Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 10:35:42 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania wyłącznie do księży
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Pytania wyłącznie do księży  (Przeczytany 4142 razy)
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« dnia: Kwietnia 19, 2009, 15:41:28 pm »

Drodzy Krzyżowcy,

zakładam wątek pytań do osób duchownych i proszę aktywistów i inne osoby o powściągliwość o nieudzielanie na nim odpowiedzi. Niech wypowiedzą się księża.

dziękuję

Domino


Pytanie o "Noli me tangere, noncum enim ascendi ad Patrem meum" - "Nie dotykaj się Mnie, bom jeszcze nie wstąpił do Ojca Mego" rzecze w czwartkowej ewangelii z oktawy wielkanocnej Nasz Pan Jezus Chrystus do Marii Magdaleny.

Dlaczego zatem w dzisiejszej niedzielnej mówi do Tomasza niedowiarka "Infer digitum tuum huc, et vide manus meas, et affer manum tuam, et mitte in latus meum: et noli esse incredulus, sed fidelis." - "Włóż tutaj palec twój, a oglądaj ręce moje i ściągnij rękę twoją, a włóż w bok Mój, a nie bądź niewiernym ale wiernym" ???
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 20, 2009, 15:33:14 pm »

zakładam wątek pytań do osób duchownych i proszę aktywistów i inne osoby o powściągliwość o nieudzielanie na nim odpowiedzi. Niech wypowiedzą się księża.

Szkoda, bo bym strescil kazanie z wczorajszej Mszy.
Korci mnie, zeby zrobic jak ks. Mariusz Gorniak z Forum Frondy i uznac, ze pytanie jednak i do mnie jest skierowane, bo "powszechne kaplanstwo zobowiazuje" :)
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 20, 2009, 15:53:12 pm »

zakładam wątek pytań do osób duchownych i proszę aktywistów i inne osoby o powściągliwość o nieudzielanie na nim odpowiedzi. Niech wypowiedzą się księża.

Szkoda, bo bym strescil kazanie z wczorajszej Mszy.
Korci mnie, zeby zrobic jak ks. Mariusz Gorniak z Forum Frondy i uznac, ze pytanie jednak i do mnie jest skierowane, bo "powszechne kaplanstwo zobowiazuje" :)

Niech Pan streści, szybko przeczytamy, a potem się wytnie :)
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 20, 2009, 15:56:56 pm »

To ja poproszę o to streszczenie. Mam co prawda własną interpretację, ale chętnie skonfrontuję ją z nauczaniem księdza kaznodziei.
A pan Domino, jak nie chce, to niech nie czyta :D

Ach ci tradsi, rwą się do odpowiedzi! Nie to że Was nie cenię drodzy forumowicze (nie lubię forowicze), ale mam wrażenie, że nie dajemy szansy wypowiedzieć się naszym forumowym księżom! Co na to admin?
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Teresa_M
uczestnik
***
Wiadomości: 106


Jezu jestes Królem, króluj nam Chryste

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 20, 2009, 18:56:49 pm »

Czyżby kapłani nie zaglądali tu?  Pani Szmulka narobiła apetytu i co?
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 20, 2009, 20:44:16 pm »

Streszczenie na szybko : Pan Jezus mowi "noli me tangere" sw. Marii Magdalenie, bo nie chce, zeby owa najwierniejsza z Jego gruppies nadmiernie przywiazala sie do jego Czlowieczenstwa, by jej wiara nie zostala przytloczona przez ten wlasnie aspekt. Natomiast sw. Tomasza zacheca do czegos zupelnie odmiennego (oraz innych Apostolow, np. jedzac w ich obecnosci), poniewaz jego wiara w Tajemnie Wcielenia jest juz uformowana i umocniona, zatem zagrozenie dlan plynie z przeciwnego kierunku.

Ewangelia z niedzieli Quasimodo to najlepsze lekarstwo na arianizm i monofizytyzm, dodam nieskromnie od siebie.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 21, 2009, 20:15:24 pm »

Ewangelia z niedzieli Quasimodo to najlepsze lekarstwo na arianizm i monofizytyzm, dodam nieskromnie od siebie.

1. Uznaję odpowiedź jako streszczenie z kazania = odp. księdza.
2. Tradsi bynajmniej nie słyną ze skromności  ;D
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #7 dnia: Września 21, 2009, 19:36:15 pm »

Kolejne pytanie:

1. Jak wyglądał sposób kształcenia polskiego duchowieństwa i jego miejsce w strukturach kościoła w czasach zaborów i komu ono podlegało?
Czy ordynariuszami w niestniejącej wówczas Polsce byli np. Austriacy w zaborze austriackim a ich podwładnymi Polacy? Co z zaborem rosyjskim, czy rządziła tam Cerkiew?

2. Jak wyglądał stosunek Watykanu do zaborców i KK w Polsce? Czy Watykan podejmował jakieś konkretne kroki mające np. na celu zachowanie polskości i katolickiej tradycji polskiej w naszym narodzie za pomocą polskich księży, czy też był zupełnie obojętny?

 
Do pytania skłoniły mnie tabelki na końcu jednej z austriackich książek o Lourdes z początku XXw., wydanej za czasów zaborów, zawierające dane nt. liczby biskupów pielgrzymujących do NMP wg krajów - oczywiście pośród wymienionych krajów Polski nie ma.  :(



 
dziękuję

D.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Smok.Eustachy
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Września 28, 2009, 00:51:19 am »

http://pl.wikipedia.org/wiki/Podzia%C5%82_administracyjny_Ko%C5%9Bcio%C5%82a_rzymskokatolickiego_na_ziemiach_polskich_podczas_zabor%C3%B3w_%281795-1918%29

http://www.bryk.pl/teksty/liceum/historia/xix_wiek/3916-spo%C5%82ecze%C5%84stwo_polskie_wobec_polityki_zaborc%C3%B3w_u_schy%C5%82ku_xix_wieku.html

http://www.google.pl/url?sa=t&source=web&ct=res&cd=10&url=http%3A%2F%2Fsciaga.onet.pl%2F12581%2C56%2C138%2C16%2C1%2C22777%2Csciaga.html&ei=T-u_SsCdOZCMmwPPjK3lBg&usg=AFQjCNFpSXxCt62oemCdrZV1mMFjPrkQ8A&sig2=_hhTOD38JEix6cp9TQFpsg

itp.
Zapisane
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 27, 2010, 09:26:08 am »

Pytanie dot. excommunicatio ferendae sententiae

1. Czy jeżeli hipotetycznie przejdzie ustawa in vitro i niełaskawie nam panujący pr. Komorowski podpisze ją, to ordynariusz MA OBOWIĄZEK czy WOLNĄ WOLĘ jej nałożenia?

2. Jeżeli zaś nie zastosuje owego przymusu w przypadku publicznego zgorszenia jakim byłoby uchwalenie i podpisanie ww. ustawy przez obecnego włodarza - to czy ekskomunikę może nałożyć inny biskup?

3. Czy wierni z PL i Polonii bzw. katolicy z innych krajów mogą wystosować petycję do Watykanu o jej oficjalne nałożenie i "zmuszenie" przez Rzym biskupa miejsca do czynienia swej powinności?


Proszę osoby świeckie o niezabieranie głosu.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 27, 2010, 13:36:00 pm »

Usunięto dyskusję nie związaną z tematem wątku.

  --  Moderacja
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Pytania wyłącznie do księży « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!