Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 28, 2024, 17:39:32 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytanie o kierunek modlitw
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 Drukuj
Autor Wątek: Pytanie o kierunek modlitw  (Przeczytany 4988 razy)
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« dnia: Kwietnia 11, 2009, 23:50:37 pm »

Chciałam zapytać, dlaczego u św. Benona w Wielki Piątek ksiądz czytał Mękę Pańską stojąc pod ścianą, twarzą do ściany rzecz jasna?
Wyglądało to (przepraszam za porównanie) jak modlitwa pod ścianą płaczu.... Czy jest tego jakieś sensowne wytłumaczenie?

I jeszcze jedno - dlaczego dwa pierwsze czytania były tyłem do Ludu, skoro były po polsku?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 11, 2009, 23:53:39 pm wysłana przez Jenny » Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 12, 2009, 11:59:55 am »

Chciałam zapytać, dlaczego u św. Benona w Wielki Piątek ksiądz czytał Mękę Pańską stojąc pod ścianą, twarzą do ściany rzecz jasna?
Wyglądało to (przepraszam za porównanie) jak modlitwa pod ścianą płaczu.... Czy jest tego jakieś sensowne wytłumaczenie?

I jeszcze jedno - dlaczego dwa pierwsze czytania były tyłem do Ludu, skoro były po polsku?

Summorum Pontificum zrównuje czytania w językach narodowych i po łacinie. A co do Męki Pańskiej, to powinna być czytana w tym kierunku, w jakim czyta się ewangelię na mszy z diakonem. Ku północy.
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 12, 2009, 19:15:26 pm »

Rubryki

Rozumiem, że po mojemu to by było RTFM ... ?
To się domyślam, ale ponieważ nie jestem w tym biegła, ani nie jestem w stanie przegryźć się przez takowe, dlatego pytam o szczegóły Państwa, którzy macie to wszystko w jednym malutkim palcu :-)

Summorum Pontificum zrównuje czytania w językach narodowych i po łacinie. A co do Męki Pańskiej, to powinna być czytana w tym kierunku, w jakim czyta się ewangelię na mszy z diakonem. Ku północy.

Dziękuję za odpowiedzi, to trochę wyjaśnia.

Tylko dlaczego pod ścianą? Przecież tam skąd ksiądz przewodniczył, też mogło być w kierunku północnym.
A jeśli nie mógł z miejsca przewodniczenia, do dlaczego nie po środku? albo w 3/4? Nikogo z Państwa to nie raziło, że pod samą ścianą?

Ja rzadko bywam na Mszy Trydenkiej, ale do tej pory - jeśli chodzi o czytania - jakoś tak trafiałam, że jak było po polsku, to było z ambony, z intencją (jak mniemam), żeby Lud Boży rozumiał, a nie musiał doczytywać we Mszaliku. Dlatego tak mnie to zdziwiło - może skoro tyłem, a nie z myślą o wiernych, to chociaż na łacinę można było się wysilić... albo myśleć o wiernych do końca.
Zapisane
hihistor
uczestnik
***
Wiadomości: 208

« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 12, 2009, 22:10:16 pm »

Szanowna Pani, zarówno p. Mac, jaki p. Michał napisali to samo, skoro kościół jest orientowany na wschód, ewentualnie ołtarz główny jest liturgicznym "wschodem" to północ w przestrzeni liturgicznej będzie właśnie po lewej, podobnie rzecz się miała w Lublinie. Tak też rzecz jest opisana w instrukcjach dot. Triduum po zmianach z 1955 r.
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 12, 2009, 22:15:11 pm »

Aha, czyli nie tylko ma być orientowana w kierunku północnym, ale czytający ma być również w miejscu najbardziej wysuniętym na północ.
Ok. Rozumiem. Dziękuję.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 14, 2009, 11:10:28 am »

http://picasaweb.google.pl/marzena.michalek/WielkiCzwartek2009#
http://picasaweb.google.pl/marzena.michalek/WielkiPiatek2009#
http://picasaweb.google.pl/marzena.michalek/WielkaSobota#

Zdjęcia z Triduum w Warszawie.
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 14, 2009, 23:12:23 pm »

Szanowna Pani, zarówno p. Mac, jaki p. Michał napisali to samo, skoro kościół jest orientowany na wschód, ewentualnie ołtarz główny jest liturgicznym "wschodem" to północ w przestrzeni liturgicznej będzie właśnie po lewej, podobnie rzecz się miała w Lublinie. Tak też rzecz jest opisana w instrukcjach dot. Triduum po zmianach z 1955 r.

A jednak nie wszyscy się najbardziej wysunęli na północ.... np. w Bytomiu wystarczyło się zwrócić:
http://tradycja.org/Triduum2009/Piatek/large/0008.jpg

Czy u nas nie mogło być podobnie? W Bytomiu było niepoprawnie?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 15, 2009, 08:45:16 am »

Szanowna Pani, zarówno p. Mac, jaki p. Michał napisali to samo, skoro kościół jest orientowany na wschód, ewentualnie ołtarz główny jest liturgicznym "wschodem" to północ w przestrzeni liturgicznej będzie właśnie po lewej, podobnie rzecz się miała w Lublinie. Tak też rzecz jest opisana w instrukcjach dot. Triduum po zmianach z 1955 r.

A jednak nie wszyscy się najbardziej wysunęli na północ.... np. w Bytomiu wystarczyło się zwrócić:
http://tradycja.org/Triduum2009/Piatek/large/0008.jpg

Czy u nas nie mogło być podobnie? W Bytomiu było niepoprawnie?

Ale to jest czytanie lekcji, a nie Męki Pańskiej.
Bo rubryki regulują to tak:
Jeśli jest lektor, to lekcje czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle, w stronę ołtarza) na środku prezbiterium. Jeśli nie ma lektora, to lekcje czyta kapłan z pulpitu ustawionego przed jego siedzeniem. Mękę Pańską zawsze czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle w stronę północną) na podłodze prezbiterium po stronie Ewangelii.
Pani się mnie nie pyta, czy to ma sens. Pani się o to zapyta Piusa XII i abpa Bugniniego, którzy napisali takie a nie inne ODnowione Obrzędy Wielkiego Tygodnia.
Zapisane
Rafał Maślanka
adept
*
Wiadomości: 25

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 15, 2009, 14:09:17 pm »

We Wrocławiu nie wiedzieć czemu Pasję śpiewano versus populum - przez co prawie w ogóle jej nie słyszałem (kościół NMP na Piasku jest olbrzymi, Pasja była śpiewana po stronie Ewangelii bardzo płytko, tuż przy nawie w jej stronę, bez nagłośnienia, a ja służąc do mszy byłem schowany głęboko w prezbiterium - służyłem do liturgii). Za to lekcje - śpiewane w poprawną stronę - słyszałem doskonale.
Zapisane
Tomek Torquemada
Gość
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 15, 2009, 14:48:55 pm »

We Wrocławiu nie wiedzieć czemu Pasję śpiewano versus populum - przez co prawie w ogóle jej nie słyszałem
To się ciesz, bo na koniec pasji wypadłem z tonu i totalnie zdupiłem zakończenie.
Zapisane
Joanna Pięcek
adept
*
Wiadomości: 45


Pingwin
« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 15, 2009, 19:48:26 pm »

Och, jak się cieszę, że Pan Wiedhold rozdzielił wątki, bo we mnie się rodzą kolejne pytania, a strach przed zbanowaniem ;) podcinał mi skrzydła ;)

Bo rubryki regulują to tak:
Jeśli jest lektor, to lekcje czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle, w stronę ołtarza) na środku prezbiterium. Jeśli nie ma lektora, to lekcje czyta kapłan z pulpitu ustawionego przed jego siedzeniem. Mękę Pańską zawsze czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle w stronę północną) na podłodze prezbiterium po stronie Ewangelii.
Pani się mnie nie pyta, czy to ma sens. Pani się o to zapyta Piusa XII i abpa Bugniniego, którzy napisali takie a nie inne ODnowione Obrzędy Wielkiego Tygodnia.

No właśnie,  dlaczego Bugniniego? on chyba maczał palce w Novus Ordo Missae, jeśli już to chyba reformował Liturgię Wielkiego Piątku tą zwyczajną - a tam jest normalnie - no może po za czytaniem pasji z podziałem na role, od krórego chce mi się (.... i  tu proszę wstawić co Państwu pasuje, byle pejoratywnego ...). Czy w tej Tradycyjnej Liturgii Bugnini też ma swój udział?

We Wrocławiu nie wiedzieć czemu Pasję śpiewano versus populum [..]

No, może po to, żeby populi rozumieli? Służba liturgiczna ołtarza jest ważna, to ale w końcu jest to nabożeństwo z udziałem ludu....
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 15, 2009, 20:06:32 pm »


Summorum Pontificum zrównuje czytania w językach narodowych i po łacinie. A co do Męki Pańskiej, to powinna być czytana w tym kierunku, w jakim czyta się ewangelię na mszy z diakonem. Ku północy.
A z tego co pamiętam Ewangelię  czyta się na północ bo jest skierowana do pogan.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 15, 2009, 23:13:15 pm »

Och, jak się cieszę, że Pan Wiedhold rozdzielił wątki, bo we mnie się rodzą kolejne pytania, a strach przed zbanowaniem ;) podcinał mi skrzydła ;)

Bo rubryki regulują to tak:
Jeśli jest lektor, to lekcje czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle, w stronę ołtarza) na środku prezbiterium. Jeśli nie ma lektora, to lekcje czyta kapłan z pulpitu ustawionego przed jego siedzeniem. Mękę Pańską zawsze czyta się z pulpitu ustawionego (w domyśle w stronę północną) na podłodze prezbiterium po stronie Ewangelii.
Pani się mnie nie pyta, czy to ma sens. Pani się o to zapyta Piusa XII i abpa Bugniniego, którzy napisali takie a nie inne ODnowione Obrzędy Wielkiego Tygodnia.

No właśnie,  dlaczego Bugniniego? on chyba maczał palce w Novus Ordo Missae, jeśli już to chyba reformował Liturgię Wielkiego Piątku tą zwyczajną - a tam jest normalnie - no może po za czytaniem pasji z podziałem na role, od krórego chce mi się (.... i  tu proszę wstawić co Państwu pasuje, byle pejoratywnego ...). Czy w tej Tradycyjnej Liturgii Bugnini też ma swój udział?

We Wrocławiu nie wiedzieć czemu Pasję śpiewano versus populum [..]

No, może po to, żeby populi rozumieli? Służba liturgiczna ołtarza jest ważna, to ale w końcu jest to nabożeństwo z udziałem ludu....

Proszę Pani, tradycyjne to są obrzędy wielkiego tygodnia sprzed 1955. W 1955 Pius XII i A. Bugnini zreformowali je i stąd są takie kwiatki jak fioletowy ornat w wielki piątek, brak modlitw u stopni w Niedzielę Palmową itp.
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 16, 2009, 13:21:45 pm »

We Wrocławiu nie wiedzieć czemu Pasję śpiewano versus populum - przez co prawie w ogóle jej nie słyszałem
To się ciesz, bo na koniec pasji wypadłem z tonu i totalnie zdupiłem zakończenie.

Nie potraktujcie tego jako czepianie się, ale czytanie Pasji w KRR przez osoby nie będące co najmniej diakonami jest nadużycie.
Zapisane
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 16, 2009, 20:03:33 pm »

Oczywiście Panie Michale, ma Pan 100% racji. Problem w tym, że także w środowisku tradycjonalistów szerzą się nadużycia  takie jak właśnie śpiewanie Pasji przez świeckich, brak pocałunków liturgicznych, trzeci Confiteor itp itd Skoro wymagamy poprawności od innych to zacznijmy od siebie
Zapisane
Strony: [1] 2 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Pytanie o kierunek modlitw « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!