Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 27, 2024, 18:08:49 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231964 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22556 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #45 dnia: Sierpnia 11, 2009, 10:31:14 am »

Na jakiej podstawie pan tak uwaza ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #46 dnia: Sierpnia 11, 2009, 10:32:33 am »

Panie Bartku, nie każdy ksiądz potrafi zaśpiewać. I Musicam Sacram pozwala na recytację jeżeli śpiewać nie umie.

Dlatego zaznaczyłem: o ile jest to motywowane pośpiechem (bo np. kazanie było długie, albo szafarz nawalił i Komunia ma trwać caaały kwadrans).

Panie Bartku, a czy owe 94 błędy popełniane w rycie klasycznym są gdzieś dostępne w sieci?

Nie spotkałem. Rzeczywiście, wyliczono tam raczej błędy niż nadużycia: że skłon głowy przesadny, że krzyż palcami o 2 cm wyżej niż należy itp.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #47 dnia: Sierpnia 11, 2009, 13:42:37 pm »

Na jakiej podstawie pan tak uwaza ?

Instrukcja wpisuje się w cykl instrukcji ŚKO i KKBiDS „wprowadzających w życie” Konstytucję „Sacrosanctum Concilium”, stąd nie sposób ograniczyć jej aplikacji do rytu 1964/1965. W całości nie została wprost zniesiona przez Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego (które zresztą przywołuje ją w kilku punktach) ani przez inne ustawy kościelne.

A jakie są Pańskie przemyślenia w tej materii?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #48 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:19:10 pm »

Moje przemyslenia sa takie, ze nowy Mszal oznacza wprowadzenie calkowicie nowego rytu, ktory jako taki znosi wszystkie uprzednie rubryki i rozporzadzenia. Formula prawna brzmi chyba "anuluje i zastepuje". O ile ryt z 1965 roku mozna postrzegac jako powazna reforme rytu tradycyjnego, to NOM bez watpienia jest substancjalnie innym rytem i jako taki domaga sie wlasnych przepisow i instrukcji liturgicznych, podobnie jak instrukcje obslugi samochodu nie moga sie odnosic do obslugi traktora, nawet jesli w niektorych miejscach da je sie zastosowac.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #49 dnia: Sierpnia 11, 2009, 14:31:32 pm »

Tylko, że traktor raz jest traktorem a raz hulajnogą, kiedy indziej maszyną samobieżną. Co z tego, że wszystkie się poruszają?
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #50 dnia: Sierpnia 12, 2009, 11:47:07 am »

Nie (...) Częste nadużycie w NOM to śpiewanie psalmu z poza ambony (przez organistę na ten przykład), (...)
Mam więc pytania:
- czy podczas Mszy św. mszał może znajdować się raz na ambonce, później na posadzce pod ołtarzem, następnie, na ołtarzu i na koniec znowu jest przenoszony pod ołtarz. Te przenosiny pod ołtarz sprawiają, że kościelny, pełniący obowiązki ministranta, 4X wypina pewną część ciała na tabernakulum z pozostającym tam Panem Jezusem (chyba, że w tę obecność nie wierzy?)
- gdy homilię głosi ksiądz z poza celebry, celebrans w tym czasie odmawia sobie brewiarz, albo idzie do konfesjonału spowiadać, albo wychodzi na zewnątrz kościoła popatrzeć kto siedzi na murku otaczającym kościół;
- przygotowanie ołtarza (rozkładanie korporału itd.) rozpoczyna się w czasie odmawiania Modlitwy wiernych a nieraz i rozpoczyna się równo z Modlitwą;
- spowiednik siada w konfesjonale podczas przygotowania darów co sprawia, że nieraz nie zdąży wyspowiadać wszystkich chętnych;
- Msza św. rozpoczynana jest zwykle wcześniej - do 15 minut - mimo, że w niedzielę zapowiadana była w ogłoszeniach np. na 7:00?
- gdy jest organista, zwykle to on śpiewa psalm.
Zapisane
in principio
Gość
« Odpowiedz #51 dnia: Sierpnia 12, 2009, 16:12:22 pm »

Panie Bartku, nie każdy ksiądz potrafi zaśpiewać. I Musicam Sacram pozwala na recytację jeżeli śpiewać nie umie. Również mnie boli, że kapłani nie chcą śpiewać. Mój proboszcz nie śpiewa nigdy prefacji, embolizmu i "Panie Jezu Chryste", słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?), nie śpiewa też "Niech się zmiłuje". Bardzo rzadko śpiewa znak krzyża, doksologię na końcu zwykle II ME i "Pokój Pański", "Przekażcie sobie"... A śpiewać potrafi: na środowej nowennie do Matki Bożej śpiewa litanię "Matko Boska za nami wstawiaj się", Exsultet też w Wigilę Paschalną bez problemu, Ewangelie w Boże Ciało. Lenistwo.

Panie Bartku, a czy owe 94 błędy popełniane w rycie klasycznym są gdzieś dostępne w sieci?

od kiedyż to się śpiewa słowa konsekracji??? ??? i na podstawie jakiegoż dokumentu???
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #52 dnia: Sierpnia 12, 2009, 16:18:50 pm »

Cytuj
- przygotowanie ołtarza (rozkładanie korporału itd.) rozpoczyna się w czasie odmawiania Modlitwy wiernych a nieraz i rozpoczyna się równo z Modlitwą;

Powinno być po. To częsty błąd.

Cytuj
celebrans w tym czasie odmawia sobie brewiarz, albo idzie do konfesjonału spowiadać, albo wychodzi na zewnątrz kościoła popatrzeć kto siedzi na murku otaczającym kościół;
Dla mnie to kosmos. Ale o spowiadaniu takim już w jednej parafii słyszałam...

Cytuj
- spowiednik siada w konfesjonale podczas przygotowania darów co sprawia, że nieraz nie zdąży wyspowiadać wszystkich chętnych;
Spowiedź generalnie powinna być przed Mszą, ale jak jest od piernata do ornata ;)

Cytuj
- gdy jest organista, zwykle to on śpiewa psalm
Psalm powinien być od ambonki natomiast wers przed Ewangelią spoza ambonki... chociaż to dziwne. Gdy ja śpiewałam dzieliłam się z organistą pół na pół :)
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #53 dnia: Sierpnia 12, 2009, 16:31:52 pm »

od kiedyż to się śpiewa słowa konsekracji??? ??? i na podstawie jakiegoż dokumentu???

Od 1970 r. Rubryki Mszału Rzymskiego.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
fr. Antoninus OP
Gość
« Odpowiedz #54 dnia: Sierpnia 12, 2009, 16:44:44 pm »

spiewa sie spiewa...
we Francji maja bardzo ladna melodie, Gouzes OP adaptowal melodie bizantyjska.
byla wielka klotnia o spiewany Kanon ze spiewnika OP na stronie DOLu, ale w tym roku na Wigilii Paschalnej byla wersja poprawiona, zgodnie z sugestiami Osrodka.
Zapisane
emek
rezydent
****
Wiadomości: 418


« Odpowiedz #55 dnia: Sierpnia 12, 2009, 17:16:37 pm »

spiewa sie spiewa...
we Francji maja bardzo ladna melodie, Gouzes OP adaptowal melodie bizantyjska.
Jest może gdzieś w internecie dostępne nagranie?
Zapisane
slavko
Gość
« Odpowiedz #56 dnia: Sierpnia 12, 2009, 17:22:35 pm »

W tym roku bylem na prymicjach gdzie caly kanon (IME) byl spiewany. Wiec czasem sie zdarza.
Zapisane
Ioannes
uczestnik
***
Wiadomości: 112

« Odpowiedz #57 dnia: Sierpnia 12, 2009, 19:03:11 pm »

Jeśli chodzi o NOM to jednym z częściej przeze mnie spotykanych (chociaż i tak na szczęście jest jeszcze dla mnie częściej niespotykane niuż spotykane  :P) to kreatywność przy "Oto Baranek Boży...". Niektózy księżą tutaj przerabiają, dodają odejmują słowa, np.:
"Oto Jezus Chrystus - Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..."
"...szczęśliwi, którzy zostali wezwani ..."
"...na Ucztę Baranka."
Takie trzy przeróbki występują naprzemiennie, czasem razem czasem osobno. Chyba, że jest to dopuszczalne, ale nic o tym nie wiem.
Ja już nie wiem, jaka forma jest poprawna, bo słyszałem różne, mniejsze lub większe wariacje. Dołączam się do prośby o podanie właściwej wersji z Mszału dla diecezji polskich.
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #58 dnia: Sierpnia 12, 2009, 19:07:14 pm »

"Oto Baranek Boży, który gładzi grzechy świata. Błogosławieni, którzy zostali wezwani na Jego Ucztę."
Zapisane
Taki sobie o...
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #59 dnia: Sierpnia 12, 2009, 20:06:45 pm »

Tylko do jednej ME jest melodia z tego co pamiętam zatwierdzona. Bynajmniej tak kiedyś mówiono na Barce.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
Strony: 1 2 3 [4] 5 6 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!