Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 22:11:14 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231960 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Cerkiew dla początkujących"
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: "Cerkiew dla początkujących"  (Przeczytany 16886 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« dnia: Listopada 24, 2010, 14:08:40 pm »

Zamierzam się w najbliższym czasie wybrać do cerkwi (grekokatolickiej ofkors) i chciałem spytać znawców o praktyczne wskazówki co do uczestnictwa w nabożeństwie: jak się mogę przygotować, jak się zachowywać itd itp. Z góry dziękuję za odpowiedzi :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 24, 2010, 14:36:01 pm »

http://stirlitz.starzaki.eu.org/~lukasz/suputnyk/_doc/Liturgia_Jana_Chryzostoma.pdf  Tekst liturgii.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
marcin
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 24, 2010, 15:46:39 pm »

z doświadczenia powiem że nie ma sensu brać teksu, próbować go śledzić gdyż ktoś kto nie jest osłuchany w cs czy ukraińskim pobudzi się i zacznie desperacko próbować odnaleźć właściwe miejsce.
Jakie rady? Po prostu nie przejmować się :) Niektórzy chcą szybko to wszystko pojąć, kiedy znak krzyża wykonać, kiedy pokłon a prościej jest po prostu zostawić to i na swój sposób włączyć się w to misterium.
http://www.grekat.stalwol.pl/liturhija.html tu można posłuchać liturgii.
Jeśli będzie pan chciał mogę w skrócie napisać kiedy wykonuje się znak krzyża, kiedy pokłon itd.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 24, 2010, 20:32:50 pm »

Najlepiej niech Pan idąc pierwszy raz nie próbuje starać się zachowywać jakby od dziecka chodził do cerkwi. Proszę iść, starać się jak najowocniej przeżyć liturgię - a gesty nie są aż tak ważne. Czasem zresztą bywa tak, że zależnie od miejsca jest z postawami i gestami różnie (np. klękanie na przeistoczenie- w Szczecinie klęka większość, w Wałczu - tak z 1/4, we Wrocławiu jedna osoba; a normalnie powinno się stać ;) , czy np. w Szczecinie na Etkenie wierni stoją w Wałczu siedzą). Niech Pan gdzieś z tyłu stanie i się nie przejmuje, że nie wie kiedy się skłonić czy przeżegnać. 
Zapisane
cabbage
aktywista
*****
Wiadomości: 2637


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 24, 2010, 22:12:32 pm »

Tekst dałam po to,by przeczytać przed pójściem i być w miarę zorientowanym,jak ta Msza wygląda.
Zapisane
http://www.youtube.com/watch?v=r24hZXfl__o&feature=related
To jest Msza Dziękuję Ci!!!!! ;(

Św. Józef z Kupertynu potężny orędownik, zwłaszcza studentów!!

"Gdy strzelcy się kłócą, niedźwiedź jest bezpieczny!" przysłowie norweskie pod rozwagę tradsom ;)

Jestem papistką :] zbawić dusze :-)
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 24, 2010, 22:20:39 pm »

Ja byłem dwa razy na Liturgii u grekokatolików. Miałem ze sobą tekst, ale go nie wyciągałem nawet, generalnie to ciężko się było zorientować, nawet mimo tego, że wcześniej czytałem Liturgię św. Jana Złotoustego. Żegnałem się wtedy kiedy ludzie się żegnali. Żegnałem się "po naszemu". Generalnie dla mnie mimo, że ich liturgia jest piękna i tak samo ważna jak nasza to wolę Tridentinę. Po prostu nasz krąg kulturowy; jest się jak u siebie w domu, ale to takie moje prywatne odczucie.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
marcin
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 24, 2010, 23:01:50 pm »

prawdziwa miłość rodzi się powoli :) ja po pierwszej wizycie w cerkwi byłem średnio zainteresowany, ale po któreś wizycie wiedziałem że w końcu znalazłem swoje miejsce. Coraz bliższy jestem jednak stwierdzeniu że Słowianom bliższy wschód niz zachód. Bo czy nie jest bliżej sercu zaśpiewać "Sława Ojcu i Synu i Swjatemu Duchu i nynie i prysno i wo wieki wiekow Amin. Gdyby zachowała się polska redakcja cs (o ile istniała) mielibyśmy naszą wymowę cs która dla większości wiernych nawet tez wysiłku umożliwiałaby zrozumienie werbalne liturgii. Tacy Chorwaci nawet mszę łacińską mili i do dziś na wyspie Krk mają tridentine po cs :)

na zdjęciu Ojcze nasz
tekst liturgii zapisywano głagolicą, dzis pozostałości wiernych którzy nadal posługują się głagolicą nazwa się glagoljaši.

http://www.youtube.com/watch?v=htFtKdgrAdY znalazłem tylko wyznanie wiary śpiewane na takiej mszy. Podobnie jak ukraiński, na wybrzeżu jać się wymawia jak "i" dlatego jest viruju :) prawda że ciekawe?
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 24, 2010, 23:23:40 pm »

Jeśli będzie pan chciał mogę w skrócie napisać kiedy wykonuje się znak krzyża, kiedy pokłon itd.
Poproszę :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 24, 2010, 23:38:05 pm »

Tacy Chorwaci nawet mszę łacińską mili i do dziś na wyspie Krk mają tridentine po cs :)

Chyba gdzieś w Czechach jest celebrowana, raz w roku.
Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 25, 2010, 08:38:18 am »

O tej Mszy z Czech to kiedyś pisał pan Łukasz Kluska, z tego co pamiętam odprawia FSSPX na podstawie indultu w św. Cyryla i Metodego (nie pamiętam który papież wydał).

Rozumiem Panie Marcinie :), ale mnie jakoś zabrakło determinacji. Po prostu czuję się w cerkwi jak gość, obserwator. Osobiście uważam, że może i wschód jest bliższy uczuciowemu charakterowi Słowian, jednakże my jesteśmy już 1000 lat wychowywani na obrządku rzymskim i tak modlili się nasi ojcowie. Cerkiew szanuję, Pana zdanie również i rozumiem, kiedyś sam byłem bardzo zainteresowany obrządkiem greckim.
Co do Mszy głagolickiej to bardzo się cieszę, że jest nadal odprawiana w Chorwacji, że posoborowie jej tam nie zmiotło. Może gdyby była taka Msza dostępna na całym obszarze Słowiańsczyzny to reforma nie byłaby tak "potrzebna" bo lud by rozumił i dziś Tridentina byłaby nadal jedyną formą ;).
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
marcin
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 25, 2010, 12:18:25 pm »

można zawsze sobie pogdybać :) Prawda jest taka że cała słowiańszczyzna ma bardzo zbliżony język sakralny, większość terminów abstrakcyjnych jest bardzo podobna. A przeciez pierwsze misje na terenach ówczesnej Polski były "greckie". Język polski 9-10 wieku był tak bliski innym słowiańskim (istniała liczba podwójna, aoryst itd) że gdyby cs stał się językiem liturgicznym u nas, przez następne 1000 lat wpływał by na język mówiony a nastepnie literacki.

Jeśli będzie pan chciał mogę w skrócie napisać kiedy wykonuje się znak krzyża, kiedy pokłon itd.
Poproszę :)

tak bardzo w skrócie :)

Znak krzyża jak łatwo się domyśleć jest na słowa wymianiające osoby Trójcy Świętej, kiedy kapłan otwiera carskie wrota deklaruje
Blahoslovenne carstvo  Otc'a, i Syna, i Swjatoho Ducha, nyni i pows'akczas, i na wiky wiczni - wtedy wierni wykonują znak krzyża.
Znak krzyża czyni się również kiedy kapłan obdarza pokojem "Myr wsim.", jest to kilkakrotnie w czasie liturgii.
Przed czytaniem Ewangelii na słowach Slawa Tobi, Hospody, slawa Tobi., i po czytaniu Ewangelii na te same słowa.
W czasie "spowiedzi" "Wiruju Hospody" ale tu niektórzy wykonują znak krzyża a niektórzy uderzają się w pierś jak na mea culpa

Pokłony są podczas okadzania kiedy kapłan zwraca się twarzą w naszym kierunku, na imieniu Jezusa Chrystusa jak w jekteniach
Preswjatu, preczystu, prebłahosłowennu, slawnu Wladyczyc'u naszu Bohorodyc'u i prysnodiwu Mariju, z usima swjatymy pomjanuvszy, sami sebe, i odyn odnoho, i wse żytťa nasze Chrystu Bohowi widdajmo. - Tobi Hospody <- pokłon.
Pokłon jest również w hymnie Monogenes (Jedynorodnyj Synu) na słowa o Wcieleniu
wopłotytys'a wid swjatoji Bohorodyci i prysnodiwy Mariji, <- pokłon
Podobnie jak w Credo na słowa
wopłotyws'a z Ducha Swjatoho i Mariji Diwy, i staw czołowikom. oraz szczo z Otcem i Synom riwnopokłon'ajemyj i riwnosławymyj,.

Oczywiście znak krzyża i pokłon wykonuje się na błogosławieństwo Sakramentem ale i podczas Wielkiego Wchodu nie przemionymi jeszcze darami.

http://stirlitz.starzaki.eu.org/~lukasz/suputnyk/_doc/Liturgia_Jana_Chryzostoma.pdf jak ktoś podał już ten link, tu są zaznaczone znaki krzyża, ale łatwiej jest poznać zasadę niż pamiętać miejsca :)
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 25, 2010, 13:03:35 pm »

Mimo instrukcji pana Marcina powiem raz jeszcze- proszę się nie przejmować tym aż tak bardzo, żeby nie było tak, że będzie się Pan denerwował, że nie zrobił znaku krzyża gdy inni robili albo nie zdążył z pokłonem i bardziej na tym się skupi, niż na owocnym przeżyciu liturgii.
Ps. Jeszcze zdaje się, że na "triswiatoje" czyni się znak krzyża (Swiatyj Boże, Swiatyj Kripkij, Swiatyj Biezsmiertnyj, pomiłuj nas - na pierwsze słowo "Swiatyj") - tak przynajmniej było we wszystkich cerkwiach w których miałem okazję być na liturgii.
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 25, 2010, 16:07:14 pm »

tak tak na Trisagion też każdorazowo na zezwanie -Swjatyj Boże... i później na Sława Ojcu i Synu....

Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 15, 2013, 12:02:58 pm »

OO. Bazylianie informują, że w zakrystii przy ul. Miodowej 16 (Warszawa) można nabyć długo wyczekiwane drugie wydanie modlitewnika "Божественна Літургія з коментарем та змінними частинами" (Boska Liturgia z komentarzem i częściami zmiennymi), z równoległym tłumaczeniem w języku polskim.

http://www.bazylianie.pl/?option=com_content&view=article&id=2046&catid=44&Itemid=7

Przedmowa do drugiego wydania

Mija osiem lat od ukazania się ukraińsko-polskiego tekstu Boskiej Liturgii. Cały nakład został wyczerpany, toteż na prośbę wielu zainteresowanych zdecydowaliśmy się na drugie wydanie tego modlitewnika. Ma on taki sam układ, jak pierwsze wydanie, ale nieco mniejszy, mamy nadzieję, że bardziej poręczny format (13,5 x 17 cm), z niewielkimi poprawkami w tekstach. Nie ma ilustracji do świąt, co pozwoliło na zmniejszenie objętości.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za przychylne przyjęcie naszego zamysłu. Niech to drugie wydanie posłuży do lepszego poznawania piękna i głębi naszej Liturgii i do żywego osobistego udziału w liturgicznej celebracji.

  o. Piotr J. Kuszka OSBM

proboszcz bazyliańskiej parafii Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny

http://sofija-net.pl/pl/p/Boska-Liturgia-z-komentarzem-i-czesciami-zmiennymi/1285
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 15, 2013, 21:33:42 pm »

Kiedy UKGK wpadnie na pomysł oficjalnego przetłumaczenia liturgii na polski? Byłaby jakaś konkurencja dla NOMowego światka.

W Ameryce Północnej już dawno temu na angielski przetłumaczyli i przyciągają wiernych bez korzeni ukraińskich.
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: "Cerkiew dla początkujących" « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!