Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 15:18:38 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Index nazwisk z biografji Arcybiskupa Lefebvre'a
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Index nazwisk z biografji Arcybiskupa Lefebvre'a  (Przeczytany 1395 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« dnia: Października 14, 2010, 10:24:38 am »

Nasz forumowy Kolega p. Zygmunt wystąpił z pomysłem


Co do sposobu wydania książki - szkoda, że tej klasy dzieło nie ma indeksu nazwisk. Może Czytelnicy na Forum zestawią indeks?

przeprowadziłem monitoring, jak na razie zgłosiły się w tej sprawie ze mną włącznie 3-4 osoby (p. Angela, p. Kubaturus, p. TKN, ja), ale to jednak zbyt mało, by taki indeks sporządzić. Czy są inni ochotnicy ? W tem sam p. Zygmunt ;) ?

A może mamy dostęp do wydań obcojęzycznych i są tam indexy nazwisk ? Wtedy praca byłaby o przynajmniej połowę łatwiejsza
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #1 dnia: Października 14, 2010, 15:14:20 pm »

Ja też się zgłoszę - jeno wczesniej pozycję tę nabyć muszę (a to chyba problem w tem momencie).
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Października 14, 2010, 17:01:55 pm »

Trzeba odczekać, aż większa liczba osób będzie miała szansę nabyć tę książkę i przekonać się, że rzeczywiście warto do niej zrobić indeks. Podstawową zaletą indeksu będzie to, że łatwiej uczonym będzie z niej korzystać (obecnie ułatwia to podział na niewielkie zatytułowane rozdziały - jest to duża zaleta) i wtedy lepiej trafi do "obiegu naukowego".

By była większa pewność, że indeks zrobiony jest solidnie proponuję by:

1. Dwie osoby niezależnie opracowywały tę samą część,
2. następnie przesyłały efekty swojej pracy do trzeciej, która porówna - wtedy wyjdą braki i ogólnie będzie można ocenić jakość wykonanej pracy.
3. Proponuję przyjąć zasadę pracy: w swojej części każdy przypisuje kolejną liczbę przy występującym nazwisku - tak, by ich liczba również pozwalała weryfikować jakość pracy (wyszukiwać przeoczenia).
4. Jeśli nazwisko tej samej osoby występuje kilkakrotnie na tej samej stronie, odnotowujemy je tylko raz.
5. Jeśli jest przeniesione ze strony na stronę odnotowujemy je na stronie na której się zaczyna.
6. Do nazwiska (jeśli to możliwe) dopisujemy podstawowe dane: np. ksiądz, biskup (tu diecezja), brat Arcybiskupa... , żona kierowcy Arcybiskupa, minister, zakrystianin  w..., przynależność do zakonu itd.
7. Samą Osobę Arcybiskupa oczywiście pomijamy.

Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #3 dnia: Października 14, 2010, 17:24:42 pm »

Dziś osiągnęliśmy duży sukces - jedna z Pań zadeklarowała na rebelya.pl, że może zrobić indeks w całej książce - zatem mamy po części załatwioną sprawę weryfikacji przez drugą parę oczu.

Proponowałbym, aby wpisywać te dane w arkusz kalkulacyjny. To nam bardzo ułatwi pracę, jeśli przyjmiemy np. że kolumna
A - Nazwisko
B - imię
C - tytuł (np. ks. bp czy gen.)
D - inne dane
dalsze kolumny - kolejne występowanie jakiejś osoby (numery stron)

Obmyślmy tę metodologję do poniedziałku, skonsultujmy z życzliwymi i liczmy, że może ktoś jeszcze się dołączy do projektu.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #4 dnia: Października 29, 2010, 09:56:18 am »

czas na start projektu !!
Czytając książkę stwierdziłem, że wymaga to znacznie mniej czasu niż uprzednio sądziłem.

Sprawa do roztrzygnięcia:
w książce występuje np. Paweł VI. Ale jest też wspominany jako ks. Montini. Czy mamy dodawać te zapisy, czy też osobno powinni się znaleźć w indeksie: Paweł 6 i Montini ?
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #5 dnia: Października 29, 2010, 18:49:01 pm »

Poprawnie: Montini zob. Paweł VI.
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #6 dnia: Października 29, 2010, 18:58:34 pm »

Poprawnie: Montini zob. Paweł VI.
Widziałbym dwie listy Montini i Paweł VI, po każdej adnotacja: zobacz też i wskazanie na drugie hasło.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
stary kontra
aktywista
*****
Wiadomości: 535

« Odpowiedz #7 dnia: Października 29, 2010, 21:09:29 pm »

Tego się nie praktykuje.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Index nazwisk z biografji Arcybiskupa Lefebvre'a « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!