Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:55:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416244 razy)
Petros
Gość
« Odpowiedz #210 dnia: Listopada 26, 2010, 22:21:35 pm »

a czy ja mowie, ze to Kolega...? (uderz w stol... ;) )  Kosciol powinien byc powszechny, a nie narodowy. a zmiana scs na ukrainski to ihmo glupota. ale juz o tym pisalem, wiec nie kontynuujmy kwestii ukrainskosci unitow tylko jedzmy do kostomlotow :D

Alez mi naprawde nie trzeba tlumaczyc ze unici to nie jest Kosciol Powszechny;)

Nie wiem czy glupota. Jezyk liturgiczny nie ma znaczenia. Mozna sluzyc liturgie i po chinsku.

My stosujemy scs poniewz jestesmy Slowianami.  W PAKP sa (kolejnosc przypadkowa): Polacy, Bialorusini, Ukraincy, Rosjanie, Łemkowie, dlatego ten jezyk jest tym ktory nas godzi i laczy. Dzieki temu nikt nie moze sie czuc lepszy, uprzywilejowany lub wykluczony.

Po za tym 1300 lat stosowania tego jezyka tylko w Liturgii sprawilo, ze stal sie jezykiem uświeconym, uduchowionym. Nie jest to jezyk, ktorym operujemy na co dzien. W tym jezyku nie da sie klocic, przeklinac. Ten jezyk wiernie oddaje grecki oryginal Pisma Św.

Stad inny odcień ma liturgia po scs, a inny po polsku, gdzie nawet o wiele trudniej jest o dostosowanie fraz do melodii.

Np. podniosłe i piękne słowo "jako Błah Czełowiekolubiec" tłumaczy sie na polskie "bo ty jestes Bogiem miłującym człowieka".

albo typowe z Ewangelii: "Amiń. Amiń. Głagolu wam", dosłownie "Amen. Amen. Powiadam wam", a w tłumaczeniu "Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam".
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #211 dnia: Listopada 26, 2010, 22:28:06 pm »

Alez mi naprawde nie trzeba tlumaczyc ze unici to nie jest Kosciol Powszechny;)
hehe :D

Jezyk liturgiczny nie ma znaczenia. ... My stosujemy scs poniewz jestesmy Slowianami.  W PAKP sa (kolejnosc przypadkowa): Polacy, Bialorusini, Ukraincy, Rosjanie, Łemkowie, dlatego ten jezyk jest tym ktory nas godzi i laczy. Dzieki temu nikt nie moze sie czuc lepszy, uprzywilejowany lub wykluczony. Po za tym 1300 lat stosowania tego jezyka tylko w Liturgii sprawilo, ze stal sie jezykiem uświeconym, uduchowionym. Nie jest to jezyk, ktorym operujemy na co dzien. W tym jezyku nie da sie klocic, przeklinac. Ten jezyk wiernie oddaje grecki oryginal Pisma Św.
tu sie z Toba zgadzam - i chyba wiekszosc osob tutaj - scs ( jak i lacina )  sprawdza sie dobrze w odp kregach kulturowych jako jezyk liturgiczny, bo nie jest jezykiem profanum

Stolic Apostolskich jest naprawde wiele.
wiemy, wiemy. jest Apostolska Stolica sw. Marka, jest sw. Jakuba, jest sw. Andrzeja.... jest tez Sw. Stolica Moguncka...
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 22:36:36 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
marcin
Gość
« Odpowiedz #212 dnia: Listopada 26, 2010, 22:34:33 pm »

tak na marginesie: troche mnie denerwuje stwianie obecnie sprawy: unici = ukraińcy

ja niczego nie stawiam
na marginesie taka jest rzeczywistosc.

Kościół unicki wyjątkwo dba o zachowanie kultury ukrainskiej i jest pod katem narodowosciowym bardzo hermetyczny.

to jest jeden z powodów dla którego jestem jeszcze "łacinnikiem" :) Ale mam ciągle marzenie o odbudowaniu neo-unii, w której to czy Polak czy Rusin nie będzie istotne.

Co do Mohyły to proszę Piotrze pewnie doskonale znasz, o przeczytanie jego katechizmu a także memoriału z 1644. Mohyło wierzył że różnice da się przezwyciężyć i doprowadzić do UNII. Oczywiście uważał że unia Brzeska była zle przeprowadzona bo brak było w niej miłości. Idea unii Mohyło miała polegać na podwójnej zwierzchności - Rzym - Carogród. To przypominało by sytuację Rusinów między XI a XIII wieku. Dla mnie postać Mohyły jest podobna to innego wielkiego męża wydanego przez prawosławie mianowicie Bekkosa. A Mohyło zdaje się był bardziej Wołohem niże Rusinem.

Ale scs jest "etniczny" bo każdy naród ma swoją redakcję i ukrainiec zaśpiewa Viruju Hospody a synodalny rosjanin Vjeruju Gospody a białorusin Vjeruju Hospody a bułaru Veruju Gospodi  :) Mimo łączy a jednak znaleźliśmy metodę aby i to nas podzieliło

To jak z łaciną i sławne Zanktus Zanktus Zanktus :)

 
byłym zapomniał w niedziele na Miodowej jest pontyfikalna liturgia i będą niektóre elementy po grecku :) Oczywiście będzie Trisagios po grecku no i pewnie Aksion Estin które chór od dawna wykonuje na liturgii. Coś mi się zdaje że o. Bazylianie prędziej po grecku odprawią niż po CS lub nie daj Boże kazanie po polsku hehe
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 22:38:28 pm wysłana przez marcin » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #213 dnia: Listopada 26, 2010, 22:55:33 pm »

Moim zdaniem wielkim osiągnieciem PAKP jest to że Polak czy Rusin nie ma znaczenia.
Udało się coś o czym byc moze marzyl Mohyła (moze w innym kontekscie, innych realiach, inną drogą i inną metodą).

Udało się zrealizować powszechność (soborowosc) Kościoła.

Polak moze byc prawosławnym i jego polskosc na tym nie traci, a wrecz zyskuje.

Cerkiew z Polakami również nic nie traci ze swojej greckosci, ducha, nie latynizuje się, i tez zyskuje.

Cerkiew uległa denacjonalizacji, przestałą być bastionem narodowym (a stąd blisko do nacjonalizmu), a stała się wielkim nośnikiem wiary prawoslawnej.

To wielka zasługa autokefalii.

Marcinie twoje neounickie marzenia mogłyby się skończyć wielką tragedią wielu zwykłch, prostych ludzi, świeckich i duchownych (patrz męczennicy Chełmscy i Podlascy, patrz męczennicy z Pratulina, patrz św. Atanazy Brzeski, patrz św. Jozafat Kuncewicz). To właśnie efekt szatańskiego uniactwa. Bo ktos kiedys miał takie marzenie.

Efekty neounii sa bardzo nieciekawe, wrecz żadne. Tereny białoruskie nigdy nie poddały się uniactwu.

Kostomłoty, cóż, usychają odcięci od wiary prawosławnej. Jak już się całkowicie zlatynizują, wg. NOM ;), parafianie sami wrócą do Cerkwi, bo tylko tam zobaczą wiarę Ojców i Dziadów.

« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 23:46:05 pm wysłana przez Petros » Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #214 dnia: Listopada 26, 2010, 22:58:24 pm »

Kostomłoty, cóż, usychają odcięci od wiary prawosławnej. Jak już się całkowicie zlatynizują, wg. NOM ;)
oby Kol. nie byl w tym momencie prorokiem!
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Petros
Gość
« Odpowiedz #215 dnia: Listopada 27, 2010, 00:25:41 am »

Kostomłoty, cóż, usychają odcięci od wiary prawosławnej. Jak już się całkowicie zlatynizują, wg. NOM ;)
oby Kol. nie byl w tym momencie prorokiem!

Nie trzeba byc prorokiem, zeby przewidziec taka mozliwosc;)
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #216 dnia: Listopada 27, 2010, 10:17:27 am »

Piotrze Piotrze ;) to nie proroctwa a raczej chciejstwo :D Są i Białorusini unici, ba niedługo daj Boże będzie kolejny polski birytualista w obrządku synodialnym dla posługi wśród unitów. Piotrze to nie unia była szatańska ale schizma, to nie próby zjednoczenia ale ta podzielenia. Mylisz skutki z przyczyną. Czy święci męczennicy walczący o czystość wiary podczas Ikonoklazmu byli nadaremne? Czy walka o czystość wiary podczas sporów z arianami, duchoburcami i innymi sektami?
Prześladowcy staną przed Bogiem, On ich osądzi ale męczennicy i tu śmiem twierdzić bez względu na wyznanie, skoro byli w stanie złożyć ofiarę ze swojego życia w imię najczystszego przekonania że robią to dla Boga Jedynego bez nienawiści do oprawcy i modlitwą na ustach są dziś tymi którzy orędują u Boga ja jednością Jego owieczek. 

Co do Kostomłotów, juz od dawna się chcę tam wybrać, ja wierze że neounia jeszcze odżyje i plany Sł. B abp Szeptyckiego aby cała Ruś wróciła do Kościoła się powiodą.
 
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #217 dnia: Listopada 27, 2010, 11:14:54 am »


Bo Kościół to nie jest jedna diecezja. Tak bylo w starozytnosci i tak nie jest do dzisiaj w kosciele prawoslawnym. Po prostu trzymamy sie tradycji. TO w KRK ciagle cos reformowano, zmieniano, przeinaczano, aby tylko dopasowac pod siebie. Ruszono nawet X przykazan i Symbol Wiary, gdzie sie nie dotkniesz tam zmiany, reformy. Wszystko po to by uzasadnic supremację papieża.

Wszystkie starożytne kościoł prawosławne wywodzą się od Apostołów, nadmieniam że od wszystkich 12 Apostołów. Stolic Apostolskich jest naprawde wiele.  Ostatnie zdanie potwierdzaz tylko sukcesję apostolską.

Proponuję, by poszedł Pan z tym tekstem do filologa i spytał się czy wynika z niego dominacja Rzymu.

Tam dalej jest jeszcze ciekawy fragmencik przy wymienianiu następców Św. Piotra w Rzymie:

"Za Klemensa powstał niemały zatarg wśród braci w Koryncie. Wówczas Kościół rzymski  napisał bardzo ważny list do Koryntian, aby ich zachęcić do zgody, odnowić ich wiarę i zwiastować im właściwie przejętą od Apostołów tradycję".

Co do przedstawionej przez Pana historii Kościoła: proszę pisać konkretnie, bo to, z przeproszeniem, jest na poziomie przedstawionej prze Pana przyczyny pierwszego rozbioru.

***

Panie Marcinie, proszę z łaski swojej wyliczyć reformy jakie cerkiew przeszła w ciągu dziejów i wskazać na to, co je różni od kościołów wczesnochrześcijańskich.

Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #218 dnia: Listopada 27, 2010, 11:53:21 am »

Piotrze Piotrze ;) to nie proroctwa a raczej chciejstwo :D Są i Białorusini unici, ba niedługo daj Boże będzie kolejny polski birytualista w obrządku synodialnym dla posługi wśród unitów. Piotrze to nie unia była szatańska ale schizma, to nie próby zjednoczenia ale ta podzielenia. Mylisz skutki z przyczyną. Czy święci męczennicy walczący o czystość wiary podczas Ikonoklazmu byli nadaremne? Czy walka o czystość wiary podczas sporów z arianami, duchoburcami i innymi sektami?
Prześladowcy staną przed Bogiem, On ich osądzi ale męczennicy i tu śmiem twierdzić bez względu na wyznanie, skoro byli w stanie złożyć ofiarę ze swojego życia w imię najczystszego przekonania że robią to dla Boga Jedynego bez nienawiści do oprawcy i modlitwą na ustach są dziś tymi którzy orędują u Boga ja jednością Jego owieczek. 

Co do Kostomłotów, juz od dawna się chcę tam wybrać, ja wierze że neounia jeszcze odżyje i plany Sł. B abp Szeptyckiego aby cała Ruś wróciła do Kościoła się powiodą.

MArcinie:) Nasza wiara jest czysta i prawosławna. Nikt przy zdrowych zmysłach nie porzuci wiary prawosławnej i nie pójdzie na uniactwo. Nie po to chronimy od 2000 lat czystą wiarę jak największy skarb, żeby go bezsensownie stracić.
Za tą wiare ginęli nasi przodkowie. Nigdzie nie musimy wracac,bo my jestesmy Kościołem Powszechnym.

Trwa oficjalny dialog z KK, w sprawie jego powrotu do Kościoła Powszechnego.

Kościół Katolicki w deklaracji z Balamand wyrzekł sie uniactwa.
Oczywiscie jej nie przestrzega, ale jak RCP protestuje przeciwko uprawianemu prozelityzmowi na Białorusi, Ukrainie i ROsji, to KK udaje że nic sie nie dzieje. JEdnakże oswiadczenie KK jest jasne, ze uniactwo nei jest droga do jednosci.

Unia sie nie udala bo nie miala Bozego blogoslawienstwa. Nie mozna podróbką zastąpić diament.

Neounia to tylko chore wizje tzw. fascynatów wschodniego obrządku. Czysty egoizm i właśnie chciejstwo. Bo komus cos sie umamiło, spodobalo, zafascynowało.

Prawdziwe piekno to nie zewnetrzna otoczka liturgii, ale pokorna czysta, cicha wiara prawosławna i codzienny trud życia zgodnie z nią.

Dlatego po bratersku powtórze to co juz wczesniej pisalem. Porzuccie wszelka nadzieje na unię, bo to jest fata morgana. Fałszywa wizja czegos, co nigdy sie nie spelni.




 
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #219 dnia: Listopada 27, 2010, 11:57:09 am »

Panie Piotrze,
Interpretuje Pan ten fragment, aby pasował do własnej wizji. Z tym że taka interpretacja przeczy zupełnie wymowie tego tekstu...

I pytanie z innej beczki- gdzie mogę znaleźć po polsku teksty liturgiczne na Dzień Triumfu Ortodoksji?

Komentuje tekst taki jakim on jest i znam ówczesne realia historyczne.
Ireneusz bylby w szoku widzac dzisiejsze papiestwo.
Ireneusz zapewne widzi dzisiejsze papiestwo.
Pańska interpretacja tego fragmentu przeczy jego literalnemu brzmieniu.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #220 dnia: Listopada 27, 2010, 12:01:07 pm »

Proponuję, by poszedł Pan z tym tekstem do filologa i spytał się czy wynika z niego dominacja Rzymu.

Nie ma takiej potrzeby. Ja opieram swoje przekonania na Objawieniu, czyli na Piśmie Św. i Tradycji, a nie na ksiazkach, do ktorych mozna wrzucic wszystko co slina przyniesie.

Dominacja rzymska wynika z grzechu; pychy, chciwości, żądzy władzy, złośliwości.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #221 dnia: Listopada 27, 2010, 12:43:42 pm »

Czyli rozumiem, że odrzuca Pan ten tekst, uważając, że opinia św. Ireneusza jest nieprawdziwa.

A co Pan sądzi o cerkwi Moskiewskiej w XIX i XX wieku?
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #222 dnia: Listopada 27, 2010, 12:50:37 pm »

a dokladnie, której? bo cerkwii w Moskwie jest dosyć dużo.

Zapisane
Waldemar
Gość
« Odpowiedz #223 dnia: Listopada 27, 2010, 12:51:17 pm »

Panie Marcinie,

chciałbym wyrazić swój szczery podziw dla Pana wiedzy!

Bóg zapłać!
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #224 dnia: Listopada 27, 2010, 12:56:35 pm »

Proponuję, by poszedł Pan z tym tekstem do filologa i spytał się czy wynika z niego dominacja Rzymu.
Dominacja rzymska wynika z grzechu; pychy, chciwości, żądzy władzy, złośliwości.
To samo możnaby powiedzieć o tej Waszej "orthodoxii". I jest to teza tak samo argumentowana, jak ta, którą Pan przedstawił.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Strony: 1 ... 13 14 [15] 16 17 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!