No bez przesady - trzeba isc za tym, co pokazuje swoim przykladem papiez. Trudno, zeby robil afere z powodu krolowej na oczach milionow telewidzow - on tez wie, co w konkretnej nadzwyczajnej sytuacji bedzie dobre - i zdecydowal, jak zdecydowal. A jego zasady pozostaja takie same.
Tak samo jak stopniowo ewoluowała hierarchia najwyższej władzy kościelnej: najpierw było 5 bardzo niezależnych od siebie patriarchatów o tylko honorowym stopniu ważności jednych nad drugimi, aż w końcu w ciągu wieków doszło wiadomo do czego: supremacji Rzymu.
Cytat: Matthaeus w Listopada 12, 2010, 16:38:34 pmTak samo jak stopniowo ewoluowała hierarchia najwyższej władzy kościelnej: najpierw było 5 bardzo niezależnych od siebie patriarchatów o tylko honorowym stopniu ważności jednych nad drugimi, aż w końcu w ciągu wieków doszło wiadomo do czego: supremacji Rzymu.Supremacja piotrowa była od samego początku. Gdy pojawiły się jakieś wątpliwości natury religijnej (tu akurat już po śmierci św. Piotra) pytania padły w stronę Rzymu, gdzie władzę sprawował któryś z jego następców. Proszę zauważyć, że nie padły te pytania do św. Jana Apostoła (który jeszcze wtedy żył).
Owszem. Wspaniałe świadectwo daje np św. Klemens Rzymski. Jednakże na początku owa supremacja Rzymu nie była tak wyrazista jak dzisiaj
już na kartach Biblii mamy spór Piotra i Pawła i tu raczej Paweł ma decydujący głos, supremacja Rzymu ewoluowała baaaaardzo długo.
A co do Jana Apostoła to przypominam że to dzięki Jego autorytetowi ujednolicono datę święcenia Wielkanocy dopiero w IV wieku i zrobił to SOBÓR a nie papież, kiedy chciał to zrobić papież były bunty i papież Wiktor bodajże się nie ośmielił tego zrobić.
To też, ale ów daciany konflikt ciągnął się już od pierwszych wieków. Łacinnicy chcieli ją świiętować w 14 dzień Nisan, a wschodniowi pierwszego dnia, jeśli dobrze pamiętam (lub na odwrót).
a nie jest czasem rozna przez przejscie krajow zachodu na kalendarz gregorianski?
Cytat: Guldenmond w Listopada 17, 2010, 08:10:10 ama nie jest czasem rozna przez przejscie krajow zachodu na kalendarz gregorianski?Też, ale to wtórne. Chodzi o to, że prawosławni nie chcą świętować paschy przed żydami.
W celu wyjaśnienia tej sprawy do Rzymu udał się bodajże św. Polikarp, który miał to wyjaśnić z biskupem Rzymu. Nie udało się jednak osiągnąć porozumienia. Uznano, że i jedna i druga tradycja miała pochodzenie apostolskie.