Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 25, 2024, 17:14:41 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: X.Prusak chce być "oryginalny" i olewa Jana Pawła II...?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: X.Prusak chce być "oryginalny" i olewa Jana Pawła II...?  (Przeczytany 4604 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« dnia: Listopada 28, 2010, 14:02:09 pm »

Kobiety w Kolegium Kardynalskim?
Kategoria: Kościółsobota, 27 listopada 2010 20:42
- Chrześcijaństwo promuje kobietę, ale mogłyby mieć one większy wpływ na decyzje, np. mogłyby wchodzić w skład Kolegium Kardynalskiego - uważa ks. Jacek Prusak. Jednocześnie jezuita przestrzegł przed sprowadzaniem kwestii kobiety w Kościele tylko do święceń, tym bardziej, że one same w niektórych kulturach tego nie chcą.

Ks. Jacek Prusak był gościem spotkania „Swój czy obcy? Polak wobec Kościoła” w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Podczas dyskusji jedna z uczestniczek zapytała, jaki jest stosunek Kościoła do kobiet i czy nie są one traktowane jako „coś obcego”.

Ks. Prusak podkreślił, że chrześcijaństwo jest religią, która promuje kobietę i jej rozwój. Zauważył też, że skoro większość ludzi na nabożeństwach to kobiety, to powinny mieć one większy wpływ na podejmowane decyzje i „mieć więcej do powiedzenia, a nie tylko zmieniać kwiaty w kościele”.

-Chciałbym, żeby jeszcze za mojego życia kobiety wchodziły w skład Kolegium Kardynalskiego, które jest ciałem doradczym dla papieża. Godność kardynalska nie jest zarezerwowana tylko dla księży - mówił ks. Prusak. Jego zdaniem wrażliwość kobieca ułatwiłaby rozwiązywanie niektórych problemów, m.in. pedofilii lub innych nadużyć.

Przestrzegł również przed sprowadzaniem kwestii kobiety w Kościele tylko do święceń, ponieważ w niektórych kulturach nawet one same tego nie chcą.

http://www.fronda.pl/news/czytaj/kobiety_w_kolegium_kardynalskim


« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2010, 14:04:24 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Morro
aktywista
*****
Wiadomości: 625


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 28, 2010, 14:14:56 pm »

x. Prusaka dawno w mediach nie wyświetlali, więc zapewne stwierdził, że pora się przypomnieć i  znów zabłyszczeć. Po raz kolejny wystawia złe świadectwo o sobie i swoich przełożonych. Żal.pl
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 28, 2010, 14:28:23 pm »

a czy kobieta może zostać kardynałem?
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 28, 2010, 15:00:30 pm »

a czy kobieta może zostać kardynałem?

 Kodeks Prawa Kanonicznego, kanon 351 § 1.

"Kardynałów ustanawia w sposób nieskrępowany Biskup Rzymski, wybierając ich spośród mężczyzn, którzy mają przynajmniej święcenia prezbiteratu, odznaczają się szczególną nauką, obyczajami, pobożnością i roztropnością w załatwianiu spraw. Ci, którzy nie są jeszcze biskupami, powinni przyjąć sakrę biskupią."
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 28, 2010, 15:08:57 pm »

Co do tematu to x. Prusak jest przeciętny, a nie oryginalny, bo nie olewa Jana Pawła II (co faktycznie byłoby bardzo oryginalne), ale olewa zasady Kościoła (co jest normalną praktyką modernistów).
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
marcin
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 28, 2010, 16:02:04 pm »

ale czy istnieją jakiekolwiek przeszkody teologiczne aby kobiety dopuścić do godności kardynalskiej?
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 28, 2010, 16:06:23 pm »

ale czy istnieją jakiekolwiek przeszkody teologiczne aby kobiety dopuścić do godności kardynalskiej?

Czynne i bierne prawo do wyboru Papieża ??? :)
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
marcin
Gość
« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 28, 2010, 17:14:01 pm »

kardynał to nie urząd kapłański zatem wszelkie ograniczenia wynikają z dyscypliny a nie teologii. Sam urząd jest wtórny zatem...
Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 28, 2010, 17:20:42 pm »

kardynał to nie urząd kapłański zatem wszelkie ograniczenia wynikają z dyscypliny a nie teologii. Sam urząd jest wtórny zatem...

Możemy oczywiście dyskutować, czy np. Prawo Kanoniczne wynika z teologiii... :) a dodam , że cytowałem tylko to "porewolucyjne" z 1983 roku, nie sądzę by poprzednie byłio w tym względzie mniej rygorystyczne..a tokoż praxis Kościoła Świego na przestrzenie wieków... ;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2010, 17:22:33 pm wysłana przez Tato » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 28, 2010, 17:25:46 pm »

ale czy istnieją jakiekolwiek przeszkody teologiczne aby kobiety dopuścić do godności kardynalskiej?
Jako kardyanłki - biskupki, kardynałki - prezbiterki czy kardynałki - diakonise?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 28, 2010, 17:41:20 pm »

kiedys bylo o tyle mniej rygorystycznie, ze kardynal nie musial byc kaplanem
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 28, 2010, 19:09:13 pm »

kiedys bylo o tyle mniej rygorystycznie, ze kardynal nie musial byc kaplanem
Owszem, ale kobiet chyba nie brano pod uwagę ;D
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 28, 2010, 19:20:13 pm »

dzieki Bogu nie :>
(za wyjatkiem joanny hehe  ;D )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 28, 2010, 20:34:02 pm »

na forach specyalistycznych dyskutowane jest od dawna: neonki czy kardynałki

http://www.akwaswiat.net/neonki-czy-kardynalki-zakup-ryb-przez-allegro-t-21696.html

jestem za neonkami, niektóre są w porządku
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 28, 2010, 20:38:01 pm »

Neony wbrew powszechnej opinii nie są wcale takimi prostymi rybkam  ;D  ;D  ;D


Neonów nie miałem, a nie chciałbym zaraz na starcie mieć przez nie jakieś choroby w akwarium. hehe  8)

« Ostatnia zmiana: Listopada 28, 2010, 20:39:43 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: X.Prusak chce być "oryginalny" i olewa Jana Pawła II...? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!