Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maj 26, 2019, 13:22:19 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
Wspólnota Św. Brunona z Kolonii

https://www.facebook.com/EremitkiPl
211123 wiadomości w 6077 wątkach, wysłana przez 1504 użytkowników
Najnowszy użytkownik: jasio77
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koniec nowego różańca ?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 4 5 [6] Drukuj
Autor Wątek: Koniec nowego różańca ?  (Przeczytany 16516 razy)
max
rezydent
****
Wiadomości: 391

« Odpowiedz #75 dnia: Kwiecień 04, 2013, 20:21:37 pm »


Może i Benedykt XVI dobrze zrobił abdykując. Kto wie, może nie chciał uniknąc podejmowania ważnych decyzji pod kroplówkami.

To samo mysle. Polzywy staruszek, ktory jest marionetka kurii, ale decyzji i pism co nie miara wydaje. Przeciez to kompromituje urzad jesli wszyscy wiedza, ze papiez jest jedynie potrzebny, zeby istniala jego pieczec. Benedykt jest juz w zlym stanie. Nawet jesli pozyje dlugo, co daj mu Boze, to nie znaczy to, ze byl by w stanie rzadzic, a w obliczu niektorych ostatnich posuniec potrzeba  Kurii  mocnej reki.
Zapisane
Piscator
bywalec
**
Wiadomości: 69

« Odpowiedz #76 dnia: Kwiecień 04, 2013, 22:52:20 pm »

Podchodzę z pewną podejrzliwością do dokumentów wydanych przez JPII w 3-4 ostatnich latach życia.
Ecclesia de Eucharistia, Redemptionis Sacramentum, powiedzmy jeszcze Dominus Iesus haczy. To raczej te lepszego sortu dokumenty?
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 6516

« Odpowiedz #77 dnia: Luty 04, 2014, 10:34:11 am »

Podchodzę z pewną podejrzliwością do dokumentów wydanych przez JPII w 3-4 ostatnich latach życia.
Ecclesia de Eucharistia, Redemptionis Sacramentum, powiedzmy jeszcze Dominus Iesus haczy. To raczej te lepszego sortu dokumenty?

Amerykańskie katolickie czasopismo „The Remnant” zamieściło artykuł napisany przez Christophera Ferrarę, dziennikarza i redaktora naczelnego „Catholic Family News”, zatytułowany 64 pytania do kardynała Ratzingera na temat Dominus Iesus. Artykuł ten został doręczony osobiście kardynałowi Ratzingerowi przez samego autora w grudniu 2000 roku. Styl dokumentu jest bardzo klarowny: autor cytuje fragment deklaracji i opatruje go kilkoma pytaniami. Podajmy kilka przykładów. Fragment DI 8 brzmi: „Dlatego święte księgi innych religii, które faktycznie są pokarmem dla ich wyznawców i kierują ich życiem, czerpią z tajemnicy Chrystusa elementy dobroci i łaski w nich obecne”. Ferrara dodaje następujące pytania: „17. Czy wyrażenie «być pokarmem dla wyznawców» oznacza duchowy pokarm jako udzielanie łaski uświęcającej lub wzmacnianie łaski uświęcającej? Jeśli nie, co ono oznacza? 18. Co znaczą słowa «elementy łaski», jeśli zostaną zastosowane do ksiąg innych religii, np. do Koranu?”.

Pytania dotyczące paragrafu o wspólnotach prawosławnych, przedstawionych jako „Kościoły partykularne” (DI 17) przekonują czytelnika, że tekst tego dokumentu więcej budzi pytań i wątpliwości, niż daje odpowiedzi, tak przecież potrzebnych ze strony kongregacji, która ma za zadanie objaśnić naszą wiarę i rozpraszać wątpliwości, będące główną plagą obecnych czasów: „35. Czy «Kościół Chrystusowy» i Kościół katolicki są jednym i tym samym, czy też jest między nimi jakaś różnica? 36. Jeśli jest taka różnica, na czym ona dokładnie polega? 37. Czy wspólnoty prawosławne są prawdziwymi Kościołami partykularnymi Kościoła Katolickiego?(...) 40. Czy słowa «prawdziwe Kościoły partykularne” oznaczają prawne kościelny status przed Bogiem czy tylko istnienie ich jako moralne ciało (nielegalne z powodu schizmy) posiadające ważne sakramenty i święcenia? 41. Jak wspólnoty prawosławne mogą być prawdziwymi Kościołami partykularnymi w oczach Boga, jeśli oprócz tego, że są schizmatyckie, nie przyjmują katolickiej doktryny o prymacie papieskim, o czyśćcu, o Niepokalanym Poczęciu, o filioque, o rozwodach oraz o moralnym nauczaniu przeciw antykoncepcji?”. Na swoje pytania autor nie otrzymał odpowiedzi. (za „The Remnant”, r. 34, nr 1, 31 stycznia 2001 – oprac. K. S.)
http://www.piusx.org.pl/zawsze_wierni/artykul/386

DOMINUS IESUS
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kdwiary/dominus_iesus.html


wtorek, 4 lutego 2014
Posoborowy różaniec arcybiskupa Bugniniego


http://breviarium.blogspot.com/2014/02/posoborowy-rozaniec-arcybiskupa.html
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2014, 11:25:54 am wysłana przez Anna M » Zapisane
Andrzej75
aktywista
*****
Wiadomości: 2127


« Odpowiedz #78 dnia: Styczeń 21, 2019, 23:34:32 pm »

Czyli gdybym np. poszedł do spowiedzi, i ksiądz by mi zadał za pokutę odmówienie wszystkich tajemnic różańca, to co mam zrobić? Mogę spokojnie opuścić mysteria luminosa czy nie?
Pytanie stare, ale ostatnio też się nad tym zastanawiam. Co to znaczy (po 2002 r.): cały Różaniec, wszystkie części Różańca, wszystkie tajemnice różańcowe?
To, że tajemnice światła są opcjonalne, nieobowiązkowe, jest jasne. Ale to nie zmienia faktu, że są one tajemnicami Różańca, a nie jakimś dodatkowym nabożeństwem dołączonym do niego. A zatem wychodzi na to, że odmówienie wszystkich obowiązkowych tajemnic nie jest równoznaczne z odmówieniem wszystkich tajemnic Różańca.
Zapisane
Exite de illa populus meus: ut ne participes sitis delictorum eius, et de plagis eius non accipiatis.
Strony: 1 ... 4 5 [6] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Koniec nowego różańca ? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.11 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!