Traditio > Summorum Pontificum

Śpiew na Mszy - pieśni

<< < (13/27) > >>

michal_k:
W jednej z bydgoskich parafii tez podobno "tradycja" wielkoczwartkową jest Barka na wejście i inne przyśpiewki w czasie mszy w tym stylu.. Może to ten sam kościół??  ::)

Jean Gabriel Perboyre:

--- Cytat: adrian1713 w Kwietnia 17, 2009, 15:48:07 pm ---
--- Cytat: michal_k w Kwietnia 17, 2009, 11:42:20 am ---Kościół dawniej kształtował gusta. To własnie Kościół był motorem napędowym muzyki. Dla Kościoła pisali najwięksi kompozytorzy w dziejach. A teraz? Spływa do Kościoła wszystko co sie ludziom podba i co "świat" wytworzył. Wiec ludzie nie chcą śpiewac czcigodnych pieśni, które przez dziesieciolecia rozbrzmiewały we wnętrzach sakralnych (o chorale gregoriańskim nie wspomne). O wiele bardziej przypadaja ludziom do gustu wszelkiego rodzaju scholki dzieciece i zespoły gitarkowo-sakropolowe. A niestety - takie działania paramuzyczne zabijają śpiew ludzi. Nie wspominając o tym, że młodzi ludzie wychowani na przebojach typu "Chwalę Ciebie Panie..." czy "Rozpiety na ramionach" za kilka lat nie bedą umieli zaśpiewac zwyczajnych, tradycyjnych pieśni kościelnych.

--- Koniec cytatu ---
Zgadzam się z Panem. 9 lat z rzędu "Schola" w mojej parafii prowadzi "śpiewy" podczas Triduum Paschalnego. 9 lat z rzędu śpiewa te same bezwartościowe oazowe przyśpiewki. W tym roku próbowałem skontaktować się z osoba zajmująca się tym i zaproponować bardziej wartościowe pieśni kościelny z śpiewnika diecezjalnego. Osoba zajmująca się ową scholą odpisała mi że nie ma zamiaru zmieniać repertuaru ponieważ nikt z księży ani wiernych nie zwrócił im w tej kwestii uwagi. Na moje uwagi względem doboru pieśni i ich wykonania(gitara, bębenki itp. instrumenty, a pragnę zauważyć iż bądź co bądź oni również grali w Wielki Czwartek) odpisała mi że ja isę czepiam szczegółów i kto mi dał prawo jej zwracać uwagę.
Pozwolę sobie na zakończenie przedstawić ich "repertuar" proszę oceńcie sami czy ja się czepiam bez powodu:
Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej
Wejście: Barka
 Kyrie: jakas melodia młodzieżowa z bebenkami afrykanskimi tamburynami itd
Ofiarowanie: Wspaniały dawco miłości (wierza iż jest to wolne tłumaczenie ant. Ubi caritas), Wszystkie moje troski i kłopoty
Sanctus: Wersja młodziezowa tak jak Kyrie
Kanon Rzymski (młody wikary musi pokazywac proboszczowi co ma czytac bo proboszcz nie wie jak ma sie zachowac przy kanonie
Agnus młodiezowe jak Kyrie
Komunia: Przybądźcie tu z najdalszych stron, To ty nasz Pan, Cuda cuda, Jezus, O cuda, cuda dzisiaj niepojęte, Jezus jest mym przyjacielem.
Przeneisienie Najświętszego Sakranetu do Ciemnicy: Panie Jezu Chryste Światło nie gasnące. (Oczywiście jest to pewnie jakaś parafraza hymnu świętego Tomasza w ich mniemaniu)

Wielki Piątek męki Pańskiej
Obrzędy

Pasja według świętego Łukasza bo chór nauczył się odpowiedzi tłumy i tylko to śpiewa reszte czyta ksiedz i lektorzy
Improperia Ludu mój ludu
Komunia Zbliżam się w pokorze a potem reszta piosenek to kanony z Taize
Przeniesienie do Grobu: Miłość twa...

Wigili paschalna

ofiarowanie Alleluja brzmi pod niebo głos...
Komunia: Młodziezowe pieśni gdzie wystęuje Alleluja
Rezurekcja Chrystus zmartwychwstan jest
Zakończenie: Zmartwychwstał Pan

Piosenki podan emożna znaleźć na stronie http://giszowiec.org/
  

--- Koniec cytatu ---

Tragedia... Moze porozmawia pan z tym wikarym, bo to juz przegiecie na calego.

adrian1713:

--- Cytat: Jean Gabriel Perboyre w Kwietnia 18, 2009, 08:37:03 am ---
--- Cytat: adrian1713 w Kwietnia 17, 2009, 15:48:07 pm ---
--- Cytat: michal_k w Kwietnia 17, 2009, 11:42:20 am ---Kościół dawniej kształtował gusta. To własnie Kościół był motorem napędowym muzyki. Dla Kościoła pisali najwięksi kompozytorzy w dziejach. A teraz? Spływa do Kościoła wszystko co sie ludziom podba i co "świat" wytworzył. Wiec ludzie nie chcą śpiewac czcigodnych pieśni, które przez dziesieciolecia rozbrzmiewały we wnętrzach sakralnych (o chorale gregoriańskim nie wspomne). O wiele bardziej przypadaja ludziom do gustu wszelkiego rodzaju scholki dzieciece i zespoły gitarkowo-sakropolowe. A niestety - takie działania paramuzyczne zabijają śpiew ludzi. Nie wspominając o tym, że młodzi ludzie wychowani na przebojach typu "Chwalę Ciebie Panie..." czy "Rozpiety na ramionach" za kilka lat nie bedą umieli zaśpiewac zwyczajnych, tradycyjnych pieśni kościelnych.

--- Koniec cytatu ---
Zgadzam się z Panem. 9 lat z rzędu "Schola" w mojej parafii prowadzi "śpiewy" podczas Triduum Paschalnego. 9 lat z rzędu śpiewa te same bezwartościowe oazowe przyśpiewki. W tym roku próbowałem skontaktować się z osoba zajmująca się tym i zaproponować bardziej wartościowe pieśni kościelny z śpiewnika diecezjalnego. Osoba zajmująca się ową scholą odpisała mi że nie ma zamiaru zmieniać repertuaru ponieważ nikt z księży ani wiernych nie zwrócił im w tej kwestii uwagi. Na moje uwagi względem doboru pieśni i ich wykonania(gitara, bębenki itp. instrumenty, a pragnę zauważyć iż bądź co bądź oni również grali w Wielki Czwartek) odpisała mi że ja isę czepiam szczegółów i kto mi dał prawo jej zwracać uwagę.
Pozwolę sobie na zakończenie przedstawić ich "repertuar" proszę oceńcie sami czy ja się czepiam bez powodu:
Wielki Czwartek Wieczerzy Pańskiej
Msza Wieczerzy Pańskiej
Wejście: Barka
 Kyrie: jakas melodia młodzieżowa z bebenkami afrykanskimi tamburynami itd
Ofiarowanie: Wspaniały dawco miłości (wierza iż jest to wolne tłumaczenie ant. Ubi caritas), Wszystkie moje troski i kłopoty
Sanctus: Wersja młodziezowa tak jak Kyrie
Kanon Rzymski (młody wikary musi pokazywac proboszczowi co ma czytac bo proboszcz nie wie jak ma sie zachowac przy kanonie
Agnus młodiezowe jak Kyrie
Komunia: Przybądźcie tu z najdalszych stron, To ty nasz Pan, Cuda cuda, Jezus, O cuda, cuda dzisiaj niepojęte, Jezus jest mym przyjacielem.
Przeneisienie Najświętszego Sakranetu do Ciemnicy: Panie Jezu Chryste Światło nie gasnące. (Oczywiście jest to pewnie jakaś parafraza hymnu świętego Tomasza w ich mniemaniu)

Wielki Piątek męki Pańskiej
Obrzędy

Pasja według świętego Łukasza bo chór nauczył się odpowiedzi tłumy i tylko to śpiewa reszte czyta ksiedz i lektorzy
Improperia Ludu mój ludu
Komunia Zbliżam się w pokorze a potem reszta piosenek to kanony z Taize
Przeniesienie do Grobu: Miłość twa...

Wigili paschalna

ofiarowanie Alleluja brzmi pod niebo głos...
Komunia: Młodziezowe pieśni gdzie wystęuje Alleluja
Rezurekcja Chrystus zmartwychwstan jest
Zakończenie: Zmartwychwstał Pan

Piosenki podan emożna znaleźć na stronie http://giszowiec.org/
  

--- Koniec cytatu ---

Tragedia... Moze porozmawia pan z tym wikarym, bo to juz przegiecie na calego.

--- Koniec cytatu ---
Tylko ani wikarzy ani proboszcz na to nie reagują. Uważają że wszystko jest w porzdku bo nikt się nie skarży a mój sposób myślenia jest za bardzo "tradycyjny"

--- Cytat: michal_k w Kwietnia 17, 2009, 20:55:58 pm ---W jednej z bydgoskich parafii tez podobno "tradycja" wielkoczwartkową jest Barka na wejście i inne przyśpiewki w czasie mszy w tym stylu.. Może to ten sam kościół??  ::)

--- Koniec cytatu ---
Nie to jest jedna z parafii w Mysłowicach diecezja Katowicka

Jean Gabriel Perboyre:
Jak sie nikt nie skarzy to pan  sie pojdzie poskarzy, moze znajdzie pan tez innych niezadowolonych.

michal_k:
Z tymi "Barkami" w Wielki Czwartek to jakaś istna plaga.. właśnie siedowiedziałem ze w kolejnej parafii - tym razem pod Bydgoszczą - tez jest taka "tradycja"...  ::)

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej