Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 21:06:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416327 razy)
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #540 dnia: Maja 26, 2011, 22:11:24 pm »

A mozna zyc w celibacie i nie mieszkac w monasterze / pustelni ?

Nie ma takiej praktyki.
Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #541 dnia: Maja 26, 2011, 22:17:51 pm »



Muszę tutaj wyjaśnić, że według mnie wschód i zachód powinny podążać tu drogą swoich własnych tradycji.


Zgadzam się w 100%. Unionizm to działo szatana.
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #542 dnia: Maja 26, 2011, 22:58:18 pm »



Muszę tutaj wyjaśnić, że według mnie wschód i zachód powinny podążać tu drogą swoich własnych tradycji.


Zgadzam się w 100%. Unionizm to działo szatana.

Głupstwa Pan pisze - nie po raz pierwszy zresztą. "Unionizm" nie oznacza automatycznej "latynizacji". A dążenie do jedności (przez "unionizm" jak to Pan raczył określić) dziełem szatana (który z natury dąży do rozbijania i niszczenia) być nie może.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
ant
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #543 dnia: Maja 26, 2011, 23:07:31 pm »

Chleba kwaszonego uzywamy od zawsze i od zawsze upominamy zachod zeby nie uzywal macy (opłatka).


Muszę tutaj wyjaśnić, że według mnie wschód i zachód powinny podążać tu drogą swoich własnych tradycji.
Zgadzam się w 100%. Unionizm to działo szatana.

Niech się pan w końcu na cos zdecyduje !
« Ostatnia zmiana: Maja 26, 2011, 23:09:23 pm wysłana przez ant » Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #544 dnia: Maja 27, 2011, 09:12:35 am »

@JP7
ad 2 Niektórych kanonów z niektórymi kanonami ;)
Ano. Historia celibatu jest pouczająca. Ponieważ w czasach apostołów najbardziej sensowni kandydaci do biskupstwa mieli żony (żon nie mieli jedynie młodzieńcy) - św. Paweł napisał to co napisał. Jednak inne praktyki Kościoła od samego pocątku świadcą co innego. Po święceniach kapłan powinien "żyć jakby nie miał żony" (to też św. Paweł), stąd do kapłaństwa nie dopuszczano dzieci z nieprawego łoża (bo mogą odziedziczyć rozwiązłość po rodzicach), ale też np. mężów aktorek (bo uważane a rozwiązłe, które nie dały by rady wytrwać we wstrzemięźliwości), albo wdów (jak wyżej). Jednak "od zawsze" w kwestii celibatu zdarzały się nadużycia. I o ile wyświęcony kawaler z reguły nie miał prawa poślubić kobiety, to wyświęceni żonaci nie potrafili rozstać się z żoną. Stąd rozmaite (tak liczne w posoborowiu) próby legalizacji nadużyć - np. warunkowa zgoda na śluby diakonów, czy też próby rozluźnienia dyscypliny, czego ukoronowaniem był synod "in Trullo". No i oczywiście w czasach herezji ariańskiej nie zajmowano się sprawami dyscypliny, bo raz sprawa doktryny była ważniejsza, a dwa - kapłani, których to dotyczyło mogli "pójść do arian"...

Muszę tutaj wyjaśnić, że według mnie wschód i zachód powinny podążać tu drogą swoich własnych tradycji, które choć odmienne, to jednak zgodne z Pismem i Tradycją, a więc dopuszczalne. Więcej szkód może przynieść próba zmieniania tej tradycji - czy to przez znoszenie celibatu na zachodzie, co doprowadzi do całkowitego rozpasania i zgorszenia, czy zaprowadzanie celibatu na wschodzie, co Kościół już przerabiał, a co wiąże się z pojęciem latynizacji, które to bardzo źle wpłynęło na Katolickie Kościoły Wschodnie.
I tak, i nie. Swoje tradycje Wschód powinien zachować, ale brak celibatu nie jest "zgodny z Tradycją"

Zgadzam się w 100%. Unionizm to działo szatana.
Pomijając już absurdalny fakt, że żeby to wiedzieć, musiał by pan tym szatanem być, albo mu w tym pomagać - to termin "unionizm" dotyczy Irlandii...
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #545 dnia: Maja 27, 2011, 09:54:05 am »

Ale Pan zakręcił: Skoro święty Paweł powiedział, że kapłan może mieć żonę, to chyba znaczy, że to jest zgodne z Tradycją, no nie?
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #546 dnia: Maja 27, 2011, 22:14:08 pm »

Święty Paweł wręcz twierdzi, że kapłan POWINIEN mieć żonę. Zanim został kapłanem. Mężczyzna bez żony w czasach św Pawła to był ewenement - niemal się nie zdarzało. Dowcip polega na tym, że sam św. Paweł nie miał żony.
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #547 dnia: Czerwca 15, 2011, 17:38:33 pm »

http://www.liturgia.cerkiew.pl/news.php?id_n=16&id=7
nie dosc, ze odprawiaja po polsku, nie dosc, ze maja katolicka figure NMP i katolicki obraz Milosierdzia, to jeszcze urzadzaja sobie sniadanie wielkanocne w kaplicy...
« Ostatnia zmiana: Czerwca 15, 2011, 17:40:36 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #548 dnia: Czerwca 15, 2011, 21:13:40 pm »

to była kaplica wypożyczana na niedziele od kościoła polskokatolickiego, dlatego ma wyposażenie katolickie.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #549 dnia: Czerwca 15, 2011, 21:22:34 pm »

o, nie wiedzialem. ale i tak chodzilo bardziej o to sniadanie ;p
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #550 dnia: Czerwca 15, 2011, 21:37:14 pm »

a co? nie jadasz sniadan paschalnych?
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #551 dnia: Czerwca 15, 2011, 22:04:46 pm »

Dowcip polega na tym, że sam św. Paweł nie miał żony.
No a ten Jego oścień?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #552 dnia: Czerwca 15, 2011, 22:31:09 pm »

To nie Piotr czasem?
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #553 dnia: Czerwca 15, 2011, 22:43:43 pm »

Dowcip polega na tym, że sam św. Paweł nie miał żony.
No a ten Jego oścień?
Pewien nasz dawny forowicz i sedeprywacjonista kiedyś mówił mi, że prawdopodobnie miał żonę (św. Paweł), choć nie wiem, nie spytałem go, na czym tę wiedzę opiera. Ten oścień to w sumie może być wszystko, ale raczej nie pisał by w ten sposób o żonie.

@ JP7
Cytat: 2 list św. Pawła Apostoła do Koryntian, 12,7 w tłumaczeniu uwspółcześnionym wujkowym
Ażebym zaś nie wynosił się dla wielkości objawień, dany mi jest bodziec ciała mego, anioł szatana, który by mnie policzkował.
Cytat:  i w tysiąclatce
Aby zaś nie wynosił mnie zbytnio ogrom objawień, dany mi został oścień dla ciała, wysłannik szatana, aby mnie policzkował – żebym się nie unosił pychą
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #554 dnia: Czerwca 16, 2011, 06:55:47 am »

a co? nie jadasz sniadan paschalnych?
nie jadam sniadan w swiatyni, nawet tymczasowej
« Ostatnia zmiana: Czerwca 16, 2011, 11:55:56 am wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Strony: 1 ... 35 36 [37] 38 39 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!