Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 15:00:40 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416445 razy)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #450 dnia: Maja 06, 2011, 09:13:59 am »

Lefebrysci są poza Kosciołem ...
A to ciekawe! Czy to orzekł jakiś zbór autokafelkowy, czy "sobór" przebierańców z KGB?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #451 dnia: Maja 06, 2011, 11:10:58 am »

Czy w prawosałwiu są  jakieś ruchy ,,Novus Ordo'' ? Czy były  próby  zmian liturgicznych lub zastąpieniem  nowym rytem ?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Kreowany_styl
bywalec
**
Wiadomości: 87

« Odpowiedz #452 dnia: Maja 06, 2011, 11:33:55 am »

Lefebrysci są poza Kosciołem, więc nie weim czego mają się wyrzekać.
Mógłby Pan to trochę rozwinąć? Bo tak wydaje mi się ta odpowiedź odrobinę nie związana z tematem. Nie jest to forum Bractwa (nie używajmy słowa "Lefebvryści", po co w normalnej dyskusji używać słów obraźliwych?), nie ma chyba też tutaj osób inkardynowanych do tego zgromadzenia. Kto orzekł, że są poza? Kościół Katolicki? To akurat nie prawda. Cerkiew prawosławna? Orzekła, że Bractwo jest poza Kościołem Katolickim czy poza Cerkwią, bo nie nadążam?
Osobiście uważam, że dziwactwem jest zajmowanie się przez Cerkiew kwestią czy jakieś stowarzyszenie życia apostolskiego jest "poza czy w" ;)
Zapisane
thomas12345
aktywista
*****
Wiadomości: 1468


Ave crux, spes unica!

Wydawnictwo Te Deum
« Odpowiedz #453 dnia: Maja 06, 2011, 11:51:43 am »

Lefebrysci są poza Kosciołem, więc nie weim czego mają się wyrzekać.
Mógłby Pan to trochę rozwinąć? Bo tak wydaje mi się ta odpowiedź odrobinę nie związana z tematem. Nie jest to forum Bractwa (nie używajmy słowa "Lefebvryści", po co w normalnej dyskusji używać słów obraźliwych?), nie ma chyba też tutaj osób inkardynowanych do tego zgromadzenia. Kto orzekł, że są poza? Kościół Katolicki? To akurat nie prawda. Cerkiew prawosławna? Orzekła, że Bractwo jest poza Kościołem Katolickim czy poza Cerkwią, bo nie nadążam?
Osobiście uważam, że dziwactwem jest zajmowanie się przez Cerkiew kwestią czy jakieś stowarzyszenie życia apostolskiego jest "poza czy w" ;)

Dla pana Nikolai my jesteśmy poza "Kościołem", tj. Cerkwią, a co za tym idzie i ludzie z Bractwa. Po prostu katolicy
Zapisane
Credo [...] in unam, sanctam, catholicam at apostolicam Ecclesiam ...

Merci, Monseigneur

Protestantów  uważam za braci odłączonych, ale to nie znaczy że heretyk przestaje nim być, kiedy można go nazwać inaczej.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #454 dnia: Maja 06, 2011, 14:48:04 pm »

A to ciekawe! Czy to orzekł jakiś zbór autokafelkowy, czy "sobór" przebierańców z KGB?

to był chyba jakis zbór watykański;)

... W konsekwencji Komisja Kardynałów 6 maja 1975 przekazała przełożonemu Bractwa pismo, w którym zwrócono miedzy innymi uwagę na to, że „niedopuszczalne jest(…) poddawanie zarządzeń papieskich swojemu prywatnemu osądowi oraz samodzielne decydowanie o tym, które decyzje przyjąć, a które odrzucić”. Na mocy tego dokumentu seminarium w Ecône i Bractwo utraciło podstawę prawną. Mimo apelacji decyzja została podtrzymana.

W czerwcu 1976, pomimo ostrzeżeń kierowanych przez legatów, a także przez samego papieża, który na konsystorzu wprost upomniał Lefebvra[8], udzielił on święceń prezbiteratu klerykom Bractwa, bez zgody miejscowego ordynariusza, co było niezgodne z przepisami Prawa Kanonicznego. W związku z tym 22 lipca 1976 papież Paweł VI zawiesił działanie Bractwa, a Marcela Lefebvre'a ukarał suspensą a divinis.

30 czerwca 1988 Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów. Dwa dni później Jan Paweł II ogłosił w motu proprio Ecclesia Dei adflicta[10], że abp Lefebvre i czterej wyświęceni przezeń biskupi zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa), ponieważ udzielenie święceń biskupich miało miejsce bez mandatu Stolicy Apostolskiej.

1999 – Oświadczenie komisji Ecclesia Dei:
 
Nieważne są sakramenty pokuty i małżeństwa, wymagają one bowiem stosownej delegacji biskupa miejsca a tych kapłani FSSPX nie mają. 

Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec działalności Bractwa Św. Piusa X na terenie Polski zostało ogłoszone 27 listopada 1998 roku. W swoim komunikacie odczytanym w kościołach Konferencja Episkopatu Polski jednoznacznie określiła, że uważa to zgromadzenie kapłańskie za grupę schizmatycką.

W liście z 17 grudnia 2010, kierowanym do duchownych i wiernych archidiecezji przemyskiej i stanowiącym odpowiedź na powstanie na terenie parafii Lubatowa kaplicy Bractwa, abp Józef Michalik zabrania uczestniczyć w liturgii sprawowanej przez członków Bractwa, którzy działają bez mandatu biskupa.

"

« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 14:55:23 pm wysłana przez Nikolai » Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #455 dnia: Maja 06, 2011, 15:02:16 pm »

6 maja 1975
W czerwcu 1976
30 czerwca 1988
1999 –
27 listopada 1998 roku
Już rok jak gęś zjadł, a jeszcze mu w brzuch gęga ...

W liście z 17 grudnia 2010, kierowanym do duchownych i wiernych archidiecezji przemyskiej i stanowiącym odpowiedź na powstanie na terenie parafii Lubatowa kaplicy Bractwa, abp Józef Michalik zabrania uczestniczyć w liturgii sprawowanej przez członków Bractwa, którzy działają bez mandatu biskupa.
... a Papieska Komisja Ecclesia Dei stwierdza, że godzi się nawet dać datek na tacę ...

Idź się Człowiecze wyśpij i nie mąć wody.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #456 dnia: Maja 06, 2011, 15:09:38 pm »

Czy w prawosałwiu są  jakieś ruchy ,,Novus Ordo'' ? Czy były  próby  zmian liturgicznych lub zastąpieniem  nowym rytem ?

Nie ma. Typikon Jerozolimski (cs. ustaw) uważa się za księgę natchnioną, napisaną pod wpływem św. Ducha przez św. Sawę Oświeconego. Tak samo traktuje się Typikon Studyjski napisany przez św. Teodora Studyjskiego oraz Typikon Wielkiej Cerkwi Hagia Sophia w Konstantynopolu.

Grecy stosują Typikon Studyjski, Słowianie Typikon Jerozolimski.
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #457 dnia: Maja 06, 2011, 15:32:55 pm »

.
Zapisane
Nikolai
Gość
« Odpowiedz #458 dnia: Maja 06, 2011, 16:08:10 pm »

Matka Boża mówiła o ich nawróceniu a nie o wspólnym połączeniu się.

Prawosławie=Rosja?

Mam nadzieję, że za mojego życia jeszcze będzie można traktować Prawosławnych tak jak członków Kościoła katolickiego obrządku wschodniego. Grekokatolicy mogą być w Kościele, dlaczego Prawosławni nie? Uznają papieża, Sobory, katechizm i droga otwarta.

Kamilu zwariowałeś? Dla prawosławnego chrześcijanina bycie unitą to gorsze niż śmierć.

Wyrzec się prawdziwej świętej ortodoksyjnej wiary w Chrystusa? Oddać się łacińskim herezjom "Filioque", "dominacji papieża", "Niepokalanego Poczęcia", "Współodkupicielki", prozelitymu, neomodernizmu i masonerii watykańskiej?

Z prawdziwego Kościoła mamy się zmienić w jakiś pożal się Boże obrządek, sui iuris X kategorii?

My jesteśmy Kościołem Jednym Swiętym Powszechnym (Katolickim) i Apostolskim; wyznającym ortodoksyjną, prawosławną wiarę w Chrystusa.




« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 16:11:42 pm wysłana przez Nikolai » Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #459 dnia: Maja 06, 2011, 16:42:12 pm »

.
Zapisane
ant
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #460 dnia: Maja 06, 2011, 17:32:25 pm »

Czy w prawosałwiu są  jakieś ruchy ,,Novus Ordo'' ? Czy były  próby  zmian liturgicznych lub zastąpieniem  nowym rytem ?

Oczywiscie. Przykladem wymienionych przez pana zmian może być sprawowanie liturgii na stoliczku, poza oltarzem, twarza do wiernych, w kierunku zachodnim. Tak jak w tym filmie:
http://www.youtube.com/watch?v=kOKoJS7ABVc

Przykładami nadużyć są również skrócenia liturgii , wygłaszanie ektenii i czytanie Ewangelii przez lektorów, oraz nagminne wchodzenie kobiet do prezbiterium.

Modernizm jest również nieobcy architekturze zborów "prawosławnych":







Dwa ostatnie zdjęcia przedstawiają nie schron przeciwatomowy, ale słynne Centrum patriarchatu ekumenicznego pod Genewą, które w przypadku wywalenia "patriarchy" Stambułu i Wszechturcjii poza granice tego kraju, stanie się najważniejsza swiatynia katedralna "Kosciola prawoslawnego".
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 18:20:22 pm wysłana przez ant » Zapisane
ant
bywalec
**
Wiadomości: 84

« Odpowiedz #461 dnia: Maja 06, 2011, 17:35:07 pm »

Prawosławie=Rosja?
Nie, to jeszcze kilka innych niedorozwinietych krajow.

Oddać się łacińskim herezjom "Filioque", "dominacji papieża", "Niepokalanego Poczęcia", "Współodkupicielki", prozelitymu, neomodernizmu i masonerii watykańskiej?
A masonerią watykańską nie mamy więcej wspólnego niż duchowni prawosławni z KGB.

Masoneria jest akurat domena "duchowienstwa prawoslawnego".



« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 18:13:16 pm wysłana przez ant » Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #462 dnia: Maja 06, 2011, 19:05:30 pm »

a właśnie, że Prawosławie tak jak Pan tu przedstawia jest bardzo protestanckie:

Głową Cerkwi jest Chrystus, najlepszy z możliwych Włodarzy.

To samo twierdziło wielu protestantów z którymi rozmawiałem: żadnego wikarego na Ziemii: my dostajemy rozkazy bezpośrednio od Pana Boga.

Cytuj
Rozum i wiara? Od kiedy wiarę bada się racjonalizmem?
Od nigdy, Postawił Pan tezę którą się nie zajmowałem. Protestantom też owszem często przychodzi do głowy stwaiać te pojęcia w jednym szeregu.


Cytuj
Cytuj
Twierdzą, że Matka Boża owszem jest Przeczysta, ale na dogmat o Niepokalanym Poczęciu się odwracają,
To są dwie różne kwestie. Kwestia poczęcia Jezusa i poczęcia Maryi. Treść dogmatu łacińskiego, pomimo tytułu, mówi  o  Niepokalanie Poczętej, a nie o Niepokalanym Poczęciu.

ale - gdyby nie był Pan uprzedzony - przeczytałby Pan moje słowa jako: "dogmat o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny". Sama Matka Boża w Lourde (piszę z pamięci) o sobie powiedziała znamienne słowa: "Jestem Niepokalane Poczęcie" - co oświetla przedziwnym światłem Najświętszą Panienkę. W zestawieniu z rozważaniami św.Ludwika Marii Grinion de Montfort napawa mnie po prostu radością :)

Wracając na Ziemię; tu też jest podobieństwo: protestanci uporczywie odmawiają Matce Bożej wszelkich przywilejów Jej przynależnych. Co Wam przeszkadza przyjąć ten jako prawdę objawioną? Korona Wam z głowy spadnie?

Cytuj
Ekhm, przyjmujemy dogmatu którego nie ma, czy też odrzucamy dogmat który jest? :) Proszę się zdecydować:)
Dogmatycznie twierdzicie, że takiego dogmatu nie ma i w tym miejscu powołujecie się na Pismo Święte.

Cytuj
Cytuj
Twierdza, ze Kosciol Chrystusowy jest niewidzialny ale widac go w ich soborach
Powtórze za Katechizmem Prawosławnym.
Cerkiew jest pielgrzymująca tu na ziemi i tryumfująca w Niebie.
w Pana słowach nie ma nic o widzialności Kościoła więc odpowiedź nie na temat.

Cytuj
Cytuj
Twierdza, ze poszczegolne stolice (arcybiskupstwa?) sa autokefaliczne ale twierdza tez, ze prawdziwe decyzje sa wylacznie na soborach,
itd, itp.
Powiem szczerze ze nie rozumiem. Jakie stolice, jakie arcybiskupstwa są autokefaliczne?
To ze nie masz bladego pojecia o prawosławnym chrześcijaństwie, to wiem napewno.
owszem nic nie wiem o strukturze organizacyjnej Prawosławia. Chodziło mi o to, że z dotychczasowej dyskusji wynikało jednocześnie, że najważniejszą osoba (widzialną) jest biskup/arcybiskup a jednocześnie nie jest on najważniejszą osobą bo ponad nim jest sobór, którego jednak taki arcybiskup słuchać nie musi. Takie rozmywanie ziemskiej władzy jest także cechą protestantyzmu.



Cytuj
A kto tam wie co było w Fatimie.
Tu jestem zaskoczony w pozytywnym sensie: nie orzucił Pan Fatimy w odruchu antykatolickim. To dobrze o Panu świadczy.
Zapisane
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #463 dnia: Maja 06, 2011, 21:56:50 pm »

to był chyba jakis zbór watykański;)
NIestety - wypada się zgodzić. Ale nie tyle zbór, co loża.

... W konsekwencji Komisja Kardynałów 6 maja 1975 przekazała przełożonemu Bractwa pismo, w którym zwrócono miedzy innymi uwagę na to, że „niedopuszczalne jest(…) poddawanie zarządzeń papieskich swojemu prywatnemu osądowi oraz samodzielne decydowanie o tym, które decyzje przyjąć, a które odrzucić”. Na mocy tego dokumentu seminarium w Ecône i Bractwo utraciło podstawę prawną. Mimo apelacji decyzja została podtrzymana.
Ciekawostką jest, że konsekwencja okazała się szybsza niż owe pismo, a nawet niż przesłuchanie arcybiskupa...

W czerwcu 1976, pomimo ostrzeżeń kierowanych przez legatów, a także przez samego papieża, który na konsystorzu wprost upomniał Lefebvra[8], udzielił on święceń prezbiteratu klerykom Bractwa, bez zgody miejscowego ordynariusza, co było niezgodne z przepisami Prawa Kanonicznego. W związku z tym 22 lipca 1976 papież Paweł VI zawiesił działanie Bractwa, a Marcela Lefebvre'a ukarał suspensą a divinis.
Miejscowy ordynariusz ??? Zgodzić się musiał przełożony kanoniczny kleryków - a był nim... no właśnie - kto? W przypadku normalnych kleryków - to ICH ordynariusz, w przypadku FSSPX - to chyba ks. Schmidberger FSSPX - a ów się zgodził... Ciekawe stwierdzenie - papież zawiesił coś, co ponoć (poprzedni akapit) nie istnieje...

30 czerwca 1988 Marcel Lefebvre bez zgody papieża konsekrował czterech biskupów. Dwa dni później Jan Paweł II ogłosił w motu proprio Ecclesia Dei adflicta[10], że abp Lefebvre i czterej wyświęceni przezeń biskupi zaciągnęli na siebie ekskomunikę latae sententiae (wiążącą mocą samego prawa), ponieważ udzielenie święceń biskupich miało miejsce bez mandatu Stolicy Apostolskiej.
O "Dominus Marcelus Lefebvre" prefekta kongregacji ds biskupów autor powyższego paszkwilu nie zna??? Dziwne - jest w przypisie "Ecclesia Dei adflicta"...

1999 – Oświadczenie komisji Ecclesia Dei:
 
Nieważne są sakramenty pokuty i małżeństwa, wymagają one bowiem stosownej delegacji biskupa miejsca a tych kapłani FSSPX nie mają. 
Jeśłi byli by poza Kościołem (w schizmie) - to by mieli - tak jak jurysdykcję nad własnymi schizmatykami mają kapłani prawosławni...


Stanowisko Konferencji Episkopatu Polski wobec działalności Bractwa Św. Piusa X na terenie Polski zostało ogłoszone 27 listopada 1998 roku.
NIe kopcie leżącego....

W liście z 17 grudnia 2010, kierowanym do duchownych i wiernych archidiecezji przemyskiej i stanowiącym odpowiedź na powstanie na terenie parafii Lubatowa kaplicy Bractwa, abp Józef Michalik zabrania uczestniczyć w liturgii sprawowanej przez członków Bractwa, którzy działają bez mandatu biskupa.
A są jacyś członkowie Bractwa działający bez mandatu bp. Fellaya???
Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
jp7
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 5521


« Odpowiedz #464 dnia: Maja 06, 2011, 22:00:50 pm »

Wyrzec się prawdziwej świętej ortodoksyjnej wiary w Chrystusa?
Wprost przeciwnie - przyjąć ją W CAŁOŚCI, nie w wybranych punktach.

Oddać się łacińskim herezjom "Filioque",
Ko i kiedy stwierdził, że to herezja?

"dominacji papieża",
NIe "dominacji" a "prymatu".


"Niepokalanego Poczęcia",
Ko i kiedy stwierdził, że to herezja?

"Współodkupicielki",
To nie dogmat, a opinia teologiczna. Jeszcze.

prozelitymu,
Fakt - prozelityzm w rozumieniu "Deklaracja z Ballamand" to herezja, którą należy jak najszybciej odrzucić.


neomodernizmu
j.w.


masonerii watykańskiej?
j.w (choć to nie herezja, a udział w spisku przeciw Kościołowi.)
« Ostatnia zmiana: Maja 06, 2011, 22:08:56 pm wysłana przez jp7 » Zapisane
Kyrie Eleison!
Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?
Strony: 1 ... 29 30 [31] 32 33 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!