Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Maja 29, 2024, 14:16:00 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232069 wiadomości w 6633 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj
Autor Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów.  (Przeczytany 22715 razy)
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« dnia: Kwietnia 14, 2009, 12:53:14 pm »

Poniżej zostały zebrane aktualne przepisy Kościoła Katolickiego dotyczące Mszy Świętej, które są najczęściej łamane na terenie Polski.

ostatnia aktualizacja 16.04.2009

Teksty Mszy Świętej
1. Czy są jakieś zalecenia co do wyboru modlitwy eucharystycznej?

"365. Zasady wyboru Modlitwy eucharystycznej są następujące:
a) Pierwszą Modlitwę eucharystyczną (Kanon rzymski), którą zawsze można odmawiać, zaleca się stosować w dni mające własne Zjednoczeni i w Mszach z własnym Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę, a także w święta Apostołów i Świętych, których imiona wspomina się w tekście tej modlitwy; wskazane jest również stosowanie tej modlitwy w niedziele, jeśli racje duszpasterskie nie zalecają wyboru trzeciej Modlitwy eucharystycznej.

b) Druga Modlitwa eucharystyczna, ze względu na jej cechy charakterystyczne, zalecona jest w dni powszednie i w specjalnych okolicznościach. Modlitwa ta ma wprawdzie własną prefację, ale można ją stosować i z innymi prefacjami, z tymi zwłaszcza, które w sposób syntetyczny ujmują misterium zbawienia, np. z prefacjami zwykłymi. Kiedy Mszę sprawuje się za jakiegoś zmarłego, można użyć specjalnej formuły zamieszczonej przed Pamiętaj także.

c) Trzecią Modlitwę eucharystyczną można stosować w połączeniu z każdą prefacją. Zaleca się stosować tę modlitwę w niedziele i święta. Jeśli używa się jej w Mszach za zmarłych, można zastosować specjalną formułę, którą wprowadza się po słowach: Zjednocz ze sobą wszystkie swoje dzieci rozproszone po całym świecie.

d) Czwarta Modlitwa eucharystyczna ma prefację niezmienną i podaje pełniejsze streszczenie dziejów zbawienia. Można się nią posłużyć, gdy Msza nie ma własnej prefacji, i w niedziele w ciągu roku. Do tej modlitwy, ze względu na jej budowę, nie można wprowadzać specjalnej formuły za zmarłego."
 
za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.)

2. Jak długie może być wprowadzenie do Mszy św. tzw. zagajenie ?

"Kapłan, diakon albo odpowiednio przygotowany ministrant może w bardzo zwięzłych słowach wprowadzić wiernych w liturgię dnia.
Jeżeli w wyjątkowych okolicznościach wprowadzenie jest dłuższe, można polecić wiernym aby usiedli."


za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.

3. Jak powinna wyglądać Modlitwa Wiernych?

Zwykle należy zachować następującą kolejność intencji:
a. w potrzebach Kościoła,
b. w potrzebach społeczności świeckiej,
c. za tych, którzy się znajdują w trudnościach życiowych,
d. za wspólnotę miejscową.

Jednakże podczas niektórych obchodów o charakterze specjalnym, jak np. z okazji bierzmowania, zawarcia małżeństwa, pogrzebu, porządek intencji może w większym stopniu uwzględniać tę szczególną okazję.
Kapłan wzywa wiernych do modlitwy i odmawia formułę końcową. Intencje modlitwy powszechnej podaje diakon, kantor, lektor lub ktoś inny uprzednio wyznaczony. Wierni wyrażają swoje prośby albo w formie wspólnej inwokacji po intencjach, albo modląc się w milczeniu.

za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.Gesty podczas liturgii
1. Czy podczas Nowej Mszy występują jakieś skłony?
a) podczas Credo (Wyznania wiary)

"W czasie następujących słów, aż do stał się człowiekiem, wszyscy się pochylają.

I za sprawą Ducha Świętego * przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem"

za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.


Stroje liturgiczne

1. Czy można odprawiać Mszę w samej albie i stule?

"337. Kapłan, sprawując Mszę świętą oraz inne czynności liturgiczne połączone z nią bezpośrednio, na albę i stułę wkłada ornat, chyba że obowiązuje inny przepis."

za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.)
     


Wygląd i wyposażenie ołtarza

1.Ile świec powinno znajdować się na ołtarzu?

"117. [...]Na ołtarzu lub obok niego na czas każdej celebracji stawia się przynajmniej dwa świeczniki z zapalonymi świecami; może ich być więcej: cztery lub sześć, zwłaszcza w niedzielę albo obowiązujące święto lub, gdy celebruje biskup diecezjalny, siedem[...]"

za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.)Muzyka liturgiczna

1. Jakich instrumentów muzycznych można używać podczas liturgii?

a) "29. Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej. Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp."

za Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II  (8 II 1979)

b) "63. Przy dopuszczaniu i używaniu instrumentów muzycznych należy brać pod uwagę ducha i tradycję poszczególnych narodów. Jednakże to, co według ogólnego przekonania i faktycznego używania odpowiednie jest tylko dla muzyki świeckiej, należy bezwzględnie wyłączyć z wszelkich czynności liturgicznych i ćwiczeń pobożnych 44.

Wszystkie zaś instrumenty muzyczne dopuszczane do kultu Bożego powinny być używane w ten sposób, by odpowiadały świętości obrzędów, dodawały blasku kultowi Bożemu i służyły zbudowaniu wiernych."

za Instrukcja o muzyce w świętej liturgii "Musicam Sacram" Święta Kongregacja Obrzędów 


Inne
1. W jakich wypadkach mogą posługiwać nadzwyczajni szafarze Komunii Św.?

"151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i tymczasowa. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa.

157. Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim.

158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła. Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca."

Instrukcja "Redemptionis Sacramentum"  Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Czekam na dalsze propozycje :)

« Ostatnia zmiana: Kwietnia 16, 2009, 21:50:53 pm wysłana przez Innomine » Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Maswerk
aktywista
*****
Wiadomości: 664

Poznańskie Duszpasterstwo Tradycji Katolickiej
« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 14, 2009, 21:52:06 pm »

Świetny pomysł!

Proponuję: skłony na imię Jezus i w Credo, okazje do stosowania II ME (zdaje się, że "na specjalne okazje"), definicję długości "zagajenia". Tak tylko rzucam pomysły, bo zanim znalazłbym odpowiednie punkty w OWMR to wieki by minęły...
Zapisane
Sebastianus
aktywista
*****
Wiadomości: 663


Katecheza o małżeństwie.
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:12:06 pm »

Czy jakiś przepis reguluje ułożenie korporału i puryfikaterza na stole eucharystycznym?
Jeden z księży na parafii układa korporał na środku stołu, albo nawet bliżej krawędzi przeciwnej, niż tej przy której się znajduje. Natomiast puryfikaterz kładzie pod korporałem, pionowo do niego. Wygląda to mniej więcej następująco:

Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:12:39 pm »

365. Zasady wyboru Modlitwy eucharystycznej są następujące:
a) Pierwszą Modlitwę eucharystyczną (Kanon rzymski), którą zawsze można odmawiać, zaleca się stosować w dni mające własne Zjednoczeni i w Mszach z własnym Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę, a także w święta Apostołów i Świętych, których imiona wspomina się w tekście tej modlitwy; wskazane jest również stosowanie tej modlitwy w niedziele, jeśli racje duszpasterskie nie zalecają wyboru trzeciej Modlitwy eucharystycznej.
Zapisane
Wiedhold
rezydent
****
Wiadomości: 320


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:17:08 pm »

117. Ołtarz ma być nakryty przynajmniej jednym białym obrusem. Na ołtarzu lub obok niego na czas każdej celebracji stawia się przynajmniej dwa świeczniki z zapalonymi świecami; może ich być więcej: cztery lub sześć, zwłaszcza w niedzielę albo obowiązujące święto lub, gdy celebruje biskup diecezjalny, siedem. Również na ołtarzu lub w jego pobliżu ma się znajdować krzyż z wizerunkiem Chrystusa ukrzyżowanego. Świeczniki i krzyż można też wnieść w procesji na wejście. Na ołtarzu można położyć księgę Ewangelii, odrębną od księgi innych czytań, jeśli się jej nie przynosi podczas procesji na wejście.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5787


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:26:16 pm »

A co Państwo powiecie o menorce na "Mszy" ???
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:28:41 pm »

Jak liczymy ilość świec to menorka tylko jak jest biskup :D
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5787


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 14, 2009, 22:30:52 pm »

Jak liczymy ilość świec to menorka tylko jak jest biskup :D
Jasne 6+1, ale nie w jednym świeczniku ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
piotrekpiotrek
bywalec
**
Wiadomości: 61

« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 14, 2009, 23:12:48 pm »

"stawia się przynajmniej dwa świeczniki z zapalonymi świecami" no to dwie menory... :D

A tak na serio, to można dodać jeszcze, że modlitwa wiernych powinna być krótka i konkretna:
70. Modlitwa powszechna obejmuje zazwyczaj następujące intencje:
a) w potrzebach Kościoła,
b) za rządzących państwami i o zbawienie całego świata,
c) za ludzi doświadczonych różnymi trudnościami,
d) za miejscową wspólnotę.
71. (...)Proponowane intencje winny być nieliczne, ułożone w duchu mądrej wolności, zwięzłe i wyrażające błagania całej wspólnoty.(...)

że strojem służby jest alba przewiązana jak trzeba sznurkiem a nie te wszystkie pasy, krzyże.
336. Szatą liturgiczną wspólną dla wszystkich szafarzy wyświęconych i ustanowionych jakiegokolwiek stopnia, jest alba, przepasana w biodrach paskiem, jeżeli nie jest uszyta w taki sposób, że przylega do ciała nawet bez paska. Jeżeli alba nie osłania dokładnie zwykłego stroju koło szyi, przed przywdzianiem alby należy nałożyć humerał.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 14, 2009, 23:55:45 pm »

U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Kristoforos
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 15, 2009, 00:27:22 am »

U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)

nie jest to chanukija, tylko 9-ramienny świecznik (9-ramienna menora)
czasami 8-ramienny...

ale dlaczego taki, a nie inny, dalibóg nie wiem... :(
Zapisane
bogna
uczestnik
***
Wiadomości: 170

http://www.bognabialecka.pl

« Odpowiedz #11 dnia: Kwietnia 15, 2009, 11:54:54 am »

Muzyka liturgiczna -
(mój konik)

Instrukcja o muzyce sakralnej i liturgii podaje zasady używania instrumentów: Mają to być instrumenty nadające się do użytku sakralnego, gra na nich ma sprzyjać pobożności wiernych i unikać skojarzeń świeckich a wykonawcy winni dobrze znać zasady gry i przepisy liturgiczne.


Podobnie ujmuje tę rzecz instrukcja Musicam sacram. Wszystkie instrumenty muzyczne dopuszczone do kultu Bożego winny być używane w ten sposób, aby odpowiadały świętości obrzędów, dodawały blasku kultowi Bożemu i służyły zbudowaniu wiernych. (n. 63)

W Polsce Konferencja Episkopatu wyłączyła z użytku liturgicznego instrumenty: fortepian, akordeon, pianino, mandolina, gitara elektryczna, perkusja. Dodaje jeszcze, że podczas liturgii nie wolno wykonywać muzyki mającej charakter świecki np. Jazzu, big-beatu itp. Instrukcja ta również zdecydowanie zabrania wykonywania muzyki o charakterze świeckim (nie tylko świeckiej, ale o charakterze świeckim). Dokument ten też zaleca by muzycy dobrze byli przygotowani pod względem muzycznym i znajomości przepisów liturgicznych.
Zapisane
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5787


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #12 dnia: Kwietnia 15, 2009, 11:59:24 am »

U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)
Skoro 7 świec jest w momencie sprawowania Mszy przez biskupa, to przy 9-ciu kto odprawia ?? ;D
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #13 dnia: Kwietnia 15, 2009, 12:44:05 pm »

U neonow to nie menorka - to chanukija (ma 9 ramion)
Skoro 7 świec jest w momencie sprawowania Mszy przez biskupa, to przy 9-ciu kto odprawia ?? ;D

Oberbiskup Kiko i jego nominaci.
Zapisane
Caesar
aktywista
*****
Wiadomości: 822


cezarostopkowiec

« Odpowiedz #14 dnia: Kwietnia 15, 2009, 15:31:24 pm »

nie jest to chanukija, tylko 9-ramienny świecznik (9-ramienna menora)
menora jest 7-ramienna. Na zdjęciach neonowych widziałem tylko 9-ramienne świeczniki, ale też nie widziałem ich zbyt dużo, może gdzieś są 8 ramienne. A czemu tak jest? Zdaje się odpowiedź prosta - judaizowanie w neo przecież jest czymś normalnym.
Zapisane
Mospanie, rzekł bernardyn, babska rzecz narzekać,
a żydowska rzecz ręce założywszy czekać.
Strony: [1] 2 3 ... 8 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: [FAQ] Najpopularniejsze nadużycia w Nowej Mszy w świetle przepisów. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!