Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:17:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "prezerwatywy dopuszczalne" - "przełom"...
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: "prezerwatywy dopuszczalne" - "przełom"...  (Przeczytany 27254 razy)
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #45 dnia: Listopada 21, 2010, 20:41:40 pm »

Używanie prezerwatywy w przypadku seksu pozamałżeńskiego jest grzechem.
Skąd wątpliwość?
Bo sporo osób dowodziło, że grzechem jest używanie prezerwatyw w przypadku seksu małżeńskiego i że kościół nie wypowiedział się na temat używania prezerwatyw w przypadku seksu pozamałżeńskiego.

Brawario:
Cytuj
"Używanie środków antykoncepcyjnych jest wewnętrznie złe i zawsze zabronione, gdy jest dokonywane w ramach współżycia MAŁŻEŃSKIEGO. Poza małżeństwem przede wszystkim to seks jest zawsze zakazany, a kwestia tego czy ów pozamałżeński seks jest czyniony z kondomami czy bez jest w tym kontekście drugorzędna. Jeśli męska prostytutka używa prezerwatywy to i tak to nie ma żadnego znaczenia dla moralnej jakości tego czynu - w ciąże ów jegomość i tak nie zajdzie. Tradycyjna moralistyka katolicka już wcześniej akceptowała używanie środków antykoncepcyjnych przez niezamężne niewiasty narażone na zgwałcenie, etc." i dalej "Każdy ze znanych mi aktów Magisterium potępiający używanie antykoncepcji, piętnuje jej używanie w RAMACH MAŁŻEŃSTWA. "

Naassin:
Cytuj
"W kazdym razie nie ma oficjalnej wypowiedzi Kosciola na ten temat."

Sądzi Pan, że w przypadku gwałtu ofiara ma cokolwiek do powiedzenia na
temat tego czy napastnik się „zawulkanizuje” czy nie?
Wolę się nawet nie zastanawiać.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2010, 20:45:39 pm wysłana przez Iacobus » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #46 dnia: Listopada 21, 2010, 20:45:31 pm »

A po co Kościół ma sie wypowiadać wzgledem seksu pozamałżeńskiego. Przecież sam seks pozamałżeński jest grzechem.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #47 dnia: Listopada 21, 2010, 20:48:23 pm »

A po co Kościół ma sie wypowiadać wzgledem seksu pozamałżeńskiego. Przecież sam seks pozamałżeński jest grzechem.
Widziałem argumentację, że skoro używanie prezerwatyw nie byłoby grzechem w przypadku osób uprawiających seks pozamałżeński to mogłoby stanowić element walki z AIDS ( tak, wiem, że nie jest do końca skuteczne ). W związku z tym chciałem poznać opinię Kościoła na ten temat.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2010, 20:51:32 pm wysłana przez Iacobus » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #48 dnia: Listopada 21, 2010, 20:50:05 pm »

Chyba trzeba poczekac na tekst niemiecki i oswiadczenie Watykanu. Mysle, ze moze byc jakies sprostowanie, uscislenie.

Oby takie oświadczenie się ukazało. Bo na razie jest katastrofa medialna: wszystkie agencje na całym świecie podają, że Kościół zmienił stanowisko w sprawie antykoncepcji. Dzisiaj rano, kiedy jechałem do kościoła, główna kanadyjska publiczna stacja  radiowa podała to jako wiadomość numer 1. Podejrzewam, że w innych krajach jest to samo.

Na Frondzie już to opisywano w tym linku

http://www.fronda.pl/news/czytaj/co_papiez_powiedzial_a_co_napisaly_media

stopień manipulacji jest więcej niż skandaliczny i aż pewne słowa cisną się na wargi : Jezu zmiłuj się nad nimi.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2010, 20:52:38 pm wysłana przez TAISUM » Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #49 dnia: Listopada 21, 2010, 20:56:35 pm »

Potrafi mi ktoś jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: Czy używanie prezerwatyw w przypadku seksu pozamałżeńskiego ( wyłączając przypadek gwałtu ) jest według nauki Kościoła Katolickiego  grzechem ? Na rebelya.pl zdania są podzielone. Dysponuje ktoś jakimś dokumentem kościelnym na ten temat ? Istnieje takowy w ogóle ?

Dokumentu nie mogę znaleźć ale patrzę na to z punktu widzenia propagowanego przez Kościół prawa naturalnego, które to prawo zawsze musi być wypełnione. Proszę pamiętać, że żyją ludzie poza chrześcijaństwem i ich także prawo naturalne obowiązuje.

Zatem wydaje mi się, ze np. narzeczeni (katoliccy, po zapowiedziach), którzy "nie wytrzymali" do ślubu używając gumy to zdecydowanie zgrzeszyli ciężko bo ich akt był przeciw naturze (w sensie św.Tomasza) a dopiero potem cudzołóstwo, zaś ci sami narzeczeni "bez gumy" zgrzeszyli "zwykłym" grzechem cudzołóstwa przy całkiem łagodzących karę okolicznościach. Proszę pamiętać, że co innego grzech przeciw naturze (ubezpłodnienie aktu), a co innego uczynek z natury dobry ale zrobiony z uzurpacji (sam akt).

Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #50 dnia: Listopada 21, 2010, 21:00:34 pm »

narzeczeni nie mogą zgrzeszyć "cudzołóstwem"...chyba, że się wzajemnie "zdradzą" z jakimś żonatym facetem albo mężatką , mogą co najwyżej popełnić nierząd...ot jest zasadnicza różnica...stosowanie prezerwatywy jest obiektywnie złe zatem jest zawsze grzechem.
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #51 dnia: Listopada 21, 2010, 21:00:50 pm »

Używanie prezerwatywy w przypadku seksu pozamałżeńskiego jest grzechem.
Ok. Przedstawiam mój obecny tok rozumowania - antykoncepcja mechaniczna jest grzechem w przypadku każdego stosunku heteroseksualnego , ponieważ sprzeciwia się naturze. Użycie prezerwatywy w przypadku stosunku homoseksualnego jest moralnie neutralne ( nie możemy mówić tu o antykoncepcji ), może zatem stanowić element ( nie do końca skuteczny ) walki z AIDS, w ramach zmniejszenia skutków popełnianego zła, i  to właśnie miał na myśli papież. Oczywiście, nie zmienia to faktu, że grzechem jest sam stosunek homoseksualny.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.
« Ostatnia zmiana: Listopada 21, 2010, 21:11:00 pm wysłana przez Iacobus » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #52 dnia: Listopada 21, 2010, 21:01:04 pm »

Chyba trzeba poczekac na tekst niemiecki i oswiadczenie Watykanu. Mysle, ze moze byc jakies sprostowanie, uscislenie.

Oby takie oświadczenie się ukazało. Bo na razie jest katastrofa medialna: wszystkie agencje na całym świecie podają, że Kościół zmienił stanowisko w sprawie antykoncepcji. Dzisiaj rano, kiedy jechałem do kościoła, główna kanadyjska publiczna stacja  radiowa podała to jako wiadomość numer 1. Podejrzewam, że w innych krajach jest to samo.

Na Frondzie już to opisywano w tym linku

http://www.fronda.pl/news/czytaj/co_papiez_powiedzial_a_co_napisaly_media

stopień manipulacji jest więcej niż skandaliczny i aż pewne słowa cisną się na wargi : Jezu zmiłuj się nad nimi.


ktoś słusznie powiedział, ze kiedyś papieże zakazali sobie udzielania wywiadów, bo jak się gada to w końcu palnie się głupotę. Zresztą w przypadku kardynała Ratzingera mamy w książce z tym samym rozmówcą (chyba "Kościół i Świat") wiele rzeczy, które jest ciężko zinterpretować zgodnie z katolickim nauczaniem. Po prostu papież nie jest od dywagacji z dziennikarzami zwłaszcza, że wie czym dzisiaj są media.

Chyba, że papież ma jakiś "tajny plan nr 76" :)


Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #53 dnia: Listopada 21, 2010, 21:01:55 pm »

narzeczeni nie mogą zgrzeszyć "cudzołóstwem"...chyba, że się wzajemnie "zdradzą" z jakimś żonatym facetem albo mężatką , mogą co najwyżej popełnić nierząd...ot jest zasadnicza różnica...stosowanie prezerwatywy jest obiektywnie złe zatem jest zawsze grzechem.

ok!

Zbyt dla mnie subtelne różnice między nimi.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #54 dnia: Listopada 21, 2010, 21:16:29 pm »

Bo sporo osób dowodziło, że grzechem jest używanie prezerwatyw w przypadku seksu małżeńskiego i że kościół nie wypowiedział się na temat używania prezerwatyw w przypadku seksu pozamałżeńskiego.

Brawario:

Nie wierzę w żadne "mądrości" Brawario nie obalone później przez niejakiego Gryzonia.

Zajrzałem do mojego Merkelbacha ("Summa Theologiae Moralis" t. II, cap. De castitate). Seks pozamałżeński (fornicatio, względnie adulterium) kwalifikowany jest jako grzech nieczystości zgodny z naturą. Użycie antykoncepcji (w małżeństwie czy poza) - grzech nieczystości wbrew naturze. Pan Waldemar dobrze kombinuje.

Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #55 dnia: Listopada 21, 2010, 21:42:13 pm »

@Bartek, Waldemar, Hyacinthus Stanislaus, Tato
Dzięki, teraz mi się już wszystko ułożyło w spójną całość.

Edit: Ale zadano mi kolejne pytanie:
Cytuj
Pytanie brzmi, czy uzywanie srodkow antykoncepcyjnych jest zawsze grzechem, niezaleznie od okolicznosci. Bo np. kradziez zawsze jest zla, ale gdy ktos musi wziac czyjas rzecz, zeby nie umrzec z glodu, to juz nie jest to kradziez.
Jak to będzie w przypadku gwałtu ? Brawario twierdzi, że wtedy użycie prezerwatywy grzechem nie jest :
Cytuj
Magisterium Kościoła tego ( tzn. użycia prezerwatyw przez zakonnice gwałcone w czasie wojny; mój komentarz ) nie potępiło, a niektórzy hierarchowie i moraliści otwarcie wypowiedzieli się, iż takie postępowanie jest dozwolone moralnie - między innymi za pośrednictwem u uważanego za nieoficjalny organ Stolicy Apostolskiej pisma Civita Catholica.
Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #56 dnia: Listopada 21, 2010, 21:53:47 pm »

 ???
Cytuj
Jak to będzie w przypadku gwałtu ? Brawario twierdzi, że wtedy użycie prezerwatywy grzechem nie jest :
???

A kto niby ma użyć tej prezerwatywy? Gwałcący? Chyba o tym nie myśli. A gwałcona chyba nie ma czasu prosić " ... tylko załóż prezerwatywę...".
Zakonnica prosząca o użycie prezerwatywy przed gwałtem na niej - jakoś nie mieści mi się to w wyobrażeniu
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Iacobus
uczestnik
***
Wiadomości: 198


« Odpowiedz #57 dnia: Listopada 21, 2010, 21:57:36 pm »

Hmmm w tej kazuistycznej burzy chyba się zagalopowaliśmy  ;D :-[
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2010, 14:48:09 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Spera in Deo, quoniam adhuc confitebor illi: salutare vultus mei, et Deus meus.
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #58 dnia: Listopada 21, 2010, 22:02:59 pm »

w żadnym razie: były chyba sytuacje, że siostrom zakonnym na onbszarze działań wojennych zalecano brać doustne śr. antykoncepcyjne.

Jest to bardzo trudny problem, gdyż grzech gwałtu jest przeogromny a łaska poczęcia dziecka także - jak Piekło i Niebo w jednym momencie.

« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2010, 14:48:26 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #59 dnia: Listopada 21, 2010, 22:05:51 pm »

Cytuj
w żadnym razie: były chyba sytuacje, że siostrom zakonnym na bszarze działań wojennych zalecano brać doustne śr. antykoncepcyjne.

Jest to bardzo trudny problem, gdyż grzech gwałtu jest przeogromny a łaska poczęcia dziecka także - jak Piekło i Nieba w jednym momencie.


A tu jest co innego, wypowiadałem się o prezerwatywie ale jeżeli mówimy o antykoncepcji ogólnie - to już pytanie ma sens.

Ja z kolei słyszałem że kobieta gwałcona w małżeństwie przez np męża alkoholika ma prawo użyć antykoncepcji
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: "prezerwatywy dopuszczalne" - "przełom"... « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!