Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 21:24:46 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Watykan: kardynałowie o wolności religijnej i jej zagrożeniach
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Watykan: kardynałowie o wolności religijnej i jej zagrożeniach  (Przeczytany 6370 razy)
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« dnia: Listopada 20, 2010, 14:09:46 pm »

Prócz tego, że Papież mianował nowych kardynałów, ciekawsze wieści można przeczytać tutaj :

"Watykan: kardynałowie o wolności religijnej i jej zagrożeniach

Główne tematy podjęte podczas przedpołudniowego spotkania Kolegium Kardynalskiego to wolność religijna i liturgia. Odnośną relację wprowadzającą pierwszy z nich wygłosił kard. Tarcisio Bertone. Watykański sekretarz stanu omówił sytuację wyznawców Chrystusa w różnych częściach świata. Omówił m.in. ograniczenia wolności religijnej na Zachodzie w ramach procesu sekularyzacji oraz działania Stolicy Apostolskiej w obronie katolików na arenie międzynarodowej.
Z kolei wprowadzenie do tematu liturgii przedstawił kard. Antonio Cañizares. Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przedstawił doniosłość modlitwy liturgicznej w życiu Kościoła oraz potrzebę zachowania wierności dyscyplinie w jej sprawowaniu.

Do tematów tych odniósł się także Ojciec Święty. Powrócił on do kwestii zależności między wolnością i prawdą wskazując, że pierwsza bez drugiej może stać się prawdziwą dyktaturą relatywizmu. Zdaniem Benedykta XVI szczególną trudnością naszych czasów jest utwierdzanie wolności do głoszenia ewangelicznej prawdy. W sprawie liturgii Papież przypomniał, że również tam ma miejsce głoszenie prawdy, która jest obecna we wspólnocie modlącego się Kościoła.

Popołudniowy program dnia modlitwy i refleksji Kolegium Kardynalskiego przewiduje prezentację następujących spraw: ordynariatów dla anglikanów przechodzących na katolicyzm, norm odnoszących się do przypadków nadużyć ze strony duchownych wobec nieletnich oraz 10-lecia instrukcji Dominus Iesus.
tc/rv"

http://www.radiovaticana.org/pol/Articolo.asp?c=440540



Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 20, 2010, 15:48:56 pm »

Mówienie o wolności religijnej dla katolików jest jak najsłuszniejsze i najbardziej tradycyjne, ponieważ jedynie religia katolicka ma prawo cieszyć się pełną wolnością. Problem w tym, że przy okazji promuje się błędną koncepcję, celnie nazwaną przez papieża Grzegorza XVI "majaczeniem", iż takie same prawa mają religie fałszywe.
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 20, 2010, 15:57:59 pm »

Mówienie o wolności religijnej dla katolików jest jak najsłuszniejsze i najbardziej tradycyjne, ponieważ jedynie religia katolicka ma prawo cieszyć się pełną wolnością. Problem w tym, że przy okazji promuje się błędną koncepcję, celnie nazwaną przez papieża Grzegorza XVI "majaczeniem", iż takie same prawa mają religie fałszywe.

A czy "wolność religijna" to wg SVII nie było prawo każdego człowieka do wyboru wiary ale bez zrównywania religii? Ja przynajmniej tak rozumiem te wyrażenie. 
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 20, 2010, 16:01:12 pm »

Pytanie właśnie na ile Papież na tym konsystorzu "przebudził" się i powraca do stanowiska tradycyjnego. Z tej lakonicznej wiadomości sądzę, zę jest to całkiem możliwe, aż się prosi o więcej informacji...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 20, 2010, 16:17:10 pm »

Do tematów tych odniósł się także Ojciec Święty. Powrócił on do kwestii zależności między wolnością i prawdą wskazując, że pierwsza bez drugiej może stać się prawdziwą dyktaturą relatywizmu. Zdaniem Benedykta XVI szczególną trudnością naszych czasów jest utwierdzanie wolności do głoszenia ewangelicznej prawdy. W sprawie liturgii Papież przypomniał, że również tam ma miejsce głoszenie prawdy, która jest obecna we wspólnocie modlącego się Kościoła.
Jeśli wierzyć notatce - to jest to nauczanie znacznie bliższe do "przedsoborowego" niż "soborowego".

Mówienie o wolności religijnej dla katolików jest jak najsłuszniejsze i najbardziej tradycyjne, ponieważ jedynie religia katolicka ma prawo cieszyć się pełną wolnością. Problem w tym, że przy okazji promuje się błędną koncepcję,
Sęk w tym, że Papież mówi, że nie powinno być wolności bez prawdy. A to prawie Leon XIII

A czy "wolność religijna" to wg SVII nie było prawo każdego człowieka do wyboru wiary ale bez zrównywania religii? Ja przynajmniej tak rozumiem te wyrażenie.
Nie. To o czym Pan pisze było zawsze w nauczanieu Kościoła. Dopiero sobór "zrównał" prawa...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 20, 2010, 16:24:36 pm »

A czy "wolność religijna" to wg SVII nie było prawo każdego człowieka do wyboru wiary ale bez zrównywania religii? Ja przynajmniej tak rozumiem te wyrażenie.
Nie. To o czym Pan pisze było zawsze w nauczanieu Kościoła. Dopiero sobór "zrównał" prawa...

W deklaracji o wolności religijnej SVII znalazłem taki cytat:

Cytuj
...ponieważ wolność religijna, której ludzie domagają się dla wypełnienia obowiązku czci Bożej, dotyczy wolności od przymusu w społeczeństwie cywilnym - pozostawia ona nienaruszoną tradycyjną naukę katolicką o moralnym obowiązku ludzi i społeczeństw wobec prawdziwej religii i jedynego Kościoła Chrystusowego.

Dla mnie jest to jednoznaczne, ale rozumiem że "postępowcy" różnie tłumaczą "Kościół Chrystusowy"
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 20, 2010, 16:37:29 pm »

A czy "wolność religijna" to wg SVII nie było prawo każdego człowieka do wyboru wiary ale bez zrównywania religii? Ja przynajmniej tak rozumiem te wyrażenie.
Nie. To o czym Pan pisze było zawsze w nauczanieu Kościoła. Dopiero sobór "zrównał" prawa...

W deklaracji o wolności religijnej SVII znalazłem taki cytat:

Cytuj
...ponieważ wolność religijna, której ludzie domagają się dla wypełnienia obowiązku czci Bożej, dotyczy wolności od przymusu w społeczeństwie cywilnym - pozostawia ona nienaruszoną tradycyjną naukę katolicką o moralnym obowiązku ludzi i społeczeństw wobec prawdziwej religii i jedynego Kościoła Chrystusowego.

Dla mnie jest to jednoznaczne, ale rozumiem że "postępowcy" różnie tłumaczą "Kościół Chrystusowy"

To jest akurat punkt 1 , który się ma niestety nijak do reszty całości treści "Dignitatis Humanae" a jest skutkiem interwencji Ojców Coaetus Internationalis Patris ...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 20, 2010, 16:51:19 pm »

W takim razie skoro SVII nie był dogmatyczny to ja będę trwał w swoim rozumieniu "wolności religijnej" (możesz wierzyć w co chcesz ale tylko w KRK jest Prawda) i "ekumenizmu" (nawróć się i wróć do KRK)  ;D
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 20, 2010, 16:52:16 pm »

To jest akurat punkt 1 , który się ma niestety nijak do reszty całości treści "Dignitatis Humanae" a jest skutkiem interwencji Ojców Coaetus Internationalis Patris...
Można by przy odrobinie dobrej woli w prosty sposób ocalić Dignitatis humanae -- zostawić p. 1, a całą resztę skreślić jako niejasną i zbędną.

@Tato: Coetus Internationalis Patrum.


W takim razie skoro SVII nie był dogmatyczny to ja będę trwał w swoim rozumieniu "wolności religijnej" (możesz wierzyć w co chcesz ale tylko w KRK jest Prawda) i "ekumenizmu" (nawróć się i wróć do KRK)  ;D
Słuszna uwaga, Panie T., niedaleki Pan jesteś od Królestwa Niebieskiego  ;)
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2010, 14:16:48 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 20, 2010, 16:54:01 pm »

W takim razie skoro SVII nie był dogmatyczny to ja będę trwał w swoim rozumieniu "wolności religijnej" (możesz wierzyć w co chcesz ale tylko w KRK jest Prawda) i "ekumenizmu" (nawróć się i wróć do KRK)  ;D
Zamilcz lasandrysto!!!
[prosze biskupa - tu są lasandryści, niech ich biskup wyrzuci, buuuuuu....!]
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 20, 2010, 16:58:01 pm »

W takim razie skoro SVII nie był dogmatyczny to ja będę trwał w swoim rozumieniu "wolności religijnej" (możesz wierzyć w co chcesz ale tylko w KRK jest Prawda) i "ekumenizmu" (nawróć się i wróć do KRK)  ;D
Zamilcz lasandrysto!!!
[prosze biskupa - tu są lasandryści, niech ich biskup wyrzuci, buuuuuu....!]

 ;D No to jestem neon i lasandrysta i nie rozumiem ducha soboru  ;D
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 20, 2010, 17:05:09 pm »

To jest akurat punkt 1 , który się ma niestety nijak do reszty całości treści "Dignitatis Humanae" a jest skutkiem interwencji Ojców Coaetus Internationalis Patris...
Można by przy odrobinie dobrej woli w prosty sposób ocalić Dignitatis humanae -- zostawić p. 1, a całą resztę skreślić jako niejasną i zbędną.

@Tato: Coetus Internationalis Patrum.

Patrum oczywiście że Patrum... :) dokładnie można pozostawić punkt I a resztą niech się zajmą mole...
Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 20, 2010, 18:37:47 pm »

można pozostawić punkt I a resztą niech się zajmą mole...

To jest rozwiazanie problemu tekstow soborowych, ktore proponuje ks. Celier (nieoficjalny rzecznik prasowy i agent do specjalnych poruczen bpa Fellay) w swojej ksiazce "Benedykt XVI i tradycjonalisci" : po prostu przestac cytowac. Za kilkadziesiat lat problem sam sie rozwiaze, gdy nikt juz nie bedzie pamietal czy to synod, czy to sobor, czy duszpasterski czy inny etc.

A co do wolnosci religijnej, to mam wrazenie - tylko i wylacznie wrazenie - ze obecna ekipa hermeneutykowcow ciaglosciowych chce usilnie pozostawic litere DH, ale nadac jej taka interpretacje, ktora bedzie sie dalo jako tako naciagnac, zeby przypominala nauczanie tradycyjne. Panu Bogu swieczke, spora, z pszczelego wosku, a Soborowi mizerny niedopalek ogarka.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 20, 2010, 22:02:05 pm »

@ Fons Blaudi

Obawiam się, ze wyrzucanie do kosza aktów magisterium nie jest postawa katolicką.
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2010, 14:18:21 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Tato
aktywista
*****
Wiadomości: 4746


« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 20, 2010, 22:05:54 pm »

a co Pan proponuje ?  Powtórzyć "synod trupi " ???
« Ostatnia zmiana: Listopada 22, 2010, 14:18:38 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"CRUX SACRA SIT MIHI LUX , NON DRACO SIT MIHI DUX"
          V R S N S M V - S M Q L I V B
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Watykan: kardynałowie o wolności religijnej i jej zagrożeniach « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!