Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czerwca 23, 2024, 13:06:57 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232173 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 106 107 [108] 109 110 ... 126 Drukuj
Autor Wątek: Kwestie związane z prawosławiem  (Przeczytany 427821 razy)
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1605 dnia: Grudnia 07, 2018, 00:11:54 am »

Dziś czcimy pamięć św. męczennika archimandryty Grzegorza Peradze

Jutro będziemy obchodzić rocznicę:

W 1874 r. we wsi Kłoda w parafii Horbo Józef Koniuszewski otrzymał polecenie, aby dziecię (potajemnie ochrzczone w kościele) zaniósł do ochrzczenia w cerkwi prawosławnej. Wszystkie przekonania i pogróżki policji, kary pieniężne, więzienie w Białej, areszty gminne, katowanie z licytacją chudoby, żadnego nie odniosły skutku na obojgu małżonkach. W rzeczywistości nastąpił już jednak kres ich wytrzymałości fizycznych. W wigilię Święta Matki Bożej w grudniu 1874 roku dobrowolnie spalili siebie i dwoje małych dzieci i w przekonaniu swoim stali się ofiarą. Jak napisał ks. Pruszkowski "Uciekając przed śmiercią ducha i schizmą, woleli wpaść w odmęt okropnej śmierci ciała".

Józef Geresz, Unitów podlaskich droga do świętości, Podlaska Oficyna Wydawnicza RAPID-PRESS - 1991, s. 11.
Imprimatur Siedlce dnia 21 II 1991 r.
+ Jan Mazur
Biskup Siedlecki czyli Podlaski
« Ostatnia zmiana: Grudnia 07, 2018, 00:14:00 am wysłana przez casimirus » Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1606 dnia: Grudnia 15, 2018, 13:36:55 pm »

A jakaś właśnie się odbywa i kupa ludzi stoi na placu pod kijowską Sofiją. Na razie kwestja jedności z papieżem rzymskim nie jest rozpatrywana, ale miejmy nadzieję, że do wszystkiégo w swoim czasie dojdzie.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1607 dnia: Grudnia 15, 2018, 19:21:33 pm »

https://www.gosc.pl/doc/5221587.Bp-Epifaniusz-zostal-zwierzchnikiem-autokefalicznego-Kosciola

Bp Epifaniusz został zwierzchnikiem autokefalicznego Kościoła prawosławnego

Decyzję podjął w sobotę wieczorem obradujący w Kijowie Sobór zjednoczeniowy ukraińskiego prawosławia.
"Jest to dzień ostatecznego zdobycia niezależności Ukrainy od Rosji. To dzień utworzenia Cerkwi, uznanej przez światowe prawosławie, jak w większości krajów, które należą do tradycji prawosławnej" - oświadczył po Soborze prezydent Ukrainy Petro Poroszenko.
Zgromadzenie odbyło się w katedrze Mądrości Bożej w Kijowie. "Nie jesteście świadkami, jesteście bezpośrednimi uczestnikami historii, która tworzy się na naszych oczach" - powiedział Poroszenko, zwracając się do zebranych przed katedrą tysięcy ludzi. "Chwała" - skandowali zgromadzeni w odpowiedzi.
39-letni Epifaniusz (Dumenko) jest metropolitą perejasławskim i białocerkiewskim. Jest doktorem nauk teologicznych i rektorem Kijowskiej Prawosławnej Akademii Teologicznej oraz namiestnikiem Michajłowsko-Wydubyckiego Klasztoru Męskiego w Kijowie.
"Jest to naprawdę historyczne wydarzenie. Umieliśmy połączyć trzy gałęzie ukraińskiego prawosławia w jedną, wspólną, ukraińską Cerkiew" - powiedział Epifaniusz do zgromadzonych przed katedrą Mądrości Bożej, w której przeprowadzono zjednoczeniowy zjazd duchownych i wiernych.
"Jestem przekonany, że zjednoczona Cerkiew, uznana przez wiarę i prawdę, będzie służyła ukraińskiemu narodowi. Chciałbym też zaapelować do wszystkich naszych współbraci o przyłączenie się do naszej Cerkwi. Drzwi tej Cerkwi są otwarte dla wszystkich" - oświadczył.
"Czeka nas jeszcze dużo pracy. Powinniśmy zakończyć sprawę jednoczenia ukraińskiego prawosławia oraz modlić się o zakończenie wojny i sprawiedliwy pokój" - powiedział.
------------------------------------------------------------------------------

Nowy metropolita na dzisiejszym wiecu wyborczym Poroszenki. Mówi raczej niewiele, chyba rozumie jak jest jego rola i komu zawdzięcza stanowisko:

https://www.facebook.com/hromadskeua/videos/510644956088370/
Zapisane
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1608 dnia: Grudnia 15, 2018, 19:51:19 pm »

Axios!
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
Pentuer
aktywista
*****
Wiadomości: 854

« Odpowiedz #1609 dnia: Grudnia 17, 2018, 00:11:20 am »

@ahmed
Pozwalam sobie nie piać z zachwytu, a "kwestję jedności z papieżem rzymskim" zaliczyć do political fiction. Tak! Political.
Zapisane
Ecclesia ibi est, ubi fides vera est - (S. Hieronymus, Ecclesiae Doctor)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3972


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1610 dnia: Grudnia 17, 2018, 12:21:04 pm »

Czyli aż trzy gałęzie ukraińskiego prawosławia uznały wspólny autorytet i oddają się jednej zwierzchności?
niekanoniczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Kijowskiego [Pod wpływem Aktu Niepodległości Ukrainy z sierpnia 1991 r. na Soborze UKP PM na początku listopada 1991 r. przyjęto postanowienie o autokefalii ukraińskiego prawosławia od RKP zgodnie z XXXIV Apostolskim Kanonem Prawosławnym (niezależność polityczna powinna ciągnąć za sobą niezależność kościoła). ]
niekanoniczna Ukraińska Autokefaliczna Cerkiew Prawosławna [wywodząca się z prawosławnej diaspory ukraińskiej w Stanach Zjednoczonych oraz w Europie Zachodniej]
kanoniczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego

??
Gdzie poza Ukrainą mają swoje kościoły i klasztory powyższe zjednoczone cerkwie?

Czy przełożony otrzymał tytuł patriarchy kijowskiego?
« Ostatnia zmiana: Grudnia 17, 2018, 12:25:06 pm wysłana przez Kefasz » Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3972


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1611 dnia: Grudnia 17, 2018, 13:21:26 pm »

https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1775638,1,historyczny-dzien-dla-ukrainskiej-cerkwi-prawoslawnej.read

Wiesław Romanowski
15 grudnia 2018
Historyczny dzień dla Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej
Gwarantem nowego otwarcia dla prawosławnej cerkwi ma być jej nowy pasterz metropolita Epifaniusz, człowiek starannie wykształcony, zwolennik greckiego modelu dialogu i wolności.
Zdecydowanym zwolennikiem odłączenia ukraińskiej Cerkwi od Moskwy jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Na zdjęciu: gratulacje dla nowego Metropolity Epifaniusza.
Gleb Garanich/Reuters/Forum

Zdecydowanym zwolennikiem odłączenia ukraińskiej Cerkwi od Moskwy jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Na zdjęciu: gratulacje dla nowego Metropolity Epifaniusza.

Moment jest historyczny. W Świątyni Mądrości Bożej w Kijowie Sobór Zjednoczeniowy Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej wybrał 39-letniego biskupa Epifaniusza zwierzchnikiem Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. 6 stycznia 2019 r., w wigilię Bożego Narodzenia, nowy metropolita odbierze Tomos, akt powołania niezależnej Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej, z rąk Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja I.

Czytaj także: Ukraińska cerkiew zrywa z Moskwą
Jak Ukraina odłączyła się od Cerkwi Rosyjskiej

Ukraińcy postanowili odłączyć swoją Cerkiew od Cerkwi Rosyjskiej, której byli podporządkowani przez 332 lata. W czasach niepodległości Ukrainy, po upadku sowieckiego imperium, Kijów podjął kilka prób budowy niezależnego od Moskwy Kościoła, ale bezskutecznie. Czas przyspieszył po 2014 r., po Majdanie, gdy Moskiewski Patriarchat poparł aneksję Krymu i zbrojną interwencję Rosji na wschodzie kraju. Cerkiew poparła więc wojnę.

Rosja dziś dla większości Ukraińców jest agresywnym, nieprzewidywalnym sąsiadem, od którego trzeba się trzymać jak najdalej. Stąd m.in. wzrost poparcia dla Unii Europejskiej i NATO. To najlepsza alternatywa dla „rosyjskiego miru”.
Moskwa nie złożyła broni

Zdecydowanym zwolennikiem odłączenia ukraińskiej Cerkwi od Moskwy jest prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. Jego zdaniem niepodległe państwo musi mieć silne fundamenty, szczególnie zaś dwa: armię i wiarę. Dlatego decyzje Soboru Zjednoczeniowego są politycznym i dyplomatycznym sukcesem. Poroszence udało się przekonać do tej idei biskupów, wiernych i Konstantynopol, prezydenta Turcji i Departament Stanu, uzyskał też poparcie bratnich prawosławnych niezależnych cerkwi – poza polską, serbską i syryjską.

Moskwa broniła się do końca i nie złożyła broni. W przeddzień Soboru patriarcha Cyryl wysłał do papieża i światowych przywódców apel w obronie praw wiernych Kościoła prawosławnego na Ukrainie, które – uważa – władza Ukrainy narusza. Rosyjskie media systematycznie przekonują swoich obywateli, że Ukraińską Cerkiew Prawosławną, podobnie jak całą Ukrainę, przejmują faszyzujący nacjonaliści, co lada moment skończy się krwawym konfliktem, tym razem wojną religijną. Biskupi związani z Moskiewskim Patriarchatem są niestety zwolennikami tych prognoz.

Czytaj także: Czy Rosja wywoła nową wojnę, tym razem religijną?
Wierni Moskwie

Poza nurtem zjednoczeniowym Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej pozostaje na dzisiaj przeważająca część biskupów i wiernych Cerkwi Moskiewskiego Patriarchatu. Spośród 59 biskupów tylko dwóch wzięło udział w Zjednoczeniowym Soborze. Od razu zostali oni wykluczeni z Cerkwi Moskiewskiej i pozbawieni stanowisk.

Zwolennicy zjednoczenia liczą, że biskupi i wierni przejdą do nowej Cerkwi. Chcą ją budować na nowych wartościach i zasadach niemających nic wspólnego z sowieckim modelem prawosławia.

Gwarantem tego nowego otwarcia ma być metropolita Epifaniusz, człowiek starannie wykształcony, zwolennik greckiego modelu dialogu i wolności. (Epifaniusz to imię greckie, „ten, który przyszedł na świat”). Cerkiew Ukraińska nie po to oddziela się od Rosji, żeby przejmować jej imperialne i sowieckie wzorce. Nowa perspektywa, nazywana czasami w Kijowie „cerkwią otwartą” albo „cerkwią wolności”, ma być płaszczyzną pełnego zjednoczenia.
Dlaczego wybór zwierzchnika jest tak ważny

Decyzja Soboru w Kijowie to początek drogi do budowy nowej Ukraińskiej Cerkwi. To bardzo ważna chwila. Ukraińskie elity polityczne i intelektualne, popierające ten proces, coraz bardziej zdają sobie sprawę, iż silne, niepodległe państwo musi mieć mocne fundamenty. Jeśli proces jednoczenia Cerkwi zakończy się sukcesem, sowieckie imperium rzeczywiście przejdzie do historii.https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1767934,1,czy-rosja-wywola-nowa-wojne-tym-razem-religijna.read
W odpowiedzi na otwartą i wspieraną przez znaczą część prawosławnego świata propozycję Bartłomieja Cyryl zorganizował Synod Rosyjskiej Prawosławnej Cerkwi w Mińsku. Chciał podkreślić, że nie jest sam, a także osobiście przeciwstawić się zwolennikom autokefalii cerkwi białoruskiej. Liczył też na poparcie prezydenta Łukaszenki, niestety prezydent jak zwykle w kontaktach z Kremlem zachowywał białoruską podejrzliwą neutralność.

W perspektywie przyznania autokefalii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Synod Miński zabronił swoim wiernym i duchownym kontaktów liturgicznych z Konstantynopolem. Z modlitwy w jego cerkwiach od teraz trzeba będzie się spowiadać, duchowni zaś poniosą karę, łącznie z wykluczeniem z moskiewskiej cerkwi. Restrykcje przyjęte w Mińsku dotyczą głównie prawosławnych Rosjan żyjących za granicą, w Grecji, Paryżu, tam, gdzie są cerkwie podporządkowane patriarsze Bartłomiejowi. Dekret Synodu nie zabrania spotkań duchownych poza cerkwiami, na neutralnym terenie mogą spiskować. Od kilku miesięcy duchowni moskiewskiego patriarchatu nie otrzymują greckich wiz i nie mogą odwiedzać Góry Athos i Aten – to sankcje Greckiego Kościoła Prawosławnego za lekceważący stosunek do patriarchy Bartłomieja.

Zarówno Konstantynopol, jak i Kijów przyjęły to histeryczne przedstawienie z trzaskaniem drzwiami cerkwi ze zrozumieniem. Prezydent Poroszenko postanowił nawet przy tej okazji przekazać Cerkiew pod wezwaniem Św. Andrzeja w Kijowie w historycznej dzielnicy miasta patriarsze Bartłomiejowi. Symboliczny, polityczny gest we właściwym momencie.

Znacznie gorszym dla szybkiego zakończenia procesu usamodzielnienia się ukraińskiej cerkwi prawosławnej byłoby, gdyby Moskwa zmieniła dotychczasowe stanowisko, wsparła ten proces, zachowując tym samym wpływ na jego przebieg. Zwolennicy kompromisu z Ukrainą są jednak w zdecydowanej mniejszości.

Niestety cerkiew moskiewska od początku podporządkowała swoje działania Kremlowi i wspólnej z nim wizji Rosyjskiego Świata, wsparła aneksję Krymu i wojskową interwencję Rosji w Donbasie. Jest cerkwią państwową.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1612 dnia: Grudnia 17, 2018, 17:17:52 pm »

Ile liter...

Cytuj
kanoniczna Ukraińska Cerkiew Prawosławna Patriarchatu Moskiewskiego

Formalno-prawnie przedstawiająca się jako Ukraińska Cerkiew Prawosławna i żadna tam kanoniczna, ponieważ jéj podleganié Moskwie było / jest niekanoniczné, co powtarzam. Kanonicznie to tam był cyrk aż do momentu, gdy Konstantynopol jakoś w ubiegłym miesiącu ogłosił, że wszystkich duchownych uważa za swoich i ma być wybrany metropolita.

Co do jéj przejścia, to wiadomo, że na Synodzie Zjednoczeniowym (Об'єднавчий Собор) stawiło się dwóch jéj metropolitów (w sensie: tytuł trochę wyższy, jak arcybiskup). Czy ktoś jeszcze był na synodzie albo będzie należał do "Prawosławnéj Cerkwi Ukrainy"? Nie wykluczałbym. Tam może być jeszcze trochę jakichś legalistów, którzy czekają, aż jakiś poważny autorytet (Konstantynopol) załatwi sprawę, tzn. nada Tom. Oczywiście, może być téż trochę takich zakutych łbów, do których nadal nie dociéra, że ta cała Moskwa to jest niekanoniczna, ale na to jeden Bóg ma lekarstwa. No i z pewnością jest kupa moskiewskiéj agentury albo po prostu Moskwy, która nie przejdzie.

Czy przełożony otrzymał tytuł patriarchy kijowskiego?

Nie, metropolity.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7315


« Odpowiedz #1613 dnia: Grudnia 17, 2018, 18:12:41 pm »

http://www.radiomaryja.pl/informacje/szef-wegierskiego-msz-blokada-integracji-ukrainy-dopoki-nie-zmieni-ona-polityki/

Jeszcze by tak banderowców zablokować ...
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1614 dnia: Grudnia 17, 2018, 22:09:39 pm »

Źródło może niekoszerne, ale zawsze warto wiedzieć co myśli druga strona Dialogu :-)
https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/synod-ukp-pm-jestesmy-jedynym-legalnym-kosciolem-prawoslawnym-na-ukrainie/

SYNOD UKP PM: JESTEŚMY JEDYNYM LEGALNYM KOŚCIOŁEM PRAWOSŁAWNYM NA UKRAINIE   

Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego (UKP PM) zajął stanowisko wobec powstania na Ukrainie nowego Kościoła prawosławnego pod egidą Patriarchatu Konstantynopolitańskiego. Zgodnie z oczekiwaniami uznano nową strukturę za nielegalną.

Jak podała służba prasowa UKP PM, nadzwyczajny synod jej biskupów odbył się w poniedziałek na terenie Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Przedmiotem obrad synodu był, jak to określono, „tak zwany synod zjednoczeniowy”, który odbył się w sobotę w Soborze Sofijskim w Kijowie oraz przejście z UKP PM do nowo utworzonego Kościoła dwóch biskupów – metropolity perejesławsko-chmielnickiego Aleksandra i metropolity winnickiego Symeona.

Po synodzie jego rezultaty przedstawił metropolita boryspolski i browarski Antoni. Jak powiedział, biskupi UKP PM uznali, że na soborze zjednoczeniowym „połączyły się dwie niekanoniczne [nielegalne – red.] struktury” i dla UKP PM nie ma to „żadnego znaczenia”. Ich zdaniem „na Ukrainie jest tylko jeden kanoniczny Kościół – ten, na czele którego stoi metropolita Onufry [UKP PM – red.]”.

Metropolici Aleksander i Symeon zostali uznani za rozłamowców – zwolniono ich z pełnionych funkcji i zabroniono im pełnienia posługi kapłańskiej. Jednocześnie wezwano ich do powrotu na łono UKP PM. „Nasz Kościół, jak kochająca Matka, z nadzieją czeka na ich powrót” – oświadczono. Oprócz tego po raz kolejny zarzucono Patriarchatowi Konstantynopolitańskiemu, że uniemożliwia przywrócenie jedności prawosławnych na Ukrainie – „na długo, jeśli nie na zawsze”.

Jak pisaliśmy, w sobotę W Kijowie przy aktywnym udziale prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki odbył się sobór zjednoczeniowy kilku działających na Ukrainie wspólnot prawosławnych – Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKP PK), Ukraińskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego (UAKP) oraz dwóch biskupów jedynego kanonicznego (legalnego) na Ukrainie Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego, który obrał zwierzchnika nowo powstałego Kościoła – metropolitę Epifaniusza. Po zakończeniu soboru Poroszenko ogłosił powstanie zjednoczonego Kościoła prawosławnego na Ukrainie. Obecnie ukraińskie media nazywają go Prawosławnym Kościołem Ukrainy.
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1615 dnia: Grudnia 17, 2018, 22:45:21 pm »

Źródło może niekoszerne, ale zawsze warto wiedzieć co myśli druga strona Dialogu :-)

Jak już "drugą stronę" cytować, to akurat trzeba cytować to, co pominięto (źródło):
Cytuj
У зв’язку з цим, хотіли б нагадати, що Руська Православна Церква вимушено проголосила свою автокефалію внаслідок зради Константинопольським Патріархатом православної віри та підписання унії з Римом на Ферраро-Флорентійському соборі у 1439 році. Ця духовна зрада православної віри стала головною причиною відділення від Константинополя і Київської Митрополії. Унія зробила надлом у церковних відносинах та визвала недовіру, які пізніше були усугублені тим, що протягом століть у найбільш важкі часи випробувань для Православ’я в наших землях від Константинопольської Церкви не було належної пастирської опіки та допомоги. Київська Митрополія, будучи знесиленою від релігійного протистояння з уніатами, спустошеною від воєн, особливо після Брестської унії 1596 року, з метою збереження православної віри увійшла до складу Руської Православної Церкви в кінці XVII століття.

"Ruska (??) Cerkiew Prawosławna ogłosiła swoją autokephalję wskutek tego, że Konstantynopolski Patryjarchat zdradził prawosławną wiarę i podpisał unję z Rzymem na Ferraro-Florenckim soborze." Oczywiście to są brednie, bo nie o Ruś chodzi, ale o północno-wschodnié pograniczé metropolii ruskiéj: Moskwę; i nie jest to żadna "autokephalja" (bo to słowo to w ogóle jakiś wymysł), tylko ścisła schizma; i liczy się ona od Soboru Florenckiégo, choć nie jest z nim ściśle związana. Moskiewscy władcy chcieli mieć swój kościół państwowy, a Konstantynopol w tym czasie wyrwał im Kościół Ruski z ich brudnych łap, więc nastąpiła schizma: moskiewscy biskupi zbuntowali się przeciw kijowskiéj Cerkwi-Matce, a późniéj ją okupowali.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Bogosłow
*NOWICJUSZ*
aktywista
*****
Wiadomości: 834

« Odpowiedz #1616 dnia: Grudnia 18, 2018, 00:38:42 am »

Jak na zwierzchnika Cerkwi ukraińskiej to trochę słabo ze znajomością historii. A wojna polsko - ruska z II połowy XVII wieku i jej konsekwencje?...
A w sumie to może i dobrze że nikt nie pamięta... Jeszcze by ktoś sobie przypomniał że zgodnie z traktatem Grzymułtowskiego Metropolita Kijowski sprawował władzę na cerkwią prawosławną na terenie państwa polskiego...
Zapisane
Wieruju wo Jedinu Swiatuju, Sobornuju i Apostolskuju Cerkow.
(se)cessio
*NOWICJUSZ*
uczestnik
***
Wiadomości: 240

ochrzczon, azali znów jakoby katechumen?

« Odpowiedz #1617 dnia: Grudnia 18, 2018, 15:31:37 pm »

Cytuj
Metropolita Andrzej Szeptycki:
“U tych ludzi Wschodu, którzy przeszli na obrządek łaciński, budzi się nieraz głos wielu poprzednich pokoleń, jakiś atawizm głęboki jak sama natura, jakaś nieodparta nostalgia za tym, co przez wieki było dla ich przodków modlitwą i wiarą. Często po latach, często po kilku pokoleniach, idą za tym głosem krwi i chcą się stać z powrotem ludźmi Wschodu, którymi w rzeczywistości pod formą łacińską zawsze byli (…) Jest w tradycji coś – sam nie wiem co – co stanowi siłę natury i nie byłoby łatwo zastąpić tradycję krwi jakąś inną tradycją wychowania i formacji. Nie można jednej tradycji zastępować inną…”


Redakcja Grekokatolicy.pl:
Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie materiałów zamieszczonych na stronie grekokatolicy.pl jest zabronione.
Zapisane
accessus XII... (było-minęło) Aktualnie raczej Kakure-kirishitan. Silentium !

Należy "skasować" samorodnych/domorosłych likwidarorów Towarzystwa, które przecież NIE samo(wolnie) zwyciężyło stary Kościół. W Nim in saecula saeculorum.

Lange Leben für Kaiserin und 1. Bischof in Rom+
casimirus
rezydent
****
Wiadomości: 396


« Odpowiedz #1618 dnia: Grudnia 19, 2018, 23:42:57 pm »

Przyjemnie poczytać jak Bracia Pozostający w Niepełnej Łączności prowadzą z sobą dialog.
http://www.fronda.pl/a/abp-sawa-oficjalnie-popiera-moskiewska-cerkiew,119864.html

Abp Sawa oficjalnie popiera moskiewską Cerkiew

http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/article/.thumbnails/cerkiew_moskwa_kremlinru-746x280.jpeg
 
Na stronie Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego ukazała się informacja, że prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa wysłał list do zwierzchnika podlegającej Moskwie Cerkwi, Onufrego, w którym wyraża „zaniepokojenie kryzysową sytuacją” z powodu „bezprawnych działań Patriarchatu Konstantynopola”.

Abp Sawa (na zdjęciu) przekazał też m.in. „słowa braterskiej miłości” Onufremu i „wszystkim, którzy stoją na gruncie czystości wiary zdefiniowanej przez doktrynę dogmatyczno-kanoniczną świętego Kościoła prawosławnego”.

Powołał się też na stanowisko biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego z maja tego roku ostrzegające przed „druzgocącym wpływem” na cały prawosławny świat „obecnych nastrojów kościelnych na Ukrainie”.

Przypomnijmy, że 6 stycznia utworzona 15 grudnia na soborze zjednoczeniowym w Kijowie nowa Cerkiew Ukrainy ma otrzymać od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tomos, czyli historyczną decyzję o nadaniu autokefalii. Sprzeciwia się temu Patriarchat Moskwy i Wszechrusi, który w sensie kościelnym uważa Ukrainę za swoje ziemie.

Źródło: Kresy24.pl
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 818


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #1619 dnia: Grudnia 20, 2018, 14:07:40 pm »

Przyjemnie poczytać jak Bracia Pozostający w Niepełnej Łączności prowadzą z sobą dialog.
http://www.fronda.pl/a/abp-sawa-oficjalnie-popiera-moskiewska-cerkiew,119864.html

Abp Sawa oficjalnie popiera moskiewską Cerkiew

http://www.fronda.pl/site_media/media/uploads/article/.thumbnails/cerkiew_moskwa_kremlinru-746x280.jpeg
 
Na stronie Ukraińskiej Cerkwi Patriarchatu Moskiewskiego ukazała się informacja, że prawosławny metropolita Warszawy i całej Polski abp Sawa wysłał list do zwierzchnika podlegającej Moskwie Cerkwi, Onufrego, w którym wyraża „zaniepokojenie kryzysową sytuacją” z powodu „bezprawnych działań Patriarchatu Konstantynopola”.

Abp Sawa (na zdjęciu) przekazał też m.in. „słowa braterskiej miłości” Onufremu i „wszystkim, którzy stoją na gruncie czystości wiary zdefiniowanej przez doktrynę dogmatyczno-kanoniczną świętego Kościoła prawosławnego”.

Powołał się też na stanowisko biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła prawosławnego z maja tego roku ostrzegające przed „druzgocącym wpływem” na cały prawosławny świat „obecnych nastrojów kościelnych na Ukrainie”.

Przypomnijmy, że 6 stycznia utworzona 15 grudnia na soborze zjednoczeniowym w Kijowie nowa Cerkiew Ukrainy ma otrzymać od patriarchy Konstantynopola Bartłomieja tomos, czyli historyczną decyzję o nadaniu autokefalii. Sprzeciwia się temu Patriarchat Moskwy i Wszechrusi, który w sensie kościelnym uważa Ukrainę za swoje ziemie.

Źródło: Kresy24.pl


Tak jakby ktos pytal, dlaczego zawsze uwazalem prawoslawnych duchownych za rosyjskich szpiegow ;)
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Strony: 1 ... 106 107 [108] 109 110 ... 126 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Kwestie związane z prawosławiem « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!