Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:23:58 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416193 razy)
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #195 dnia: Listopada 26, 2010, 12:57:23 pm »

Nie pisze nic o tym, że wszystkie kościoły lokalne podlegają zwierzchnictwu kościoła rzymskiego.

Daje kościół rzymski jako dobry przykłąd do naśladowania, nic więcej.

Ciekawa interpretacja. Zwłaszcza w odniesieniu do tego fragmentu:

Tymczasem z tym Kościołem [Rzymskim!!!], z powodu jego szczególnego autorytetu założenia, winien zgadzać się każdy Kościół, to znaczy wszyscy wierni zewsząd. W nim zawsze została zachowana przez wiernych zewsząd ta tradycja, która wywodzi się od Apostołów.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #196 dnia: Listopada 26, 2010, 13:32:51 pm »

Panie Piotrze,
Interpretuje Pan ten fragment, aby pasował do własnej wizji. Z tym że taka interpretacja przeczy zupełnie wymowie tego tekstu...

I pytanie z innej beczki- gdzie mogę znaleźć po polsku teksty liturgiczne na Dzień Triumfu Ortodoksji?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #197 dnia: Listopada 26, 2010, 18:05:46 pm »

Panie Petrosie, Szanowny Pan liczy chyba na to, że Jego dyskutanci nic nie wiedzą i dodatkowo są słabo rozgarnięci.

 Inny przykład:


Tak było z biskupami metropolii kijowskiej, którzy w 1596 r. zdradzili Kościół, mamieni wizją władzy, przywilejów i osobistych korzyści. Kiedy się opamiętali i zobaczyli jak zostali potraktowani i oszukani, było już za późno.
Zostawili swój Kościół, zostawili wiernych bez posługi biskupiej. Doprowadzili do sytuacji, że stworzyli schizamtycki kościół unicki bez wiernych.

Z najpoważniejszej publikacji w tej dziedzinie: Witold Kołbuk, Kościoły wschodnie w Rzeczypospolitej około roku 1772, Lublin 1998, jasno wynika, że w dawnej Rzeczpospolitej schizma była w odwrocie, a Unia z Rzymem przeżywała swoje najlepsze czasy. Kres temu położyli oczywiście zaborcy.

Nie będę się pastwił nad przedstawioną przez Pana przyczyną pierwszego rozbioru...
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #198 dnia: Listopada 26, 2010, 18:34:22 pm »

mozna nawet powiedziec, ze nawracanie sie bylo modne: prawoslawie -> unityzm -> kosciol lacinski

(czesciowo zwzgl ekonomiczno-politycznych ;) )
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #199 dnia: Listopada 26, 2010, 19:08:51 pm »

Czasami też przez protestantyzm.
Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #200 dnia: Listopada 26, 2010, 20:24:08 pm »

Panie Petrosie, Szanowny Pan liczy chyba na to, że Jego dyskutanci nic nie wiedzą i dodatkowo są słabo rozgarnięci.

Z najpoważniejszej publikacji w tej dziedzinie: Witold Kołbuk, Kościoły wschodnie w Rzeczypospolitej około roku 1772, Lublin 1998, jasno wynika, że w dawnej Rzeczpospolitej schizma była w odwrocie, a Unia z Rzymem przeżywała swoje najlepsze czasy. Kres temu położyli oczywiście zaborcy.

Nie będę się pastwił nad przedstawioną przez Pana przyczyną pierwszego rozbioru...

Panie Zygmuncie unia była katastrofą. Prawosławie od 1586 roku było tępione przez państwo. Odbierane parafie, monstery, zakaz budowy nowych cerkwi.

Rozwój? NIe wiem jak za rozwój można uznać stan w jakim w XVIII wieku był monaster supraski: prawie brak mnichów, przepite organy z głównej cerkwi, budynki klasztorne w ruinie.

Prawosławie w I Rzeczpospolitej, w okresie unii , pomimo wielu trudnosci, wydało tak wybitne postacie jak:

1. św. Piotr Mohyła, prawosławny metropolita kijowski, odnowiciel Cerkwi. Bohater dla Ukraińców, i wzór także dla dzisiejszych unitów.

http://www.lublin.cerkiew.pl/events.php?id_n=14&id=246

2. św. Atanazy Brzeski, mnich niezłomnie broniący wiary prawosławnej.

http://www.cerkiew.pl/index.php?id=swieci&tx_orthcal[sw_id]=115&cHash=dc916febd1
http://pl.wikipedia.org/wiki/Atanazy_Brzeski

Nie przypominam sobie świętych unickich z tego okresu.
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 20:26:46 pm wysłana przez Petros » Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #201 dnia: Listopada 26, 2010, 20:50:00 pm »

ja byłbym ostrożny z tym że to cerkiew prawosławna wydała abpa Mohyłę ... to jezuitom podziękujcie :) Zgadzam się postać wielka i życzyłbym prawosławnym aby wrócili do jakże wielkiej myśli tego teologa. Zapomina się że Mohyła był wielkim zwolennikiem idei unii i pojednania, walczył jedynie o warunki a nie sam sens.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #202 dnia: Listopada 26, 2010, 20:59:13 pm »

tak na marginesie: troche mnie denerwuje stwianie obecnie sprawy: unici = ukraińcy
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Petros
Gość
« Odpowiedz #203 dnia: Listopada 26, 2010, 21:18:16 pm »

ja byłbym ostrożny z tym że to cerkiew prawosławna wydała abpa Mohyłę ... to jezuitom podziękujcie :) Zgadzam się postać wielka i życzyłbym prawosławnym aby wrócili do jakże wielkiej myśli tego teologa. Zapomina się że Mohyła był wielkim zwolennikiem idei unii i pojednania, walczył jedynie o warunki a nie sam sens.

Pojednania tak, unii nie.

Gdyby był zwolennikiem unii to po co odbudowywał Kośćiół Prawosławny w Polsce?

Unita nie zostałby kanonizowany.

Wpuścił zachodnie wiatry do Cerkwi, ale jednoczesnie bardzo ja wzmocnil i uniezaleznil od wplywu Patriarchatu Moskiewskiego.

Zacytuje wielkiego rosyjskiego teologa Bułhakowa:

„Imię Piotra Mohyły – jest jednym z najwspanialszych imion w naszej historii Kościoła. On, bez
wątpienia, przewyższał wszystkich współczesnych mu hierarchów, nie tylko Małoruskiej, ale
i Wielkoruskiej Cerkwi, a nawet całego Kościoła Wschodniego – przewyższał swym oświeceniem,
a jeszcze bardziej swoją miłością do oświecenia i swymi zmaganiami duchowymi dla
oświecenia Cerkwi”.

http://www.kul.pl/files/409/public/RT53-54z7/12-Lesniewski.pdf
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #204 dnia: Listopada 26, 2010, 21:24:23 pm »


Rozwój? NIe wiem jak za rozwój można uznać stan w jakim w XVIII wieku był monaster supraski: prawie brak mnichów, przepite organy z głównej cerkwi, budynki klasztorne w ruinie.


Pan pisze o ruinie, a ja widzę, że piękna brama jest z XVIII wieku. Dodatkowo łatwo znaleźć informację o działającej tam drukarni i jedynej we wschodniej Polsce papierni.

Co do świętych unickich: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jozafat_Kuncewicz

Co do Mohyły, trzeba docenić go na tle tego co wyrabiał po jego śmierci w Kijowie patriarcha jerozolimski Pajsjusz. Gdy Chmielnicki w swoje imieniny przyszedł do cerkwi patriarcha go namawiał "do przyjęcia komunii, lecz ten wymawiał się, mówiąc, iż jeszcze nie odbył spowiedzi. Patriarcha jednak nie zrezygnował i publicznie udzielił mu rozgrzeszenia ze wszystkich grzechów, zarówno popełnionych niegdyś, jak i tych, które mógł popełnić w przyszłości. Wołał : "Idy, idyże do sakramentu preczyszczatysia!" Warto dodać, że Chmielnicki został oczyszczony z wszelkich grzechów nader dokładnie, w czasie tego samego nabożeństwa patriarcha zwiążał go bowiem węzłem małżeńskim z kobietą, od której wszystko się zaczęło, a mianowicie z kochaną Bohdana, uprowadzoną później przez Czaplińskiego. Nie było jej zresztą wówczas w Kijowie, gdyż bawiła w Czechryniu, ale Pajsjuszowi to nie przeszkadzało, co więcej nowo zaślubionej przesłał swoje rozgrzeszenie i błogosławieństwo... przez posłańca". W.A. Serczyk, Na płonącej Ukrainie. Dzieje Kozacczyzny 1648-1651, Warszawa 1998, s. 177-178. (Autor książki jest profesorem, sama książka opatrzona jest przypisami)

« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 21:28:21 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #205 dnia: Listopada 26, 2010, 21:25:06 pm »

Panie Piotrze,
Interpretuje Pan ten fragment, aby pasował do własnej wizji. Z tym że taka interpretacja przeczy zupełnie wymowie tego tekstu...

I pytanie z innej beczki- gdzie mogę znaleźć po polsku teksty liturgiczne na Dzień Triumfu Ortodoksji?

Komentuje tekst taki jakim on jest i znam ówczesne realia historyczne.
Ireneusz bylby w szoku widzac dzisiejsze papiestwo.

Teksty liturgiczne są w Minei.

Nie wiem czy na jezyk pogański przetłumaczono Mineję, chyba tylko fragmenty.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #206 dnia: Listopada 26, 2010, 21:32:21 pm »


Komentuje tekst taki jakim on jest i znam ówczesne realia historyczne.


Realia historyczne, to Pan odrzucił (Kościół=Diecezja), tak samo jak sens (dominacja Rzymu).

Inaczej tego fragmentu nie da się zinterpretować:

"Tymczasem z tym Kościołem, z powodu jego szczególnego autorytetu założenia, winien zgadzać się każdy Kościół, to znaczy wszyscy wierni zewsząd. W nim zawsze została zachowana przez wiernych zewsząd ta tradycja, która wywodzi się od Apostołów."
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 21:35:26 pm wysłana przez Zygmunt » Zapisane
Petros
Gość
« Odpowiedz #207 dnia: Listopada 26, 2010, 21:35:14 pm »

tak na marginesie: troche mnie denerwuje stwianie obecnie sprawy: unici = ukraińcy

ja niczego nie stawiam
na marginesie taka jest rzeczywistosc.

Kościół unicki wyjątkwo dba o zachowanie kultury ukrainskiej i jest pod katem narodowosciowym bardzo hermetyczny.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #208 dnia: Listopada 26, 2010, 21:40:38 pm »

a czy ja mowie, ze to Kolega...? (uderz w stol... ;) )  Kosciol powinien byc powszechny, a nie narodowy. a zmiana scs na ukrainski to ihmo glupota. ale juz o tym pisalem, wiec nie kontynuujmy kwestii ukrainskosci unitow tylko jedzmy do kostomlotow :D


Kościół unicki (...) jest pod katem narodowosciowym bardzo hermetyczny.
ich błąd.
« Ostatnia zmiana: Listopada 26, 2010, 22:42:34 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Petros
Gość
« Odpowiedz #209 dnia: Listopada 26, 2010, 22:07:50 pm »


Komentuje tekst taki jakim on jest i znam ówczesne realia historyczne.


Realia historyczne, to Pan odrzucił (Kościół=Diecezja), tak samo jak sens (dominacja Rzymu).

Inaczej tego fragmentu nie da się zinterpretować:

"Tymczasem z tym Kościołem, z powodu jego szczególnego autorytetu założenia, winien zgadzać się każdy Kościół, to znaczy wszyscy wierni zewsząd. W nim zawsze została zachowana przez wiernych zewsząd ta tradycja, która wywodzi się od Apostołów."

Bo Kościół to nie jest jedna diecezja. Tak bylo w starozytnosci i tak nie jest do dzisiaj w kosciele prawoslawnym. Po prostu trzymamy sie tradycji. TO w KRK ciagle cos reformowano, zmieniano, przeinaczano, aby tylko dopasowac pod siebie. Ruszono nawet X przykazan i Symbol Wiary, gdzie sie nie dotkniesz tam zmiany, reformy. Wszystko po to by uzasadnic supremację papieża.

Wszystkie starożytne kościoł prawosławne wywodzą się od Apostołów, nadmieniam że od wszystkich 12 Apostołów. Stolic Apostolskich jest naprawde wiele.  Ostatnie zdanie potwierdzaz tylko sukcesję apostolską.
Zapisane
Strony: 1 ... 12 13 [14] 15 16 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!