Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 19:23:36 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 121 122 [123] 124 125 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 416307 razy)
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1830 dnia: Lipca 31, 2020, 22:33:36 pm »

@jwk
@casimirus

Obaj Panowie zapewne zdają sobie sprawę, że przykładają zachodnią miarę do Wschodu. A może się mylę?

Zresztą przeciwna strona też nie lepsza. W osławionych "Dziejach wschodnich Rzymian" autor nie tylko odgrzebuje protestancką tezę, że św. Piotr nigdy nie był w Rzymie, ale zdaje się podzielać dawne prawosławne przekonanie, że rozłam protestancki to była kara Boża za nieudzielenie pomocy Konstantynopolowi, przez co ten ostatni padł w 1453r. 

Kanonizacja świętych w katolicyzmie i w prawosławiu to dwa różne systemy walutowe. W wielu punktach jesteśmy bardzo podobni, ale chyba w żadnym identyczni.

Jest taka książeczka "Car i bóg" - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/95187/car-i-bog-semiotyczne-aspekty-sakralizacji-monarchy-w-rosji . Po jej przeczytaniu łatwiej zrozumieć przyczyny kanonizacji Mikołaja II i jego rodziny w Cerkwi Prawosławnej.

Prawosławie obfituje w całe mnóstwo ludowych przesądów. Ale katolicyzm także, prawda? Myślę, że wymienianie przykładów takich przesądów u nas jest zbyteczne.

PS Panowie oczywiście słyszeli o przymiarkach do beatyfikacji obojga Rodziców św. Jana Pawła II?
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1831 dnia: Lipca 31, 2020, 22:39:18 pm »

https://m.telewizjarepublika.pl/ostapiuk-wszystkie-antymity-ktore-powstaly-wokol-burego-sa-nieprawdziwe,89426.html



Nie byłoby tego tematu, gdyby nie schizmatycka hucpa "kanonizacji" grupy NKWD'zistów rozwalonych przez polskich partyzantów.

@jwk
@casimirus
PS Panowie oczywiście słyszeli o przymiarkach do beatyfikacji obojga Rodziców św. Jana Pawła II?

Kiedyś mówiliśmy o takich "przymiarkach" w kontekście JŚ Pawła VI
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2020, 22:49:59 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1832 dnia: Lipca 31, 2020, 23:27:02 pm »

@jwk

https://www.google.com/search?q=russian+orthodox+stalin+icons&client=opera&hs=R4K&sxsrf=ALeKk01dI5TjY78u_sC8nx4Py3aDgHt1Bg:1596229848163&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwj5jNHIs_jqAhUyNOwKHbt6Dm0Q_AUoAXoECAwQAw&biw=1112&bih=733

Taka karma...

W prawosławiu (rosyjskim przynajmniej) występują tzw. "jurodiwi" - "szaleńcy boży". U nas ktoś taki prędzej zostałby uznany za opętanego, ale przez szatana. Nasi najwięksi mistycy, (za takich uważam św. św. Jana od Krzyża i Teresę z Ávili) mieli swoje kłopoty z Kościołem. Dlaczego je mieli? Dlatego, że mistyka to bardzo niebezpieczne pole, na którym łatwo nie tylko pobłądzić, ale wręcz "wylecieć w powietrze". Konieczne są zatem pewne ryzy. Czy Cerkiew nakłada jakieś ryzy na mistyków? To pytanie do naszego prawosławnego gościa, niemniej wydaje mi się, że nie. 

Tzw. "historiografia rosyjska". Niech  :D :D :D wystarczy za komentarz.
« Ostatnia zmiana: Lipca 31, 2020, 23:31:52 pm wysłana przez Pentuer » Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1833 dnia: Lipca 31, 2020, 23:45:53 pm »

Cytuj

PS Panowie oczywiście słyszeli o przymiarkach do beatyfikacji obojga Rodziców św. Jana Pawła II?   

Można oczywiście zejść głębiej i kanonizować babcię i dziadka, bo dlaczego nie? O nauczycielu od matematyki z Wadowic nie wspominając.
Ale to przypadlosc lokalna.
Mamy natomiast jeszcze "pasy transmisyjne do nieba" czyli Opus Dei.
Założyciel już jest świętym. Wszyscy następcy ( zmarli ;) ) już są na "administracyjnej ścieżce".
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1834 dnia: Sierpnia 01, 2020, 09:54:45 am »

W prawosławiu (rosyjskim przynajmniej) występują tzw. "jurodiwi" - "szaleńcy boży". U nas ktoś taki prędzej zostałby uznany za opętanego, ale przez szatana. Nasi najwięksi mistycy, (za takich uważam św. św. Jana od Krzyża i Teresę z Ávili) mieli swoje kłopoty z Kościołem. Dlaczego je mieli? Dlatego, że mistyka to bardzo niebezpieczne pole, na którym łatwo nie tylko pobłądzić, ale wręcz "wylecieć w powietrze". Konieczne są zatem pewne ryzy. Czy Cerkiew nakłada jakieś ryzy na mistyków? To pytanie do naszego prawosławnego gościa, niemniej wydaje mi się, że nie. 

Tzw. "historiografia rosyjska". Niech  :D :D :D wystarczy za komentarz.

Pełna zgoda, choć jak patrzę na te nasze natankówy sunące na kolanach do komunii albo wyklinające tych, co nie spełniają ich "standardów" to czy jest jakaś różnica z jurodiwymi (s uma soszedszymi)? Kiedyś obejrzałem Pancernik Patiomkin Eisensteina i za "autorytet" występował tam ... syfilityk. Dziwna antycywilizacja, co gorsza to dyfunduje do naszej strefy kulturowej.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1835 dnia: Sierpnia 01, 2020, 11:11:01 am »

Panie @jwk, Wschód jest irracjonalny, Zachód jest racjonalny.
Pan do jurodiwych przykłada zachodni racjonalizm. A to błąd. Rozumiem, trudno nam, łacinnikom, pozbyć się zachodniego nawyku racjonalizacji. Ale w efekcie Pan wartościuje, oczywiście negatywnie. S uma soszedszy (czy jak tam to zapisać) u nas dyskwalifikuje, wręcz uchodzi za obelgę, ale na Wschodzie niekoniecznie. Jeszcze raz - przykładanie zachodniej miary do Wschodu jest takim samym błędem, jak wschodniej miary do Zachodu.

Od p. dr Ewy Kurek dowiedziałem się, że już w IV-V wieku Zachód poszedł w stronę racjonalizmu (za św. Augustynem z Hippony) natomiast Wschód w stronę irracjonalizmu (za św. Grzegorzem z Nyssy). Potem u nas św. Benedykt z Nursji i "czyńcie sobie ziemię poddaną", na Wschodzie zaś mistycyzm, kontemplacja, poszukiwanie Boga (a przypominam o apofatyzmie!), przekonanie, że doczesność od Boga odciąga etc. Efekt - postęp techn. jest na Zachodzie (ze wszystkimi tego konsekwencjami, także negatywnymi), u nas cystersi wprowadzają tzw. trójpolówkę już ok. XI w., likwidując permanentne klęski głodu, a na Wschód dotarło to dopiero w wieku XVIII-XIX.

Można wiele tu napisać, ale i ja nie czuję się kompetentny.

PS Natankówy i jurodiwi ? Zdecydowanie mimo wszystko różne systemy walutowe. Samo takie porównanie to niestosowność delikatnie mówiąc...

Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1836 dnia: Sierpnia 01, 2020, 13:18:17 pm »

Wschód jest irracjonalny, duchowy, pogłębiony - Zachód jest racjonalny, materialny itd.

Czy jakiś święty coś takiego głosił? Jestem pewien, że tę teorię wymyślił jakiś wschodni schizmatyk, aby uzasadnić swoje zejście z rozumu. A każdy "z uma zszedszyj" to mniej więcej to samo co "bezumnyj" (jest takie słowo po rusku).

Nauka katolicka, przynajmniej do Soboru, była taka, że Kościół jest cudowną syntezą rozumu i duchowości, stąpania twardo po ziemi i wiary. Nie ma żadnych dwóch dróg: wschodniej i zachodniej. Czy święci: Augustyn, Dominik, Tomasz, Teresa, Jan od Krzyża itd., byli za mało uduchowieni? A przyciągali tysiące tych, którzy szli za nimi i zmieniali świat. Kościół zawsze weryfikował co jest zdrowe duchowo, a co jest odchyłem.

Akurat niedawno czytałem powieść Józefa Mackiewicza Droga donikąd. Jest tam taki jurodiwyj, "prorok z Popiszek" (z życia wzięta postać), do którego ciągną tłumy. Zapowiada cud o godzinie 12.00. Tysiące wyznawców prawosławnych i krzywosławnych przyjeżdża do jego puszczy w stosownym terminie. Przyjeżdża też NKWD i spokojnie czeka na godzinę dwunastą. Termin mija, bardziej "wierzący" próbują tłumaczyć NKWD-zistom, że nie liczą po czasie moskiewskim, ale "naszym", więc trzeba jeszcze dwie godziny zaczekać... Cudu nie ma, gościa zwijają do paki i na Sybir. Pięknie to Mackiewicz robi. Z tego co wiem, prawdziwy "prorok z Popiszek" po powrocie z Sybiru znormalniał, duchowość zachował, leczył ludzi itd., ale "widzącym" już nie był. Wygląda na to, że NKWD może być niezłym narzędziem weryfikacji objawień ;-)

Teraz rzeczywiście mamy całe stada różnych szajbusów, którzy przed kamerami robią za metafizyków, a tak naprawdę to zajmują się organizowaniem biomasy w kolejną sektę.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2020, 22:44:26 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Filip S
aktywista
*****
Wiadomości: 965


« Odpowiedz #1837 dnia: Sierpnia 01, 2020, 18:15:59 pm »

https://m.telewizjarepublika.pl/ostapiuk-wszystkie-antymity-ktore-powstaly-wokol-burego-sa-nieprawdziwe,89426.html



Nie byłoby tego tematu, gdyby nie schizmatycka hucpa "kanonizacji" grupy NKWD'zistów rozwalonych przez polskich partyzantów. [
Abstrahując od tych prawosławnych cyrków z "kanonizacjami" warto jednak trzymać się faktów historycznych. "Bury" okazał się być mordercą i sprzedajnym kapusiem który zdradził swoich byłych podwładnych, nie ma sensu wybielać tej kontrowersyjnej postaci historycznej. Nie zniżajmy się do poziomu Ukraińców i Rosjan którzy fałszują swoją historię bo pewne tragiczne zdarzenia nie pasują im do ich triumfalistycznych narracji.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2020, 00:17:10 am wysłana przez Filip S » Zapisane
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1838 dnia: Sierpnia 01, 2020, 23:43:01 pm »



Czytał ktoś tę książkę?
Ja to za jakiś czas zrobię. Większość książek IPN-owskich przechodzi recenzje naukowe - jeżeli autor stawia takie tezy:
"Podział konfliktu na Białostocczyźnie nie przebiegał między Białorusinami, a polskim podziemiem (…) nie przebiegał na tle religijnym czy narodowościowym, ale na tle poparcia dla idei niepodległego bytu państwa polskiego";
"Akcja została podjęta z przyczyn politycznych. Komendant „Bury” i jego przełożeni z Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, uznawali tę ludność za skomunizowaną, a sam dowódca nie dążył do śmierci osób przypadkowych";
- to pewnie jakoś to uzasadnia?

Mnie osobiście bardzo przekonuje teza, że chodziło tu o przynależność tych ziem albo do Polski, albo do Związku Sowieckiego - w końcu w latach 1939-41 tereny te należały do Sowietów i miejscowi/Białorusini/prawosławni mieli nadzieję, że to już tak zostanie. Faktem jest, że zbierali podpisy za przyłączeniem Podlasia do Sowieckiej Białorusi, lub za tym, aby Stalin wziął ich w opiekę - co mniej więcej na jedno wychodzi.
Widzę że prawosławni kanonizują seryjnie wszystkich zastrzelonych przez NSZ (w sumie już mają sześćdziesięciu! takich "świętych" i to chyba nie jest ostatnie slowo. Więc - albo rzeczywiście na Podlasiu była w drugiej połowie lat czterdziestych wojna religijna, albo jest to jakaś biegunka kanonizacyjna.
https://www.ekumenizm.pl/koscioly/wschodnie/cerkiew-prawoslawna-kanonizuje-60-meczennikow-podlaskich/

Ciekawe czy mają dużo "świętych" zabitych przez Armię Czerwoną? Bo o świętych krasnoarmiejcach, obrońcach twierdzy brzeskiej na odwiecznej "ziemi ruskiej" w 1941 roku to już piszą:
https://przegladprawoslawny.pl/2020/07/01/pieklo-brzesc/



« Ostatnia zmiana: Sierpnia 01, 2020, 23:45:10 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1839 dnia: Sierpnia 02, 2020, 18:20:24 pm »

Dziś święto proroka Eliasza

https://poranny.pl/dojlidy-parafia-prawoslawna-sw-proroka-eliasza-w-bialymstoku-obchodzila-swieto-parafialne-byly-stragany-odpustowe-zdjecia/ar/c1-15108656
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1840 dnia: Sierpnia 02, 2020, 18:22:28 pm »

W Polsce odnaleziono najstarszy dzwon Nowogrodu

http://prk24.pl/49210050/dzwon-z-darlowa-okolo-300-lat-starszy-niz-zakladano
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1841 dnia: Sierpnia 02, 2020, 18:55:11 pm »

Dziś święto proroka Eliasza

https://poranny.pl/dojlidy-parafia-prawoslawna-sw-proroka-eliasza-w-bialymstoku-obchodzila-swieto-parafialne-byly-stragany-odpustowe-zdjecia/ar/c1-15108656

Jak rozumieć w prawosławnej parafii "jarmark odpustowy"? Wydawało mi się, że to zwyczaj stricte katolicki.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1842 dnia: Sierpnia 02, 2020, 19:19:07 pm »

Abstrahując od tych prawosławnych cyrków z "kanonizacjami" warto jednak trzymać się faktów historycznych. "Bury" okazał się być mordercą i sprzedajnym kapusiem który zdradził swoich byłych podwładnych, nie ma sensu wybielać tej kontrowersyjnej postaci historycznej. Nie zniżajmy się do poziomu Ukraińców i Rosjan którzy fałszują swoją historię bo pewne tragiczne zdarzenia nie pasują im do ich triumfalistycznych narracji.

Nie czytał pan ani nie wysłuchał wywiadu z autorem książki, to czemu pan pluje, powtarzając komunistyczną narrację na poziomie książeczek "z tygrysem"?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 02, 2020, 19:21:49 pm wysłana przez jwk » Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1843 dnia: Sierpnia 03, 2020, 00:06:56 am »

Panie JWK czy u Pana jest wszystko w porządku? Poziom agresji w wypowiedziach bardzo wysoki. Nie trzyma sie Pani ani regul netykiety ani granic zdrowego rozsądku ani zwyklej chrzescijanskiej kultury. 
Administracja nie reaguje. Być może w jatce i hejcie widzi jakąś przyszłość dla tego dawno umarłego forum. Jeżeli tak, to byłoby bardzo smutne.
Znam to forum na tyle, że pewnie ja dostanę bana, a Pan JWK medal pfffff.
Martwię się przede wszystkim o zdrowie Pana JWK. Może warto zbadać się w kierunku nerwicy eklezjogennej lub narodowej?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2020, 00:15:28 am wysłana przez Bogosłow » Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1844 dnia: Sierpnia 03, 2020, 16:57:34 pm »

Regulamin naszego forum zaczyna się od deklaracji:

Forum Krzyż jest platformą spotkania i wymiany myśli pomiędzy osobami zaniepokojonymi obecnym kryzysem Kościoła, którzy chcą podejmować działania na rzecz obrony i promocji Wiary Katolickiej i Apostolskiej.

Uprzejmie proszę o usunięcie Pana Bogosława z niniejszego forum z następujących powodów:

1. Nie akceptuje wyżej wymienionego podstawowego celu Forum Krzyż;

2. Forum Krzyż jest dla niego słupem ogłoszeniowym do zamieszczania całkowicie bezkrytycznych informacji o prawosławiu, w szczególności moskiewskim. Dla przykładu podaję kilka ostatnich jego wpisów:
- W Polsce odnaleziono najstarszy dzwon Nowogrodu;
- Dziś święto proroka Eliasza (chodzi o "święto parafialne u prawosławnych);
- Rekonstrukcja fresków w soborze Monasteru Supraskiego;
- Kanonizacja świętych męczenników Podlaskich, ofiar Burego i jego drużyny
- Jak ocalała  Jasna Góra (o tym jak prawosławna Armia Czerwona ocaliła Jasną Górę)
- Supraśl: wydzielanie mirra przez Ikonę „Życiodajne Źródło”;
- Przychodzą do tych, którzy przebywają w samoizolacji lub na kwarantannie" (o tym jak rosyjski prawosławny biskup Orski i Gajski, Ireneusz (Tafunya) bohatersko opiekuje się cierpiącymi na psychopandemię);
- Czy katolicyzm to aby prawdziwa wiara, skoro nawet katoliccy biskupi to kwestionują?;
- Ukazanie się starca Gabriela w zwiazku z koronawirusem;
- Św. Boska Liturgia w 100. rocznicę zamordowania rodziny cesarskiej, świętych cesarskich cierpiętników Mikołaja, Aleksandry, Aleksego, Olgi, Tatiany, Marii i Anastazji
https://www.youtube.com/watch?v=HeXJZq1j3sE  Swiatii strastocierpcy molitie Boga o nas!
- https://cerkiew.wygoda.org/#/parafia/aktualnosci/131-oswiecenie-ikony-sw-carskich-meczennikow ("oświęcenie" ikony carskiej rodziny w Białymstoku)
- Nie ma czegoś takiego jak patriarchat kijowski;
- A co ja i moja Cerkiew mamy wspólnego z Rosją?
- Dziś czcimy pamięć św. męczennika archimandryty Grzegorza Peradze;
- Pontyfikalna Św. Boska Liturgia w katedrze św. Izaaka w St. Petersburgu, na 3 chóry, wg. melodii XVII wiecznych, w tym śpiew znamienny, z elementami katechizacji
- Święto Bożego Ciała- prawosławna perspektywa https://orthodoxia.pl/swieto-bozego-ciala-prawoslawna-perspektywa/
- w gruncie rzeczy unici sa przebierańcami;
- Niektórzy teolodzy prawosławni mają wątpliwości co do istnienia sakramentu małżeństwa w KRK. Porównując święte czynności na wschodzie i na zachodzie, katolicki obrzęd małżeński odpowiada prawosławnemu obrzędowi zaręczyn narzeczonych;
- Dzieki Bogu, ze na Podlasiu są gminy, w których nie ma katolickich parafii;
- Dlaczego w nowym kosciele ks. T Rydzyka katoliccy biskupi i świeccy modlą się razem z kukłą JP2 w prezbiterium?
- Powrót unitów do prawosławia https://www.youtube.com/watch?v=piBkzDUY0Is
- W Polsce, przez ostatnie 100 lat każda władza była zła, niemoralna i zwyczajnie głupia. [...]. Przez te 100 lat zawsze w tle występuje Kościół katolicki. Zawsze ustawiony, zawsze dogadany z każdą władzą. [...]. Może Pan Bóg w końcu nad nami się zlitował i zesłał zarazę? ;
- Roznica w temrinach wynika z tego ze katolicy swietuja Wielkanoc razem z zydami. My z zydami nie swietujemy nigdy. (o dacie Wielkanocy);
- Podróż na wschód ojca Konstantego, czyli jak katolik - jezuita został rosyjskim mnichem;
- Masowe chrzty na Filipinach  (o chrztach prawosławnych);
- oj oj, bledy ortograficzne nawet po lacinie sa jak smierdzące skarpety;
- Czystosc wiary prawoslawnej nie podlega zadnym watpliwosciom;
- Dla nas, prawoslawnych chrzescijan, nie maja zadnego znaczenia ani zachodnie sobory, ani nowe dogmaty.
- Skoro siedzicie w ciasnym batyskafie o nazwie "tradycja" i jestescie zrzuceni gdzies gleboko na dno, to sprobujcie sposrod tego jadu ktorym karmiono Was wyciagnac peryskop i spojrzec dalej. Wtedy ujrzycie to czego Was pozbawiono. Ja wiem ze po 1000 letniej lobotomii jest naprawde ciezko dojsc do siebie, ale my na Wchodzie naprawde na Was czekamy z miloscia i milosierdziem. Jak na utraconcych synow. Chrystos Woskriesie!
- Z kolei coraz rzadsze, nieporadne, raczej chamskie i zlosliwe proby nawracania mnie na wiare lefebrystów, są całkowicie bezskuteczne. Starzy forumowicze to wiedza i ja tez to wiem;
- Tradycja Was-tradsów ma dokładnie 45 lat, no prawie. Rocznica bedzie 1 listopada. Moja Tradycja ma dokladnie 1982 lata, liczac od Dnia Pięcdziesiatnicy, czyli Zeslania sw. Ducha i zalozenia Jednej Swietej Powszechnej i Apostolskiej Cerkwi Prawoslawnej;

3. Wypowiedzi katolików na forum Krzyż komentuje w następujący sposób:

- Panie JWK czy u Pana jest wszystko w porządku?
- I rzekł  Jezus: Idź precz ode mnie, szatanie! Jesteś mi zgorszeniem, bo nie myślisz o tym, co Boskie, lecz o tym, co ludzkie.
- Czyżby miś o małym rozumku?
- Stara katolicka tradycja przemocy;
- ocho, nieźle sie żrecie między sobą
- Adolf Hitler był katolikiem. Arcykatolicka Austria też rozdarła Polskę.  Niemcy-katolicy, Austriacy-katolicy robili z Polską dokładnie to samo co Rosjanie. A Wy teraz do niemieckich kaplic w Polsce biegacie. Oni naszych przodków mieli za podludzi, a Wy z Niemcami sie kumplujecie?

 --------------------------------------------------------------------------

Wszystkie powyższe cytaty wzięte są w spisów Bogosława. Rozumiem, że z prawosławnymi trzeba rozmawiać, ale z tymi, którzy reprezentują jakiś poziom.

Za chwilę przyjdzie nam jakiś imam, rabin, albo starszy świadków Jehowy, założy wątek: Kwestie związane z islamem lub judaizmem i co - też będzie uznany za osobę zaniepokojoną stanem Kościoła, która chce podejmować działania na rzecz obrony i promocji Wiary Katolickiej i Apostolskiej?


Alternatywnie proponuję założenie Panu Bogosławowi wątku: O wyższości prawosławia (zwłaszcza moskiewskiego) nad religią katolicką.

Jeżeli moja prośba zostanie zignorowana i Pan Bogosław pozostanie na forum, bardzo proszę Administrację o wyjaśnienie:

co jego obecność tutaj ma wspólnego ze "spotkaniem i wymianą myśli pomiędzy osobami zaniepokojonymi obecnym kryzysem Kościoła, którzy chcą podejmować działania na rzecz obrony i promocji Wiary Katolickiej i Apostolskiej?"


« Ostatnia zmiana: Sierpnia 03, 2020, 18:04:36 pm wysłana przez casimirus » Zapisane
Strony: 1 ... 121 122 [123] 124 125 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!