Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 19, 2024, 20:51:05 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231948 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 418716 razy)
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #270 dnia: Listopada 29, 2010, 22:56:31 pm »

Warto by także przy okazji przypomnieć los diecezji łacińskich na terenie zaboru rosyjskiego.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #271 dnia: Listopada 29, 2010, 23:10:39 pm »

Ciekawie o tych sprawach pisze w swych pamiętnikach Św. Zygmunt Szczęsny Feliński.
Zapisane
Tadeusz
uczestnik
***
Wiadomości: 212

« Odpowiedz #272 dnia: Listopada 30, 2010, 19:20:31 pm »

[...]
Ta zgoda jest bardzo widoczna na Podlasiu.
[...]

To rzeczywiście coś musiało się zmienić, jeżeli jest tak jak Pan pisze o tej zgodzie. Ja pamiętam, jeszcze czasy gdy w okolicach Bielska Podlaskiego, gdzie mieszkałem przez kilka lat, poproszenie po polsku o wodę na wsi, skutkowało szczuciem psami, to były lata osiemdziesiąte. Więc gdy teraz czytam o sielance i zgodzie, jestem mile zaskoczony.
Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #273 dnia: Listopada 30, 2010, 22:31:16 pm »

Nie wiem jak jest na Podlasiu, ale tu gdzie mieszkam - w Białymstoku - szczucia psami co prawda nie ma, ale zgoda jest tylko co najwyżej taktyczna i powierzchowna. Choć może to tylko wobec mnie, który z prawosławnymi rozmówcami w kwestii wiary nie kryje tego, że Kościół katolicki JEST Kościołem Chrystusowym.

Zapisane
jędrek
rezydent
****
Wiadomości: 399


Arcybiskup Paulos Faraj Rahho (1942-2008)

« Odpowiedz #274 dnia: Listopada 30, 2010, 23:42:50 pm »

Jak byłem w Białowieży na praktyce, to rozmawiałem z kobietą, przyjezdną, która osiedliła się tam (pochodzi z południa Polski). Raczej była rozczarowana. Mówiła mi, że myślała, że tam to będzie jakaś harmonia itp., ale raczej tak nie jest. Prawosławni są nawet faworyzowani przy obsadzie urzędniczych stanowisk. Również zastanawiająca jest postawa miejscowego proboszcza prawosławnego, który znany jest z uwielbienia do św. Imperatora Mikołaja II (jak go określa). Choć prawdą jest, że na początku wsi dwa krzyże stoją.
Zapisane
http://krzyz.katolicy.net/index.php/topic,5494.msg112948.html#msg112948 DOŁĄCZ DO GRUPY MODLITEWNEJ I MÓDL SIĘ ZA PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN!
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #275 dnia: Grudnia 08, 2010, 10:43:30 am »


TO w KRK ciagle cos reformowano, zmieniano, przeinaczano, aby tylko dopasowac pod siebie. Ruszono nawet X przykazan i Symbol Wiary, gdzie sie nie dotkniesz tam zmiany, reformy. Wszystko po to by uzasadnic supremację papieża.


Reformy są konieczne jeśli polegają na usuwaniu naleciałości, lub zagrożeń dla wiary.

W cerkwi też reformy były, też macie swoich "sedewakantystów":
http://pl.wikipedia.org/wiki/Staroobrz%C4%99dowcy
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #276 dnia: Grudnia 08, 2010, 19:26:57 pm »

reformy patriarchy Nikona były niewielkie.
raczej czystko kosmetyczne.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #277 dnia: Grudnia 09, 2010, 13:23:47 pm »

Czyli w przypadku Kościoła naciąga Pan na niekorzyść, a w przypadku Cerkwi na korzyść.

Tylko ktoś może pomyśleć: strasznie nieroztropne to wprowadzenie zmian w cerkwi musiało być, skoro z powodów kosmetycznych doszło do trwałego rozłamu...
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #278 dnia: Grudnia 09, 2010, 14:19:46 pm »

Rosja jest krajem chrześcijańskim od tysiąca lat.
Tylko, jeśli uznamy, że Rosja jest w prostej linii kontynuatorką Rusi Kijowskiej.
Ciekawe co na to Ukraina :) Bo co Rosja to wiemy (i o Białorusi: to nie są zagranice!)
Ale to tak półserio...

No i ten "Trzeci Rzym". Czy aby to nie było oderwaniem się Moskwy nawet od Wschodu (prawosławia?) Autokefialia od 1448 roku. Moskwa jako piąty patriarchat. /Mam nadzieję, że nie pokręciłem faktów./
Cytuj
"Dwa Rzymy upadły, Trzeci stoi, Czwartego nie będzie, gdyż twoje królestwo chrześcijańskie przez żadne inne nie zostanie zastąpione". Pierwszy Rzym upadł przez swoją herezję (czyli katolicyzm), Drugi Rzym - Konstantynopol upadł na skutek przyłączenia się do herezji (w 1439 r. cesarz oraz patriarcha bizantyjski podpisali na Soborze we Florencji unię z Kościołem katolickim, a już czternaście lat później Konstantynopol upadł pod naporem Turków Osmańskich), Trzecim Rzymem stała się Moskwa - jedyne na świecie państwo pielęgnujące prawdziwą, nieskażoną herezjami wiarę. Pogląd ten stał się z czasem reprezentatywny dla rosyjskiego prawosławia. Sukcesję Rosji potwierdzać miało przejęcie od upadłego Konstantynopola herbu z dwugłowym orłem oraz ślub Iwana III Srogiego z bratanicą ostatniego cesarza bizantyjskiego Zofią Paleolog.
Fronda 11/12
« Ostatnia zmiana: Grudnia 09, 2010, 14:26:53 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #279 dnia: Grudnia 09, 2010, 17:12:33 pm »

Czyli w przypadku Kościoła naciąga Pan na niekorzyść, a w przypadku Cerkwi na korzyść.

Tylko ktoś może pomyśleć: strasznie nieroztropne to wprowadzenie zmian w cerkwi musiało być, skoro z powodów kosmetycznych doszło do trwałego rozłamu...

Niczego nie naciągam, takie są fakty.

W Kościele Prawosławnym nigdy nie było tak ogromnych i radykalnych zmian liturgicznych jak te wprowadzone w KRK na V II.

Co wiecej reformy patriarchy Nikona nie miały celu wprowadzenia nowości, wręcz przeciwnie. Patriarcha usunął wszelkie drobne niezgodnosci w rytuale które narosły na Rusi i były niezgodne z Typikonem.

Szczczegóły przedstawiał Pan Kamil.

Chodziło o sposób żegnania się, 3 a nie dwoma palcami (tak jak jest w kazdej cerkwi), zapisywania słowa "Jezus" w j. scs, i kierunkowi procesji wokół cerkwi (powinna ona isc w kierunku wschodnim, bo Wschód jest symbolem Chrystusa, stamtąd nadejdzie po raz drugi).

Przyzna Pan że jest to zupełnie inna skala w porównaniu z tym co się stało na Vaticanum II.

Jednakze nigdy nikomu sie nie dogodzi i zawsze znajdzie sie jakas grupka niezadowolonych.

 
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #280 dnia: Grudnia 09, 2010, 21:39:20 pm »

Nie były to jednak zmiany kosmetyczne. Co do negatywnej oceny zmian po ostatnim soborze pewnie możemy się zgodzić. Pan pisał jednak o tym, że ciągle coś reformowano... i tu nie ma zgody - bo pisze Pan niejasno. Jeśli przykładowo nakaz zawarcia ślubu przed własnym proboszczem był reformą, to cóż w tym złego, jeśli miał zapobiec bigamii - to jest tylko zaprowadzanie porządku, opartego na Przykazaniach.

Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #281 dnia: Grudnia 09, 2010, 23:13:48 pm »

poki co ciekawostka, rpawoslawie w Kenii

http://www.sedmitza.ru/text/671093.html
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5779


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #282 dnia: Grudnia 09, 2010, 23:28:09 pm »

Film, filmem, ale nie każdy bukwy czyta :(
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Nullatenus
*NOWICJUSZ*
bywalec
**
Wiadomości: 63

« Odpowiedz #283 dnia: Grudnia 10, 2010, 10:04:27 am »

Panie Petros podaj pan linki do jakichś nagrań całego nabożeństwa liturgii cerkiewnej (ale żeby nie było śpiewów po angielsku).
« Ostatnia zmiana: Grudnia 10, 2010, 10:07:03 am wysłana przez Nullatenus » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #284 dnia: Grudnia 10, 2010, 10:17:52 am »

Na stronie Radia Orthodoxia jest dosyc pokaźna baza nagrań z nabożeństw i wydarzeń z Polski.
Jest np. taka perełka jak nagranie z Boskiej Liturgii św. Jakuba, w trakcie której biskup wygłasza kazanie, zgodnie ze starozytnym zwyczajem na siedząco, na środku świątyni.

http://www.orthodoxia.pl/?p=7

http://www.orthodoxia.pl/?p=7&cat=4&details=780&_s=1
« Ostatnia zmiana: Grudnia 10, 2010, 10:33:39 am wysłana przez Petros » Zapisane
Strony: 1 ... 17 18 [19] 20 21 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!