Poniżej zostały zebrane aktualne przepisy Kościoła Katolickiego dotyczące Mszy Świętej, które są najczęściej łamane na terenie Polski.
ostatnia aktualizacja 16.04.2009
Teksty Mszy Świętej
1. Czy są jakieś zalecenia co do wyboru modlitwy eucharystycznej?"365. Zasady wyboru Modlitwy eucharystycznej są następujące:
a)
Pierwszą Modlitwę eucharystyczną (Kanon rzymski), którą
zawsze można odmawiać, zaleca się stosować w dni mające własne
Zjednoczeni i w Mszach z własnym
Boże, przyjmij łaskawie tę ofiarę, a także w święta Apostołów i Świętych, których imiona wspomina się w tekście tej modlitwy;
wskazane jest również stosowanie tej modlitwy w niedziele, jeśli racje duszpasterskie nie zalecają wyboru trzeciej Modlitwy eucharystycznej.
b)
Druga Modlitwa eucharystyczna, ze względu na jej cechy charakterystyczne, zalecona jest
w dni powszednie i w specjalnych okolicznościach. Modlitwa ta ma wprawdzie własną prefację, ale można ją stosować i z innymi prefacjami, z tymi zwłaszcza, które w sposób syntetyczny ujmują misterium zbawienia, np. z prefacjami zwykłymi. Kiedy Mszę sprawuje się za jakiegoś zmarłego, można użyć specjalnej formuły zamieszczonej przed Pamiętaj także.
c)
Trzecią Modlitwę eucharystyczną można stosować w połączeniu z każdą prefacją.
Zaleca się stosować tę modlitwę w niedziele i święta. Jeśli używa się jej w Mszach za zmarłych, można zastosować specjalną formułę, którą wprowadza się po słowach: Zjednocz ze sobą wszystkie swoje dzieci rozproszone po całym świecie.
d)
Czwarta Modlitwa eucharystyczna ma prefację niezmienną i podaje pełniejsze streszczenie dziejów zbawienia. Można się nią posłużyć,
gdy Msza nie ma własnej prefacji, i w niedziele w ciągu roku. Do tej modlitwy, ze względu na jej budowę, nie można wprowadzać specjalnej formuły za zmarłego."
za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.) 2. Jak długie może być wprowadzenie do Mszy św. tzw. zagajenie ?
"Kapłan, diakon albo odpowiednio przygotowany ministrant może w bardzo zwięzłych słowach wprowadzić wiernych w liturgię dnia.
Jeżeli w wyjątkowych okolicznościach wprowadzenie jest dłuższe, można polecić wiernym aby usiedli."za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.3. Jak powinna wyglądać Modlitwa Wiernych?Zwykle należy zachować następującą kolejność intencji:
a. w potrzebach Kościoła,
b. w potrzebach społeczności świeckiej,
c. za tych, którzy się znajdują w trudnościach życiowych,
d. za wspólnotę miejscową.Jednakże podczas niektórych obchodów o charakterze specjalnym, jak np. z okazji bierzmowania, zawarcia małżeństwa, pogrzebu, porządek intencji może w większym stopniu uwzględniać tę szczególną okazję.
Kapłan wzywa wiernych do modlitwy i odmawia formułę końcową. Intencje modlitwy powszechnej podaje diakon, kantor, lektor lub ktoś inny uprzednio wyznaczony. Wierni wyrażają swoje prośby albo w formie wspólnej inwokacji po intencjach, albo modląc się w milczeniu.
za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.
Gesty podczas liturgii
1. Czy podczas Nowej Mszy występują jakieś skłony?a) podczas Credo (Wyznania wiary)
"W czasie następujących słów, aż do stał się człowiekiem, wszyscy się pochylają.I za sprawą Ducha Świętego * przyjął ciało z Maryi Dziewicy i stał się człowiekiem"
za Mszał Rzymski dla Diecezji Polskich, wyd. pierwsze.
Stroje liturgiczne
1. Czy można odprawiać Mszę w samej albie i stule?"337. Kapłan, sprawując Mszę świętą oraz inne czynności liturgiczne połączone z nią bezpośrednio, na albę i stułę wkłada
ornat, chyba że obowiązuje inny przepis."
za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.)
Wygląd i wyposażenie ołtarza
1.Ile świec powinno znajdować się na ołtarzu?"117. [...]Na ołtarzu lub obok niego na czas każdej celebracji stawia się przynajmniej
dwa świeczniki z zapalonymi świecami; może ich być więcej: cztery lub sześć, zwłaszcza w niedzielę albo obowiązujące święto lub, gdy celebruje biskup diecezjalny, siedem[...]"
za Ogólnym Wprowadzeniem do Mszału Rzymskiego (2002r.)
Muzyka liturgiczna
1. Jakich instrumentów muzycznych można używać podczas liturgii?a) "29. Poza organami wolno używać w liturgii innych instrumentów z wyjątkiem tych, które są zbyt hałaśliwe lub wprost przeznaczone do wykonywania współczesnej muzyki rozrywkowej.
Wyłącza się z użytku liturgicznego, zgodnie z tradycją, takie instrumenty, jak fortepian, akordeon, mandolina, gitara elektryczna, perkusja, wibrafon itp."
za Instrukcja Episkopatu Polski o muzyce liturgicznej po Soborze Watykańskim II (8 II 1979)b) "63. Przy dopuszczaniu i używaniu instrumentów muzycznych należy brać p
od uwagę ducha i tradycję poszczególnych narodów. Jednakże to, co według ogólnego przekonania i faktycznego używania
odpowiednie jest tylko dla muzyki świeckiej, należy bezwzględnie wyłączyć z wszelkich czynności liturgicznych i ćwiczeń pobożnych 44.
Wszystkie zaś instrumenty muzyczne dopuszczane do kultu Bożego powinny być używane w ten sposób, by
odpowiadały świętości obrzędów, dodawały blasku kultowi Bożemu i służyły zbudowaniu wiernych."
za Instrukcja o muzyce w świętej liturgii "Musicam Sacram" Święta Kongregacja Obrzędów
Inne
1. W jakich wypadkach mogą posługiwać nadzwyczajni szafarze Komunii Św.?"151. Przy sprawowaniu liturgii do pomocy nadzwyczajnych szafarzy należy się uciekać jedynie
w sytuacji prawdziwej konieczności. Pomoc ta bowiem
nie jest przewidziana w celu zapewnienia pełniejszego uczestnictwa świeckich, lecz z natury swojej jest dodatkowa i
tymczasowa. Gdzie jednak istnieje konieczność odwołania się do posługi szafarzy nadzwyczajnych, należy wytrwale i gorąco się modlić, aby Pan niezwłocznie posłał kapłana do posługi wspólnocie oraz wzbudził obficie powołania do kapłaństwa.
157.
Jeśli w sytuacji zwyczajnej obecna jest wystarczająca liczba wyświęconych szafarzy, również do rozdawania Komunii świętej, nie należy wyznaczać nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W takich okolicznościach ci, którzy byliby wyznaczeni do tego rodzaju posługi, nie powinni jej wykonywać. Należy potępić postępowanie tych kapłanów, którzy, choć sami uczestniczą w celebracji, powstrzymują się jednak od udzielania Komunii, powierzając to zadanie świeckim.
158. Nadzwyczajny szafarz Komunii świętej będzie bowiem mógł udzielać Komunii
jedynie w przypadku braku kapłana lub diakona, albo kiedy kapłan napotyka trudności z powodu choroby lub podeszłego wieku lub innej ważnej przyczyny albo gdy jest tak wielka liczba wiernych przystępujących do Komunii, że sama celebracja Mszy zbytnio by się przeciągnęła.
Należy to jednak rozumieć w ten sposób, że w żadnym przypadku wystarczającą przyczyną nie będzie nieznaczne przedłużenie, oceniane w świetle zwyczajów i kulturowego kontekstu miejsca."
Instrukcja "Redemptionis Sacramentum" Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów
Czekam na dalsze propozycje