Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 18, 2024, 02:18:33 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231941 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Seminaria tradycyjne
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 7 8 [9] Drukuj
Autor Wątek: Seminaria tradycyjne  (Przeczytany 38998 razy)
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #120 dnia: Marca 18, 2010, 21:31:34 pm »

A przy zlej woli do wszystkiego sie mozna przyczepic

Jesli ktos sie przyczepi do tego, ze "niezmienna historyczna ciągłość i obecność wszystkich elementów ustanowionych przez Chrystusa w Kościele katolickim" to definicja o wiele niewystarczajaca, to bedzie mial racje.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #121 dnia: Marca 18, 2010, 22:38:37 pm »

Panie JGP, prosze mi laskawie powiedziec z ktorej planety Pan przybyl. Rozumiem, ze na tej planecie nie zdarzaja sie na indultowych rekolekcjach takie hockiklocki, jak np. neonskie mantry czy sentymentalne  psychodramy na poziomie gimnazjalistki z oazy. Zazdroszcze.

Argumentowanie skrajnosciami, to ciekawa metoda dyskusji, stara sie pani na mnie wywrzec wrazenie ze to indultowa normalnosc i ze tego rodzaju tradisoborowe rekolekcje mial na mysli pan FT?

Cytuj
Jesli ktos sie przyczepi do tego, ze "niezmienna historyczna ciągłość i obecność wszystkich elementów ustanowionych przez Chrystusa w Kościele katolickim" to definicja o wiele niewystarczajaca, to bedzie mial racje.

Mysle, ze w kontekscie pytania odpowiedz jest spojna, ale moze pan oczywiscie miec inne zdanie
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #122 dnia: Marca 18, 2010, 22:51:13 pm »

"Ciaglosc historyczna" to jednak pewne minimum ponizej ktorego nawet wiekszosc progresistow, a i sporo heretykow nie schodzi. Hermeneutyka ciaglosci to niby lepsze niz hermneutyka zerwania, ale w sumie to semantyczna pulapka. Winno byc "hermeneutyka stalosci" albo "hermeneutyka tozsamosci". Prosze sie zastanowic, to przeciez nie to samo.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #123 dnia: Marca 18, 2010, 23:13:57 pm »

Coz, pojecie hermeutyka ciaglosci to raczej reakcja na to co dzialo sie w ciagu ostatnich 40 lat, proste przeciwstawienie tzw. hermeneutyce zerwania. Moze miec pan racje w swojej interpretacji, brzmi to rozsadnie, ale jednak co by nie mowic, pojecie hermeneutyki ciaglosci nie jest pojeciem oderwanym, a powstalo na fali reakcji na pewne zjawisko. Nie wiem czy jest czas na kolejna rewizje pojec.
Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #124 dnia: Marca 18, 2010, 23:27:11 pm »

Bron Boze, zebym cos chcial rewidowac ! "Hermeneutyka ciaglosci" to dobry bat na tylki zwolennikow zerwania w Kosciele i nie ma co marudzic, tylko go brac i loic tylki. Chodzi mi tylko o to, zeby we wlasnym gronie nie popasc w pulapki jezykowe, bo inaczej zatrzymamy sie w pol drogi przekonani, ze doszlismy do mety.
Posluguja sie moja ulobiona analogia do PRLu, to tez bylo fajnie, jak komuna dopusicila "prywatna inicjatywe" czy "sektor rynkowy", bo to stawialo tame zwolennikom zniesienia wlasnosci. Jednak celem nie bylo przeciez dopuszczenie "prywatnej inicjatywy" w komunistycznym konsensusie, ale  restauracja wlasnosci prywatnej i  likwidacja komunizmu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #125 dnia: Marca 19, 2010, 09:33:29 am »

No wlasnie to jest troche bardzo "mniej wiecej". Wierze, ze ma pan odpowiednie wyksztalcenie by oceniac "prawowiernosc" i "tradycyjnosc" gloszonych rekolekcji.
Proszę Pana, nie zamierzałem i nie zamierzam oceniać prawowierności i tradycyjności danych rekolekcji i nie wiem gdzie się Pan tego w moim poście doszukał.
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #126 dnia: Marca 19, 2010, 10:46:38 am »

Bron Boze, zebym cos chcial rewidowac ! "Hermeneutyka ciaglosci" to dobry bat na tylki zwolennikow zerwania w Kosciele i nie ma co marudzic, tylko go brac i loic tylki. Chodzi mi tylko o to, zeby we wlasnym gronie nie popasc w pulapki jezykowe, bo inaczej zatrzymamy sie w pol drogi przekonani, ze doszlismy do mety.
Posluguja sie moja ulobiona analogia do PRLu, to tez bylo fajnie, jak komuna dopusicila "prywatna inicjatywe" czy "sektor rynkowy", bo to stawialo tame zwolennikom zniesienia wlasnosci. Jednak celem nie bylo przeciez dopuszczenie "prywatnej inicjatywy" w komunistycznym konsensusie, ale  restauracja wlasnosci prywatnej i  likwidacja komunizmu.

Ma pan zasadniczo racje choc nigdy mi nie przyszlo do glowy by tak na to spojrzec.
Pozdrawiam

Panie @FT
Rozumiem, odnioslem widac mylne wrazenie.



Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #127 dnia: Marca 19, 2010, 12:28:23 pm »

Argumentowanie skrajnosciami, to ciekawa metoda dyskusji, stara sie pani na mnie wywrzec wrazenie ze to indultowa normalnosc i ze tego rodzaju tradisoborowe rekolekcje mial na mysli pan FT?

Dobra, skoro czepia sie Pan powszechnie rozumianego tekstu tylko dlatego ze uwiera Pana PX (i kto tu mowi o czepianiu!), zatem bedzie jak krowie na rowie:
tekst w stylu, ze nawet FSSPX nie mogloby sie przyczepic, wynika z prostych realiow, ze na indultach "wszystko sie moze zdarzyc", i sie zdarza. Cecha indultow jest to, ze duszpasterstwo sprawowane jest pod patronatem lokalnych biskupow, ze ksieza opiekunowie niekoniecznie sa przekonanymi tradycjonalistami, ze bywaja progresistami, ze bywaja wyznaczani, ze miewaja rozmaite poglady w duchu soboru, ze sa zwiazani mnostwem roznych uwarunkowan wobec swoich przelozonych. To, co Panu glownie nie podoba sie u PX, tj. wolnosc od owych uwarunkowan, czy wrecz przeciwnie - zwiazanie zupelnie odmiennymi uwarunkowaniami wobec zupelnie innych przelozonych, pozwala im unikac wszelkich wyglupow, rozwodnien i innych spraw, ktore miewaja miejsce na indultach.

Apeluje, by zaprzestal Pan glupawego jatrzenia i czepiania sie w zlej woli. Zaczynam podejrzewac, ze dziala Pan tu w celu sklocania tradycjonalistow.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Jean Gabriel Perboyre
aktywista
*****
Wiadomości: 2235


« Odpowiedz #128 dnia: Marca 19, 2010, 16:17:19 pm »

Argumentowanie skrajnosciami, to ciekawa metoda dyskusji, stara sie pani na mnie wywrzec wrazenie ze to indultowa normalnosc i ze tego rodzaju tradisoborowe rekolekcje mial na mysli pan FT?

Dobra, skoro czepia sie Pan powszechnie rozumianego tekstu tylko dlatego ze uwiera Pana PX (i kto tu mowi o czepianiu!), zatem bedzie jak krowie na rowie:
tekst w stylu, ze nawet FSSPX nie mogloby sie przyczepic, wynika z prostych realiow, ze na indultach "wszystko sie moze zdarzyc", i sie zdarza.

Ja sie ponoc czepiam, za to pani nadinterpretuje i przyklada wypowiedzi o zupelnie innym znaczeniu do wlasnych przekonan i wizji.

Cytuj
Apeluje, by zaprzestal Pan glupawego jatrzenia i czepiania sie w zlej woli. Zaczynam podejrzewac, ze dziala Pan tu w celu sklocania tradycjonalistow.

Po pierwsze ja tu nie dzialam, nie prowadze zadnej dzialalnosci zwiazanej z tradycjonalizmem, tym bardziej na forum, na forum sie dyskutuje, a nie dziala, no chyba ze ktos rzeczywiscie ma cos tam na celu. Sklocac nikogo nie musze i nie chce, to forum nie ma takiego zasiegu zeby wywierac jakis znaczacy wplyw na cokolwiek, nie liczac jakichs minisrodowisk
Poza tym prosze mnie nie oskarzac o czepialstwo, jedyne do czego pije to latwosc w wydawaniu kategorycznych osadow i przypinania latek wszystkiemu i wszystkim.
Zapisane
Krzysztof Kałębasiak
aktywista
*****
Wiadomości: 1136


« Odpowiedz #129 dnia: Marca 19, 2010, 19:40:28 pm »


Poza tym prosze mnie nie oskarzac o czepialstwo, jedyne do czego pije to latwosc w wydawaniu kategorycznych osadow i przypinania latek wszystkiemu i wszystkim.
Fakt. czepia sie Pan B.K.PX, jakby Panu rower ukradli.
Zapisane
Murka
aktywista
*****
Wiadomości: 1289


« Odpowiedz #130 dnia: Marca 19, 2010, 22:33:59 pm »

Ja sie ponoc czepiam, za to pani nadinterpretuje i przyklada wypowiedzi o zupelnie innym znaczeniu do wlasnych przekonan i wizji.

Gwoli przypomnienia o czym w ogole dyskusja:

Zamknięto wątek o ks. Dawidowskim, więc nie mam gdzie tego napisać, a tu padło jego nazwisko, więc tu napiszę. Rekolekcje w Krakowie prowadzone przez ks. Tomasza Dawidowskiego były wspaniałe i do bólu tradycyjne! Myślę, że FSSPX by się ich nawet nie powstydziło ;)
nie rozumiem, ze niby FSSPX to jakaś elita?

Jesli rzeczywiscie nie chce Pan nikogo sklocac, to po kiego grzyba takie zaczepki odnosnie tekstow, ktore ani nie sa zadna latka, ani osadem, a jedynie prosto wyrazaja otaczajaca nas rzeczywistosc, w ktorej - jak to jest wiadome kazdemu na tym forum - jedna opcja ma atut swobodnej prawowiernosci okupiony nieuregulowanym statusem kanonicznym, a druga ma atut uregulowanego statusu kanonicznego okupiony uwarunkowaniami od osob niekoniecznie prawowiernych?

Zalezy Panu naprawde by tlumaczyc skad sie biora teksty typu "FSSPX by się ich nawet nie powstydziło"?
Zalezy Panu, zeby przy zupelnie zbednych wyjasnieniach rzeczy ewidentnych rozjatrzac sprawy, ktore sa bolesne, jak np. jakosc co poniektorych rekolekcji czy kazan indultowych?

Naprawde apeluje, zeby zastanowic sie dwa razy, zanim zacznie sie jatrzyc kolejna bitewke w tradilandzie.
Zapisane
Niech się nie trwoży serce wasze ani się lęka.
Strony: 1 ... 7 8 [9] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Seminaria tradycyjne « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!