Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 29, 2024, 11:17:38 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jakie Pismo Święte?
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 6 7 [8] Drukuj
Autor Wątek: Jakie Pismo Święte?  (Przeczytany 35986 razy)
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #105 dnia: Października 12, 2010, 18:35:22 pm »

@ DominoNR
"Rozumiem Pana, jednak to jest Biblia (nie może być grama błędów)."

Czyżby Pan twierdził, że Biblia Wujka nie zawiera błędów? Jeśli tak to proszę zacząć uczyć się greki - wtedy Pan troszkę zmieni zdanie na ten temat. Oczywiście nie twierdzę, że Biblia Wujka jest zła, a tłumaczenia posoborowe - świetne, jednak jest to bardziej skomplikowana kwestia, którą widać dopiero, kiedy czyta się Biblię w języku greckim.

Przekład jest tylko przekładem: nie ma idealnego i nigdy nie będzie - nawet z koine na np. nowogrecki.
Zapisane
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #106 dnia: Października 12, 2010, 18:36:24 pm »

Tysiąclatka jak pewien ksiądz trafnie określił jest "biblią tysiąca błędów".

Skąd Pan wie, że "trafnie"? Zresztą, "tamten ksiądz" siłą rzeczy nie mógł wydać osądu o obecnie używanym przekładzie Biblii Tysiąclecia - wydanie V ukazało się w 30 lat po jego śmierci.

Najbardziej ortodoksyjnym i używanym przez wieki w KK były przekłady Wulgaty i tego się trzymajmy.

Co zatem, gdy ks. Wujek tłumacząc dany fragment oparł się na tekście hebrajskim, natomiast Tysiąclatka ten sam fragment tłumaczy za Wulgatą? Kto ma rację?


Pytanie do forumowych uczonych w Piśmie. W pierwszym wydaniu Tysiąclatki cały psałterz przetłumaczono z łaciny, ignorując tekst oryginalny. Z którego przekładu łacińskiego korzystano?
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #107 dnia: Października 12, 2010, 21:35:39 pm »

No, ale cóż.. nowa religia to i Biblię mają nową.

A na przykład w książce ks. Cozela "Msza Święta" wyd. Te Deum, cytaty z Pisma Świętego uwspółcześniono na podstawie Biblii Tysiąclecia.
Zapisane
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #108 dnia: Października 13, 2010, 09:40:39 am »

No, ale cóż.. nowa religia to i Biblię mają nową.

A na przykład w książce ks. Cozela "Msza Święta" wyd. Te Deum, cytaty z Pisma Świętego uwspółcześniono na podstawie Biblii Tysiąclecia.
Jak również w książce ks. Stehlina o ruchach charyzmatycznych cytaty są z Biblii Tysiąclecia (piątego wydania)- aczkolwiek nie mam teraz pod ręką tej książki, więc mogę się mylić.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #109 dnia: Października 13, 2010, 09:49:58 am »

Kwestionowanie katolickości ,,Biblii Tysiąclecia" to jakiś absurd. Mam jedno z pierwszych wydań z przedmową kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy on też nie był katolikiem? Nie brnijmy w absurdalne spory
Zapisane
kurak
aktywista
*****
Wiadomości: 2076


Damnat quod non intelligunt !!!

« Odpowiedz #110 dnia: Października 13, 2010, 10:08:42 am »

Dokladnie Panie Ryszardzie,popieram. Niektorzy maja tak ogromne klapki na oczach i caly katolicyzm maja tak bardzo schematycznie ulozony,ze az strach. Jakiekolwiek wyjscie poza pewne ramy traktowane jest jako cos najstraszniejszego w zyciu. Szczegolnie wlasnie widac to po takich mlodych dorastajacych, ktorzy przeczytaja cos tam i pozniej wszystko inne beee.. Dzieciaki...
Zapisane
Zawsze Wierni - Prawdzie katolickiej, Prawdzie Jedynej...
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #111 dnia: Października 13, 2010, 12:19:27 pm »

No, ale cóż.. nowa religia to i Biblię mają nową.

A na przykład w książce ks. Cozela "Msza Święta" wyd. Te Deum, cytaty z Pisma Świętego uwspółcześniono na podstawie Biblii Tysiąclecia.
Jak również w książce ks. Stehlina o ruchach charyzmatycznych cytaty są z Biblii Tysiąclecia (piątego wydania)- aczkolwiek nie mam teraz pod ręką tej książki, więc mogę się mylić.

Swoją drogą straszne jest, że tego typu argumentację trzeba stosować... i temu już Pan DominoNR winny nie jest.
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #112 dnia: Października 13, 2010, 17:12:18 pm »

Co jest w tym takiego strasznego. Po prostu ks. Stehlin jest dla wielu (np. dla mnie), większym autorytetem niż inni, "nowocześni" księża. Skoro on korzysta z Tysiąclatki, to wiem że jest ona raczej katolicka, nie słyszałem też nigdy, żeby Bractwo się o niej wyrażało negatywnie. Jeżeli nawet, to tyczyło się to wydań poprzednich, obecne wydanie (V), jest jak najbardziej zgodne z tradycją. A z resztą Pius XII w Divino afflante Spiritu zaleca studiowanie oryginalnych tekstów Biblii, więc nie mam wątpliwości co do tego, że Tysiąclatka jest katolicka, i na pewno nie będę jej palił…
« Ostatnia zmiana: Października 14, 2010, 09:41:03 am wysłana przez Eligiusz » Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Hyacinthus Stanislaus
rezydent
****
Wiadomości: 315


« Odpowiedz #113 dnia: Października 13, 2010, 19:20:29 pm »

Z którego przekładu łacińskiego korzystano?

Czytałem kiedyś, że z psałterza kardynała Bei.

Pytanie do posiadających w Biblię X. Wujka w wersji WAM z 1962 roku — kto opatrzył ją komentarzem? X. Styś, X. Lohn, ktoś inny?

A propos palenia, na stos moim zdaniem nadaje się wersja Biblii Wujka wydana przez Vocatio. Może i jest najwierniejszą kopią (transkrypcja B), ale nie ma żadnego komentarza.
Zapisane
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #114 dnia: Października 13, 2010, 20:34:42 pm »

Co jest w tym takiego strasznego.

Bo nie jest tak, jak być powinno. Autorytetem powinien być proboszcz. Resztę można sobie dopowiedzieć samemu...
ale proszę już tego nie pisać, bo w Pana wieku więcej należy czytać niż pisać... i raczej dobre książki (choćby te polecane przez Bractwo), a nie to co ludzie na forach piszą.
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #115 dnia: Października 13, 2010, 20:40:27 pm »

Co jest w tym takiego strasznego.

Bo nie jest tak, jak być powinno. Autorytetem powinien być proboszcz. Resztę można sobie dopowiedzieć samemu...
ale proszę już tego nie pisać, bo w Pana wieku więcej należy czytać niż pisać... i raczej dobre książki (choćby te polecane przez Bractwo), a nie to co ludzie na forach piszą.

Dlaczego twierdzi Pan że w moim wieku lepiej czytać niż pisać...
Mało to było świętych (nie tylko męczenników), którzy nie byli wiele starsi ode mnie kiedy umierali, a ile wnieśli oni do Kościoła...
Oczywiście nie porównuję siebie do świętych, to tylko przykład, że wiek nie zawsze jest miernikiem człowieka, często nie jeden młody człowiek pisze mądrzej niż niektórzy starsi...
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #116 dnia: Października 13, 2010, 20:56:44 pm »

Napisałem, że  w i ę c e j  czytać. Na tej samej zasadzie emerytowany profesor powinien więcej pisać niż czytać, by swej wiedzy nie zabrał do grobu.
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #117 dnia: Października 13, 2010, 22:53:18 pm »

To prawda, zgadzam się.
Ponadto prawdą jest też to, że proboszcz powinien być dla parafian autorytetem, ale w obecnej sytuacji, kiedy proboszczowie - jak Pan sam chyba wie - nauczają czegoś, co często wiary katolickiej nawet nie przypomina, lepiej szukać pewnych, i sprawdzonych - tradycyjnych autorytetów
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #118 dnia: Października 14, 2010, 13:11:27 pm »

Jak się Pan przeniesie do Paryża i zamieszka w rejonie Saint Nicholas du Chardonnet to będzie 2 w 1 ;D
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #119 dnia: Października 14, 2010, 14:21:17 pm »

Jak się Pan przeniesie do Paryża i zamieszka w rejonie Saint Nicholas du Chardonnet to będzie 2 w 1 ;D

No tak, racja...  ;D
Ale mimo wszystko nie mam zamiaru opuszczać drogiej sercu ziemskiej Ojczyzny, a z resztą -  o ile Bóg pozwoli - mam nadzieję, że doczekam jeszcze czasów, kiedy i w Polsce, i w każdej katolickiej parafii na całym świecie będzie można swojego własnego proboszcza uważać za autorytet, bez narażania swojej wiary.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Strony: 1 ... 6 7 [8] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Jakie Pismo Święte? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!