Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 05:53:30 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22434 razy)
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2912

« Odpowiedz #30 dnia: Sierpnia 10, 2009, 22:41:56 pm »

 Alleluja podobno można zaśpiewać od ambony jeśli nie ma innej możliwości (jeśli jeden ministrant wszystko robi to trudno, żeby po psalmie leciał na chór żeby zaśpiewać - tak to przynajmniej zrozumiałem jak mi wyjaśniano, że lepiej, zeby AlleluJa było od ambonki niż psalm z chóru).
 Podobno też Alleluja powinno albo być zaśpiewane albo w ogóle nie być, a na mszach bez organisty często jest przeczytane (i mi się to zdarza, bo czasem boję się postąpić wbrew zwyczajowi i wtedy tłumaczę się zrzucając to na księdza, który przed mszą mi powiedział, żeby wszystko przeczytać, ale nie wiem czy to może być usprawiedliwieniem, wszakże litugia jest ważniejsza niż ksiądz).
Dziękuję za wyjaśnienie co do "Ecce Agnus Dei...".
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #31 dnia: Sierpnia 10, 2009, 22:54:59 pm »

Alleluja podobno można zaśpiewać od ambony jeśli nie ma innej możliwości (jeśli jeden ministrant wszystko robi to trudno, żeby po psalmie leciał na chór żeby zaśpiewać - tak to przynajmniej zrozumiałem jak mi wyjaśniano, że lepiej, zeby AlleluJa było od ambonki niż psalm z chóru).
 Podobno też Alleluja powinno albo być zaśpiewane albo w ogóle nie być, a na mszach bez organisty często jest przeczytane (i mi się to zdarza, bo czasem boję się postąpić wbrew zwyczajowi i wtedy tłumaczę się zrzucając to na księdza, który przed mszą mi powiedział, żeby wszystko przeczytać, ale nie wiem czy to może być usprawiedliwieniem, wszakże litugia jest ważniejsza niż ksiądz).
Dziękuję za wyjaśnienie co do "Ecce Agnus Dei...".
A jak w Mszale leci teraz po Polsku : "Ecce Agnus Dei..." - bo ja zawsze pamietam, że było właśnie: "na Ucztę Baranka"
Zapisane
zdewirtualizować awatary
slavko
Gość
« Odpowiedz #32 dnia: Sierpnia 11, 2009, 05:55:07 am »

"Modlmy sie aby nasza ofiare..."
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #33 dnia: Sierpnia 11, 2009, 06:47:24 am »

"Modlmy sie aby nasza ofiare..."

Przecież miss Carmen obwieściła w swoich "katechezach", że "Pawłowi VI udzielono katechezy", że Msza ofiarą nie jest, że jest to wpływ pogański, no ale on tę modlitwę pozostawił, bo to byłą jedna z nielicznych zdobyczy laikatu w partycypacji w "akcji liturgicznej" przed SW_II i wierni już się przyzwyczaili. 
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
slavko
Gość
« Odpowiedz #34 dnia: Sierpnia 11, 2009, 06:54:18 am »

Kusilo mnie kiedys by odpowiedziec:
"Niech Pan przyjmie ofiare z rak naszych na..."
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #35 dnia: Sierpnia 11, 2009, 07:05:56 am »

No ale "z rąk naszych" byłoby politycznie słuszne, ale "Ofiarę" jak najbardziej NIE!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #36 dnia: Sierpnia 11, 2009, 07:16:36 am »

Nadużycia i błędy liturgiczne, które najczęściej można spotkać na NOM, ale chodzi mi również o nadużycia, które występowały dawniej na KRR. 

(...) Co do KRR to licze na starszych użytwkowników :D

Uważam za nieporozumienie sugestię by wyliczać nadużycia sprzed reformy ŁĄCZNIE z tymi dręczącymi ryt posoborowy. Inny kaliber. Abp Nowowiejski w "Mszy świętej" opublikował listę 94 najczęściej popełnianych błędów w rycie klasycznym - tam odsyłam.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
slavko
Gość
« Odpowiedz #37 dnia: Sierpnia 11, 2009, 07:18:27 am »

"Narodowe" tlomaczenia tez sa swietne, np:
Te igitur clementissime Pater, per Jesum Christum Filium tuum, Dominum nostrum, supplices rogamus ac petimus....
We come to you, Father, with praise and thanksgiving, through Jesus Christ your Son. Through him we ask you to....

Wiec jak ktos przekreci moze chwilami byc blizszy lacinskiego editio tipica
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 07:23:15 am wysłana przez Slavko » Zapisane
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #38 dnia: Sierpnia 11, 2009, 08:23:55 am »

"Modlmy sie aby nasza ofiare..."
Zdarzało mi się też słyszeć: "naszą wspólną ofiarę..."
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #39 dnia: Sierpnia 11, 2009, 08:27:41 am »

"Niech nas błogosławi..."
"Idzmy w pokoju Chrystusa..."
"Idzmy w pokoju z Chrytusem..."
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #40 dnia: Sierpnia 11, 2009, 09:22:32 am »

Mnie znacznie bardziej od tych przeinaczeń wezwań kapłana (na które i tak zwykle nie zwracam uwagi) boli pośpiech, przejawiający się zwłaszcza w skracaniu niedzielnej Liturgii Słowa ("wylatuje" jedno z czytań) oraz rezygnacji ze śpiewu prefacji w mszach śpiewanych (wbrew obowiązującej pod grzechem trójstopniowej skali uczestnictwa wiernych z instrukcji "Musicam sacram").
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 11, 2009, 09:24:21 am wysłana przez Bartek » Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #41 dnia: Sierpnia 11, 2009, 09:27:52 am »

Pamietam, jak jeszcze w ubiegłym tysiącleciu siedzący za mna nadzwyczajny szafarz równo z koncelebrą wypowiadał słowa Konsekracji. Indagowany, nie widział w tym nic niestosownego.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #42 dnia: Sierpnia 11, 2009, 09:54:55 am »

Panie Bartku, nie każdy ksiądz potrafi zaśpiewać. I Musicam Sacram pozwala na recytację jeżeli śpiewać nie umie. Również mnie boli, że kapłani nie chcą śpiewać. Mój proboszcz nie śpiewa nigdy prefacji, embolizmu i "Panie Jezu Chryste", słów konsekracji (ktoś to wogóle śpiewa?), nie śpiewa też "Niech się zmiłuje". Bardzo rzadko śpiewa znak krzyża, doksologię na końcu zwykle II ME i "Pokój Pański", "Przekażcie sobie"... A śpiewać potrafi: na środowej nowennie do Matki Bożej śpiewa litanię "Matko Boska za nami wstawiaj się", Exsultet też w Wigilę Paschalną bez problemu, Ewangelie w Boże Ciało. Lenistwo.

Panie Bartku, a czy owe 94 błędy popełniane w rycie klasycznym są gdzieś dostępne w sieci?
Zapisane
Taki sobie o...
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #43 dnia: Sierpnia 11, 2009, 10:02:59 am »

(wbrew obowiązującej pod grzechem trójstopniowej skali uczestnictwa wiernych z instrukcji "Musicam sacram").

Czy instrukcja z 1967 roku odnosi sie do rytu, ktory jeszcze nie istnial ?
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #44 dnia: Sierpnia 11, 2009, 10:06:17 am »

(wbrew obowiązującej pod grzechem trójstopniowej skali uczestnictwa wiernych z instrukcji "Musicam sacram").

Czy instrukcja z 1967 roku odnosi sie do rytu, ktory jeszcze nie istnial ?

Tak. W zakresie wytycznych dot. uczestnictwa wiernych nadal obowiązuje.
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Strony: 1 2 [3] 4 5 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!