Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Marca 28, 2024, 20:54:50 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231859 wiadomości w 6626 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA
« poprzedni następny »
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 150 Drukuj
Autor Wątek: WARSZAWA  (Przeczytany 539522 razy)
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1095 dnia: Grudnia 24, 2011, 11:14:12 am »

pewnie, że trzeba podchodzić roztropnie, nikt nie postuluje by zaniedbywać rodzinę. A ciekawe jaka dziś będzie frekwencja na Pasterce u św. Klemensa o 21.45?. Wybieram się tam. Zobaczymy.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1096 dnia: Grudnia 26, 2011, 05:57:08 am »

http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/ogloszenia/109-ogoszenia-na-wita-i-nowy-2012-rok-do-trzech-kroli
Zapisane
Krusejder
aktywista
*****
Wiadomości: 6651


to the power and the glory raise your glasses high

mój blog
« Odpowiedz #1097 dnia: Grudnia 26, 2011, 10:28:30 am »

Tymczasem warto by napisać o Mszy wczorajszej, uroczystej, z diakonem i subdiakonem, którymi byli czcigodni księża diakoni znani części warszawiaków i forumowiczów. Bóg zapłać za tę niespodziankę, bo tak się o niej wyrażę :) Mam nadzieję, że dane nam będzie częściej w takich Mszach uczestniczyć, a Wam celebrować.

Pozwolę sobie zapytać znawców, czy w takiej Mszy III confiteor na głos jest obligatoryjny czy opcjonalny, bo na ile widziałem gesty kapłanów, to co najwyżej był cichy. Do tej pory nigdy nie zdarzyło mi się w kilkunastoletniej karjerze, aby III confiteor nie było we Mszy uroczystej.

No i sprawa muzyki. Chyba na dziś to najsłabsze ogniwo naszych liturgij. A wczoraj było wręcz dysonansem. Bo z jednej strony kantorzy chorałowi śpiewający bardzo fajnie, ale zupelnie nieadekwatnie do potrzeb dużej parafji. Wiele osób męczy i odpycha od liturgji ten archaiczny sposób śpiewania chorału, podczas gdy śpiewy solemneńskie współgrałyby z organistą. Sygnalizowałem już tę sprawę jakiś czas temu: http://krzyz.nazwa.pl/forum/index.php/topic,494.msg130503.html#msg130503

Dość, że łączenie organów z epigonami Marcelego Peresa jest jak ciastko z musztardą. A jeśli do tego dodamy kuriozalne zachowanie organisty, który śpiewał wczoraj po jednej linijce pieśni i kolęd, to chyba nikogo nie powinna dziwić sytuacja, że kościół św. Klemensa praktycznie milczy. Niby są kantorzy i organista a nie ma komu prowadzić śpiewu.

(Po mojej stronie wyjątkiem był pewien wierny, który nic sobie nie robił z podziałów wokalnych w Gloria czy Credo i równo jechał fałszem cały tekst ww. części stałych, a nawet znajdował czas na pstrykanie w ucho tego dziecka, które akurat przekręciło główkę w nieodpowiednią stronę)

Zapisane
zapraszam na mój blog: http://przedsoborowy.blogspot.com/ ostatni wpis z dnia 20 IX 2022
szija
uczestnik
***
Wiadomości: 107


« Odpowiedz #1098 dnia: Grudnia 26, 2011, 14:57:32 pm »

Domyślam się, że diakon Sergiusz, ale kto jeszcze?
A co do śpiewu - "nowemu" organiście się chwali, że po prostu próbuje i stale pracuje. I o ile na początku momentami było bardzo słabo (np. jedna z pierwszych mszy, kiedy dwa razy zaczynaliśmy odpowiadać "Domine hyssopo"...), to jest coraz lepiej i lepiej.
Ludzie nie śpiewają pieśni, bo często nie pamiętają słów. Już kiedyś pisałem że mi osobiście bardzo brakuje śpiewników i tablicy z numerami stron z Benona.
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1099 dnia: Grudnia 26, 2011, 15:32:01 pm »

Mam nadzieję, że kiedyś w uroczystej mszy u św. Klemensa w roli diakona i subdiakona wystąpią redemporyści z tutejszej parafii(jest tu wielu kapłanów) i że w końcu nauczą się sprawować KRR. Życzę by w nadchodzącym Roku Pańskim 2012 Duszpasterstwo Tradycji w Warszawie wzbogaciło się o nowych księży wspomagających ojca Krzysztofa w posłudze w stołecznych świątyniach
Zapisane
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1100 dnia: Stycznia 02, 2012, 08:46:47 am »

http://www.nowyruchliturgiczny.pl/2012/01/wigilia-epifanii-na-bielanach.html
Zapisane
jwk
aktywista
*****
Wiadomości: 7313


« Odpowiedz #1101 dnia: Stycznia 02, 2012, 09:27:26 am »

Domyślam się, że diakon Sergiusz, ale kto jeszcze?
Inny Diakon, subdiakonem był Pan Filip-Michał P.
Zapisane
Zamiast zajmować się całą rzeszą katolików, którzy nie chodzą w ogóle do kościoła,
Watykan uderza w tych, którzy są na Mszy świętej w każdą niedzielę.
ryszard1966
aktywista
*****
Wiadomości: 4698

« Odpowiedz #1102 dnia: Stycznia 02, 2012, 10:41:22 am »

szkoda, że diakonami i subdiakonami nie byli liczni w kościele św. Klemensa redemptoryści. Z programu nabożeństw na styczeń wynika, że msza nadal w niedzielę będzie o 14. Ale cóż w polskich warunkach nie da się zlikwidować choć jednego z licznych NOM rannych, przedpołudniowych i południowych na rzecz KRR
http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/terminarz-mszy-trydenckiej
« Ostatnia zmiana: Stycznia 02, 2012, 10:46:20 am wysłana przez ryszard1966 » Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1103 dnia: Stycznia 02, 2012, 10:46:52 am »

subdiakonem był Pan Filip-Michał P.
Świecki? :o
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1104 dnia: Stycznia 02, 2012, 10:50:59 am »

subdiakonem był Pan Filip-Michał P.
Świecki? :o

W sensie prawnym x Sergiusz dopiero od niedawna jest duchownym :)
A powaznie: ED pozwoliła, by ustanowiony akolita sprawował funkcję subdiakona.
Zapisane
Major
aktywista
*****
Wiadomości: 3721

« Odpowiedz #1105 dnia: Stycznia 02, 2012, 10:54:16 am »

A ustanowiony lektor?
Ustanowiony akolita to szafarz chyba?
Zapisane
Michał Barcikowski
*
aktywista
*
Wiadomości: 1875

« Odpowiedz #1106 dnia: Stycznia 02, 2012, 11:09:08 am »

A ustanowiony lektor?
Ustanowiony akolita to szafarz chyba?

Ustanowiony lektor nie. Za to ustanowiony lektor może śpiewać lekcję na mszy śpiewanej bez asysty wyższej.
Szafarz to nie ustanowiony akolita.
W Polsce zresztą akolitów się nie ustanawia, ale Michał Filip P. nie został ustanowiony w Polsce :)
Zapisane
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #1107 dnia: Stycznia 02, 2012, 11:57:35 am »

subdiakonem był Pan Filip-Michał P.
Świecki? :o
No w sumie gdyby był subdiakonem to wg KPK i tak bylby swieckim :)
Zapisane
porys
Moderator
aktywista
*****
Wiadomości: 2646


« Odpowiedz #1108 dnia: Stycznia 02, 2012, 12:28:00 pm »

Ale ja na serio pytałem (bez żartów i podtekstów) - czy to był świecki. No bo dla mnie napis Pan Filip-Michał P. - oznacza, ze to świecki - a nie znam się na subtelnościach warszawskich.
Zapisane
zdewirtualizować awatary
Jarod
aktywista
*****
Wiadomości: 2523


« Odpowiedz #1109 dnia: Stycznia 02, 2012, 12:49:47 pm »

Ale ja na serio pytałem (bez żartów i podtekstów) - czy to był świecki. No bo dla mnie napis Pan Filip-Michał P. - oznacza, ze to świecki - a nie znam się na subtelnościach warszawskich.
Chcesz zapytac czy ten ministrant robiący za subdiakona jest seminarzysta/klerykiem? Seminarzysta/kleryk to tez swiecki jesli nie jest diakonem.
Zapisane
Strony: 1 ... 72 73 [74] 75 76 ... 150 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Disputatio  |  Ogłoszenia lokalne  |  Metropolia warszawska  |  Wątek: WARSZAWA « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!