Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 26, 2024, 11:57:06 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231961 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [Kościół] Prawosławny?
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj
Autor Wątek: [Kościół] Prawosławny?  (Przeczytany 15348 razy)
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« dnia: Września 13, 2010, 19:04:27 pm »

Od długiego czasu nurtuje mnie jaka jest właściwie sytuacja prawosławnych. Chodzi mi oczywiście o tradycyjną naukę, a nie o modernistyczne bzdety przesiąknięte fałszywym ekumenizmem. Jedno jest pewne - są oni schizmatykami, to wiem. Ale tu się właściwie moja wiedza kończy. Jaka jest ich obecna sytuacja? Czy sakramenty są u nich ważne? Czy stanowią oni część Kościoła Chrystusowego, jeśli nie, to jak pogodzić to z ważnością sakramentów (o ile w ogóle ona istnieje)? Co w takim razie dają im ich sakramenty, o ile są one ważne? Czy mogą oni osiągnąć zbawienie? Czy katolik może, a jeśli tak to w jakich okolicznościach przyjmować ich sakramenty? Czy ich księża i biskupi mają ważne święcenia, czy mogą w nadzwyczajnych sytuacjach szafować katolikom sakramenty, czy mają prawo jurysdykcji nadzwyczajnej?

Proszę o odpowiedź, bo jest to sprawa która mnie bardzo interesuje, a na którą nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi.

Jeżeli takie pytanie już było, to przepraszam, ale nie udało mi się znaleźć.
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Kamil
aktywista
*****
Wiadomości: 1368


« Odpowiedz #1 dnia: Września 13, 2010, 19:28:00 pm »

Odpowiem na kilka pytań

Od długiego czasu nurtuje mnie jaka jest właściwie sytuacja prawosławnych. Chodzi mi oczywiście o tradycyjną naukę, a nie o modernistyczne bzdety przesiąknięte fałszywym ekumenizmem. Jedno jest pewne - są oni schizmatykami, to wiem. Ale tu się właściwie moja wiedza kończy. Jaka jest ich obecna sytuacja?
Są schizmatykami

Czy sakramenty są u nich ważne?
Są ważne

Czy mogą oni osiągnąć zbawienie?
Pewnie tak, ale jest im trudniej niż katolikom (choć pewnie łatwiej niż innym znajdującym się poza Kościołem)

Czy katolik może, a jeśli tak to w jakich okolicznościach przyjmować ich sakramenty?
W stanie konieczności, np. jeżeli jest wysokie prawdopodobieństwo rychłej śmierci, w pobliżu jest prawosławny kapłan, a nie ma katolickiego i nie ma czasu na jego sprowadzenie.

Czy ich księża i biskupi mają ważne święcenia, czy mogą w nadzwyczajnych sytuacjach szafować katolikom sakramenty, czy mają prawo jurysdykcji nadzwyczajnej?
Święcenia mają ważne. Co do jurysdykcji nadzwyczajnej, to nie jest tak, że ma się ją z automatu, w każdej sytuacji. Zależy od okoliczności (np. w wypadku podanym wyżej, gdy zachodzi stan konieczności- mają)

Zapisane
eire00
uczestnik
***
Wiadomości: 119

« Odpowiedz #2 dnia: Września 13, 2010, 19:37:14 pm »

1. Sakramenty są ważne, gdyż zachowana jest sukcesja apostolska. Co do chrztu - to ważny jest on zupełnie nawet niezależnie od tego. Eucharystia, bierzmowanie, ostatnie namaszczenie - na mocy święceń. Spowiedź, małżeństwo - na mocy święceń i według zasady Ecclesia suplet (jako schizmatycy nie mają delegacji, ale ponieważ są nieświadomi tego braku, Kościół uzupełnia to, czego brakuje im szafarzom).

2. Nie, nie stanowią oni części Kościoła.

3. Tak, mogą osiągnąć zbawienie.

4. Katolik nie może przyjmować sakramentów u prawosławnych. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja zagrożenia życia. (mylę się? czy jest więcej takich sytuacji? niech ktoś mundry najwyżej poprawi).

Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Września 13, 2010, 20:48:17 pm »

smutne jest kiedy na pytanie kim są prawosławni pierwsza odpowiedź pada że schizmatycy a nie chrześcijanie, bracia w Chrystusie itd. Im mniej wiedzy o prawosławiu tym widzę większy tupet w określani kim oni są.
Zapisane
TKN
aktywista
*****
Wiadomości: 515


« Odpowiedz #4 dnia: Września 13, 2010, 20:55:48 pm »

Im mniej wiedzy o prawosławiu tym widzę większy tupet w określani kim oni są.

Panie Marcinie, uważa pan ze nie są?
Zapisane
marcin
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Września 13, 2010, 21:24:41 pm »

1000 lat rozłamu, tysiące pokoleń a ja mam nazywać kogoś kto dziś wyznaje prawosławie schizmatykiem? A czy on sie od czegoś odłączył? 90% prawosławnych nie zajmuje się wcale teologią tak jak moja śp. babcia po prostu modli się, chodzi do kościoła i jest dobrym człowiekiem. Bóg osądzi! Od szafowaniem słowem schizmatyk czy heretyk nie przybywa zasług w niebie.
Zapisane
m.a.p.w
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Września 13, 2010, 21:52:39 pm »

1000 lat rozłamu, tysiące pokoleń a ja mam nazywać kogoś kto dziś wyznaje prawosławie schizmatykiem? A czy on sie od czegoś odłączył? 90% prawosławnych nie zajmuje się wcale teologią tak jak moja śp. babcia po prostu modli się, chodzi do kościoła i jest dobrym człowiekiem. Bóg osądzi! Od szafowaniem słowem schizmatyk czy heretyk nie przybywa zasług w niebie.

Słówko jak słówko. Nie można nadawać mu pejoratywnych konotacji, bo niebawem "brat w Chrystusie" będzie jedyną dopuszczalną formą. Język przez takie zabiegi staję się ubogi. Moim zdaniem tego typu słowa wartościuje ich kontekst i miejsce. Np. w rozmowie z 1 raz spotkanym protestantem na jakiś spotkaniu towarzyskim, mówić do niego per heretyku, może być jednak przesadą. Natomiast jest to chyba terminologia w innych miejscach niezbędna. Z jednej strony nie można nim szafować bez opamiętania,  z drugiej strony zaś nie można być na nie przesadnie uczulonym.

http://www.ultramontes.pl/schizma.htm

Ja mam inne pytanie czy w tym czasie od schizmy, prawosławie nie głosi czasem już herezji? Może inaczej, czy rzeczy z  2 punku nie podchodza pod herezje?http://msza.net/i/cz17_14.html
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 22:07:03 pm wysłana przez m.a.p.w » Zapisane
PTRF
aktywista
*****
Wiadomości: 2129


« Odpowiedz #7 dnia: Września 13, 2010, 22:00:32 pm »

smutne jest kiedy na pytanie kim są prawosławni pierwsza odpowiedź pada że schizmatycy a nie chrześcijanie, bracia w Chrystusie itd. Im mniej wiedzy o prawosławiu tym widzę większy tupet w określani kim oni są.

Ja nie mam ochoty oceniać Pana wiedzy n.t. prawosławia, ale wydaje mi się, że jeśli chodzi o naukę Kościoła Katolickiego, to w paru miejscach albo jest Pan nieposłuszny, albo niedouczony. A Pana stosunek do prawosławia - czy to zwykły sentymentalizm, czy może początek "czegoś więcej"? Oby jednak nie to drugie.
Zapisane
"Kto tradycji nie szanuje
 Niech nas w dupę pocałuje"
/kawaleryjskie/
xinspe
uczestnik
***
Wiadomości: 136


Sursum Corda!

Msza Sw. Wszechczasów w Diecezji Sosnowieckiej
« Odpowiedz #8 dnia: Września 13, 2010, 22:32:15 pm »

Kościół nigdy nie uznawał prawosławia za „Kościół siostrzany”, tylko za schizmatycką sektę, chociaż ze względu na istnienie pewnej hierarchii wśród nich mówiono czasami o Kościele. - x.Rafał
x. Rafał Trytek?
Zapisane
Qui Unigenitum tuum in cruce pendentem lancea militis transfigi voluisti, ut apertum Cor, divinae largitatis sacrarium, torrentes nobis funderet miserationis et gratiae, et quod amori nostri flagrare numquam destitit, piis esset requies et poenitentibus pateret salutis refugium...
JRWF
aktywista
*****
Wiadomości: 1291


« Odpowiedz #9 dnia: Września 13, 2010, 22:35:22 pm »

1000 lat rozłamu, tysiące pokoleń (...)

Panie Marcinie, czy uważa Pan prawosławnych za króliki jakieś?
 ;D
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 22:46:44 pm wysłana przez JRWF » Zapisane
Fons Blaudi
aktywista
*****
Wiadomości: 4275

« Odpowiedz #10 dnia: Września 13, 2010, 22:52:52 pm »

Cytuj
Czy sakramenty są u nich ważne?
Są, tylko nie wiadomo czy intencja czynienia tego co czyni Kościół w tym momencie jest. Jednak powinniśmy przyjmować, że sakramenty u nich są ważne.

Czemu statystyczny szafarz prawoslawny nie mialby miec intencji czynienia tego co czyni Kosciol ?

Ważność sakramentów nie zależy od tego czy ktoś jest prawowierny czy schizmatykiem - pomijając intencję.

Co intencja (akt woli) ma wspolnego z herezja (aktem rozumu) ?

Cytuj
Co w takim razie dają im ich sakramenty, o ile są one ważne?
Nic nie dają. To samo co dobre uczynki niekatolików i osób nie będących w stanie łaski uświęcającej - jako tako są one dobre, ale dla Boga nie mają żadnego znaczenia.

Zla analogia. Dobre uczynki sa dzielem ludzkim : wstanie laski dostajemy za nie bonusa w postaci wartosci nadprzyrodzonej, w stanie grzechu - nie. Natomiast sakramenty sa zrodlem laski nie tylko ex opere operantis lecz takze ex opere operato. Tak, ze nawet poza Kosciolem sakramenty sa zrodlem laski. Inaczej ich przyjmowanie przez katolikow in articulo mortis, na co Kosciol zezwala, nie mialoby sensu.
Zapisane
Dio ci guardi dalla tentazione dei pasticci ibridi
erykofm
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Września 13, 2010, 23:00:01 pm »

Z tego co pamiętam u Prawosławnych sakrament kapłaństwa można anulować, jak wiec to rozpatrywać od strony katolickiej nauki o niezatartym znamieniu?
Zapisane
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #12 dnia: Września 13, 2010, 23:07:52 pm »

Kościół nigdy nie uznawał prawosławia za „Kościół siostrzany”, tylko za schizmatycką sektę, chociaż ze względu na istnienie pewnej hierarchii wśród nich mówiono czasami o Kościele. - x.Rafał
x. Rafał Trytek?
Tak.

Zaś ks. Trytek i reszta towarzystwa SCHIZMATYKÓW, nie uznających papieża i samemu na własne życzenie oddzielających się od Kościoła.
Ja w ogóle nie rozumie o co chodzi w sedewakantyźmie!
Oni mówią że Bractwo św. Piusa X jest w swoich poglądach nie jednoznaczne, bo uznaje papieża a jednocześnie twierdzi że On się myli.
Ale papież może się mylić! Jest nieomylny tylko kiedy naucza Ex Cathedra, a ostatnio to wydaje mi się że skorzystał z tego przywileju chyba Pius XII...
Ja tam nic do ks. Trytka nie mam, wręcz przeciwnie, w wielu kwestiach go popieram, np. z pomysłem palenia pedałów na stosach, ale po co występować z Bractwa, tworzyć "Polskie duszpasterstwo sedewakantystów", a przez to stawać się schizmatykiem takim samym jak prawosławni...
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 23:09:24 pm wysłana przez Michał_95 » Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Invictus
uczestnik
***
Wiadomości: 212


« Odpowiedz #13 dnia: Września 13, 2010, 23:19:13 pm »

Panie Michał, jak pan nie rozumiesz to po co to zacietrzewienie z "modernistycznymi bzdetami", schizmatykami na caps locku itp?
Trochę jednak mniej emocji...

Aha no i jeszcze to palenie pedałów na stosach...  ;D Nie mam pytań  ;D ;D ;D
« Ostatnia zmiana: Września 13, 2010, 23:21:10 pm wysłana przez Invictus » Zapisane
'Chcę' i 'Nie chcę' nie mieszkają w naszym domu...
Michał_95
bywalec
**
Wiadomości: 65


Omnia instaurare in Christo!

« Odpowiedz #14 dnia: Września 13, 2010, 23:32:40 pm »

Ja napisałem że nie rozumiem o co chodzi w sedewakantyźmie, ale doskonale rozumiem o co chodzi w tradycji katolickiej, z którą sedewakantyzm ma bardzo dużo wspólnego (pomijając fakt że są schizmatykami, można by rzec że są tradycjonalistami)
Zapisane
"Oby Bóg was pocieszył! To prawda, że oni mają kościoły, lecz Wy macie Wiarę Apostolską. Mogą zajmować wasze kościoły, lecz nie mają prawdziwej Wiary." Św. Atanazy Wielki
"Nie przeciwstawiać się błędowi-to znaczy zgadzać się na niego, a nie bronić prawdy-to ciemiężyć ją" św. Feliks III
Strony: [1] 2 3 ... 5 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Sprawy ogólne  |  Wątek: [Kościół] Prawosławny? « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!