Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 15:38:07 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koniec nowego różańca ?
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj
Autor Wątek: Koniec nowego różańca ?  (Przeczytany 21806 razy)
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #15 dnia: Października 21, 2010, 18:10:50 pm »

da się tu jednak wyczuć pewną bezsilność wobec faktu, że w doskonałej formie modlitwy trudno coś samemu poprawiać.

To co jest doskonałe nie może być doskonalsze. Dlatego nawiązując do tego co Pan napisał można znaleźć kolejną "niedoskonałość" nowych tajemnic: Tajemnica III "Głoszenie Królestwa Bożego i wzywanie do nawrócenia". Jest to jedyna tajemnica w całym różańcu, która nie odnosi się do konkretnego incydentalnego wydarzenia, a do wielu wydarzeń z życia Jezusa, co  nie współgra z całością.
« Ostatnia zmiana: Października 21, 2010, 18:13:30 pm wysłana przez Marcus » Zapisane
Sedmikraska
adept
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #16 dnia: Października 21, 2010, 19:15:19 pm »

Byle się modlić i nie ustawać. Bo jeśli ktoś dużo mówi, że Tajemnice Światła nie są Różańcem, a tym tradycyjnym modli się raz na raz, to już za sensowniejszą postawę uważam, jak ktoś modli tylko TS jako Różańcem ileś razy dziennie a z dobrej woli :D.
Zapisane
"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmienił, to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego" (nie pamiętam autora tej parafrazy)
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #17 dnia: Października 21, 2010, 19:28:38 pm »

@Mama
Pani Mamo, nie wiem, kto żąda od Pani takich niemądrych działań. Na pewno nie Jan Paweł II.

Czy ja pisałam coś o jakimś żądaniu? - nie!  poprostu zadałam głośno pytania. Gdyby i święty z Nieba przyszedł i zalecił mi takie niemądre działania - jak pan określił - też bym nie wykonała. Proszę pana znam ROSARIUM VIRGINIS MARIAE  i może mały cytat z ROSARIUM VIRGINIS MARIAE (RVM, 19):

"Uważam jednak, że aby rozwinąć chrystologiczny wymiar różańca, stosowne byłoby uzupełnienie, które — pozostawione swobodnemu wyborowi jednostek i wspólnot — pozwoliłoby objąć także tajemnice życia publicznego Chrystusa między chrztem w Jordanie a męką."

(Zatłuszczenie i kolor mój.) Jest to zatem prywatna opinia Papieża i osobista jego propozycja - nawet nie zalecenie, gdy bowiem urząd kościelny po Soborze Watykańskim II nalega na coś, używa sformułowania o "usilnym zaleceniu". I czytając to co powyżej, to  dziwi mnie jednak, że dana propozycja Papieża przyjmowana bywa jako nieomylna - ale ogólną przywarą modernizmu jest niezrozumienie rangi papieskich i ogólnie kościelnych wypowiedzi, lub też rozumienie ich "inaczej". Poza tym, inkryminowanie tylko Bractwu PX, (proszę mnie  niewłaściwie nie odczytać), że się "czepia" o nowe tajemnice  jest wodą na młyn modernistów i zwodzeniem wielu niezorientowanych katolików. Jak już pisać, to po kolei jak to było z różańcem, zatwierdzonym od wieków przez Magisterium. Wskaże mi pan jakąś parafię w Polsce, gdzie są odmawiane tylko TRZY! części Różańca tak jak to było? Zapewniam pana, że nie znajdzie pan takiej parafii. 
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #18 dnia: Października 21, 2010, 19:35:56 pm »

Byle się modlić i nie ustawać. Bo jeśli ktoś dużo mówi, że Tajemnice Światła nie są Różańcem, a tym tradycyjnym modli się raz na raz, to już za sensowniejszą postawę uważam, jak ktoś modli tylko TS jako Różańcem ileś razy dziennie a z dobrej woli :D.

To co zatłuściłam - może dużo mówię i powtarzam jeszcze raz,  tajemnice światła,  nie są obowiązkowe. i dla mnie to jeszcze jedna z wielu koronek. I druga sprawa, co to znaczy ktoś modli się raz na raz? Nie pani tu dociekać kto ile się modli. Jak pani napiszę że odmawiam Różaniec przez 365dni/rok, pasuje pani?
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #19 dnia: Października 21, 2010, 20:02:56 pm »

@Mama
Pani Mamo, nie wiem, kto żąda od Pani takich niemądrych działań. Na pewno nie Jan Paweł II.

Proszę nie zapominać, że Jan Paweł II oczekiwał od większości katolików, by chodzili na Mszę odprawianą w rycie zdeformowanym przez "komisję arcybiskupa Bugniniego".
Zapisane
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #20 dnia: Października 21, 2010, 20:14:25 pm »

Proszę nie zapominać, że Jan Paweł II oczekiwał od większości katolików, by chodzili na Mszę odprawianą w rycie zdeformowanym przez "komisję arcybiskupa Bugniniego".
a czego oczekiwał?
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #21 dnia: Października 21, 2010, 21:24:47 pm »

Czyli gdybym np. poszedł do spowiedzi, i ksiądz by mi zadał za pokutę odmówienie wszystkich tajemnic różańca, to co mam zrobić? Mogę spokojnie opuścić mysteria luminosa czy nie?
Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #22 dnia: Października 21, 2010, 21:28:32 pm »

Zapytać, czy 15, czy 20.
Jak powie, że 20 to poprosić o zmianę pokuty :P
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Kubaturus
aktywista
*****
Wiadomości: 919


« Odpowiedz #23 dnia: Października 21, 2010, 21:44:33 pm »

Tajemnice Światła dobrze różaniec dopełniają- to trochę taka Tajemnica Przemian. Uznaję go w dwóch formach tradycyjnej 150 i nowej 200.

Nie zauważam w nim niekatolickości , a co do Różańca i tego jak się zmieniał polecam poczytać o jego historii.
Zapisane
Dwa filary! Bosko! - Dwie korony! Maksymilian Maria!
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #24 dnia: Października 21, 2010, 22:41:01 pm »

Tajemnice Światła dobrze różaniec dopełniają- to trochę taka Tajemnica Przemian. Uznaję go w dwóch formach tradycyjnej 150 i nowej 200.

Nie zauważam w nim niekatolickości , a co do Różańca i tego jak się zmieniał polecam poczytać o jego historii.
Teraz to jest tak fajnie, każdy może sobie wybierać, może być NOM albo Msza trydencka, może być tradycyjna forma 150 albo nowa 200, to tak demokratycznie  :) Poleca pan coś do poczytania? - proszę bardzo:
http://www.siedlec.pl/parafial1.htm
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #25 dnia: Października 21, 2010, 23:21:30 pm »

Czyli gdybym np. poszedł do spowiedzi, i ksiądz by mi zadał za pokutę odmówienie wszystkich tajemnic różańca, to co mam zrobić? Mogę spokojnie opuścić mysteria luminosa czy nie?

Zapytać, czy 15, czy 20.
Jak powie, że 20 to poprosić o zmianę pokuty :P

Przecież juz pani Mama napisała, cytując samego autora Tajemnic Światła!

WSZYSTKIE tajemnice to trzy tajemnice!
Właśnie czytam książeczkę niemieckiego jezuity o historii różańca, modlitwy Wschodu "Zdrowaś Maryjo", która na Zachodzie przerodziła się w różaniec.
Jak przeczytam, zdam relację!
a co do Różańca i tego jak się zmieniał polecam poczytać o jego historii.
Zapisane
Sedmikraska
adept
*
Wiadomości: 26


« Odpowiedz #26 dnia: Października 21, 2010, 23:29:25 pm »

Tak Pani Mamo, nie mnie oceniać ile kto się modli, jednak powyższą swoją wypowiedź wyraziłam tak ogólnie, i pod swoim adresem. Nieraz powinnam bić się w piersi, że miast się modlić, to zastanawiam się nad marginalnymi problemami.
A że TS są nieobowiązkowe, słyszałam dziesiątki razy. Tym samym nieobowiązkowe jest ich odrzucanie :). Wychodziłoby na to, że nie ma problemu.

Zapisane
"Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmienił, to co mogę zmienić i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego" (nie pamiętam autora tej parafrazy)
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #27 dnia: Października 22, 2010, 10:23:01 am »

Poleca pan coś do poczytania? - proszę bardzo:
http://www.siedlec.pl/parafial1.htm

Bledy mertytoryczne - Pius V ustanowil po Lepanto Swieto Matki Boskiej Zwycieskiej a nie Rozancowej, zmiana nazwy miala miejsce wieki pozniej
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #28 dnia: Października 22, 2010, 11:42:40 am »

Poleca pan coś do poczytania? - proszę bardzo:
http://www.siedlec.pl/parafial1.htm

Bledy mertytoryczne - Pius V ustanowil po Lepanto Swieto Matki Boskiej Zwycieskiej a nie Rozancowej, zmiana nazwy miala miejsce wieki pozniej

Zgadza się, było Matki Boskiej Zwycięskiej, ale już rok później papież Grzegorz XIII polecił obchodzić je pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej. Jest to tak bardzo krótko - można powiedzieć wzmiankowo -  napisane o Lepanto, ale kto ciekaw to doczyta.
Zapisane
Serpico
aktywista
*****
Wiadomości: 654

« Odpowiedz #29 dnia: Października 23, 2010, 19:05:11 pm »

W 1965 papież Paweł VI zwrócił zdobyte pod Lepanto chorągwie Turkom(muzułmanom). Wówczas można było to poczytywać jeszcze za nieszkodliwy, egzotyczny gest. Dzisiaj niestety stwierdzam, ze nie był to egzotycznyy gest.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 4 ... 6 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koniec nowego różańca ? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!