Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 18:16:39 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231860 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Pytanie o Opus Dei
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Pytanie o Opus Dei  (Przeczytany 21644 razy)
Angelus
adept
*
Wiadomości: 6

« dnia: Listopada 17, 2010, 19:11:01 pm »

Czytałem niedawno jeden wątek na ten temat. Pomijając różne niuanse chciałbym zwrócić uwagę na kwestię liturgiczną: nie mało osób wypowiadało się tam w tym duchu, że OD jest ok., bo pobożnie i bez nadużyć odprawia NOM.

No więc mam pytanie: skoro wg tych Państwa NOM jest ok., byle by był pobożnie i bez nadużyć odprawiany, a z tego wniosek, że OD jest ok, bo właśnie tak go odprawia, to co u diaska  ;) z interwencją kard. Ottavianiego i Bacciego na temat NOM? Polecam przypomnienie sobie tej podstawowej lektury: niekatolickość tego "czegoś (mam oczywiście na myśli NOM  :D), która jest przecież głównym przedmiotem wskazanego opracowania, po prostu bije w oczy...
Zapisane
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #1 dnia: Listopada 17, 2010, 19:46:53 pm »

Trudno oczekiwać od OD by sprawowano tam inną  liturgię niż NOM. Mam wrażenie, iż cały ruch tradycji katolickiej jest postrzegany w kościele jako rezerwat, więc zupełnie nie rozumiem dlaczego OD miałoby sprawować tradycyjną liturgię. Zresztą NOM OD sprawuje w dobrej wierze i z tradycyjnym kolorytem. Np znacznie częściej niż na typowym parafialnym NOM można usłyszeć łacinę.
Osobiście pozytywnie postrzegam działalność prałatury i gdyby nie operacja życie pewnego arcybiskupa pewnie tam by trzeba było szukać strzępków tradycji.
Zapisane
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #2 dnia: Listopada 17, 2010, 20:00:06 pm »

A co ma wspólnego interwencja kard. Ottavianiego z tym, czy Opus Dei jest OK czy nie?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #3 dnia: Listopada 17, 2010, 20:31:54 pm »

Nic.

Opus Dei nie jest O.K.

Escriva to jest farbowany lis.
 Jego beatyfikacja , a  tym bardziej kanonizacja to skandal.
Nie wierzę w jego świętość.

Zapisane
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #4 dnia: Listopada 17, 2010, 20:36:51 pm »

To podważanie Nauki Kościoła. Jeżeli chce Pani skończyć w piekle to powodzenia.
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Domino
uczestnik
***
Wiadomości: 232


Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

« Odpowiedz #5 dnia: Listopada 17, 2010, 20:55:57 pm »

Czytałem niedawno jeden wątek na ten temat. Pomijając różne niuanse chciałbym zwrócić uwagę na kwestię liturgiczną: nie mało osób wypowiadało się tam w tym duchu, że OD jest ok., bo pobożnie i bez nadużyć odprawia NOM.

1. Moderacja: może podłączmy OD pod jeden wątek?

1. Kilka uwag z realu:

Mnie jakiś czas temu za granicą OD nie zezwoliło na przyjście do nich na NOM po łacinie i trzeba było się mordować na NOM w nieznanym mi języku.

W tamtejszym miejscu żaden z ichnich "porządnych i tradycyjnych"(sic!)  księży nie odczytał ani nie podał do wiadomości wiernym OD treści Motu Proprio Summorum Pontificum - i jeden z ich bardzo ZAANGAŻOWANYCH długoletnich członków wybałuszył oczy na me pytanie, czy OD ma zamiar odprawiać kiedykolwiek KRR po promulgacji papieskiego dokumentu.

W pewien sposób ciche zmuszanie ludzi z OD do codziennego chodzenia do kościoła (czasem przecież umęczonych w troskach codzienności) wywołuje u nich syndrom poczucia winy - jak nie pójdą jeden dzień, to czują się jakby dopuścili się jakiegoś przestępstwa [grzechu śmiertelnego], to nie jest normalne.

Dla mnie ta cała organizacja ma coś w sobie z sekciarstwa.
Zapisane
Delikatna materia wymaga delikatnego podejścia.
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #6 dnia: Listopada 17, 2010, 21:02:53 pm »

Trudno oczekiwać od OD by sprawowano tam inną  liturgię niż NOM.
Ciekawe dlaczego? Ktoś dobrze poinformowany (pewien kapłan zaprzyjaźniony z OD) twierdził, że po "uwolnieniu" tradycyjnej Mszy wszystkie domy OD mają przejść na starus ordo. Jak jednak widać, jest to proces długotrwały  ;)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #7 dnia: Listopada 17, 2010, 21:08:32 pm »

Trudno oczekiwać od OD by sprawowano tam inną  liturgię niż NOM.
Ciekawe dlaczego? Ktoś dobrze poinformowany (pewien kapłan zaprzyjaźniony z OD) twierdził, że po "uwolnieniu" tradycyjnej Mszy wszystkie domy OD mają przejść na starus ordo. Jak jednak widać, jest to proces długotrwały  ;)
Cały Kościół przejdzie na Ordo Missae, ale jest to jednak proces długotrwały :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #8 dnia: Listopada 17, 2010, 21:49:54 pm »

I ja tak uważam. Pewnie że OD przejedzie, ale wtedy gdy ryt nadzwyczajny stanie się zwyczajnym. Jakoś sobie nie wyobrażam OD jako ostatniego bastionu NOM. Papież też publicznie nie odprawia KRR. Trzeba by pomyśleć o nagłówkach gazet gdyby któregoś dnia przestawił się na KRR. Oto kilka propozycji: Papież cofa kościół do średniowiecza, Nadchodzi nowa epoka stosów, Trydencka krucjata, Pogrobowcy  Lefebvre'a triumfują.
Zapisane
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #9 dnia: Listopada 17, 2010, 22:05:58 pm »

Trzeba by pomyśleć o nagłówkach gazet gdyby któregoś dnia przestawił się na KRR. Oto kilka propozycji: Papież cofa kościół do średniowiecza, Nadchodzi nowa epoka stosów, Trydencka krucjata, Pogrobowcy  Lefebvre'a triumfują.
Pan się przejmuje tzw. mediami ? W tym wypadku to bardzo dobrze. Negatywna reakcja prasy, to dowód wprost, że sprawy idą w dobrym kierunku. Czekam na to z utęsknieniem.Ale czy doczekamy...
Zapisane
genowefa
aktywista
*****
Wiadomości: 1090

« Odpowiedz #10 dnia: Listopada 17, 2010, 22:12:52 pm »

@ K.L.O.

Nie wierzę w świętość Escrivy .
Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #11 dnia: Listopada 17, 2010, 22:16:30 pm »

Ale czy doczekamy...

Defetysta   ;) ;D
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
dxcv
aktywista
*****
Wiadomości: 679

« Odpowiedz #12 dnia: Listopada 17, 2010, 22:21:31 pm »

@ K.L.O.

Nie wierzę w świętość Escrivy .

To ma Pani problem...
Zapisane
TAISUM
uczestnik
***
Wiadomości: 221


TAISUMU SAN

portal o kawie jeszcze w budowie
« Odpowiedz #13 dnia: Listopada 17, 2010, 22:25:16 pm »

@ K.L.O.

Nie wierzę w świętość Escrivy .

o raju ale mu pani przysoliła. Jak się św Piotr dowie od razu powoła komisję niebieską w celu rozpoznania zarzutów pani Genowefy. już się ten "lis farbowany" J M E nie wywinie i hukiem z piedestału padnie. 
Zapisane
Jestem NEON, LASANDRYSTA i nie rozumiem DUCHA SOBORU
trivelt
uczestnik
***
Wiadomości: 124

« Odpowiedz #14 dnia: Listopada 17, 2010, 22:27:15 pm »

Escriva to jest farbowany lis.
 Jego beatyfikacja , a  tym bardziej kanonizacja to skandal.
Nie wierzę w jego świętość.
Polecam przeczytać np. to: http://christianitas.pl/?sr=!czytaj&id=124&dz=6&x=0&pocz=0&gr=
Zapisane
Strony: [1] 2 3 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Poczekalnia  |  Wątek: Pytanie o Opus Dei « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!