Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 11:17:55 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 142 143 [144] 145 146 ... 150 Drukuj
Autor Wątek: WARSZAWA  (Przeczytany 539341 razy)
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2145 dnia: Czerwca 10, 2020, 09:39:08 am »

Dobra wiadomość od Ojca Krzysztofa z Karolkowej: na czas wakacji ma wrócić Msza o 21.
A najlepiej, jakby wróciła na stałe :)

Na pomysł odprawiania Mszy św. trydenckiej w każdą letnią niedzielę właśnie o 21-szej wpadł kilka lat temu proboszcz na Ursynowie. Pomysł był dobry, bo latem ludzie późno wracają z działek/ wyjazdów sobotnio-niedzielnych. Msze miały odbywać się w kościele.

Proboszcz z tym pomysłem udał się do biskupa. To już nie był najlepszy pomysł  ;)
Biskup odesłał proboszcza do namaszczonego komisarza politycznego ds Tridentiny w dystrykcie warszawskim. Ten "przekonał" proboszcza, że to bardzo zły pomysł, a w szczególności złym pomysłem jest:

- odprawianie w niedzielę i to każdą (kto to słyszał  ??? )
- odprawianie w budynku kościelnym,
- odprawianie o 21-szej.

Niedługo potem biskup doszedł do wniosku, że dobrym pomysłem będzie gdy proboszcz przestanie być proboszczem. I ten pomysł zrealizował.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 10, 2020, 09:41:10 am wysłana przez rysio » Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2146 dnia: Czerwca 10, 2020, 19:31:42 pm »

Znane są losy tego eksproboszcza?

Z lektury kroniki kryminalnej choćby ostatnich lat wiemy, że posoborowie zajmowało się kryciem pedofili i siuchtami gruntowymi. Czyli zakres działalności przeciętnej mafi - nic o zabójstwach na zlecenie dotychczas nie słyszałem  ;)
Wierzę, że ma się dobrze; czego mu życzymy.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2147 dnia: Czerwca 10, 2020, 21:51:58 pm »

Jeśli kogoś uraziłem to przepraszam. Nie moją intencją była walka z mszą tylko godzina wydawała mi się absydalna. Jeszcze raz przepraszam za rozdmuchanie sprawy.
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2148 dnia: Czerwca 12, 2020, 00:16:13 am »

Bielany, kościół pokamedulski jawna profanacja kobiety rozdawały Komunię Świętą (WIDEO)

http://kontrrewolucja.net/kosciol/jawna-profanacja-w-warszawskim-kosciele-kobiety-rozdawaly-komunie-swieta-wideo?fbclid=IwAR3bIZ4WMnLes51xdSdyj6y4CrjrAZkHQNgASi_VnbRXm2laXt3M8GH9j0s

Ojoj czy to nie parafia tego bożyszcza indultowców?

Kogo?
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #2149 dnia: Czerwca 22, 2020, 15:00:23 pm »

- na Mszach cichych domyślną postawą jest klęczenie.
Gdzie tam panie - w okresie wielkanocnym?!

Wątek wart pociągnięcia. Razu pewnégo w Wielki Piątek byłem przy krzyżu z jakąś ściéreczką czy coś — już nie pamiętam — i dla wygody sobie klęknąłem. Kazano mi wstać (nie wiém, może ze względów esthetycznych). Pomyślałem sobie, że ktoś tu powinien zostać skazany na dziesięć lat prac ogródkowych, żeby zrozumieć, że po prostu czasem robi się na kolanach.
Otóż postawa klęcząca może być po prostu wygodniejsza. To, że ministrant (w rubrykach: minister) podczas Mszy cichéj klęczy, to nie znaczy, że trzeba od razu zakładać, że on się tam cały czas żarliwie modli; na stojący przecież ciężko przysypiać! Nie zakładajmy od razu, że wredny człowiek jakimiś błaganiami na klęczkach chce naruszyć kanon XX Soboru Nicejskiégo I:
Cytuj
Ἐπειδή τινές εἰσιν ἐν τῇ Κυριακῇ γόνυ κλίνοντες, καὶ ἐν ταῖς τῆς Πεντηκοστῆς ἡμέραις· ὑπὲρ τοῦ πάντα ἐν πάσῃ παροικίᾳ ὁμοίως παραφυλάττεσθαι, ἑστῶτας ἔδοξε τῇ ἁγίᾳ συνόδῳ τὰς εὐχὰς ἀποδιδόναι τῷ Θεῷ.
(za: http://www.documentacatholicaomnia.eu/03d/0325-0325,_Concilium_Nicaenum_I,_Canones_(Altera_Lectio),_GR.pdf )

A teraz znacznie poważniejsza uwaga, choć i w tamtéj, jak sądzę, coś jest. Sobór ΤΙΗ* Ojców zostawił po sobie dwadzieścia kanonów i ciągle ktoś o dwudziestym przypomina. Te nowożytné i nowoczesné sobory (Trydencki, Watykański II) naprodukowały ściany textu — i kto ma to wszystko czytać? Chyba tylko historycy.

* CCCXVIII albo 318 w innych zapisach
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2020, 15:01:58 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2150 dnia: Czerwca 22, 2020, 16:38:22 pm »

- na Mszach cichych domyślną postawą jest klęczenie.
Gdzie tam panie - w okresie wielkanocnym?!

Wątek wart pociągnięcia. Razu pewnégo w Wielki Piątek byłem przy krzyżu z jakąś ściéreczką czy coś — już nie pamiętam — i dla wygody sobie klęknąłem. Kazano mi wstać (nie wiém, może ze względów esthetycznych). Pomyślałem sobie, że ktoś tu powinien zostać skazany na dziesięć lat prac ogródkowych, żeby zrozumieć, że po prostu czasem robi się na kolanach.
Otóż postawa klęcząca może być po prostu wygodniejsza. To, że ministrant (w rubrykach: minister) podczas Mszy cichéj klęczy, to nie znaczy, że trzeba od razu zakładać, że on się tam cały czas żarliwie modli; na stojący przecież ciężko przysypiać! Nie zakładajmy od razu, że wredny człowiek jakimiś błaganiami na klęczkach chce naruszyć kanon XX Soboru Nicejskiégo I:
Cytuj
Ἐπειδή τινές εἰσιν ἐν τῇ Κυριακῇ γόνυ κλίνοντες, καὶ ἐν ταῖς τῆς Πεντηκοστῆς ἡμέραις· ὑπὲρ τοῦ πάντα ἐν πάσῃ παροικίᾳ ὁμοίως παραφυλάττεσθαι, ἑστῶτας ἔδοξε τῇ ἁγίᾳ συνόδῳ τὰς εὐχὰς ἀποδιδόναι τῷ Θεῷ.
(za: http://www.documentacatholicaomnia.eu/03d/0325-0325,_Concilium_Nicaenum_I,_Canones_(Altera_Lectio),_GR.pdf )

A teraz znacznie poważniejsza uwaga, choć i w tamtéj, jak sądzę, coś jest. Sobór ΤΙΗ* Ojców zostawił po sobie dwadzieścia kanonów i ciągle ktoś o dwudziestym przypomina. Te nowożytné i nowoczesné sobory (Trydencki, Watykański II) naprodukowały ściany textu — i kto ma to wszystko czytać? Chyba tylko historycy.

* CCCXVIII albo 318 w innych zapisach



Nie moim zadaniem jest plucie na jakieś środowiska lokalne, ale ten wątek można podciągnąć pod IBP Warszawa. Na mszach są chore rygory. Osoby łamiące te zakazy, zachowujące normalne postawy są stygmatyzowane( z sugestią opuszczenia wspólnoty). Podobną nieścisłość spotkałem na stronie Poznańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej w zakładce wskazówki do mszy śpiewanej. Tam gdzie powinno się stać każą klęczeć. Dogmatyzowanie postaw staje się chorobliwe.
Czy nikt nie wyśle swoim duszpasterzom postanowień Soboru Nicejskiego I?
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #2151 dnia: Czerwca 22, 2020, 17:38:08 pm »

Cytuj
.  Nie moim zadaniem jest plucie na jakieś środowiska lokalne, ale ten wątek można podciągnąć pod IBP Warszawa. Na mszach są chore rygory. Osoby łamiące te zakazy, zachowujące normalne postawy są stygmatyzowane( z sugestią opuszczenia wspólnoty). Podobną nieścisłość spotkałem na stronie Poznańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej w zakładce wskazówki do mszy śpiewanej. Tam gdzie powinno się stać każą klęczeć. Dogmatyzowanie postaw staje się chorobliwe.
Czy nikt nie wyśle swoim duszpasterzom postanowień Soboru Nicejskiego I?
 Zapisane
 

Przyganial kocioł garncowi.

Nie ma obowiązkowych postaw wiernych, no poza kleczeniem podczas Przeistoczenia.
Ta obsesyjna chęć unormowania postaw wiernych wynika z teatralizacji liturgii  - czyli modernizmu.
Obsesyjna, wścibska, niepowstrzymana chęć wyreżyserowania wszystkiego, by "lepiej wyszło" ...najlepiej w obiektywie kamer.

Teatralizacja modernistyczna dotknęła także pozaliturgicznych elementow - np procesji i śpiewów. Wszechobecne głośniki- szczekaczki na kijach (ze wzmacniaczem) mają za zadanie stworzenie tzw. 'Symultanki' - czyli na dwoch koncach procesji spiew musi odbywac sie w tym samym czasie - symultanicznie. Nie może być 'przesuniecia' w czasie - jakże pięknego! Wszystko musi być jak w TVP no i głośno panie!

Głośno - to też prostacki modernizm. Mikrofon, wzmacniacz to fetysz. Jak damy z pieca po garach ...to dopiero pokażemy 'moc wspolnoty'.
Pusty kosciol, ledwie kilka osob na novusku ale gigantofony grzmią na placu przed kosciolem! ( bazylika w Krzeszowie -Kamienna Góra-to przyklad ekstremalny ale tak jest przed kazdym parafialnym na wsi)

Musi być równo, głośno no i wesoło inaczej Pan Bóg nie usłyszy...cisza skupienie indywidualizm - to przezytek.
Im bardziej Kościół podupada tym więcej reżyserowanych atrakcji, ktore mają przesłonić mizerię - patrz ob. Ryś w Łodzi.


Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2152 dnia: Czerwca 22, 2020, 21:47:46 pm »

Panie rysiu. I tak i nie. Po wyrwaniu wiernego z NOMu trzeba mu narzucić jakiś reżim. Inaczej zgłupieje. Pozavtym podstawową rzeczą, o której powinno się go poinformować to to, że Mszy należy nabożnie WYSŁUCHAĆ. Jeśli nie narzuci się reżimu to jest większa rozpierducha niż na NOMie. Znam i widziałem nie raz, nawet w miejscach o dość długiej tradycji. Jasne, można zacząć od Mszy cichej, gdzie z reguły wszyscy klęczą, ale wtedy nie ma siły przebicia. Bo nie wiele słychać itd.
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2153 dnia: Czerwca 22, 2020, 22:18:21 pm »

Co ma zrobić taka osoba jak ja ? Starego wina do nowych beczek się nie przelewa. Moje pierwsze msze, jako dzieciaka były pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Mam wiedzę o postawach i poprawne przyzwyczajenie.  Mam się zgodzić na tą aberracje? KRR to nie NOM i postawy nie mają tu znaczenia (inne znaczenie) a inne podejście do liturgii.  Czy to dobra metoda uczenia złych nawyków?
« Ostatnia zmiana: Czerwca 22, 2020, 22:45:37 pm wysłana przez binraf » Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
szkielet
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 5771


Tolerancja ???, Nie toleruję TOLERANCJI!!!

« Odpowiedz #2154 dnia: Czerwca 22, 2020, 22:26:03 pm »

Panie binraf, ma Pan kłopoty ze wzrokiem, że taką czcionką Pan piszesz?
Zapisane
Fakt, że Franciszek ma genialny pomysł na naprawę łodzi Piotrowej - skoro do połowy wypełniona jest ona wodą, to wybicie dziury w dnie sprawi że woda się wyleje. W wannie zawsze działa...(vanitas)

Ignorancja katolików to żyzna gleba, na której gęsto wzrasta chwast herezji.

Jezuitów należy skasować
binraf
aktywista
*****
Wiadomości: 1266


« Odpowiedz #2155 dnia: Czerwca 22, 2020, 22:45:49 pm »

Poprawione
Zapisane
Wolność gospodarcza jako źródło sukcesu. Etyka jako fundament wolności.
Teresa
aktywista
*****
Wiadomości: 1408

« Odpowiedz #2156 dnia: Czerwca 23, 2020, 08:37:54 am »

Podobną nieścisłość spotkałem na stronie Poznańskiego Środowiska Tradycji Katolickiej w zakładce wskazówki do mszy śpiewanej. Tam gdzie powinno się stać każą klęczeć. Dogmatyzowanie postaw staje się chorobliwe.

Nikt nikomu nic nie każe. Ja sam Pan zauważył - są to wskazówki. Na Wzgórzu jest spora grupa klękająca zaraz po "sed libera nos a malo" i nie zauważyłam, aby byli z tego powodu stygmatyzowani.
A można wiedzieć, gdzie konkretnie Pana zdaniem jest ta nieścisłość?
Zapisane
Licht
rezydent
****
Wiadomości: 329

« Odpowiedz #2157 dnia: Czerwca 23, 2020, 11:04:38 am »

W warszawskim ibp faktycznie przesadzają. Bardzo lubię wolność postaw liturgicznych na tridentinie, na początku człowiek faktycznie myśli, że konkretne postawy są przypisane do określonych części mszy i za wszelką cenę chce "nadążyć". To błąd. Msza trydencka daje mnóstwo wolności i niektórzy nie widzą co z nią zrobić. Znam wiernych którzy klęczą przez całą masę śpiewaną, jak rozumiem niektórzy chcieliby ich naprostować. Polecam fajny eksperyment - spróbować przenieść tę wolność na NOM, np. uklęknąć zaraz po Sanctus. Może być trochę zdziwienia, ale zawsze znajdzie się jakaś pobożna dusza, która zainspiruje nasz przykład i uklęknie z nami na całość modlitwy eucharystycznej.
« Ostatnia zmiana: Czerwca 23, 2020, 11:09:57 am wysłana przez Licht » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #2158 dnia: Czerwca 23, 2020, 15:31:32 pm »

Bokotemat - ja czasem na NOMie na Credo klękałem na Słowa o Wcieleniu - zauważyłem, ze czyni to kilka osób razem ze mną.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #2159 dnia: Czerwca 23, 2020, 22:59:47 pm »

Poczucie wspólnoty buduje wspólny grill w słoneczną niedzielę.
Narzucanie jednakowości postaw buduje poczucie zamordyzmu.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Strony: 1 ... 142 143 [144] 145 146 ... 150 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!