Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 16, 2024, 06:32:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231933 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Obrus
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Obrus  (Przeczytany 2339 razy)
jkam
Gość
« dnia: Kwietnia 08, 2009, 21:51:36 pm »

Załóżmy, że w pewnym kościele nie ma balasek. Przeglądając polski portal IBP widzę zdjęcie:
http://pastorbonus.pl/uploads/images/Galeria/Gda%C5%84sk/thumb_3437597.jpg
Na tej fotografii ministranci trzymają obrus, ponad którym księża komunikują. Pytanie: jak obchodzić się z takim obrusem, jeżeli chce się go użyć podczas Komunii Świętej, tzn. jak to wygląda od strony celebransa i ministrantów?
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 08, 2009, 21:56:11 pm wysłana przez jkam » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #1 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:09:38 pm »

Załóżmy, że w pewnym kościele nie ma balasek. Przeglądając polski portal IBP widzę zdjęcie:
http://pastorbonus.pl/uploads/images/Galeria/Gda%C5%84sk/thumb_95378521.jpg
Na tej fotografii ministranci trzymają obrus, ponad którym księża komunikują. Pytanie: jak obchodzić się z takim obrusem, jeżeli chce się go użyć podczas Komunii Świętej, tzn. jak to wygląda od strony celebransa i ministrantów?
Ja kiedyś kupiłem w Bierdornce obrus (w promocji! :-) ), który potem położyliśmy na klęcznik. Potem był przechowywany z innymi paramantami w zakrystii.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
jkam
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:13:12 pm »

Może uściślę moje pytanie: kiedy należy rozłożyć obrus, w jaki sposób go trzymać, czy i w jaki sposób będzie później oczyszczany przez księdza i co zrobić z obrusem po zakończeniu Komunii Świętej?
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2650


« Odpowiedz #3 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:24:15 pm »

A nie macie jakiegoś klęcznika - to chyba mniej skomplikowane niż rozkładanie obrusa?
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #4 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:31:10 pm »

Nie rozumiem pytania... Kapłan udziela Komunii, ministranci trzymają, po udzieleniu składają ale nie wywijają obrusem tylko zwijają tak żeby nic nie mogło wypaść. Tzw. prima lotio (przed praniem takie płukanie) dokonywana przez kogoś ze święceniami subdiakonatu i wyżej w ciepłej wodzie, wodę wylewa się do studzienki kościelnej, ew. do kwiatów - piszę jak to wygląda to tradycyjnie i przedsoborowo, gdyż obecnie ministranci to nawet korporały i hostie niekonsekrowane macają paluchami.
Zapisane
jkam
Gość
« Odpowiedz #5 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:33:41 pm »

@Kalistrat
Napisał Pan, że nie rozumie, ale odpowiedź sugeruje coś innego ;D. Dziękuję!
Zapisane
Innomine
rezydent
****
Wiadomości: 327


« Odpowiedz #6 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:40:27 pm »

W Krakowie z tego co zauważyłem, obrusiki do balasek są zwijane.
Zapisane
"Poza tym trudno ci było opuścić oratorium, tak dobrze się tam czułeś. Czy widzisz, jak prowadzi do Boga, jak do Niego przybliża rygoryzm liturgiczny?"  św. Józef Maria Escrivá de Balaguer, Droga, N. 543
Kalistrat
aktywista
*****
Wiadomości: 1429


« Odpowiedz #7 dnia: Kwietnia 08, 2009, 22:45:17 pm »

@Kalistrat
Napisał Pan, że nie rozumie, ale odpowiedź sugeruje coś innego ;D. Dziękuję!
No tak... oświecało mnie w trakcie pisanie :D Ogólnie stosuje się do tego wszystkie zasady dotyczące korporałów i obrusów ołtarzowych.
Zapisane
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Summorum Pontificum  |  Wątek: Obrus « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!