Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 29, 2024, 01:07:03 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Minuta ciszy
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Minuta ciszy  (Przeczytany 3458 razy)
kamilek
Gość
« dnia: Kwietnia 12, 2010, 00:00:26 am »

.
Zapisane
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 12, 2010, 00:39:40 am »

Czy minuta ciszy jest katolicka?
Czy ona nie zastąpiła przypadkiem modlitwy?
Bardziej to będzie przemyślenie niż odpowiedź na pytanie: otóż właśnie dzięki KRR zobaczyłem, że czasem cisza jest najpiękniejszą modlitwą.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 12, 2010, 00:40:12 am »

Czy minuta ciszy jest katolicka?
Czy ona nie zastąpiła przypadkiem modlitwy?

Podbijam, z czystej ciekawości!
Zapisane
miki
aktywista
*****
Wiadomości: 682


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 12, 2010, 10:59:54 am »

A nie można się w czasie minuty ciszy modlić?? Zabrania ktoś Panu?
Zapisane
Taki sobie o...
ms
rezydent
****
Wiadomości: 453

« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 12, 2010, 11:28:38 am »

Dla mnie minuta ciszy była okazją żeby się w ciszy pomodlić. Zawsze wydawało mi się że to ma taki sens.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 12, 2010, 12:52:11 pm »

Dla mnie minuta ciszy była okazją żeby się w ciszy pomodlić. Zawsze wydawało mi się że to ma taki sens.

Tak właśnie zrobił abp (chyba) Nycz, znaczy sie aby sie w chwili ciszy pomodlić się.
Ale zwykle - w szkole, na apelach państwowych itp - jest:
"uczcijmy chwilą ciszy"  a nie "uczcijmy modlitwą w chwili ciszy"
Zapisane
kamilek
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 12, 2010, 13:18:49 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2010, 13:22:54 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 12, 2010, 13:49:39 pm »

Gdy Stalin zmarł to też trzeba było uczcić chwilą ciszy. Trzeba było przywołać w myślach obraz jakim był wielkim człowiekiem. Właśnie ta medytacja a nie modlitwa jest moim zdaniem celem tej ciszy, nie ma wiele wspólnego z modlitwą.

trzeba było? ktoś kontrolował myśli milczących? a nie można było powierzyć jego duszy ogromowi Bożego miłosierdzia? czy może nie miał duszy, czy co?

co za bzdety.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
kamilek
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Kwietnia 12, 2010, 14:26:41 pm »

.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 12, 2010, 14:34:02 pm wysłana przez kamilek » Zapisane
manna
aktywista
*****
Wiadomości: 642


Kalendarze!
« Odpowiedz #9 dnia: Kwietnia 12, 2010, 15:14:42 pm »

ta, na zasadzie: "myśl o wszystkim tylko nie o Stalinie", więc myśli się o Stalinie.
kontrolowanie cudzych myśli nadal jest obecne tylko w literaturze sajens-fikszyn.
Zapisane
Libenter igitur gloriabor in infirmitatibus meis, ut inhabitet in me virtus Christi.
http://kalendarz.staramsza.pl/
Bartek
Administrator
aktywista
*****
Wiadomości: 3689

« Odpowiedz #10 dnia: Kwietnia 17, 2010, 18:54:09 pm »

Gdy Stalin zmarł to też trzeba było uczcić chwilą ciszy. Trzeba było przywołać w myślach obraz jakim był wielkim człowiekiem. Właśnie ta medytacja a nie modlitwa jest moim zdaniem celem tej ciszy, nie ma wiele wspólnego z modlitwą.

Żałoba w życiu społecznem.
Zdarzenia tragiczne, obchodzące ogół społeczeństwa, znajdują współcześnie wyraz boleści w rozmaity, zwyczajem lub ustawą ustalony sposób: w milczeniu kilka chwil trwającem, zatrzymaniu ruchu publicznego, orędziu żałobnem naczelnej władzy państwowej, wywieszeniu czarnych sztandarów lub narodowych do połowy masztu, umieszczeniu krepy na drzewcach innych sztandarów, w nabożeństwach żałobnych itd. (...) Wielkie jest znaczenie wychowawcze żałoby społecznej. Wytwarza ona ducha solidarności obywatelskiej i uczy każdego myśleć społecznie.


Ks. Dr. Kazimierz Karłowski, w: "Encyklopedja Kościelna" t. XXXIII s. 403, wyd. Seminarjum Duchowne Włocławek, 1933
Zapisane
Hoc pulchrum est hominis munus et officium: ut oret ac diligat.
erykofm
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Października 12, 2010, 15:18:30 pm »

Jakie jest źródło zwyczaju - minuty ciszy? Wspomnienie zmarłych w Kanonie Mszy Świętej?
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #12 dnia: Stycznia 16, 2019, 20:12:54 pm »

http://mbc.cyfrowemazowsze.pl/dlibra/plain-content?id=23227

GŁOS MAZOWIECKI, Płock 4 grudnia 1938





Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #13 dnia: Stycznia 16, 2019, 20:58:04 pm »

Dnia 14 stycznia zmarł wybitny muzykolog, kawaler Orderu Orła Białego,żołnierz września 1939,  profesor Mieczysław Tomaszewski. Takie mi się skojarzenie nasunęło z Alfabetem Kisiela, a dotyczy Grzegorza Fitelberga..... Fitelberg przed próbą, zastukał o pulpit i zwrócił sie do orkiestry...Dziś w nocy śmierć zabrała nam wspaniałego człowieka… Straciliśmy geniusza, którego uwielbiałem i ja, i wy. (…) Dziś w nocy zmarł wielki radziecki kompozytor, mój przyjaciel Siergiej Prokofjew. Proszę państwa o uczczenie jego pamięci minutą ciszy.
(Po dłuższej chwili, zwracając się do koncertmistrza): Panie Wochniak, a tak swoją drogą: podobno Stalin też umarł....no bo oni jednego dnia zmarli
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Minuta ciszy « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!