Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 12:30:27 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Komunikat dla księży proboszczów i rektorów dotyczący danych osobowych
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Komunikat dla księży proboszczów i rektorów dotyczący danych osobowych  (Przeczytany 1200 razy)
mac
aktywista
*****
Wiadomości: 1226


sługa Boży Pius XII

« dnia: Września 29, 2010, 16:14:48 pm »

Cytuj
Warszawa, 24 września 2010 r.

Czcigodni Księża Proboszczowie i Rektorzy w Archidiecezji Warszawskiej

Wydział Duszpasterstwa Ogólnego przekazuje Księżom Proboszczom i Rektorom informację od Kierownika Biura Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, na którą prosimy zwrócić uwagę:

"W dokumencie podpisanym w 2009 r. przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych oraz Sekretariat Konferencji Episkopatu Polski dotyczącym ochrony danych osobowych w działalności Kościoła Katolickiego w Polsce, który został przesłany do wszystkich Kurii, w części zawierającej listę pytań, w pkt. 6 znajdujemy następującą zasadę: "Zakres informacji koniecznych do udostępnienia w powyższym celu (w tym przypadku zapowiedzi przedślubnych) nie powinien być zbyt szeroki tak, aby nie naruszyć prawnie zagwarantowanej każdemu prywatności, chyba że osoby, których dane dotyczą, wyrażą zgodę na udostępnienie informacji w szerszym zakresie".

Z wyrazami szacunku

Ks. Henryk Małecki
Moderator Kurii
http://www.archidiecezja.warszawa.pl/homepage/aktualnosci_nowosci/?a=4598
Zapisane
"Przyglądając się dzisiejszemu Kościołowi (kler-liturgia-teologia) tradycyjny katolik najpierw się oburza, potem trwoży a w końcu wybucha śmiechem."
erykofm
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Września 29, 2010, 17:57:52 pm »

Ciekawi mnie jak dziś jest objaśniany sens zapowiedzi przedślubnych.
Z cytatu wynika, że zapowiedzi utraciły prawny wymiar.

.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #2 dnia: Września 29, 2010, 18:26:21 pm »

Ciekawi mnie jak dziś jest objaśniany sens zapowiedzi przedślubnych.
Z cytatu wynika, że zapowiedzi utraciły prawny wymiar.

Ależ chyba nie.
Jeśli ja nie wiem kto to jest Janina Kowalska z Lipki, to wpisanie mi jej adresu, telefonu, rodziców itp wcale mnie przypomni, że "coś na nią  mam".
Sam ostatnio byłem zdziwiony, że podawany jest adres zamieszkania. To pomoc dla złodzieji: tu zaraz będzie roiło się od prezentów i kopert.
Zapisane
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #3 dnia: Września 29, 2010, 18:35:11 pm »

Zabobony i przesądy od zawsze wiązały się z ważnymi wydarzeniami w życiu człowieka. Nie inaczej jest i ze ślubnymi zapowiedziami. Wysłuchanie tych dotyczących własnego, podobno przynosi pecha…

Ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego narzucił Episkopat Polski, wprowadzając w 1986 r. prawo, które reguluje tę kwestię. Na jego podstawie każde planowane małżeństwo musi zostać podane do wiadomości publicznej.

O takim wymogu zostaniemy poinformowani już w kancelarii parafii, w której zamierzamy przyjąć sakrament. Obok dokumentów zawierających dane przyszłych państwa młodych pojawi się jeden z prośbą o zapowiedzi.

Wygłaszane są zarówno w parafii w mieście rodzinnym
jak i w tym, w którym przebywamy tymczasowo. Najczęściej tę radosną nowinę powtarza się dwa razy, w dużych wspólnotach umieszcza się je na tablicy ogłoszeń, gdzie muszą być widoczne przez osiem dni, w tym dwa świąteczne. W małych miastach praktykuje się odczytywanie tego typu ogłoszeń. Prawo nakazuje by dokonywać tego przez dwie kolejne niedziele lub uroczystości obowiązujące.

Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi składa się ok. sześć miesięcy przed planowanym ślubem. Cenę
wygłoszenia zapowiedzi ustala parafia i ksiądz proboszcz.
Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Baltazar
aktywista
*****
Wiadomości: 567


dawniej Bambin

« Odpowiedz #4 dnia: Września 29, 2010, 18:40:52 pm »

Cytuj
Cenę wygłoszenia zapowiedzi ustala parafia i ksiądz proboszcz.

Nie wiedziałem, że za reklamę się płaci.  ;D

Zapisane
Jest przysłowie, które tak brzmi: "Tylko ten, kto stale płynie pod prąd, ma świeżą, czystą wodę". A dziś wielu kapłanów płynie z prądem ...
Zygmunt
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Września 29, 2010, 19:41:19 pm »


Ogłoszenie zamiaru zawarcia związku małżeńskiego narzucił Episkopat Polski, wprowadzając w 1986 r. prawo, które reguluje tę kwestię. Na jego podstawie każde planowane małżeństwo musi zostać podane do wiadomości publicznej.


"Idąc śladem świętego Soboru Laterańskiego, odprawionego za pontyfikatu Innocentego III, święty sobór nakazuje, aby w przyszłości, zanim małżeństwo zostanie zawarte, trzy razy było publicznie zapowiedziane w kościele, przez właściwego proboszcza dla zawierających związek, przez trzy kolejne dni świąteczne, podczas uroczystej mszy świętej, kto ma zawrzeć związek małżeński."

Sobór Trydencki, sesja 24: I/C
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: Komunikat dla księży proboszczów i rektorów dotyczący danych osobowych « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!