Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 04:25:57 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231962 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: dyskusja o miejscu patriotyzmu we wspólczesnej Polsce
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: dyskusja o miejscu patriotyzmu we wspólczesnej Polsce  (Przeczytany 4511 razy)
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #15 dnia: Listopada 13, 2010, 15:14:20 pm »

Cytuj
"Nigdy z królami nie będziem w aliansach..."
A niektórzy by chcieli z konfederatów  - wandejczyków zrobić  :P

Choć kraje katolickie teokracjami nie były nigdy to jednak bliski związek dwóch tronów był częstym faktem i przynosił wiele wspaniałych owoców obu władzom (np. Hiszpania czasów kolonialnych).

Należy również pamiętać, że to co dziś podalibyśmy jako definicję patriotyzmu zupełnie nie pasowałoby do tego samego pojęcia sprzed 200 lat.
Wcześniej patriotyzm kojarzył się z pojęciem Króla później natomiast narodu, co oczywiście urodziło potworka nacjonalizmu i wszystkie negatywne efekty tego "porodu".
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
x. Przemysław
bywalec
**
Wiadomości: 81


« Odpowiedz #16 dnia: Listopada 13, 2010, 23:02:49 pm »


Zdaje się, że w pewnym sensie po latach uśpienia prawica (bardzo szeroko rozumiana) podnosi się i szykuje do konfrontacji, będzie nam więc przybywało biało-czerwonych flag na domach, organizacji patriotycznych ..... i harcerzy.
Mam nadzieje, że ten ruch się rozwinie i że Kościół również umocni się na tej tradycyjnej fali.
Co do tego ruchu przyglądam się sytuacji w hufcu w którym pracuje i jestem bardzo pozytywnie zbudowany rozwojem. Powiem wiecej cieszę się, że ZHP po latach ideologizacji potrafiło powrócić do swoich przedwojennych korzeni i że wrócili do tej organizacji w jej oficjalne struktury kapelani. Trzeba by tu przypomnieć słowa gen. R. Baden-Powell'a "Skauting bez Boga nie może istnieć i nigdy nie będzie skautingiem"
Zapisane
In omnibus Deus glorificamur
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #17 dnia: Listopada 14, 2010, 14:03:11 pm »

btw - co Panstwo mysla o ornacie ozdobionym herbami miast i datami wyd. historycznych?
http://parafiagarwolin.home.pl/drupal/gallery?g2_itemId=2491&g2_imageViewsIndex=1
http://parafiagarwolin.home.pl/drupal/gallery?g2_itemId=2078
mi to jakos nie pasuje... a juz w ogole herb szczecina...
( ornat wyk. w latach 70./80. )
« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2010, 14:17:27 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Buntek
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #18 dnia: Listopada 14, 2010, 18:28:54 pm »

Co do Hymnu Narodowego to mam od jakiegoś czasu mieszane uczucia.Nie czuję łączności z tekstem np. Bonaparte splamiony ludobójstwem, orientacja polityczna na odzyskanie niepodległości przy pomocy napoleońskiej Francji itd. Wolałbym aby naszym Hymnem była inna pieśń.
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #19 dnia: Listopada 14, 2010, 18:38:40 pm »

Boże cos Polske? ;D
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #20 dnia: Listopada 14, 2010, 21:44:17 pm »

mi to jakos nie pasuje... a juz w ogole herb szczecina...
( ornat wyk. w latach 70./80. )
A w czym herb Szczecina jest gorszy od innych herbów?
I dlaczego Szczecin z małej litery? Z rozpędu?
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #21 dnia: Listopada 14, 2010, 21:52:57 pm »

ad 1. hmmm... sa bardziej polskie miasta ;D
ad 2. z lenistwa. tak samo jak brak polskich znakow... ale chyba mi Pan - jako mieszkaniec Stettina - wybaczy? ;)
( i Pan Krzysztof Jarzyna też )
« Ostatnia zmiana: Listopada 14, 2010, 22:01:16 pm wysłana przez Guldenmond » Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #22 dnia: Listopada 14, 2010, 22:20:11 pm »

Boże cos Polske? ;D

Rota.
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #23 dnia: Listopada 14, 2010, 22:21:09 pm »

moze obydwie? obie bylyby wlasciwe.
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Buntek
adept
*
Wiadomości: 37

« Odpowiedz #24 dnia: Listopada 16, 2010, 08:53:38 am »

Boże cos Polske? ;D
Ze względu na treść, tak! Co do pochodzenia pieśni? Dla mnie Królestwo Polskie 1815-1831 to mimo wszystko niepodległa Polska w unii personalnej z Rosją.  :)
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #25 dnia: Listopada 16, 2010, 12:48:43 pm »

Taki ornat "historyczny" - wg mnie ok, ale tych dat troszku za dużo...
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
pablo
aktywista
*****
Wiadomości: 536

« Odpowiedz #26 dnia: Listopada 16, 2010, 13:35:10 pm »

Mam bardzo negatywne zdanie o polskiej szkole. Uważam, iż wyrzucanie elementów patriotyzmu ze szkół może spowodować wzrost postaw patriotycznych w społeczeństwie. Stanie się to na zasadzie buntu
Zapisane
Michał
adept
*
Wiadomości: 16

« Odpowiedz #27 dnia: Listopada 18, 2010, 11:59:48 am »

Patriotyzm czyli miłość ojczyzny to efekt wychowania katolickiego.
Nie należy skupiać się oddzielnie na samym patriotyźmie, czy też innych cechach społecznie pożądanych (uczciwość, pracowitość, szczodrość, miłosierdzie).
To wszystko wynika z wychowania katolickiego i za pomocą łaski Bożej przybiera właściwą treść i formę.
Wyłącznie ludzkimi siłami możemy ukształtować karykatury tych cech i bardzo często tak się dzieje.
Tylko że katolickie wychowanie dziś prawie nie istnieje. Za to wszechobecne jest pełne hipokryzji i naiwności gadulstwo o patriotyźmie.

W Polsce patriotyzm utożsamia się z etosem powstańczym. Niestety genezą Powstań są idee masońskie, ideologia oświecenia. Inspiratorzy nie wzniecali Powstań, by walczyć o Boży porządek, nie zawierzali tej walki Najwyższemu. Stąd musiały one przynieść klęskę narodowi katolickiemu, który może zwyciężać wyłącznie w walce, w której cele i zmagania zawierza Bogu (Częstochowa, Wiedeń, Warszawa).
Oczywiście cześć należna jest ich bohaterom,ufamy że ich krew nie poszła na marne.
Podobnie mamy problem z Hymnem. Jako symbolowy należy mu się cześć, a w lepszych czasach trzeba Hymn zmienić.
Tak więc ostrożnie z tym patriotyzmem, szczególnie jeśli chcemy propagować go bazując na mitach i manipulacjach oświeceniowo-rewolucyjnej edukacji i
napędzani naszymi "dobrymi chęciami".

Polacy oczywiście są narodem wybranym. Każdy katolicki naród jest narodem wybranym. Tylko gdzie szukać teraz katolickich narodów? Chyba tylko w Polsce...
Na koniec warto uświadomić sobie czas i warunki polityczne, w których Pan Jezus przyszedł na ziemię. Żydzi oczekiwali politycznego oswobodzenia narodu,
Pan Jezus przyszedł ich oswobodzić z grzechów i śmierci.
Zapisane
gnome
aktywista
*****
Wiadomości: 1849


« Odpowiedz #28 dnia: Listopada 18, 2010, 13:44:17 pm »

@Michał
Oczywiście ma Pan rację.
Dzisiejsze rozumienie słowa patriotyzm nawet wśród ludzi z dobrymi intencjami jest jednak bardzo "oświeceniowo-rewolucyjnej" a właściwie oświeceniowo-demokratyczno-najconalistyczne.
Zapisane
Podczas jednej z ceremonii w Bazylice św. Piotra, gdy wnoszono na sedia gestatoria papieża św. Piusa X, lud rzymski żywiołowo zareagował oklaskami, Papież widząc entuzjazm wiernych rozkazał zatrzymać pochód. Gdy tłum się uciszył rzekł do wiernych, że *nie należy czcić sługi w domu jego Pana.
probus
bywalec
**
Wiadomości: 78

« Odpowiedz #29 dnia: Listopada 18, 2010, 19:07:45 pm »

Ważne by patriotyzmu nie łączyć z jedynie słuszną interpretacją historii i nie narzucać jej. Bo mam wrażenie, że wg niektórych (szczególnie tych z Warszawy) patriotyzm ma być związany tylko z cierpiętniczo-romantycznymi tradycjami zaboru rosyjskiego. A to u mnie, potomka obywateli Königreich Preußen, budzi głęboki niesmak i zniechęcenie.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: dyskusja o miejscu patriotyzmu we wspólczesnej Polsce « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!