Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 24, 2024, 01:44:44 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231955 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22538 razy)
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #15 dnia: Kwietnia 15, 2009, 16:55:31 pm »

menora jest 7-ramienna.

a na chanukiję mówi się "menora chanukowa" (tak przynajmniej w internecie stoi)
ale mniejsza z tym...
w każdym razie w neo na ten 9-ramienny świecznik mówi się "menora"...
od dawna mam dziką ochotę postawić kiedyś zamiast tej menory cztery grube świece :)
ale jakoś odwagi mi brak :)
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #16 dnia: Kwietnia 15, 2009, 17:06:59 pm »

od dawna mam dziką ochotę postawić kiedyś zamiast tej menory cztery grube świece :)

A później? Cztery strzeliste w pięknych świecznikach, krucyfiks i obrócić wszystko w jedną stronę!

Powodzenia!
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2525


« Odpowiedz #17 dnia: Kwietnia 15, 2009, 19:02:51 pm »

W jakich wypadkach moga puslugiwac nadzwyczajni szafarze Komunii Sw,?

KONGREGACJA DS. KULTU BOŻEGO I DYSCYPLINY SAKRAMENTÓW
INSTRUKCJA REDEMPTIONIS SACRAMENTUM:

151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa252. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa253.

157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim258.

158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła259. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca.

Zapisane
sirwalek
adept
*
Wiadomości: 1

« Odpowiedz #18 dnia: Kwietnia 16, 2009, 09:00:23 am »

Jako prosty człek wybaczcie więc błedy i kolokwializmy...
mam pare pytań
1.  W mojej parfii w I -sze niedziele miesiąca są msze św. bez kazania, tylko po niej jest wystawienie Najświętszego Sakramentu ( na ołtarzu przedsoborowym). w czasie owych liturgii stół ołtarzowy jest bez świec( tylko obrus i pulpit i mikrofon)) , które zapalane są na ołtarzu przedsoborowym, świec jest 2x3szt. czyto dobre rozwiązanie? ( taka oszczędność :) )
2. Kapłani przyklękają tylko po przyjściu (i odejściu po liturgii) na presbiterium - nie klękają w czasie liturgii przechodząc np. do ambony- natomiast kłaniają się wstronę stołu ołtarzowego( który raczej na pewno nie ma mensy)... Klękają przed tabernakulum natomias wszyscy księża goście( spoza parafii)... więc jak to jest- powinni klękać czy kłaniać się i w którą stronę?
3. X Proboszcz usunął krzyż , który dotąd stał na ołtarzu posoborowym( z boku), pozostał krzyż , który stoi nad tabernakulum , oraz krzyż który jest nad stołem ołtarzowym na belce wysoko, wysoko...  czy to wystarcza , czy musi być krzyż blisko ołtarza?
pozdrawiam Was i dziękuję
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #19 dnia: Kwietnia 16, 2009, 11:05:28 am »

Mam do Państwa pytanie (zwłaszcza do pani Bogny, która napisała że muzyka to jej konik). Czy ta Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II  (8 II 1979) dalej obowiązuje? Czy nie zniesiono jej jakimś nowym aktem? Pytam o to, bo w mojej parafii np. na tzw. Mszach młodzieżowych w każdą niedziele jest gitara elektryczna (przez okres Wielkiego Postu chyba nie było). Czy znają państwo jakieś inne akty o muzyce w kościołach? I czy instrukcja episkopatu ma jakąś moc wiążącą, czy jest tylko (jak wskazuje na to nazwa) instrukcją?
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #20 dnia: Kwietnia 16, 2009, 11:46:53 am »

Cytuj
Czy znają państwo jakieś inne akty o muzyce w kościołach?
Pius XII bodajże wydał cały dokument wraz z podziałem muzyki i której kiedy się używa. Jednej na Mszy, innej na nabożeństwa paraliturgiczne, innej poza kościołem..
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #21 dnia: Kwietnia 16, 2009, 20:37:43 pm »


Czekam na dalsze propozycje :)


Po linii najmniejszego oporu: wkleić całą Redemptionis Sacramentum.
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #22 dnia: Kwietnia 18, 2009, 03:23:23 am »

menora jest 7-ramienna.

a na chanukiję mówi się "menora chanukowa" (tak przynajmniej w internecie stoi)
ale mniejsza z tym...
w każdym razie w neo na ten 9-ramienny świecznik mówi się "menora"...
od dawna mam dziką ochotę postawić kiedyś zamiast tej menory cztery grube świece :)
ale jakoś odwagi mi brak :)
Kandelabrów nie można uzywać w ogóle wieć nie wiem po co Państwa dygresje:)
Zapisane
Andris krokodyl różańcowy
aktywista
*****
Wiadomości: 1371


« Odpowiedz #23 dnia: Kwietnia 22, 2009, 09:45:52 am »

To może jakaś lista absurdów i paranoi NOMowych?
1. Liturgia w językach narodowych, zamiast w jedynym słusznym, nakazanym przez wiele soborów (w tym ostatni) łacińskim.
2. Celebrans zwrócony do ludu zdaje się być występującym konferansjerem, obrócony tyłem do tabernakulum.
3. Krzyż nie stoi na ołtarzu, tylko jest gdzieś obok (jeżeli w ogóle jest!); powinien być na środku ołtarza stołowego.
4. Piękne świeczniki (które mają stać na ołtarzu stołowym) schowane są do magazynu, zamiast tego mamy potrójny "kandelabrzyk" na trzy palniczki olejowe; stoi sobie to coś obok ołtarza aby nie zasłaniać przewodniczącego.
5. Mimo istnienia ambony kazanie głosi się zza pulpitu przy użyciu mikrofonu. Często głoszący uatrakcyjnia naukę przez opowiadanie dowcipów.

Co dalej?
Zapisane
Początkowo zamierzaliśmy nie odpisywać na Pański list, ale ponieważ Pan nalega, pragniemy poinformować, że nie odpowiemy na zadane pytanie.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #24 dnia: Kwietnia 22, 2009, 09:59:17 am »

Kandelabrów nie można uzywać w ogóle wieć nie wiem po co Państwa dygresje:)

To wynika z tu umieszczanych cytatów, czy jeszcze z jakichś innych dokumentów?
To nie można umieścić np. pięknego, czteroramiennego świecznika by zadośćuczynić przepisom?
Zapisane
adas
adept
*
Wiadomości: 23

« Odpowiedz #25 dnia: Kwietnia 22, 2009, 20:00:10 pm »

To może jakaś lista absurdów i paranoi NOMowych?

Co dalej?

Moim ulubionym są przepisy dotyczące sposobu udzielania Komunii św.: niby decydują Konferencje Episkopatów a i tak każdy może przystępować jak chce.
Zapisane
wiridiana
aktywista
*****
Wiadomości: 1255


gg 5253636

Ad altare Dei
« Odpowiedz #26 dnia: Kwietnia 23, 2009, 12:33:13 pm »

Cytuj
1. Liturgia w językach narodowych, zamiast w jedynym słusznym, nakazanym przez wiele soborów (w tym ostatni) łacińskim.

W momencie w którym świat się globalizuje, językiem globalnym staje się angielski (mimo że wiecej osób mowi np po chińsku)
a ludzie więcej podróżują i szybciej się przemieszczają...

Wszystkie formy używane w OWMR które nie wyrażają nakazu czy zakazu a fakultatywny obowiązek.
Zapisane
http://wiridiana.blogspot.com/
W wodospadach Twych kędziorów będę nurzać dłonie,
Szept namiętny zaplatając w pasma wokół skroni. Zacałuję blaski oczu zanim znów dzień wstanie.
K.L.O
rezydent
****
Wiadomości: 462

« Odpowiedz #27 dnia: Sierpnia 10, 2009, 20:41:24 pm »

Nadużycia i błędy liturgiczne, które najczęściej można spotkać na NOM, ale chodzi mi również o nadużycia, które występowały dawniej na KRR. 

Z moich spostrzeżeń:
-Módlcie się aby naszą miast aby moją ofiare przyjął...
-Nie pochylanie się na słowa konsekracji
-Odwalanie ofiarowania, śpieszne odmiawianie modlitw, zwłaszcza modlitwy "Przyjmij nas Panie"
Co do KRR to licze na starszych użytwkowników :D
Zapisane
"Wiary ustrzegłem"
Aqeb
aktywista
*****
Wiadomości: 2918

« Odpowiedz #28 dnia: Sierpnia 10, 2009, 21:58:23 pm »

Jeśli chodzi o NOM to jednym z częściej przeze mnie spotykanych (chociaż i tak na szczęście jest jeszcze dla mnie częściej niespotykane niuż spotykane  :P) to kreatywność przy "Oto Baranek Boży...". Niektózy księżą tutaj przerabiają, dodają odejmują słowa, np.:
"Oto Jezus Chrystus - Baranek Boży, który gładzi grzechy świata..."
"...szczęśliwi, którzy zostali wezwani ..."
"...na Ucztę Baranka."
Takie trzy przeróbki występują naprzemiennie, czasem razem czasem osobno. Chyba, że jest to dopuszczalne, ale nic o tym nie wiem.
Zapisane
"Ilekroć walczymy z pychą świata czy z pożądliwością ciała albo z heretykami, zawsze uzbrójmy się w krzyż Pański. Jeśli szczerze powstrzymujemy się od kwasu starej złośliwości, to nigdy nie odejdziemy od radości wielkanocnej." Św. Leon Wielki
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 683


« Odpowiedz #29 dnia: Sierpnia 10, 2009, 22:22:43 pm »

Nie jest. Ale to ostatnie "Błogosławieni, którzy zostali wezwani na ucztę Baranka" to dosłowne tłumaczenie z "Beati qui ad coenam Agni vocati sunt" i było w którejś z wersji Mszału po reformie 1969. Podobnie zresztą jak "coadunare digneris" teraz jest "doprowadź do pełnej jedności" a było "umacniaj w jedności". Tyle pamiętam z forum pascha.org na ten temat. Częste nadużycie w NOM to śpiewanie psalmu z poza ambony (przez organistę na ten przykład), jak również w drugą stronę - Alleluja od ambony, a powinien chór, schola, albo kantor z ludu z ławki vel organista. Też znane z paschy.org nadużycie.
Zapisane
Taki sobie o...
Strony: 1 [2] 3 4 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!