Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 20:35:52 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22558 razy)
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #60 dnia: Sierpnia 12, 2009, 22:45:19 pm »

E, wydaje mi się że do wszystkich. Sprawdzę dokładnie jak będę miał Mszał pod ręką.
Zapisane
Taki sobie o...
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #61 dnia: Sierpnia 12, 2009, 23:10:00 pm »

Z tego co ja wiem, to w obecnie używanym Mszale jest tylko do "opowiadania o ustanowieniu i konsekracji". Na pewno do II, nie wiem, czy także do innych.

A śpiewana I ME to pewnie z "Niepojętej Trójcy" (na którą wiele gromów z wielu ust już poleciało), czyli nielegalnie.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #62 dnia: Sierpnia 12, 2009, 23:30:12 pm »

Ja zaś czytałem że w najnowszym po łacinie są nuty do wszystkich ME w całości. A w polskim obecnie używanym tylko do "opowiadania o ustanowieniu i konsekracji" ale do wszystkich. Muszę kuknąć do Mszału.
Zapisane
Taki sobie o...
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #63 dnia: Sierpnia 13, 2009, 10:51:33 am »

Jeśli chodzi o NOM to jednym z częściej przeze mnie spotykanych (chociaż i tak na szczęście jest jeszcze dla mnie częściej niespotykane niuż spotykane  :P) to kreatywność przy "Oto Baranek Boży...". Niektózy księżą tutaj przerabiają, dodają odejmują słowa, np.:
"Oto Jezus Chrystus - Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..."
"...szczęśliwi, którzy zostali wezwani ..."
"...na Ucztę Baranka."
Takie trzy przeróbki występują naprzemiennie, czasem razem czasem osobno. Chyba, że jest to dopuszczalne, ale nic o tym nie wiem.
W uroczystosc NMP Krolowej Polski: "Oto Baranek Bozy, Syn Krolowej Polski...". Bez komentarza.
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #64 dnia: Sierpnia 13, 2009, 11:11:39 am »

Ja zaś czytałem że w najnowszym po łacinie są nuty do wszystkich ME w całości. A w polskim obecnie używanym tylko do "opowiadania o ustanowieniu i konsekracji" ale do wszystkich. Muszę kuknąć do Mszału.
W lacinskim z 2002 r. sa nuty do calosci, w polskim niestety tylko do slow ustanowienia (i tak nikt z tego nie korzysta), w polskim z lat 70. byly nuty w przypadku I ME nie tylko do slow ustanowienia, ale od "Prosimy Cie, Boze, uswiec te Ofiare" az do "...obfite blogoslawienstwo i laske. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen". Podobnie bylo w lacinskim z 1969 r. W czeskim jest do dzis tak samo - zreszta caly mszal to tlumaczenie lacinskiego wydania z 1969 r, lacznie z formatem. Sa tylko cztery modlitwy eucharystyczne, nie ma tam prawie w ogole nut, ktore sa w innej ksiedze zawierajacej tylko obrzedy liturgii eucharystycznej. Ciekawostka - w Czechach podczas calej mszy sw. sa uzywane dwie melodie: gregorianska i druga ulozona przez zmarlego w lipcu ks. Josefa Olejníka. W Czechach (czyli upraszczajac w Pradze i okolicy) spiewa sie z reguly gregorianska, natomiast na Morawach prawie wylacznie "Olejníkowa".
Przyklady:
- melodia gregorianska: http://img441.imageshack.us/img441/8625/img039o.jpg, http://img44.imageshack.us/img44/6557/img040i.jpg
- melodia ks. Olejníka: http://img27.imageshack.us/img27/8797/img026fae.jpg
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2009, 11:46:26 am wysłana przez pauluss » Zapisane
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #65 dnia: Sierpnia 13, 2009, 13:10:39 pm »

chyba najlepsze (z Niedzieli Palmowej), chyba niestety z polki OP:

"oto pokorny Baranek, ktory wjechal na osiolku..."  :o

i mix psalmu z Modlitwa Jezusowa

"oto Jezus Chrystus, Syn Boga Zywego, skosztujecie i zobaczcie jak dobry jest Pan, blogoslawieni wezwani na Jego uczte"
Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #66 dnia: Sierpnia 13, 2009, 18:05:52 pm »

Cytuj
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),

Ja spotkałem się tylko dwa razy, raz to był dominikanin, jeśli się nie mylę o. Paweł Gużyński, w 2006 roku,
drugi raz - to był rok 2008, o Vitaliy Slobodian, pasjonista, który pomimo długiego kazania innego ojca na owej mszy odmówił I ME i odśpiewał słowa konsekracji. Byłem wtedy na chórze obok pewnej starszej pani, która później mruczała: "Ojczulku, kończ już!", ta pani to nieco charakterystyczna osoba, więc proszę aby nikt nie uogólniał jakie to złe są te "babki-dewotki".

@Ks. Pauluss
Jakiś czas temu spędziłem w Czechach parę dni na terenie Archidiecezji Ołomunieckiej i chyba na każdej mszy, na której byłem była III ME, czy jest ona tam popularniejsza od drugiej czy raczej po prostu tak trafiałem?
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3617


« Odpowiedz #67 dnia: Sierpnia 13, 2009, 18:49:38 pm »

A czy odmawianie Anioł Pański tuż  przed końcowym błogosławieństwem  jest nadużyciem czy nie? Jest to praktykowane regularnie w znanej mi parafii (NOM).
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2009, 18:51:25 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #68 dnia: Sierpnia 13, 2009, 21:17:42 pm »


Cytuj
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),

Ja raz słyszałem 2 lata temu w kościele parafialnym w Hajnówce (choć II ME - ale Komunia na klęcząco wzdłuż nawy Kościoła.

o Vitaliy Slobodian, pasjonista,

To jakiś Rosjanin? Czy Pasjoniści pracują gdzieś na misjach w Rosji?

Byłem wtedy na chórze obok pewnej starszej pani, która później mruczała: "Ojczulku, kończ już!", ta pani to nieco charakterystyczna osoba, więc proszę aby nikt nie uogólniał jakie to złe są te "babki-dewotki".
Kiedyś na ślubie w KRR pod koniec Mszy - gdy kapłan podszedł aby przeczytać ost. Ewangelię - usłyszałem wypowiadane półgłosem przez jedną z wyraźnie znudzonych uczestniczek - "co jeszcze będzie coś gadał ?" :)
Zapisane
zdewirtualizować awatary
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #69 dnia: Sierpnia 13, 2009, 21:24:59 pm »

Jakiś czas temu spędziłem w Czechach parę dni na terenie Archidiecezji Ołomunieckiej i chyba na każdej mszy, na której byłem była III ME, czy jest ona tam popularniejsza od drugiej czy raczej po prostu tak trafiałem?
Nie sadze, zeby byla popularniejsza, choc nie mam zbyt wielkich mozliwosci poznawczych. W parafiach, w ktorych bywalem ksieza na zmiane uzywali roznych modlitw eucharystycznych a ja sam nie jestem zbyt dobrym przykladem (drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #70 dnia: Sierpnia 13, 2009, 21:27:18 pm »

(drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)
To w Czechach są takie parafie - gdzie jest 2 wikarych?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #71 dnia: Sierpnia 13, 2009, 21:28:47 pm »

Cytuj
słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?),
Spiewalem na swoich prymicjach (co dla rodzinnego proboszcza bylo szczytem nawiedzenia podobnie jak I ME) a od tego czasu przy okazji uroczystych mszy sw. w kilku parafiach pare juz razy spiewalem. Jakis dziwny jestem ;) Ale na normalnej niedzielnej mszy sw. nie spiewam.
(drugi wikary w parafii, w ktorej jestem tez odmawia prawie zawsze I ME, wiec jestesmy wyjatkami :D)
To w Czechach są takie parafie - gdzie jest 2 wikarych?
Sa. W naszej diecezji sa 4 takie parafie diecezjalne, o ktorych wiem, a oprocz tego w zakonnych bywa wiecej ksiezy, ale to inna bajka.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 13, 2009, 21:31:43 pm wysłana przez pauluss » Zapisane
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2919

« Odpowiedz #72 dnia: Sierpnia 13, 2009, 21:29:46 pm »

Cytuj
Cytuj
o Vitaliy Slobodian, pasjonista,


To jakiś Rosjanin? Czy Pasjoniści pracują gdzieś na misjach w Rosji?
Pierwszy Ukrainiec - pasjonista, wyświęcony w zeszłym roku przez abpa Głódzia. W Rosji nie ma. Póki tylko Smotrycz na Ukrainie. Drugi Ukrainiec za trochę ponad rok pwoinien złożyć śluby wieczyste a trzeci we wrześniu powinien skończyć nowicjat. Im więcej będzie "kadry" z tych stron tym łatwiej będzie realizować życzenie Piusa XI aby pasjoniści z Polski stopniowo przesuwali się z Polski dalej na wschód.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
slavko
Gość
« Odpowiedz #73 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:05:58 pm »

@ Rev. Pauluss
A czy to spiewanie I ME jest wynikiem kontaktow z Zakonem Kaznodziejskim?
Zapisane
pauluss
aktywista
*****
Wiadomości: 1396


« Odpowiedz #74 dnia: Sierpnia 13, 2009, 22:15:12 pm »

@ Rev. Pauluss
A czy to spiewanie I ME jest wynikiem kontaktow z Zakonem Kaznodziejskim?
Nie, zadnych kontaktow nie mam, a w kazdym razie nie takich, ktore by mogly na mnie wplynac, choc nie ukrywam, ze mam slabosc do dominikanow. Spiewam, bo po to sa nuty, zeby z nich korzystac :)
Zapisane
Strony: 1 ... 3 4 [5] 6 7 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!