Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 14:30:06 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 123 124 [125] 126 127 ... 150 Drukuj
Autor Wątek: WARSZAWA  (Przeczytany 539393 razy)
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1860 dnia: Kwietnia 07, 2018, 22:48:39 pm »

A serio: dziś to się musi kojarzyć z nowusowymi procesjami darów. Czy trzeba wygrzebywać takie obrzędy? Zapachniało christianitasem

Przepraszam, nie zrozumiałem. Poproszę jaśniej.

To opcjonalny czy obligatoryjny element Mszy?
Obligatoryjne to jest przeistoczenie i pożywanie przez ofiarnika. Cała reszta jest opcją.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1861 dnia: Kwietnia 07, 2018, 23:02:54 pm »

To opcjonalny czy obligatoryjny element Mszy?
Obligatoryjne to jest przeistoczenie i pożywanie przez ofiarnika. Cała reszta jest opcją.

Jeśli cytowany przeze mnie ceremonjał biskupi jest authentyczny (jeśli Internet nie kłamie), to dodatkowi ludzie do obmyć dłoni nie są nakazani, a dozwoleni; ściéreczkę według tegoż dokumentu powinien podać biskupowi asystujący prezbiter (Liber secundus VIII, 64); nie wiém, jak się to ma do infułata.
Liczba ministrantów jest zewnętrznym wyrazem uroczystości albo ważności osoby celebransa; dlatego sądzę, że Konrad powinien sobie darować tych familiares.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 07, 2018, 23:05:32 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1862 dnia: Kwietnia 07, 2018, 23:26:40 pm »

dodatkowi ludzie do obmyć dłoni nie są nakazani, a dozwoleni; ściéreczkę według tegoż dokumentu powinien podać biskupowi asystujący prezbiter (Liber secundus VIII, 64); nie wiém, jak się to ma do infułata.
Liczba ministrantów jest zewnętrznym wyrazem uroczystości albo ważności osoby celebransa;
Właśnie z powodu ważności osoby odprawiającego i uroczystości byli obecni domownicy/czeladnicy (tłumaczenie XIX wieczne/tłumaczenie z mszału głagolickiego).
Żaden prezbiter nie asystował.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1863 dnia: Kwietnia 07, 2018, 23:31:55 pm »

dodatkowi ludzie do obmyć dłoni nie są nakazani, a dozwoleni; ściéreczkę według tegoż dokumentu powinien podać biskupowi asystujący prezbiter (Liber secundus VIII, 64); nie wiém, jak się to ma do infułata.
Liczba ministrantów jest zewnętrznym wyrazem uroczystości albo ważności osoby celebransa;
Właśnie z powodu ważności osoby odprawiającego i uroczystości byli obecni domownicy/czeladnicy (tłumaczenie XIX wieczne/tłumaczenie z mszału głagolickiego).
Żaden prezbiter nie asystował.

Brzmi to tak, jakby Msza była przygotowywana na podstawie textów cerkiewnosłowiańskich ;) Swoją drogą, byśta się podzielili takim towarem — gdzie to wisi w Sieci?
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1864 dnia: Kwietnia 08, 2018, 00:20:44 am »

dodatkowi ludzie do obmyć dłoni nie są nakazani, a dozwoleni; ściéreczkę według tegoż dokumentu powinien podać biskupowi asystujący prezbiter (Liber secundus VIII, 64); nie wiém, jak się to ma do infułata.
Liczba ministrantów jest zewnętrznym wyrazem uroczystości albo ważności osoby celebransa;
Właśnie z powodu ważności osoby odprawiającego i uroczystości byli obecni domownicy/czeladnicy (tłumaczenie XIX wieczne/tłumaczenie z mszału głagolickiego).
Żaden prezbiter nie asystował.

Brzmi to tak, jakby Msza była przygotowywana na podstawie textów cerkiewnosłowiańskich ;) Swoją drogą, byśta się podzielili takim towarem — gdzie to wisi w Sieci?

Nie brzmi tak. Osobiście jestem przeciwko makaronizacji i używam tłumaczeń wszędzie tam gdzie są mi wiadome. Nie ma to żadnego związku z obecnością familiares na mszy pontyfikalnej.
Ordo głagolickie podaje gógiel.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1865 dnia: Kwietnia 09, 2018, 03:45:33 am »


Obligatoryjne to jest przeistoczenie i pożywanie przez ofiarnika. Cała reszta jest opcją.

Za tę wypowiedź należy się Złoty Bugnini. Złoty, a nie brylantowy, z uwagi na użycie słowa "ofiarnik". Powinno być: biesiadnik.
Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
rysio
aktywista
*****
Wiadomości: 4774

« Odpowiedz #1866 dnia: Kwietnia 09, 2018, 08:22:22 am »


Obligatoryjne to jest przeistoczenie i pożywanie przez ofiarnika. Cała reszta jest opcją.

Za tę wypowiedź należy się Złoty Bugnini. Złoty, a nie brylantowy, z uwagi na użycie słowa "ofiarnik". Powinno być: biesiadnik.

Co do zasady pan Kefasz ma 100% rację.
Bardzo dziwi mnie z kolei, ze pan Krusejder nie rozumie istoty zmian bugninowskich. Najlepiej niebezpieczeństwo tych zmian opisuje ksiazka o reformie wlk. Tygodnia , ktorej fragmenty publikował NRL.
To wlasnie dlatego "posoborowie konserwatywne" gotowe jest zapalic 100 swiec woskowych i wystroic się w koronki, byle tylko nie odwrocic sie ad orientem na novusie.
Zapisane
"I w mordobiciu musi być umiarkowanie"*
 * Dzielny wojak Szwejk.
sm
Gość
« Odpowiedz #1867 dnia: Kwietnia 09, 2018, 16:45:04 pm »



cum nec abacus, aut mensa erigatur

jak to rozumieć w kontekście całego zdania?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1868 dnia: Kwietnia 09, 2018, 22:52:13 pm »



cum nec abacus, aut mensa erigatur

jak to rozumieć w kontekście całego zdania?

Choćby nawet stolika nie było. Cum w połączeniu z konjunktywem ma znaczenia: 1. gdy; 2. skoro; 3. choćby. Nec należy chyba rozumieć jako "nawet... nie" (mam taki zapis w słowniku). Wychodzi mi, że należy rozumieć tak, jak napisałem. To przy założeniu, że nié ma tam żadnégo błędu drukarskiégo.

Chyba, że erigari to jakieś nieznane słownikom przeciwieństwo irrigari.
« Ostatnia zmiana: Kwietnia 09, 2018, 22:57:37 pm wysłana przez ahmed » Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Kefasz
aktywista
*****
Wiadomości: 3922


Amen tako Bóg daj, byśmy wszyscy poszli w Raj.

ministrantura śpiewniki tradycja->
« Odpowiedz #1869 dnia: Kwietnia 10, 2018, 10:44:30 am »


Obligatoryjne to jest przeistoczenie i pożywanie przez ofiarnika. Cała reszta jest opcją.

Za tę wypowiedź należy się Złoty Bugnini. Złoty, a nie brylantowy, z uwagi na użycie słowa "ofiarnik". Powinno być: biesiadnik.

Ha ha, pośmialiśmy się. A teraz marsz do książek, powtórka z sakramentologii czeka!

Co do zasady pan Kefasz ma 100% rację.

Dlatego tak napisałem, by unaocznić, jak wiele rzeczy nie jest niezbędnych, wydawałoby się wręcz niepotrzebnych, by odprawić mszę. Czepianie się familiares myjących ręce biskupa, kiedy jest to starożytny obyczaj ujęty w rubrykach jest właśnie dokładnie brylantowym bugninizmem.
Zapisane
Stare jest lepsze Ł5,39
liczne stare książki->http://chomikuj.pl/Pjetja
Z forum amerykańskich tradycjonalistów:
Oto zwyczajowe napomnienie: unikaj żarliwości; krytykuj zasady, nie ludzi.
Bądź rozróżniający, lecz nie czepialski. Bądź pouczający lecz nie zgryźliwy. Bądź zasadniczy, zamiast natarczywy.
sm
Gość
« Odpowiedz #1870 dnia: Kwietnia 10, 2018, 17:22:55 pm »



cum nec abacus, aut mensa erigatur

jak to rozumieć w kontekście całego zdania?

Choćby nawet stolika nie było. Cum w połączeniu z konjunktywem ma znaczenia: 1. gdy; 2. skoro; 3. choćby. Nec należy chyba rozumieć jako "nawet... nie" (mam taki zapis w słowniku). Wychodzi mi, że należy rozumieć tak, jak napisałem. To przy założeniu, że nié ma tam żadnégo błędu drukarskiégo.

Chyba, że erigari to jakieś nieznane słownikom przeciwieństwo irrigari.

czyli jak kolega rozumie całe zdanie? jakie zdanie wprowadza cum? przyzwolenia czy czasowe?

bo przy czasowym wychodzi, że nie są niezbędni, jeżeli nie ma tych stolików... o jakie stoliki chodzi w ogóle?
Zapisane
Sławek125
aktywista
*****
Wiadomości: 1662

« Odpowiedz #1871 dnia: Kwietnia 10, 2018, 18:33:05 pm »

Znowu jakies talmudyzmy zapanowały na forum
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1872 dnia: Kwietnia 10, 2018, 20:02:39 pm »

bo przy czasowym wychodzi, że nie są niezbędni, jeżeli nie ma tych stolików... o jakie stoliki chodzi w ogóle?

O kredensję. To jest chyba jasne.

czyli jak kolega rozumie całe zdanie? jakie zdanie wprowadza cum? przyzwolenia czy czasowe?

Przyzwolenia.

Rozumiém to tak, że "ministranci bez komeż" nie są konieczni, choćby nawet nie było kredensji i trzeba było latać po wodę gdzieś do zakrystji. Ci ministranci bez komeż to w założeniu służba domowa biskupa albo jacyś znajomi, których może jednak wygryźć jakaś arystokracja chcąca się podlizać czy coś.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
sm
Gość
« Odpowiedz #1873 dnia: Kwietnia 10, 2018, 20:28:35 pm »

Pytałem, bo nie wiem, zdziwiło mnie to rozróżnienie w nazwach.

Zdania czasowe z cum też mogą mieć con. wedle CT, jeżeli wyrażają przyczynę.

Którekolwiek by to nie było z tych zdań, CT jest dziwne zastosowane, a bym użył perfectum.

Nie mam możliwość i szybko nie będę miał sprawdzenia tego, może ktoś jeszcze się wypowie?
Zapisane
ahmed
aktywista
*****
Wiadomości: 575


wychowany z babcią

« Odpowiedz #1874 dnia: Kwietnia 10, 2018, 21:04:09 pm »

Pytałem, bo nie wiem, zdziwiło mnie to rozróżnienie w nazwach.
Więcéj o kredencji można znaleźć w: Liber Primus, XII, 19.
"Restat, ut de mensa, seu abaco, quam credentiam vocant, pauca subjiciamus."
Daléj są nawet wymiary; ale z kadzielnicą na kredensji to chyba trochę przesadzili.

Którekolwiek by to nie było z tych zdań, CT jest dziwne zastosowane, a bym użył perfectum.

Kredensja jest wynoszona (taka wielka do Mszy pontyfikalnéj), a nie wyniesiona.
Zapisane
Wojna jeszcze nie jest aż tak daleko.
Ukraina będzie graniczyć z Czerkiesją, Kałmucją i Mordowją.
Strony: 1 ... 123 124 [125] 126 127 ... 150 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!