Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 13:51:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231934 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 418295 razy)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1620 dnia: Stycznia 06, 2019, 11:01:57 am »

5 stycznia 2019 Patriarcha Konstantynopola podpisał tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy

Ekumeniczny Patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I podpisał w sobotę tomos o autokefalii Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. W ceremonii w katedrze św. Jerzego w stambulskiej dzielnicy Fanar uczestniczył zwierzchnik ukraińskiej Cerkwi, metropolita Kijowa i całej Ukrainy Epifaniusz.
"Mieliście pełne prawo prosić i domagać się autokefalii. Było także prawem i przywilejem konstantynopolitańskiej Cerkwi-matki darowanie wam statusu autokefalii. Szczerze modlimy się o to, byście udowodnili, że jesteście godni tego daru" - oświadczył po uroczystości patriarcha Bartłomiej.
Podpisanie aktu niezawisłości Cerkwi Prawosławnej Ukrainy poprzedziła msza święta celebrowana przez Epifaniusza. Uczestniczyła w niej delegacja ukraińskich władz z prezydentem Petrem Poroszenką i przewodniczącym parlamentu Andrijem Parubijem na czele. Jednym z jej członków był również były prezydent Wiktor Juszczenko.
Po uroczystościach Poroszenko zaprosił Bartłomieja do złożenia wizyty na Ukrainie.


Raz jeszcze powtórzę - nie pieję z zachwytu. Raczej się niepokoję o możliwe reperkusje tego konfliktu. Że oberwiemy rykoszetem jestem prawie pewien...

Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1621 dnia: Stycznia 06, 2019, 13:00:48 pm »

Na szczescie Cerkiew Polska nie dala sie wciagnac w gierki usa vs Rosja. Rosjanie to zauwazyli w swoich mediach.
Teraz rozpocznie sie jatka na Ukrainie: wypedzanie duchownych P Moskiewskiego z klasztorow i kosciolow. Wiekszosc wiernych to rzecz jasna P. Moskiewski.
Tak to sie konczy gdy jakis kraj decyduje sie byc narzedziem polityki zagranicznej odleglego mocarstwa . Niestety nas to tez dotyczy....
Pewien afrykanski prezydent wypowiadajac sie o epoce kolonialnej powiedzial, ze aby byc skolonizowanym nalezy miec mentalnosc kolonizowalną - zakompleksioną.
Jezeli na defiladach w Warszawie i Kijowie  maszeruja zolnierze obcy ... To o czyms swiadczy  :)
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1622 dnia: Stycznia 06, 2019, 19:10:10 pm »

Na szczescie Cerkiew Polska nie dala sie wciagnac w gierki usa vs Rosja. Rosjanie to zauwazyli w swoich mediach.
Teraz rozpocznie sie jatka na Ukrainie: wypedzanie duchownych P Moskiewskiego z klasztorow i kosciolow. Wiekszosc wiernych to rzecz jasna P. Moskiewski.
Tak to sie konczy gdy jakis kraj decyduje sie byc narzedziem polityki zagranicznej odleglego mocarstwa . Niestety nas to tez dotyczy....
Pewien afrykanski prezydent wypowiadajac sie o epoce kolonialnej powiedzial, ze aby byc skolonizowanym nalezy miec mentalnosc kolonizowalną - zakompleksioną.
Jezeli na defiladach w Warszawie i Kijowie  maszeruja zolnierze obcy ... To o czyms swiadczy  :)

Właściwie sami, drodzy czytelnicy Forum, możecie się domyślić, że chcę kupę zdań po kolei jedno po drugim po prostu nazwać niesłusznymi.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1623 dnia: Stycznia 07, 2019, 11:22:25 am »

Pamiętam jak kiedyś (myślę, połowa-końcówka roku 2010, bo rozmawiałem z pozycji zakonnika a nie świeckiego, a było to juz po śmierci Lecha Kaczyńskiego) w rozmowie z 'naszym' lokalnym proboszczem parafii prawosławnej, po paru zdaniach stwierdziłem, że to jest opcja rosyjska. Sposob w jaki z uwielbieniem podkreslał, że Putin tak wspaniale współpracuje z Polską (serio)...


I teraz gdy czytam, że polscy duchowni prawosławni nie chcą uznawać kanoniczności Ukraińskiej Cerkwi...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1624 dnia: Stycznia 07, 2019, 13:47:22 pm »

Przemyślenia abpa Sawy Hrycuniaka:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1777214,1,autokefalia-tak-ale-zgodna-z-prawem.read?src=mt

Puenta:

A jeśli patriarcha Bartłomiej niczego nie przełoży i zrealizuje swój plan, to co będzie?
Będzie chaos. Taki jak teraz. Bardzo wysoko cenię patriarchę Bartłomieja, bardzo go lubię, ale znalazł się na własne życzenie w bardzo trudnej sytuacji, jest naciskany z różnych stron. Pewnie nie będzie miał już teraz innego wyjścia i wyda Ukrainie tomos.

Czy to będzie niekorzystne dla Polskiej Cerkwi Prawosławnej?
Mówiłem już o prawie kanonicznym. Naruszanie go to zły precedens. Nie można też wykluczyć, że w Polsce, gdzie mieszka ponad milion Ukraińców, pojawi się grupa wiernych, dla których Filaret będzie próbował organizować w Polsce swoje parafie. Niedawno słyszałem, że Prawy Sektor już badał możliwości wizyty w Polsce Epifaniusza. Czeka nas chaos.
« Ostatnia zmiana: Stycznia 07, 2019, 13:48:53 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1625 dnia: Stycznia 07, 2019, 15:32:15 pm »

Przemyślenia abpa Sawy Hrycuniaka:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1777214,1,autokefalia-tak-ale-zgodna-z-prawem.read?src=mt

Puenta:

A jeśli patriarcha Bartłomiej niczego nie przełoży i zrealizuje swój plan, to co będzie?
Będzie chaos. Taki jak teraz. Bardzo wysoko cenię patriarchę Bartłomieja, bardzo go lubię, ale znalazł się na własne życzenie w bardzo trudnej sytuacji, jest naciskany z różnych stron. Pewnie nie będzie miał już teraz innego wyjścia i wyda Ukrainie tomos.

Czy to będzie niekorzystne dla Polskiej Cerkwi Prawosławnej?
Mówiłem już o prawie kanonicznym. Naruszanie go to zły precedens. Nie można też wykluczyć, że w Polsce, gdzie mieszka ponad milion Ukraińców, pojawi się grupa wiernych, dla których Filaret będzie próbował organizować w Polsce swoje parafie. Niedawno słyszałem, że Prawy Sektor już badał możliwości wizyty w Polsce Epifaniusza. Czeka nas chaos.


Przepraszam, bo trochę się zaśmiałem. Więc schizmatycy powołują się na prawo kanoniczne w ramach sprzeciwu wobec innych schizmatyków? Schizma schizmy to ciekawa sprawa.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
(se)cessio
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 240

ochrzczon, azali znów jakoby katechumen?

« Odpowiedz #1626 dnia: Stycznia 08, 2019, 16:49:11 pm »

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!
Zapisane
accessus XII... (było-minęło) Aktualnie raczej Kakure-kirishitan. Silentium !

Należy "skasować" samorodnych/domorosłych likwidarorów Towarzystwa, które przecież NIE samo(wolnie) zwyciężyło stary Kościół. W Nim in saecula saeculorum.

Lange Leben für Kaiserin und 1. Bischof in Rom+
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1627 dnia: Stycznia 08, 2019, 17:20:50 pm »

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!


Cały ten dokument działa w ten sposób, że cerkiew Ukraińska przechodzi z bycia własnością Cerkwi Moskiewskiej na bycie własnością Cerkwi Konstantynopolitańskiej...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #1628 dnia: Stycznia 09, 2019, 08:51:32 am »

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!


Cały ten dokument działa w ten sposób, że cerkiew Ukraińska przechodzi z bycia własnością Cerkwi Moskiewskiej na bycie własnością Cerkwi Konstantynopolitańskiej...

Raczej powraca do Cerkwi Konstantynopolitańskiej.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1629 dnia: Stycznia 09, 2019, 08:54:59 am »

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:
Wiadomo o co chodzi, jednak literalnie odczytane może prowadzic do dziwnych skojarzeń ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1630 dnia: Stycznia 09, 2019, 11:53:40 am »

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!


Cały ten dokument działa w ten sposób, że cerkiew Ukraińska przechodzi z bycia własnością Cerkwi Moskiewskiej na bycie własnością Cerkwi Konstantynopolitańskiej...

Raczej powraca do Cerkwi Konstantynopolitańskiej.


Zgoda, ale... Po co w takim razie ta cala autokefalia, jesli jest ona fikcja?
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1631 dnia: Stycznia 09, 2019, 13:38:57 pm »

Cytuj
Nie można też wykluczyć, że w Polsce, gdzie mieszka ponad milion Ukraińców, pojawi się grupa wiernych, dla których Filaret będzie próbował organizować w Polsce swoje parafie.

Takiegoż chaosu spodziewam się i w UKGK, pod hasłem "powrotu do macierzy" czy jakoś podobnie.

Z Panem Rysiem prawie zawsze polemizowałem gdy poruszał sprawy "wschodnie", tym razem jestem skłonny z sporej mierze się zgodzić. Wprawdzie niejasne są te "gierki usa vs Rosja", bo o tych dowiadujemy się od ludzi, co do których jestem dość, powiedzmy że sceptyczny, ale z pozostałą częścią Panarysiowej opinii się zgadzam.

Pytanie - Dlaczego mając wroga na wschodzie Ukraina pozwala u siebie na działania i wzrost nastrojów wyraźnie skierowanych przeciwko przyjaźnie nastawionemu sąsiadowi na zachodzie?

PS Abp Szewczuk nie wyklucza zjednoczenia grekokatolików i prawosławnych. Dzieje się...

via https://twitter.com/IsakowiczZalesk/status/1083055887013564416
« Ostatnia zmiana: Stycznia 09, 2019, 21:15:56 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1632 dnia: Stycznia 12, 2019, 21:16:56 pm »

Wypowiém się w końcu, bo kto, jak nie ja?

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!

Brawo, zalinkował Pan informację z 8 I o powrocie Tomu do Konstantynopola w celu złożenia reszty podpisów. Zapomniał Pan tylko podać 9 I informację o tém, że już wszyscy podpisali (przykładowé źródło) oraz 10 I że tom wrócił na Ukrainę (przykładowé źródło). Swoją drogą, ci to się znają na celebryctwie: co dziéń jakaś nowa wiadomość o nich.


PS Abp Szewczuk nie wyklucza zjednoczenia grekokatolików i prawosławnych. Dzieje się...

via https://twitter.com/IsakowiczZalesk/status/1083055887013564416

To, że x. Isakowicz-Zaleski umié czytać nagłówki, nie czyni go wartym cytowania. A to, że nie umié czytać treści, czyni niewartym. Proszę, z artykułu:
Cytat: o arcybiskupie Świętosławie:
Wyraził przy tym nadzieję, że Prawosławny Kościół Ukrainy, który obecnie zyskał uznanie międzynarodowe, włączy się do powszechnego ruchu poszukiwania jedności Kościoła Chrystusowego. Przypomniał, że “ze strony prawosławnej na czele tego procesu stoi patriarcha ekumeniczny, a po stronie katolickiej – rzymska Stolica Apostolska”.

A teraz x. Isakowicz-Zaleski:
Cytuj
Takie "zjednoczenie" Cerkwi greckokatol. z Cerkwią prawosławną oznacza zerwanie po 400 latach unii z Rzymem. Jeżeli @Pontifex_pl wobec tych słów będzie milczał to znaczy, że daje zielone światło do rozłamu. Sytuacja ta nie byłaby możliwa za JP II i B XVI.

Prawackié autorytety, κυριε ελεησον.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Mruk
uczestnik
***
Wiadomości: 129

« Odpowiedz #1633 dnia: Stycznia 12, 2019, 21:27:21 pm »

Wypowiém się w końcu, bo kto, jak nie ja?

Bartłomiej zapomniał że jest ciałem kolegialnym:

https://belsat.eu/pl/news/tomos-o-autokefalii-wroci-z-kijowa-do-stambulu/

Sputniknews cieszy sie z bardacha/u :-) :-)

Поздравления с днем Собору Пресвятой Богородицы!

Brawo, zalinkował Pan informację z 8 I o powrocie Tomu do Konstantynopola w celu złożenia reszty podpisów. Zapomniał Pan tylko podać 9 I informację o tém, że już wszyscy podpisali (przykładowé źródło) oraz 10 I że tom wrócił na Ukrainę (przykładowé źródło). Swoją drogą, ci to się znają na celebryctwie: co dziéń jakaś nowa wiadomość o nich.


PS Abp Szewczuk nie wyklucza zjednoczenia grekokatolików i prawosławnych. Dzieje się...

via https://twitter.com/IsakowiczZalesk/status/1083055887013564416

To, że x. Isakowicz-Zaleski umié czytać nagłówki, nie czyni go wartym cytowania. A to, że nie umié czytać treści, czyni niewartym. Proszę, z artykułu:
Cytat: o arcybiskupie Świętosławie:
Wyraził przy tym nadzieję, że Prawosławny Kościół Ukrainy, który obecnie zyskał uznanie międzynarodowe, włączy się do powszechnego ruchu poszukiwania jedności Kościoła Chrystusowego. Przypomniał, że “ze strony prawosławnej na czele tego procesu stoi patriarcha ekumeniczny, a po stronie katolickiej – rzymska Stolica Apostolska”.

A teraz x. Isakowicz-Zaleski:
Cytuj
Takie "zjednoczenie" Cerkwi greckokatol. z Cerkwią prawosławną oznacza zerwanie po 400 latach unii z Rzymem. Jeżeli @Pontifex_pl wobec tych słów będzie milczał to znaczy, że daje zielone światło do rozłamu. Sytuacja ta nie byłaby możliwa za JP II i B XVI.

Prawackié autorytety, κυριε ελεησον.

Se Szanowny Pan poczyta officyjanlny portal grekokatolicy.pl > se Szanowny Pan zobaczy, kto czemu kibicuje.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1634 dnia: Stycznia 12, 2019, 21:35:43 pm »

(wytłuszczenia Ahmedowé)
Se Szanowny Pan poczyta officyjanlny portal grekokatolicy.pl > se Szanowny Pan zobaczy, kto czemu kibicuje.

Cytuj
Portal grekokatolicy.pl jest nieoficjalną witryną grekokatolików w Polsce.
(za: https://grekokatolicy.pl/kontakt/ )

Officjalna jest raczéj ta: http://ugcc.ua/

I to tylko po piérwszé. Jest jeszcze po wtóré — nie wypada dyskutanta odsyłać z kwitkiem o treści: "znajdź Pan sobie gdzieś tam informację, że, jak mówię, oni są źli".
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 107 108 [109] 110 111 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!