Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 22:55:56 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: odprawianie mszy twarzą do wiernych przed SVII
« poprzedni następny »
Strony: 1 [2] 3 Drukuj
Autor Wątek: odprawianie mszy twarzą do wiernych przed SVII  (Przeczytany 10455 razy)
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #15 dnia: Września 01, 2011, 10:09:23 am »

6 marca 1949 – Karol Wojtyła publikuje w „Tygodniku Powszechnym” swój pierwszy artykuł, o francuskim ruchu księży-robotników
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
Bolt
aktywista
*****
Wiadomości: 999


Czasami dużo szczekam!

« Odpowiedz #16 dnia: Września 01, 2011, 17:58:51 pm »

6 marca 1949 – Karol Wojtyła publikuje w „Tygodniku Powszechnym” swój pierwszy artykuł, o francuskim ruchu księży-robotników
Pewnie o robotnikach było tam tylko źdźbło, a o innych kwestiach -- cała belka.
Zapisane
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #17 dnia: Października 08, 2018, 15:09:49 pm »

Można obejrzeć na YT film o ks. Aleksandrze Fedorowiczu:

Święty z Izabelina - wspomnienia

https://www.youtube.com/watch?v=LGs_3uYXFIo


...  tu więcej wstawek archiwalnych:

Parafia była erygowana w 1951 r. i Msza św. przodem do ludu, ale to musiała być Msza św. trydencka, bo NOM jeszcze nie powstał.

"On ( ks.Aleksander Fedorowicz) pierwszy w Polsce odwrócił ołtarz przodem do ludzi. Benedyktyni w Tyńcu poszli za nim. On pierwszy stopniowo wprowadził j.polski w Liturgii, a potem 2-3 lata później postanowił Sobór Watykański II."




https://www.youtube.com/watch?v=qrxKZwpvayg

Od tego miejsca czytany list kard. Wyszyńskiego, a dalej wspomnienia bp Dembowskiego ...

https://www.youtube.com/watch?v=qrxKZwpvayg&feature=youtu.be&t=949
« Ostatnia zmiana: Października 08, 2018, 15:44:42 pm wysłana przez Anna M » Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #18 dnia: Października 08, 2018, 18:40:40 pm »

Msza Swieta 'Twarza do wiernych' to tak naprawde Msza Swieta 'czterema literami do Chrystusa'. Skad sie nagle w tych latach 50 i 60 wzial ten panteizm...
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #19 dnia: Października 09, 2018, 01:03:56 am »

Msza Swieta 'Twarza do wiernych' to tak naprawde Msza Swieta 'czterema literami do Chrystusa'.

Skąd panu ta myśl przyszła do głowy?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #20 dnia: Października 09, 2018, 11:20:41 am »

Msza Swieta 'Twarza do wiernych' to tak naprawde Msza Swieta 'czterema literami do Chrystusa'.

Skąd panu ta myśl przyszła do głowy?


Mysl jest kradziona z wypowiedzi jednego ksiedza.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3923


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #21 dnia: Października 09, 2018, 11:36:12 am »

Mysl jest kradziona z wypowiedzi jednego ksiedza.
A co to za ksiądz się tak wypowiada?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #22 dnia: Października 09, 2018, 14:01:14 pm »

Mysl jest kradziona z wypowiedzi jednego ksiedza.
A co to za ksiądz się tak wypowiada?


Wykladowca Historii Kosciola. Za kazdym razem gdy ktos wspominal, ze Sobor 'odwrocil ksiedza do ludzi' zwykl mawiac 'Sobor to ksiedza odwrocil d..a do Tabernakulum, a tam jest Chrystus' :D
Zwykl tez dopowiadac, ze 'wszyscy' czuli sie niezrecznie, stojac tylem do Tabernakulum, dlatego w wielu kosciolach przeniesiono tabernakulum na bok lub do kaplic.
« Ostatnia zmiana: Października 09, 2018, 14:06:01 pm wysłana przez Hubertos » Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #23 dnia: Października 09, 2018, 16:20:07 pm »

Mysl jest kradziona z wypowiedzi jednego ksiedza.
A co to za ksiądz się tak wypowiada?


Wykladowca Historii Kosciola. Za kazdym razem gdy ktos wspominal, ze Sobor 'odwrocil ksiedza do ludzi' zwykl mawiac 'Sobor to ksiedza odwrocil d..a do Tabernakulum, a tam jest Chrystus' :D
Zwykl tez dopowiadac, ze 'wszyscy' czuli sie niezrecznie, stojac tylem do Tabernakulum, dlatego w wielu kosciolach przeniesiono tabernakulum na bok lub do kaplic.


Odnośnie tego co pogrubiłam:  Sobor 'odwrocil ksiedza do ludzi' -- a czy jest  jakaś wzmianka  w dokumentach soborowych, że ksiądz ma być odwrócony?
Zapisane
Hubertos
aktywista
*****
Wiadomości: 816


Swiecki katolik ;)

« Odpowiedz #24 dnia: Października 09, 2018, 16:35:48 pm »

Mysl jest kradziona z wypowiedzi jednego ksiedza.
A co to za ksiądz się tak wypowiada?


Wykladowca Historii Kosciola. Za kazdym razem gdy ktos wspominal, ze Sobor 'odwrocil ksiedza do ludzi' zwykl mawiac 'Sobor to ksiedza odwrocil d..a do Tabernakulum, a tam jest Chrystus' :D
Zwykl tez dopowiadac, ze 'wszyscy' czuli sie niezrecznie, stojac tylem do Tabernakulum, dlatego w wielu kosciolach przeniesiono tabernakulum na bok lub do kaplic.


Odnośnie tego co pogrubiłam:  Sobor 'odwrocil ksiedza do ludzi' -- a czy jest  jakaś wzmianka  w dokumentach soborowych, że ksiądz ma być odwrócony?


A czy ja napisalem, ze Sobor to zrobil? Ja napisalem, ze WSPOMINANO TO, bo taka jest obiegowa opinia.
Zapisane
Nie jestem osoba duchowna - ale bylem w zakonie :D
Anna M
aktywista
*****
Wiadomości: 7381

« Odpowiedz #25 dnia: Października 09, 2018, 22:34:11 pm »

Przecież ja też nie napisałam że pan tak powiedział, bo wcześniej jest napisane kto mówił, że wykladowca Historii Kosciola. Ja po prostu pytam, nikt takiego pytania nie stawiał gdzie to pisze, w jakich dokumentach?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #26 dnia: Października 10, 2018, 00:08:58 am »

Ja po prostu pytam, nikt takiego pytania nie stawiał gdzie to pisze, w jakich dokumentach?

Gdyby było, to byłoby prawdopodobnie w Sacrosanctum Concilium. Nic takiégo tam na szybko nie znajduję, w rozdziale II widzę jedynie następującé postulaty:
— uproszczenié obrzędów (punkt 50-ty);
— reforma czytań (51);
— wprowadzenié modlitwy wiernych (53);
— udzielenié miejsca językom nieliturgicznym we Mszy, przede wszystkiém w czytaniach i modlitwie wiernych (54);
— rozszérzenié możliwości koncelebracji (57).
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Regiomontanus
aktywista
*****
Wiadomości: 3611


« Odpowiedz #27 dnia: Października 11, 2018, 19:15:29 pm »

[...] a czy jest  jakaś wzmianka  w dokumentach soborowych, że ksiądz ma być odwrócony? [/size]

W soborowych dokumentach na 100% nie ma żadnej wzmianki (potwierdza to kard.  Ratzinger w przedmowie do książki Turning Towards the Lord).

Natomiast par. 262 "Institutio Generalis Missalis Romani" z roku 1969 mówi, że
Altare maius exstruatur a pariete seiunctum, ut facile circumiri et in eo celebratio versus populum peragi possit.
(Ołtarz winien być zbudowany w oddaleniu od ściany, aby łatwo można było obchodzić go dookoła i celebrować przy nim w stronę ludu.

(żródło: http://www.ccwatershed.org/media/pdfs/13/08/22/15-12-23_0.pdf)

W nowej wersji mszału (chyba w 2002 r.) dodano do tego zdania jeszcze "quod expedit ubicumque possibile sit" - co jest użyteczne wszędzie, gdzie to możliwe (w polskej wersji OWMR przetłumaczono to jako osobne zdanie, "wypada go tak umieścić wszędzie,
gdzie to jest możliwe.")
« Ostatnia zmiana: Października 11, 2018, 19:19:09 pm wysłana przez Regiomontanus » Zapisane
Certe, adveniente die judicii, non quaeretur a nobis quid legerimus, sed quid fecerimus.
Michal260189_T
aktywista
*****
Wiadomości: 1483

« Odpowiedz #28 dnia: Lipca 21, 2021, 13:32:24 pm »

Tak, ojca Leona stać na dużo więcej. Kiedyś przebrnąłem przez taki koszmarek jego autorstwa. Twierdzi w nim, że już w II.poł.lat 50-tych on i jego wyświęceni koledzy czekali na reformę liturgii.




Niestety, ale mowi prawde. Juz przed deforma byli ksieza, ktorzy sobie odprawiali po polsku, odprawiali glosno i dupam ad deum. Moj byly proboszcz (rocznik swiecen 1963) opowiadal, ze jako nastolatek (wiec lata 50.) na obozie dla ministrantow ksiadz odprawial przodem do nich i kazda wypowiedziana formulke od razu tlumaczyl na polski. Proboszcz twierdzi, ze nigdy wczesniej nie czul sie tak wspaniale i ze wszystko rozumial itp. A polskokatolicy (hodurowcy) to juz na poczatku XX wieku odprawiali po polsku.

"Polskokatolicy" długo jeszcze po Soborze odprawiali na starych ołtarzach, a później odmałpowali że wstawili posoborowe ludowe ołtarze

Zapisane
Sancte Michael Archangele, defende nos in proeli.....
Natanael
uczestnik
***
Wiadomości: 142

« Odpowiedz #29 dnia: Lipca 21, 2021, 14:11:06 pm »

Jeżeli msza jest odprawiana w sposób polowy, w kościele nie ma tabernakulum, to sprawowanie mszy twarzą do wiernych nie jest aż tak nielogiczne.
Zapisane
Strony: 1 [2] 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: odprawianie mszy twarzą do wiernych przed SVII « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!