Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Kwietnia 30, 2024, 03:10:17 am

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
231965 wiadomości w 6630 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Relikwiowy topic.
« poprzedni następny »
Strony: [1] Drukuj
Autor Wątek: Relikwiowy topic.  (Przeczytany 2739 razy)
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« dnia: Sierpnia 30, 2010, 00:16:02 am »

Wczoraj nasunęło mi się pytanie: czy osoba świecka może mieć relikwie? A jeśli tak, to jak może je otrzymać? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
KAIBJDMB
uczestnik
***
Wiadomości: 232

« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 30, 2010, 00:20:46 am »

Może poprosić, np. jakieś zgromadzenie zakonne, które posiada relikwie. Ogólnie nie będzie problemu z ich dostaniem.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 30, 2010, 00:29:34 am »

Bóg zapłać! :)
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 30, 2010, 10:04:08 am »

Swego czasu znajomy na allegro kupił (sic!) relikwie pierwszej klasy (sic!). Generalnie, nawet w większych sanktuariach danych świętych można otrzymać relikwie drugiej klasy (np. urywki szat świętego/świętej).
Zapisane
Sigfried
aktywista
*****
Wiadomości: 698

« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 30, 2010, 10:05:59 am »

Moze, w San Giovani Rotondo mozna otrzymac fragmenty tkanin przesaczonych krwia ze stygmatow Sw.Ojca Pio. Mial tysiace rekawiczek, uzywal je jednorazowo - wiec zestaw relikwi, do pobrania przez wiernych, biorac pod uwage, ze sa to fragmenty dwoch milimetrow kwadratowych, jest ogromny.
Zapisane
Krzysztof Nowacki
adept
*
Wiadomości: 22

« Odpowiedz #5 dnia: Września 05, 2010, 08:29:12 am »

Dużo zgromadzeń rozprowadza relkiwie w obrazkach. Mam ich chyba z 30 różnych. Są to przeważnie relkiwie III klasy, choć zdarzają się i II np. kawałek sutanny bł. Jerzego Popiełuszki. Przeważnie oprawiam je w ramki (bo relikwiarze są bardzo drogie), bo są przeznaczone do kultu  , a nie do np. noszenia w portfelu. Z tymże relikwi nie wolno sprzedawać, nie wolno dawać - tak myślę -  ,,niepewnym" osobom - jeśli nie mam pewności co ta osoba z relikwią zrobi, może przecież spalić, wyrzucić...
Zapisane
vatu0
uczestnik
***
Wiadomości: 111


« Odpowiedz #6 dnia: Września 05, 2010, 19:33:36 pm »

Wczoraj nasunęło mi się pytanie: czy osoba świecka może mieć relikwie? A jeśli tak, to jak może je otrzymać? Z góry dziękuję za każdą odpowiedź :)

We Wrzoskach k. Opola mieszka pewna rodzina, która jako krewni św. Piusa X, posiada jego relikwie. Z tego co wiem dostała je z Watykanu po kanonizacji tegoż wielkiego, polskiego papieża.
Zapisane
"Zmiłuj się nade mną Boże, w łaskawości swojej"

Święty Franciszku, Apostole Azji, módl się za nami!
Święty Andrzeju Kim Tae-gon, módl się za nami
ratio
rezydent
****
Wiadomości: 488

« Odpowiedz #7 dnia: Września 06, 2010, 12:23:05 pm »

Dużo zgromadzeń rozprowadza relkiwie w obrazkach. Mam ich chyba z 30 różnych. Są to przeważnie relikwie III klasy, choć zdarzają się i II np. kawałek sutanny bł. Jerzego Popiełuszki. (...)
Relikwie 3-go stopnia ks.Jerzego Popiełuszki, gdy nie był jeszcze nawet "Sługą Bożym" oraz o.Anzelma Gądka (te relikwie były nawet rozprowadzane w świeckich wspólnotach karmelitańskich!!!) można było otrzymać już kilka lat temu. ::)
Zapisane
miserere
adept
*
Wiadomości: 30

« Odpowiedz #8 dnia: Września 06, 2010, 15:35:01 pm »

Bylem w Muzeum Narodowym w palacu bp Erazma Ciolka na ul Kanoniczej i ze zdumieniem, zobaczylem ze znajduja sie tam relikwiarze wraz z zawartoscia. Cy tka mozna robic? Czy panny wizytki nie musza wyciagnac relikwii z reliwkiwarza kiedy uzyczaja go muzeum? Co gorsza sa tam eksponaty, ktore sa wlasnoscia muzeum a zaiweraja relikwie - wg. obslugi muzeum - autentyczne. Czy tak wolno? Co na to przepisy, i zwyczaje koscielne? Do kogo sie zwrocic o ewentualna interwencje? Prosze podbijac.
Zapisane
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #9 dnia: Września 16, 2010, 23:27:17 pm »

W Skarbcu Bazyliki św. Piotra, Bazyliki Laterańskiej i św. Pawła za Murami też były wystawione relikwie (w tej ostatniej nawet specjalna "kaplica" była).
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Guldenmond
aktywista
*****
Wiadomości: 2136


« Odpowiedz #10 dnia: Września 16, 2010, 23:32:09 pm »

to samo katedry w akwizgranie czy kolonii
Zapisane
"coraz bardziej cię wciaga do tego trydenckiego ścieku"
ks. K.B.
FidelisTraditioni
aktywista
*****
Wiadomości: 1059


Mój blog
« Odpowiedz #11 dnia: Września 16, 2010, 23:36:22 pm »

Przeważnie oprawiam je w ramki (bo relikwiarze są bardzo drogie), bo są przeznaczone do kultu  , a nie do np. noszenia w portfelu.
To nie mógłbym nosić takowej np na szyi (oczywiście oprawionej) lub jakoś inaczej, ale żeby mieć ją ze sobą (w celach religijnych)?
Zapisane
"Nie może mieć Boga za Ojca ten, kto nie ma Kościoła za Matkę"
 
św. Cyprian
Strony: [1] Drukuj 
Forum Krzyż  |  Traditio  |  Katolicki punkt widzenia  |  Wątek: Relikwiowy topic. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!