Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 12:02:59 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416421 razy)
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #465 dnia: Maja 06, 2011, 22:04:35 pm »


prozelitymu,
Fakt - prozelityzm w rozumieniu "Deklaracja z Ballamand" to herezja, którą należy jak najszybciej odrzucić.



??? Dlaczego? Myślałem, że prozelityzm to po prostu obraźliwa nazwa "nawracania" używana przez modernistów. Czy byłby pan tak miły i wytłuamczył mi jak jest z tym prozelityzmem?
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 22:08:20 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #466 dnia: Maja 06, 2011, 22:11:42 pm »

Dobrze się Panu wydaje. "Deklaracja z Ballamand" to pierwsze użycie słowa "prozelityzm w quasi-oficjalnym dokumencie. Dlatego należy ją (deklaracje, oraz używanie tego słowa w takim - pejoratywnym - kontekście) odrzucić. Niech wróci "powrót na łono Kościoła" albo "powrót do prawdziwej Wiary". Precz z herezją "prozelityzmu!
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #467 dnia: Maja 07, 2011, 00:29:21 am »

Czy w prawosałwiu są  jakieś ruchy ,,Novus Ordo'' ? Czy były  próby  zmian liturgicznych lub zastąpieniem  nowym rytem ?

Oczywiscie. Przykladem wymienionych przez pana zmian może być sprawowanie liturgii na stoliczku, poza oltarzem, twarza do wiernych, w kierunku zachodnim. Tak jak w tym filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=kOKoJS7ABVc

Przykładami nadużyć są również skrócenia liturgii , wygłaszanie ektenii i czytanie Ewangelii przez lektorów, oraz nagminne wchodzenie kobiet do prezbiterium.j


Jak zwykle PUDŁO.

Panie/Panowie, problem jak zwykle polega na tym, że do prawosławnego chrześcijaństwa przykładacie łacińską, scholastyczną miarę.

To tak nie działa.

Nie da się przełożyć katolickich/protestanckich* form liturgicznych na prawosławne.

Pod linkiem, bardzo ciekawym zresztą, mamy przykład służonej Liturgii św. Jakuba Apostoła, która odprawiana jest w niektórych świątyniach katedralnych, raz w roku,  w dniu św. Jakuba. Zgodnie ze starożytną tradycją, owa liturgia służona jest wyjątkowo na środku świątyni, twarzą do wiernych, przez biskupa.W Polsce tylko w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

Liturgia ta jest pięknym przykładem bogactwa liturgicznego Kościoła Prawosławnego, a nie obajwem jakiegoś tam ruchu odnowy liturgicznej (hihihihihihhi, przepraszam, pękam ze śmiechu :). Ktos kto dobrze zna Cerkiew, dobrze wie ze u nas to raczej są silne ruchy w obronie tradycji i czystości prawosławia:) )

Nigdy nie widzałem żadnej kobiety za ikonostasem; ani tym bardziej lektora, który w przeciwieństwie do KRK posiada święcenia, wygłaszającego ektenie czy Ewangelię. Każdy ma swoje miejsce w hierarchii. Żeby móc czytać Ewangelię, lektor musiałby założyć
 szaty diakońskie. Kler niższego stopnia oraz prysłużnicy (ministranci) na założenie szat, zawsze przed liturgią musi uzyskać błogosławieństwo prezbitera. Żaden prezbiter nie pobłogosłwi lektorowi na założenie szat diakońskich! To zamyka sprawę.
Żaden lektor nie odważyłby się na prosić o błogosłwieństwo na czytanie Ewangelii.


Co do architektury nie będę się wypowiadał, wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć pierwszy lepszy kościół zbudowany w ciągu ostatnich 20-30 latach. Nie będę kopał leżącego.

Hm, skróty liturgii. Zwykle liturgia trwa 1,5 godziny i nie zauważyłem aby cokolwiek pominięto ze Służebnika :) Jest możliwe bardzo, bardzo szybkie śpiewanie prezbitera i chóru, wtedy w zwykły dzień, bez kazania, można odsłużyć liturgię w 1 godzinę.

Tak, tak, wiem w Wielką Sobotę 5 godzin, chciałoby się żeby było krócej jak tak długo się śpiewa, ale co zrobisz służba to służba.



« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2011, 05:19:09 am wysłana przez Nikolai » Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #468 dnia: Maja 07, 2011, 05:54:25 am »

a właśnie, że Prawosławie tak jak Pan tu przedstawia jest bardzo protestanckie:


A to protestanci by sie zdziwili, ze jestesmy protestanccy:) Myslę ze jednak KRK jest blizej do protestanów niż nam.

Prowadzimy dialog ze wspolnotami protestanckimi, ale granice są bardzo jasne i sztywne. Zero dialogu ze wspólnotami ordynującymi kobiety lub błogosławiącymi pary jednopłciowe.

Cytuj
Rozum i wiara? Od kiedy wiarę bada się racjonalizmem?

Od nigdy, Postawił Pan tezę którą się nie zajmowałem. Protestantom też owszem często przychodzi do głowy stwaiać te pojęcia w jednym szeregu.


Inputuje mi Pan rzeczy, których nie napisałem.

Poza tym, nie jestem specjalistą od nauczania protestanckiego.

Cytuj
Twierdzą, że Matka Boża owszem jest Przeczysta, ale na dogmat o Niepokalanym Poczęciu się odwracają,

To są dwie różne kwestie. Kwestia poczęcia Jezusa i poczęcia Maryi. Treść dogmatu łacińskiego, pomimo tytułu, mówi  o  Niepokalanie Poczętej, a nie o Niepokalanym Poczęciu.


ale - gdyby nie był Pan uprzedzony - przeczytałby Pan moje słowa jako: "dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny". Sama Matka Boża w Lourde (piszę z pamięci) o sobie powiedziała znamienne słowa: "Jestem Niepokalane Poczęcie" - co oświetla przedziwnym światłem Najświętszą Panienkę. W zestawieniu z rozważaniami św.Ludwika Marii Grinion de Montfort napawa mnie po prostu radością :)

Wracając na Ziemię; tu też jest podobieństwo: protestanci uporczywie odmawiają Matce Bożej wszelkich przywilejów Jej przynależnych. Co Wam przeszkadza przyjąć ten jako prawdę objawioną? Korona Wam z głowy spadnie?


Powtarzam, ja nie wiem co nauczają protestanci.

Theotokos powiedziała o sobie że jest "Niepokalane Poczęcie", ale NIgdy nie powiedziała ze jest Niepokalanie Poczęta. Niech Pan spróbuje rozróżnić te dwie kwestie.

Powtórze. Dogmat katolicki zatytułowany "o Niepokalanym Poczęciu NMP" powinien nosić tytuł "o Niepokalanie Poczętej NMP", a to już herezja, której nadano moc obowiązującą.


Cytuj
Ekhm, przyjmujemy dogmatu którego nie ma, czy też odrzucamy dogmat który jest? :) Proszę się zdecydować:)

Dogmatycznie twierdzicie, że takiego dogmatu nie ma i w tym miejscu powołujecie się na Pismo Święte.

"Dogmatycznie twierdzimy że nie ma dogmatu".

Nie, po prostu ptymat papieża jest dla nas herezją. Do XIII-XIV wieku papiestwo funkcjonowało dokładnie tak, jak my nauczamy. Zgodnie z zasadą soborowości Kościoła.

Cytuj

Twierdza, ze Kosciol Chrystusowy jest niewidzialny ale widac go w ich soborach

Powtórze za Katechizmem Prawosławnym.

Cerkiew jest pielgrzymująca tu na ziemi i tryumfująca w Niebie.
w Pana słowach nie ma nic o widzialności Kościoła więc odpowiedź nie na temat.


Naprawdę nie rozumie Pan znaczenia słów "Cerkiew pielgrzymująca na ziemi". Przecież KRK naucza dokładnie tak samo.

Cytuj
Twierdza, ze poszczegolne stolice (arcybiskupstwa?) sa autokefaliczne ale twierdza tez, ze prawdziwe decyzje sa wylacznie na soborach,
itd, itp.

Powiem szczerze ze nie rozumiem. Jakie stolice, jakie arcybiskupstwa są autokefaliczne?
To ze nie masz bladego pojecia o prawosławnym chrześcijaństwie, to wiem napewno.

owszem nic nie wiem o strukturze organizacyjnej Prawosławia. Chodziło mi o to, że z dotychczasowej dyskusji wynikało jednocześnie, że najważniejszą osoba (widzialną) jest biskup/arcybiskup a jednocześnie nie jest on najważniejszą osobą bo ponad nim jest sobór, którego jednak taki arcybiskup słuchać nie musi. Takie rozmywanie ziemskiej władzy jest także cechą protestantyzmu.

Nie, nigdy nic takiego nie wynikało z dyskusji. Widzialną Głową Cerkwi jest Chrystus. Kto widzał i przyjmował Ciało i Krew, ten widział Chrystusa.

Kazdy biskup, każdy członek kleru i świecki podległy jest władzy soboru. Powtarzam, nie wiem jak nauczają protestanci, dla mnie to bez znaczenia.

« Ostatnia zmiana: Maja 07, 2011, 05:59:43 am wysłana przez Nikolai » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #469 dnia: Maja 07, 2011, 06:05:51 am »

tak sie nikolajowi wtrace: prawoslawni sie bardziej przykladaja niz unici do liturgii (takie mam wrazenie)
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #470 dnia: Maja 07, 2011, 06:16:16 am »



Wystarczy wyzbyć się swojej dumy i jedyności :)

Czy wierni obrządków wschodnich którzy nigdy nie zerwali komunii z Kościołem katolickim na czele z biskupem Rzymu też słyszeli "bycie w Kościele to gorsze niż śmierć"?
To nie kwestia dumy tylko depozytu wiary,  którą przechowujemy od 2000 lat.

Nie znam takich obrządków.

Nie mozna Kościoła Prawosławnego zminimalizować do jakiegoś tam obrządku. To nie jest teatr, obrzędowość. To skarb wiary prawosławnej dany nam przez Chrystusa. Co więcej, to jest kwestia zbawienia każdego prawosławnego chrześcijanina.

Wyrzec się prawdziwej świętej ortodoksyjnej wiary w Chrystusa?
Nikt tego nie wymaga! Wręcz przeciwnie!

Jesteśmu prawosławnymi chrześcijanami, katolikami, bo nasza wiara jest powszechna. Nie ma potrzeby zebysmy byli łacinnikami.

Oddać się łacińskim herezjom "Filioque", "dominacji papieża", "Niepokalanego Poczęcia", "Współodkupicielki", prozelitymu, neomodernizmu i masonerii watykańskiej?

Idee Filoque i Niepokalanego Poczęcia N.M.P. występowały przed Wielką Schizmą na Wschodzie. Trudno to nazwać łacińską herezją :)

Współodkupicielstwa nie trzeba uznawać.

A masonerią watykańską nie mamy więcej wspólnego niż duchowni prawosławni z KGB.

A co do dominacji Piotra to już pretensje do Naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa :)


Chrystus nie wyznaczył żadnego prymatu papieskiego, niczego takiego w Ewangelii nie ma.

Oczywiście ze dziesiątki tysięcy duchownych prawosławnych w ZSRR mialo duzo wspólnego z KGB. Byli przez nich po prostu peridnie mordowani, w tym mój wujek, tuż przed moim urodzeniem.

Z prawdziwego Kościoła mamy się zmienić w jakiś pożal się Boże obrządek, sui iuris X kategorii?

Jestem przekonany, że Ojciec Święty pozwoli się wam rozgościć :)

Dzięki, zostaniemy w swoim prawosławnym domu.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #471 dnia: Maja 07, 2011, 14:00:42 pm »



Wystarczy wyzbyć się swojej dumy i jedyności :)

Czy wierni obrządków wschodnich którzy nigdy nie zerwali komunii z Kościołem katolickim na czele z biskupem Rzymu też słyszeli "bycie w Kościele to gorsze niż śmierć"?
Nie znam takich obrządków.
Jest kilka. Maronici na ten przykład.
Jesteśmu prawosławnymi chrześcijanami, katolikami, bo nasza wiara jest powszechna. Nie ma potrzeby zebysmy byli łacinnikami.
Nikt tego nie wymaga. Można być katolikiem któregoś z licznych obrządków wschodnich.

Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #472 dnia: Maja 07, 2011, 14:01:57 pm »

Nikt tego nie wymaga. Można być katolikiem któregoś z licznych obrządków wschodnich.

CO? Przecież to gorsze niż śmierć. brrrr
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #473 dnia: Maja 07, 2011, 14:04:01 pm »

tak sie nikolajowi wtrace: prawoslawni sie bardziej przykladaja niz unici do liturgii (takie mam wrazenie)
Zależy... Różnie z tym bywa. Zależy pewnie od kapłana, czy mu się chce itp. Nie sądzę, aby w cerkiewce na syberyjskiej wsi jakoś się specjalnie przykładano.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #474 dnia: Maja 07, 2011, 14:10:53 pm »

Zależy... Różnie z tym bywa. Zależy pewnie od kapłana, czy mu się chce itp. Nie sądzę, aby w cerkiewce na syberyjskiej wsi jakoś się specjalnie przykładano.
no tak. ale wyeliminowanie oczywistego lamania ichnich przepisow jak np. carskie wrota otwarte przez cala liturgie (i nie mowie o tygodniu wielkanocnym) , to mozna wyeliminowac, nieprawdaz?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #475 dnia: Maja 07, 2011, 15:12:12 pm »

Nikt tego nie wymaga. Można być katolikiem któregoś z licznych obrządków wschodnich.

Nie ma sprawy, możemy dla Panów otworzyć obrządek łaciński.
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #476 dnia: Maja 07, 2011, 15:14:27 pm »

Nikt tego nie wymaga. Można być katolikiem któregoś z licznych obrządków wschodnich.

Nie ma sprawy, możemy dla Panów otworzyć obrządek łaciński.

A nie, spoko, my jesteśmy wyznawcami Chrystusa i Jego Kościoła. Ale dzięki...
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #477 dnia: Maja 07, 2011, 16:36:46 pm »

pax między chrześcijany!
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
ant
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #478 dnia: Maja 07, 2011, 21:28:03 pm »

Zależy... Różnie z tym bywa. Zależy pewnie od kapłana, czy mu się chce itp. Nie sądzę, aby w cerkiewce na syberyjskiej wsi jakoś się specjalnie przykładano.
no tak. ale wyeliminowanie oczywistego lamania ichnich przepisow jak np. carskie wrota otwarte przez cala liturgie (i nie mowie o tygodniu wielkanocnym) , to mozna wyeliminowac, nieprawdaz?

To akurat nie koniecznie jest wynikiem niedbalstwa, i nie dotyczy tylko unitów...
http://www.cerkiew.pl/index.php?id=pr_odpowiedzi&faq=1982


Jak zwykle PUDŁO.

Panie/Panowie, problem jak zwykle polega na tym, że do prawosławnego chrześcijaństwa przykładacie łacińską, scholastyczną miarę.

To tak nie działa.

Nie da się przełożyć katolickich/protestanckich* form liturgicznych na prawosławne.

Już na jednym katolickim forum dyskusyjnym był pan łaskaw wygłupić się pisaniną o 7 prosforach używanych do sprawowania prawosławnej liturgii... Widzę, że teraz tutaj kontynuuje pan swoją aktywność. Na początek proponuję jednak zapoznać się z definicją terminu scholastyka i nie używać go w charakterze epitetu.

Cytuj
Pod linkiem, bardzo ciekawym zresztą, mamy przykład służonej Liturgii św. Jakuba Apostoła, która odprawiana jest w niektórych świątyniach katedralnych, raz w roku,  w dniu św. Jakuba.

Bzdura. Liturgia św. Jakuba nie musi być sprawowana w kościołach katedralnych.  Może być sprawowana w dzień św. Jakuba Apostoła, w niedzielę po Bożym narodzeniu (wspomnienie Dawida, Józefa i Jakuba), a w patriarchacie jerozolimskim jest celebrowana w niedziele wielkiego postu, wielki czwartek  i wielką sobotę. W kościołach tradycji syryjskiej, jest podstawową wersją liturgii.

Cytuj
Zgodnie ze starożytną tradycją, owa liturgia służona jest wyjątkowo na środku świątyni, twarzą do wiernych, przez biskupa.

Bzdura. Charakterystycznymi cechami tej liturgii są trzy czytania i kazanie wygłaszane na środku świątyni oraz komunia pod dwiema postaciami rozdawanymi oddzielnie. Anafora jest służona w prezbiterium. Widział pan w ogóle kiedykolwiek tą liturgię, czy tylko czytał o niej w necie?

http://www.orthodoxia.de/Jakobusliturgie_2005.htm
http://opal.unipo.sk/gks/gks/galeria/gr0508/gallery.htm

oraz w jej syryjskim wariancie:

http://www.youtube.com/watch?v=dgLWE_9r3J4&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=kL3Zc8jXmZw

ŻADNEGO stawiania stolika na środku kościoła, celebrowania twarzą do wiernych, orientowania na zachód (oczekuje nadejścia Antychrysta?).

Cytuj
W Polsce tylko w katedrze św. Mikołaja w Białymstoku.

Bzdura. Liturgię św. Jakuba w PAKP odprawia nie tylko despota białostocko-gdański, z okazji swoich imienin.

http://tinyurl.com/6j78zs4

http://tinyurl.com/62ynlmf

Cytuj
Liturgia ta jest pięknym przykładem bogactwa liturgicznego Kościoła Prawosławnego, a nie obajwem jakiegoś tam ruchu odnowy liturgicznej (hihihihihihhi, przepraszam, pękam ze śmiechu  . Ktos kto dobrze zna Cerkiew, dobrze wie ze u nas to raczej są silne ruchy w obronie tradycji i czystości prawosławia:) )

Problem nie dotyczy faktu odprawiania tej liturgii, ale nadużyć, które mają na niej miejsce! Proszę sobie poczytać komentarze pod tym filmem.  Poza tym, koleś założył Sakkos, a archieratikon – w przypadku celebracji tej liturgii przez biskupa – mówi o szatach prezbitera + omoforionie. Proponuję jednak  coś poczytać o nabożeństwach pańskiej grupki religijnej.

Cytuj
Nigdy nie widzałem żadnej kobiety za ikonostasem

A ja tak. Żona popa w jednej z parafii PAKP położonej między Warszawą a Krakowem potrafi zanosić mężowi zapiski do prezbiterium nawet w trakcie anafory.

Cytuj
Co do architektury nie będę się wypowiadał, wystarczy wyjść na ulicę i zobaczyć pierwszy lepszy kościół zbudowany w ciągu ostatnich 20-30 latach. Nie będę kopał leżącego.

Jak mało kiedy, tutaj się pan akurat nie mija z prawdą...




Cytuj
Hm, skróty liturgii. Zwykle liturgia trwa 1,5 godziny i nie zauważyłem aby cokolwiek pominięto ze Służebnika  Jest możliwe bardzo, bardzo szybkie śpiewanie prezbitera i chóru, wtedy w zwykły dzień, bez kazania, można odsłużyć liturgię w 1 godzinę.

Tak, tak, wiem w Wielką Sobotę 5 godzin, chciałoby się żeby było krócej jak tak długo się śpiewa, ale co zrobisz służba to służba.

Nie piszę o pańskiej parafii. Pomimo tego, co pan wcześniej powypisywał o jego natchnionym charakterze,  typikon konstantynopolitański został zreformowany już w 1838 r. i nikt tego jakoś specjalnie nawet nie ukrywał. Zmiany dotyczyły m.in. zastąpienia Psalmów 102/103 i 145/146 krótszymi antyfonami,  opcjonalności „Błogosławieni...“,  usunięcia ektenii za katechumenów.

Cytuj
My jesteśmy Kościołem Jednym Świętym Powszechnym (Katolickim) i Apostolskim; wyznającym ortodoksyjną, prawosławną wiarę w Chrystusa.

Zapomniał pan jeszcze dodać, że Chrystus wjechał w niedzielę palmową do Jerozolimy na prawosławnym ośle.
« Ostatnia zmiana: Maja 08, 2011, 00:57:24 am wysłana przez ant » Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #479 dnia: Maja 08, 2011, 02:58:04 am »

Dziekuje za zdjęcia pieknej katedry św. Trójcy w Hajnówce. Bardzo lubię tą cerkiew. W ołtarzu ma jedyny wswoim rodzaju ikonostas mozaikowy.

Coz, jedni czerpią wiedzę z doładnego przetrząsywania google, dla innych liturgika prawosławna to codzienność chrześcijańskiego życia. Ja komentuje zycie Liturgiczne tylko z punktu widzenia Słowiańszczyzny, bo ono jest dla mnie najbliższe.

Biskup założył sakkos, który jest  szatą biskupa i coż  tego? W Niebie dziura się nie zrobi. Nie ma w tym niczego niegodnego.

Jezeli przyjmuje się archijerejski sposób służenia, to biskup służy w szatach pontyfkalnych, bez względu na rodzaj Litugii, czy nabożeństwa. O tym zawsze decyduje biskup.

Prestoł, tyle co go widać, ma wszelkie cechy kanoniczne wymagane dla służby. Pomijam fakt, że w cerkwiach stosuje się również prestoły przenośne. Jak sama nazwa wskazuje, każdy prestoł jest stołem.

To ze w Polsce służy się na środku świątyni tylko liturgię katechumenów, to nie znaczy że gdzie indziej nie będzie służona cała lliturgia w nawie. Film tgo dokładnie nie pokazuje, ale chyba służą się na solei.

Ja słyszałem tylko o Liturgii sw. Jakuba tylko w Białymstoku, i coż z tego?

Biskup zawsze przedstawia Chrysusa. Chystus zaś został ukrzyżowany twarzą na zachód, by przyniesc mu zbawienie, patrzył na cały ten grzeszny padół. Stąd takie samo znaczenie ma biskup służący twarzą w kierunku zachodnim.

Co do Królewskich Wrót, w jednych cerkwiach są zamykane w odpowiednich momentach liturgii, w innch nie. Grecy w ogóle nie zamykają Wrót w trakcie służby. Wszytko zależy od lokalnej tradycji. Bieszczady były pod wpływem unionizmu i pewnie dlatego tam Wrota są otwarte. To naprawdę nei ma większego znaczenia.

Kanon (przepis) jest po to zeby człowiekowi pomóc wznieść się do góry, a nie go przygnieść do ziemi. Skoro nie ma komu podać prezbiterowi zapisków  w trakcie liturgii, a on przeciez nie moze przerwac i wyjsc, to lepiej zeby mu je niewiasta podała, niżby ludzie mieli zostać bez złożonej za nich Ofiary. Skoro nie trafił w nią grom z jasnego nieba, widać taka wola Boża.

Zdarza się ze Bog pozwala wejsc do ołtarza wybranym przez niego pobożnym niewiastom, ot na przykład Bogarodzica mogła wejsc do swietego swietych, blizsza naszym czasom schymonachini Makaria, jako dziecko spała w trakcie Liturgii, przytulona do Prestołu, tak wielką miłość miała u Boga.

Naprawde trzeba dobrze czuć i znać duch prawosławia żeby zrozumieć takie niuanse. Tego nie ma w zadnych podrecznikach i na zadnych stronach. Jak mowie, rzymskie schematy, to inna tradycja, inna duchowosc, ich nie da się nałożyć na prawosławie.

Skoro ma Pan taką nienawiść do naszej "grupki religijnej", to po cóż się plątać po naszych cerkwiach.

Skoro jest Pan taki skrupulatny to dlaczego nie zastosował się Pan do wezwania prezbitera/diakona "Niech wyjdą katechumeni!" i nie wyszedł Pan ze służby na koniec  liturgii katechumenów? Pańska obecność na liturgii eucharystycznej przeznaczonej tylko dla wiernych prawosławnych chrześcijan była pogwałceniem kanonu, tak samo jak wejscie niewiasty do ołtarza.


 
Zapisane
Strony: 1 ... 30 31 [32] 33 34 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!