Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 20, 2024, 03:05:39 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Naturalne Planowanie Rodziny - za i przeciw
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj
Autor Wątek: Naturalne Planowanie Rodziny - za i przeciw  (Przeczytany 15310 razy)
Don Kichote
adept
*
Wiadomości: 36

« Odpowiedz #60 dnia: Kwietnia 24, 2009, 12:57:36 pm »

Ok,tylko,ze dazy to tak czy siak do rozpoznawania okresow w celu wspolzycia bez poczecia.

Oj niekoniecznie - a może tylko do rozpoznania okresów tych kiedy można współżyć bo jest szansa na poczęcie? :)
MRP daje małżonkom informację. Czy informacja jest antykoncepcją?

Cytuj
Chodzi mi o roznice miedzy NPR a MRP,bo pisal Pan,ze jako trads to jest za MRP.

NPR jest określeniem szerokim i nieprecyzyjnym, bo czym jest naturalne planowanie rodziny?
Jestem więc przeciwnikiem NPR - przeciwnikiem używania tej nazwy do określania metod rozpoznawania płodności.

Wg pani (prof. na której wykładach zapoznawałem się z MRP) nazwę NPR stosuje się - bo... bo się stosuje - łatwo wpada w ucho :-)
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #61 dnia: Kwietnia 24, 2009, 23:20:27 pm »

No faktycznie nie przepadam za katechetkami ale ta niechęć pozostała mi z seminarium. Spotkałem jedną lub dwie z którymi można było porozmawiać.
Jestem za rodzinami wielodzietnymi bo sam poniekąd z takiej pochodzę jeśli 4 rodzeństwa to jest to, ale naprawdę na takie rodziny są potrzebne fundusze na którą Pani z Tesco jako matka i z jakiejś innej mało ciekawej pracy mimo wielkich chęci na pewno nie stać.  Taka jest polityka prorodzinna w tym kraju.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #62 dnia: Kwietnia 24, 2009, 23:34:06 pm »

ale naprawdę na takie rodziny są potrzebne fundusze na którą Pani z Tesco jako matka i z jakiejś innej mało ciekawej pracy mimo wielkich chęci na pewno nie stać.  Taka jest polityka prorodzinna w tym kraju.

W rodzinie tradycyjnej żona nie pracuje zarobkowo ;)
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #63 dnia: Kwietnia 24, 2009, 23:49:38 pm »

To chyba tatuś jest adwokatem albo notariuszem czy kimś podobnym. Bo zarabiając 7-10 zł na godzinę nie jest w stanie utrzymać nie tylko wielodzietnej ale nawet średniodzietnej rodziny na przyzwoitym poziomie.
Takie jest wredne moje zdanie ale jestem realistą tym bardzie im więcej widzę biedy i polaryzacji społeczeństwa.
Zapisane
tkiller
aktywista
*****
Wiadomości: 1148


Koń jaki jest, każdy widzi.

« Odpowiedz #64 dnia: Kwietnia 25, 2009, 00:29:17 am »

Taaak niema jak przyzwoity poziom, a co to jest pokoik dla każdego dziecka i nowe ciuchy co sezon, wczasy za granicą?  Powiem tak to nie pieniądz zapewnia życie na "przyzwoitym poziomie". Ci biedacy z plazmami w domu, antenami na dachach i samochodem przed domem/blokiem stać ich tylko na jedno dziecko. Znam kilka rodzin które żyją przyzwoicie z jednej takiej pensji mając rodzinę wielodzietną (3 dzieci).
W  wracając do tematu to przy NPR liczy się intencja jego stosowania.
Zapisane
"..co sądzić o tych nawet pobożnych, którzy podczas Mszy św. odmawiają różaniec i najrozmaitsze litanie albo przez całą Mszę św. odmawiają modlitwy przygotowawcze do komunii św. Ci wszyscy, tak należy stwierdzić, liturgicznie nieprawidłowo uczestniczę we Mszy świętej."
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #65 dnia: Kwietnia 25, 2009, 00:37:23 am »

Taka jest polityka prorodzinna w tym kraju.

Nie wiem gdzie ta polityka skoro wspiera się kobiety samotnie wychowujące dzieci a nie rodziny, ułatwia się dostęp do przedszkoli nie rodzinom a osobom które same wychowują dzieci itd. to ja się pytam w którym momencie jest prorodzinna? Bo becikowe dostają wszyscy.

Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #66 dnia: Kwietnia 25, 2009, 07:01:29 am »

Znam Pani Wiridiano jedno kobietę w Kaliszu która dostaje 63 zł zasiłku na dziecko i coś alimentów. Do pracy pójść nie może bo proponują jej między innymi z nockami a nawet jak by poszła to nie stać jej na opiekunkę.
Panie Tkiller nie mówię o wczasach zagranicznych itp. Ja też wychowałem się bez wielkiego luksusu ale takie były czasy wtedy. Nie podnieca mnie TV SAT i nowe ubranka ale np szkoła kosztuje i mieszkanie na ludzkim poziomie też. Nie mówię tu o odzielnym pokoiku dla dziecka bo my mieszkaliśmy w 4 w jednym i nikt nie narzekał. Ale mieszkanie też kosztuje chyba że biedne rodziny wyśle się do hoteli socjalnych.
Co do planowania rodziny to jestem za NPR choć jest to jakaś forma antykoncepcji dopuszczona przez Kościół.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #67 dnia: Kwietnia 25, 2009, 09:21:54 am »

To nie jest forma antykoncepcji bo dziecko może się pojawić i jego pojawienia poza naturą nic nie blokuje
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3722

« Odpowiedz #68 dnia: Kwietnia 25, 2009, 09:26:42 am »

No ma Pani rację.
Ale w naszym tradycyjnym środowisku, i nie tylko naszym, już się spotkałem z tym że tyle seksu ile chcemy mieć dzieci.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #69 dnia: Kwietnia 25, 2009, 10:46:53 am »

To nie jest forma antykoncepcji bo dziecko może się pojawić i jego pojawienia poza naturą nic nie blokuje
Nie jest antykoncepcją, bo nie ma tu działania w celu uniknięcia poczęcia.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
emircoo
uczestnik
***
Wiadomości: 109

« Odpowiedz #70 dnia: Kwietnia 25, 2009, 10:58:53 am »

To nie jest forma antykoncepcji bo dziecko może się pojawić i jego pojawienia poza naturą nic nie blokuje
Nie jest antykoncepcją, bo nie ma tu działania w celu uniknięcia poczęcia.
Otóż to, w NPR jest działanie, tylko niekoniecznie nastawione na poczęcie w okresie, w którym małżonkowie nie planują poczęcia. Właściwa postawa polega zaś na tym, że małżonkowie poczęcia nie wykluczają i z ufnością zdają się na wolę Bożą. Jeśli ich wola będzie inna od woli Bożej, to dzieciątko i tak się pojawi :)
Pozdrawiam
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #71 dnia: Kwietnia 25, 2009, 20:47:17 pm »

Jeśli ich wola będzie inna od woli Bożej, to dzieciątko i tak się pojawi :)
Pozdrawiam

Raczej jeśli wola Boga będzie inna od ich woli, ale oni tę wolę i tak przyjmą.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #72 dnia: Kwietnia 25, 2009, 21:04:45 pm »

Jeśli ich wola będzie inna od woli Bożej, to dzieciątko i tak się pojawi :)
To akurat dotyczy też każdej z metod antykoncepcji...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #73 dnia: Kwietnia 26, 2009, 11:20:19 am »

Ależ ono chce dzieci i jeśli się pojawią to się będą cieszyć że są. Ale są ludźmi rozumnymi i odpowiedzialnymi i wiedzą że zrobić dziecko to nie problem. Tylko że trzeba mu jeszcze potem dać jeść i ubrać. I nie chodzi by jadało trufle i ubierało się u Prady, ale trzeba być odpowiedzialnym i nie powoływać dziecka do życia w chwilii gdy np jest ryzyko że będzie chore, że nie będziemy mieli za co je nakarmić, że np. jest wojna i to średnio dobry czas na bycie w ciąży. Do ciąży też się trzeba przygotować.
I żadne modernistyczne. Prosze poczytać Piusa XI (chyba że on też był modernistą)
Seks daje szczęście małżonkom nawet jak się nie pojawi dziecko. Inaczej musielibyśmy dojść do wniosku że nawet jak współżyli bo chcieli dziecka, ale do poczęcia nie doszło to nie dało im to szczęścia.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #74 dnia: Kwietnia 26, 2009, 11:41:07 am »

A czy akt starszego małżeństwa które dzieci już mieć nie może nie daje pełni przygotowanych dla nich łask?


Cytuj
Nie można i tych małżonków pomawiać o występek przeciw porządkowi przyrodzonemu, którzy z praw swoich w naturalny i prawidłowy sposób korzystają, chociaż się już potomstwa spodziewać nie mogą dla powodów naturalnych czy to wieku, czy też innych jakichś ułomności. Małżeństwo bowiem i używanie go obejmuje jeszcze drugorzędne cele, jak wzajemną pomoc, wzajemną miłość i uśmierzanie pożądliwości. Do tych celów wolno małżonkom dążyć, jeśli tylko przestrzegają prawidłowości owego aktu i podporządkowują go celowi pierwszemu.
Pius XI we wspomnianej encyklice.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Naturalne Planowanie Rodziny - za i przeciw « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!