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #225 dnia: Stycznia 19, 2011, 11:51:36 am »

oczywiście sama prawda i tylko prawda.
Ale do czego w chciał Pan odnieść ten cytat w mojej interpretacji odpowiedzi KDW, które zdają się sugerować, że uznanie prymatu papieża nie jest koniecznym elementem do bycia Kościołem?


« Ostatnia zmiana: Stycznia 19, 2011, 13:04:23 pm wysłana przez Pedro Veron » Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #226 dnia: Stycznia 19, 2011, 17:35:00 pm »

Chodzi oczywiście o Kościół partykularny.
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #227 dnia: Stycznia 19, 2011, 19:38:32 pm »

oczywiście sama prawda i tylko prawda.
Ale do czego w chciał Pan odnieść ten cytat w mojej interpretacji odpowiedzi KDW, które zdają się sugerować, że uznanie prymatu papieża nie jest koniecznym elementem do bycia Kościołem?
Nieuznawanie prymatu Papieża jest herezją. To sekciarstwo przeciwników Pana Jezusa i Jego Kościoła:
"A ja ci powiadam, że ty jesteś Piotr, i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne nie przemogą go. I dam ci klucze Królestwa Niebios, i cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w niebie, a cokolwiek rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane i w niebie"  Mat.16;18-19

czemu zatem 2 posty wcześniej powołał Pan się na sekciarza i herezjarchę x. Trytka? wszakże on papieża nie uznaje
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #228 dnia: Stycznia 19, 2011, 21:16:41 pm »

Cytuj
czemu zatem 2 posty wcześniej powołał Pan się na sekciarza i herezjarchę x. Trytka? wszakże on papieża nie uznaje
To jest inna sprawa. Sv nie odrzucają papieża w taki sposób, jak tzw. "prawosławni". Postawa ich wydaje się usprawiedliwiona patrząc na datę 1 maja, gdy wierzymy w niezniszczalność i niepokalaność Kościoła katolickiego.

może im kiedyś jakaś inna data nie pasowała?
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #229 dnia: Stycznia 20, 2011, 01:35:35 am »

No nie pasowała im chyba więcej niż jedna nawet ;) No i kadry oraz koniunktura ;)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #230 dnia: Stycznia 20, 2011, 14:36:35 pm »

Cytuj
może im kiedyś jakaś inna data nie pasowała?
Nie nie pasowała. To nie ich wina, że zostali sedewakantystami, tylko parakatolików, którzy rządzą Kościołem.

Poproś swojego prawnego opiekuna, niech ci meliski zaparzy.
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #231 dnia: Stycznia 20, 2011, 18:35:53 pm »

Cytuj
może im kiedyś jakaś inna data nie pasowała?
Nie nie pasowała. To nie ich wina, że zostali sedewakantystami, tylko parakatolików, którzy rządzą Kościołem.

mnie o prawosławnych chodziło

zupełnie nie rozumiem jak można mówić, że sedewakantyśc sa uprawienie do odrzucania papieża, a prawosławni nie

kto to ustala?
« Ostatnia zmiana: Stycznia 20, 2011, 18:41:03 pm wysłana przez m.a.p.w » Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #232 dnia: Stycznia 20, 2011, 22:51:29 pm »


mnie o prawosławnych chodziło

zupełnie nie rozumiem jak można mówić, że sedewakantyśc sa uprawienie do odrzucania papieża, a prawosławni nie

kto to ustala?
Nie chcę bronić sedewakantystów, ale mimo wszystko jest między nimi a prawosławnymi różnica. Sedecy nie odrzucają katolickiego rozumienia papiestwa, po prostu uważają, że akurat w danej chwili nie ma papieża. Dla prawosławnych papież może być co najwyżej jednym z biskupów, a rozstrzyganie o kwestiach wiary i moralności, jeżeli ma to rzostrzygnięcie zobowiązywać cały Kościół, należy tylko do soboru.
Zatem prawosłwani nie odrzucają papieża w tym sensie, że twierdzą że papież to nie papież, a sedecy nie odrzucają papieża jako takiego.
Zgadzam się, że nikt nie jest uprawniony aby według własnego widzimisię rozstrzygać kto jest a kto nie jest papieżem.
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #233 dnia: Stycznia 20, 2011, 23:04:49 pm »


Nie chcę bronić sedewakantystów, ale mimo wszystko jest między nimi a prawosławnymi różnica. Sedecy nie odrzucają katolickiego rozumienia papiestwa, po prostu uważają, że akurat w danej chwili nie ma papieża. Dla prawosławnych papież może być co najwyżej jednym z biskupów, a rozstrzyganie o kwestiach wiary i moralności, jeżeli ma to rzostrzygnięcie zobowiązywać cały Kościół, należy tylko do soboru.
Zatem prawosłwani nie odrzucają papieża w tym sensie, że twierdzą że papież to nie papież, a sedecy nie odrzucają papieża jako takiego.
Zgadzam się, że nikt nie jest uprawniony aby według własnego widzimisię rozstrzygać kto jest a kto nie jest papieżem.

precyzując tak to wygląda

ja nie twierdze, że różnic nie ma (:
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #234 dnia: Stycznia 21, 2011, 02:20:22 am »

Sedecy nie odrzucają katolickiego rozumienia papiestwa, po prostu uważają, że akurat w danej chwili nie ma papieża.
Mają wynaturzone pojęcie papieskiej nieomylności.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #235 dnia: Stycznia 21, 2011, 09:08:10 am »

Prawosławni posiadają ten KONIECZNY element. i dlatego są Kościołem. Wynika z tego, że uznanie Prymatu Papieża, takim elementem koniecznym nie jest. Co prawda w odpowiedzi poprzedniej KDW stwierdza, że brak komunii z Rzymem naznacza "Kościół" prawosławny właśnie pewnym brakiem, niemniej łącznie te dwie odpowiedzi ewidentnie sugerują, że Prymat Papieski nie jest koniecznym elementem konstytutywnym.
Kwestia prymatu nie jest taka oczywista - prawosławie nie odrzuca prymatu, tylko że inaczej go rozumie (czytaj: zupełnie nie rozumie). Jest to kwestia do dogadania (pod warunkiem szukania prawdy z ich strony, nie robienia polityki rzecz jasna).


To jest inna sprawa. Sv nie odrzucają papieża w taki sposób, jak tzw. "prawosławni". Postawa ich wydaje się usprawiedliwiona patrząc na datę 1 maja, gdy wierzymy w niezniszczalność i niepokalaność Kościoła katolickiego.
Panie domino - nie ma większych róznic. A po 1 maja nie zmieni się nic istotnego w Kościele. Czy uważa Pan, ze człowiek który zmarł opatrzony sakramentami - otoczony biskupami i kardynałami - nie zostanie zbawiony?

Nie chcę bronić sedewakantystów, ale mimo wszystko jest między nimi a prawosławnymi różnica. Sedecy nie odrzucają katolickiego rozumienia papiestwa, po prostu uważają, że akurat w danej chwili nie ma papieża. Dla prawosławnych papież może być co najwyżej jednym z biskupów, a rozstrzyganie o kwestiach wiary i moralności, jeżeli ma to rzostrzygnięcie zobowiązywać cały Kościół, należy tylko do soboru.
Bo nieistety refleksja Kościoła w momencie wielkiej schizmy wschodniej na temat prymatu była w powiakach. Prawosławie reprezentuje mniej więcej poziom wiedzy Kościoła z tego okresu.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #236 dnia: Stycznia 21, 2011, 10:22:06 am »

 i pewnie  odpust w godzinie
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #237 dnia: Stycznia 21, 2011, 13:53:42 pm »

Kwestia prymatu nie jest taka oczywista - prawosławie nie odrzuca prymatu, tylko że inaczej go rozumie (czytaj: zupełnie nie rozumie). Jest to kwestia do dogadania (pod warunkiem szukania prawdy z ich strony, nie robienia polityki rzecz jasna).

"Gdyby zatem ktoś mówił, że św. Piotr Apostoł nie został przez Chrystusa Pana ustanowiony księciem wszystkich apostołów ani widzialną głową całego Kościoła walczącego; albo że otrzymał tylko prymat honorowy, a nie prawdziwy i właściwy prymat jurysdykcji wprost i bezpośrednio od Pana naszego Jezusa Chrystusa - niech będzie wyklęty".

Czy "inne rozumienie" prymatu przez prawosławie podpada pod którąś z tych anatem? Bardzo ekumenicznie (w posoborowym znaczeniu) podszedł Pan do sprawy stwierdzając, że jest to "kwestia do dogadania". Chyba, że przez dogadanie zrozumiemy uznanie konstytucji "Pastor Aeternus". 
Zapisane
Pedro Veron
rezydent
****
Wiadomości: 417


« Odpowiedz #238 dnia: Stycznia 21, 2011, 14:38:44 pm »

Mają wynaturzone pojęcie papieskiej nieomylności.

proszę o rozwinięcie. z góry dziękuję.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #239 dnia: Stycznia 21, 2011, 15:21:46 pm »

Czy "inne rozumienie" prymatu przez prawosławie podpada pod którąś z tych anatem? Bardzo ekumenicznie (w posoborowym znaczeniu) podszedł Pan do sprawy stwierdzając, że jest to "kwestia do dogadania". Chyba, że przez dogadanie zrozumiemy uznanie konstytucji "Pastor Aeternus".
Nie podpada, bo są już w anatemie z powodu schizmy. Choć dla krzywosławnych uzasadnianie prymatu Soborem Watykańskim - to petitio principi.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 14 15 [16] 17 18 ... 21 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Poza Kościołem nie ma zbawienia « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!