Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 01:13:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Chrzest" dokonany przez dziecko
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: "Chrzest" dokonany przez dziecko  (Przeczytany 3363 razy)
Eochaid
rezydent
****
Wiadomości: 328

« dnia: Listopada 24, 2010, 14:49:30 pm »

Usłyszałem o następującym zdarzeniu:

Do klasy II szkoły podstawowej uczęszcza dziewczynka, która nie tylko nie chodzi na religię, ale nawet nie była chrzczona. Wszyscy o tym wiedzą. Trwają przygotowania do I Komunii Św. - dziewczynka ta oczywiście nie bierze w nich udziału. Jej koleżance, podobno zrobiło się smutno z tego powodu, że jej koleżanka nie pójdzie z nią do Komunii. Poza tym pani katechetka mówiła, że nie wiadomo czy nieochrzczeni pójdą do Nieba. Koleżanka zapytała czy chciałaby iść do Komunii a dziewczynka ta odpowiedziała, że bardzo. Wtedy koleżanka wpadła na pomysł, że pomoże koleżance rozwiązać ten problem.

Nalała wody z kranu do kubeczka, zebrała kilka osób z klasy i w ich obecności trzykrotnie polewając głowę koleżanki wymówiła słowa:

„Wiktorio, ja ciebie chrzczę, w Imię Ojca, i Syna, i Ducha świętego. Amen.”

Uprzejmie proszę o komentarz, czy taki „chrzest” (Chrzest?) był ważny? Czy dziecko (jeśli rozumie intencję Kościoła) może ważnie ochrzcić?!
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 24, 2010, 15:07:49 pm »

wszystko wskazuje, ze chrzest jest ważny. Brawa dla tej dziewczynki :)
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 24, 2010, 15:18:17 pm »

wszystko wskazuje, ze chrzest jest ważny. Brawa dla tej dziewczynki :)

Ma co do tego wątpliwości. W końcu osoby inne niż duchowni mogą udzielać chrztu "z wody" tylko w niebezpieczeństwie śmierci.
Zapisane
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 24, 2010, 15:20:37 pm »

Nie godzi się poza niebezpieczeństwem śmierci chrzcić dziecka bez zgody przynajmniej jednego z rodziców.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 24, 2010, 15:28:03 pm »

zacni Panowie, czy rozmawiamy o WAŻNOŚCI czy o GODNOŚCI ??

Intencje tej dziewczynki jawią się jako dobre, nie oczekujmy od niej znajomości jakichś szczegółowych zarządzeń
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
marcin
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 24, 2010, 15:38:26 pm »

trzeba by się kanonika zapytać, ale ja to rozumiem tak że była to symulacja chrztu a nie chrzest gdyż, dziewczynka nie wyraziła zgodny na chrzest, a chrzest bez zgody (rodzice w imieniu dziecka, samo dziecko, dorosły) "chyba" jest nieważny. 
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 24, 2010, 15:48:04 pm »

... dziewczynka nie wyraziła zgodny na chrzest ...
Było chyba conajmniej domniemanie zgody, skoro chciała przystąpić do Pierwszej Komunii Świętej. W końcu te dzieci przygotowują się do Sakramentu i biorą to wszystko bardzo poważnie, musiały więc z nią mówić o tym, wręcz przygotowywać. Ma to więcej zdrowych podstaw, niż chrzty w rodzinach pojawiających się w kościołach z okazji chrztów, ślubów i pogrzebów. Czekam na opinię naszych Ojców, bo problem jest niebanalny.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 24, 2010, 15:52:53 pm »

gdyby główną motywacją chrzczącej i chrzczonej był udział w imprezie i otrzymanie prezentów, można by podważać ważność sakramentu. Ale uwagi dołączone w wątku ("Poza tym pani katechetka mówiła, że nie wiadomo czy nieochrzczeni pójdą do Nieba") wskazują, że przesłanki były jednak poważniejsze.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 24, 2010, 16:09:58 pm »

trzeba by się kanonika [Kanonisty chyba] zapytać, ale ja to rozumiem tak że była to symulacja chrztu a nie chrzest gdyż, dziewczynka nie wyraziła zgodny na chrzest, a chrzest bez zgody (rodzice w imieniu dziecka, samo dziecko, dorosły) "chyba" jest nieważny.
Chrzest bez zgody rodziców nadal jest ważny. Dziecko w wieku 7-8 lat niekoniecznie "używa rozumu". Tu jednak wygląda na to, że zgoda tej dziewczynki była.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marcin
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 24, 2010, 16:32:48 pm »

jaka zgoda? Wiemy że nie chciała być wyrzutkiem i czuć się samotnie. To nie jest powód aby się chrzcić.
Zapisane
pjo
Pokorny młot w warsztacie Pana
aktywista
*****
Wiadomości: 605


www.ratzinger.pl
« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 24, 2010, 16:51:24 pm »

Nalała wody z kranu do kubeczka, zebrała kilka osób z klasy i w ich obecności trzykrotnie polewając głowę koleżanki wymówiła słowa:
„Wiktorio, ja ciebie chrzczę, w Imię Ojca, i Syna, i Ducha świętego. Amen.”
Uprzejmie proszę o komentarz, czy taki „chrzest” (Chrzest?) był ważny? Czy dziecko (jeśli rozumie intencję Kościoła) może ważnie ochrzcić?!

Jak najbardziej ważny.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 24, 2010, 20:34:39 pm »

jaka zgoda? Wiemy że nie chciała być wyrzutkiem i czuć się samotnie. To nie jest powód aby się chrzcić.
A jeżeli przy chrzcie dziecka taka jest motywacja rodziców ("bo wszyscy mają, to będą go prześladować"- tak autentycznie wielu ludzi myśli), to chrzest jest ważny czy nie?

+++
Odnośnie tematu wątka- nie jest to co prawda jakieś źródło wiedzy teologicznej, ale kiedyś czytałem fabularyzowaną książeczkę dla dzieci o św. Atanazym (z serii wydawnictwa diecezjalnego w Sandomierzu). Jest tam scena, w której mały chłopiec Atanazy bawi się z kolegami w biskupa i katechumenów. I jako biskup chrzci te dzieci. Widzi to z okna Patriarcha Aleksandrii, przywołuje chłopca i mówi mu, że chrzest był ważny...
« Ostatnia zmiana: Listopada 24, 2010, 20:42:24 pm wysłana przez Kamil » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 24, 2010, 20:47:15 pm »

jaka zgoda? Wiemy że nie chciała być wyrzutkiem i czuć się samotnie. To nie jest powód aby się chrzcić.
Myli pan intencje ("chce przyjąć chrzest") z motywacją ("bo wszyscy się chrzczą"). Intencja dziewczynki chrzczącej też byłą dostateczna.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
marcin
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 24, 2010, 21:34:03 pm »

przyznaję się do błędu. Rozmawiałem o tym przypadku z dobrze znanym na forum o.Markiem Blazą i przekonały mnie jego argumenty i  jeśli opisana historia jest prawdziwa chrzest jest ważny.
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 24, 2010, 21:45:26 pm »

przyznaję się do błędu. Rozmawiałem o tym przypadku z dobrze znanym na forum o.Markiem Blazą i przekonały mnie jego argumenty i  jeśli opisana historia jest prawdziwa chrzest jest ważny.

brawo, przyznawanie się do błędu nie jest częste. dziękuję
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Chrzest" dokonany przez dziecko « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!