Forum Krzyż
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Lipca 18, 2024, 13:33:03 pm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji
Szukaj:     Szukanie zaawansowane
www.UnaCum.pl

Centrum Informacyjne Ruchu Summorum Pontificum
232275 wiadomości w 6635 wątkach, wysłana przez 1668 użytkowników
Najnowszy użytkownik: magda11m
Strona główna Pomoc Szukaj Zaloguj się Rejestracja
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza.
« poprzedni następny »
Strony: [1] 2 3 Drukuj
Autor Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza.  (Przeczytany 7396 razy)
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« dnia: Sierpnia 25, 2010, 08:47:41 am »

Odpust_Wniebowziecia_NMP_Gdansk
Ze zdjęć może wynikać że pan Buzek jest kimś w rodzaju koncelebransa!
I znów  - jak w Krakowie - idący w procesji do ołtarza Arcybiskup zatrzymuje się, by...
oddać pokłon "cezarowi/władzy".
:/
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2010, 17:12:36 pm wysłana przez Antiquus_ordo » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #1 dnia: Sierpnia 25, 2010, 15:39:24 pm »

Prosze takich bdur nie pisac bo az sie slabo robi. Czy abp Glodz zrobil cos wbrew prawu liturgicznemu?
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2010, 17:58:04 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #2 dnia: Sierpnia 25, 2010, 16:25:29 pm »

Prosze takich bdur nie pisac bo az sie slabo robi. Czy abp Glodz zrobil cos wbrew prawu liturgicznemu?

Oczywiście, że tak!
Żaden ceremoniał nie przewiduje przywitania się z jakąkolwiek osobą indywidualnie przez biskupa udającego się w do ołtarza w celu sprawowania Najświętszej Ofiary. Zwłaszcza jest to niewłaściwe zważywszy na wyznanie Pana Buzka - sugeruje bowiem indyferentyzm religijny - nie ważne w co kto wierzy...
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2010, 17:58:31 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #3 dnia: Sierpnia 25, 2010, 16:52:48 pm »

Żaden ceremoniał nie przewiduje przywitania się z jakąkolwiek osobą indywidualnie przez biskupa udającego się w do ołtarza w celu sprawowania Najświętszej Ofiary. Zwłaszcza jest to niewłaściwe zważywszy na wyznanie Pana Buzka - sugeruje bowiem indyferentyzm religijny - nie ważne w co kto wierzy...
Odsylam do Ceremoniale Episcoporum pkt 82 i 83. Prosze poczytac i dopiero wyrazac tak radykalne opinie- majace z prawda wspolnego tyle co kon z koniakiem.
« Ostatnia zmiana: Września 01, 2010, 17:59:13 pm wysłana przez Eligiusz » Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #4 dnia: Sierpnia 25, 2010, 17:05:59 pm »

Dla porządku podaję treść tych artykułów:

Cytuj
82. Qui Republicae moderatur, si ad liturgiam ex officio venit, ab Episcopo iam parato ad portam ecclesiae excipitur, qui ei, si est catholicus, aquam benedictam pro opportunitate porrigit, eum secundum usum communem salutat, et, ad eius sinistram procedens, eum ad locum ipsi in ecclesia extra presbyterium destinatum conducit. Expleta autem celebratione eum salutat, cum discedit.

Cytuj
83. Alii magistratus, qui summam potestatem tenent in gubernio nationis, regionis aut civitatis, si moris est, ad ianuam ecclesiae excipiuntur, iuxta locorum consuetudines, ab aliquo digniore viro ecclesiastico, qui eos salutat et ad loca ipsis reservata conducit. Episcopus vero eos salutare potest dum in processione introitus ad altare accedit, et cum discedit.

W art. 82 jest mowa o samym prezydencie, natomiast w art. 83 wymienieni są inni "urzędnicy sprawujący najwyższą władzę w kraju, regionie lub mieście". Co ciekawe, prezydenta biskup (gdy oczywiście bierze on udział w liturgii oficjalnie, jako głowa państwa) wita u drzwi kościoła w szatach liturgicznych i może mu podać wodę święconą do przeżegnania się, gdy jest katolikiem, następnie prowadzi go do jego miejsca w kościele (ale poza prezbiterium), idąc po jego lewej stronie. Jeśli chodzi o tych innych urzędników, to tych biskup pozdrawia jedynie udając się do ołtarza w procesji wejścia i w czasie powrotu do zakrystii po liturgii - witać ich winien ktoś z duchowieństwa zajmujący wysokie stanowisko w Kościele (lokalnym). Co najciekawsze, w jednym i drugim przypadku powitanie może się odbywać według zwyczajów miejscowych, a więc Caeremoniale episcoporum pozostawia tutaj pewną swobodę.
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 25, 2010, 17:19:37 pm wysłana przez Nathanael » Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #5 dnia: Sierpnia 26, 2010, 15:02:15 pm »

zdjęcie jest tu


Panie Antiquus Ordo,
to nie bezedury, tylko wyraz mojej dezaprobaty.
Ze względu na osobę Przewodniczącego.
Bo jak podano wyżej, ceremoniał przewiduje...

Czy to nie byłoby piękne: abp podaje panu Buzkowi wodę święconą pod chórem?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2010, 15:06:43 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #6 dnia: Sierpnia 26, 2010, 15:05:40 pm »

Pieknie by bylo jesli bylby katolikiem.
 Pisanie o koncelbransie to raczej nie wyraz dezaprobaty ale niezrozumienia, czy raczej niewiedzy, jak widac zwyczaju zgodnego z przepisami.
Zapisane
romeck
aktywista
*****
Wiadomości: 1710


« Odpowiedz #7 dnia: Sierpnia 26, 2010, 15:08:57 pm »

Pisanie o koncelbransie to raczej nie wyraz dezaprobaty ale niezrozumienia, czy raczej niewiedzy...
???
Raczej "przerysowania", "uwypuklenia". Miałem w cudzysłowie pisać z pięcioma emotikonami plus z odnośnikiem , że rozumiem pojęcie "koncelebrans" ?!
:/

Pieknie by bylo jesli bylby katolikiem.
Rozumiem, że przed Mszą Wiernych został... wyproszony?
« Ostatnia zmiana: Sierpnia 26, 2010, 15:12:24 pm wysłana przez romeck » Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #8 dnia: Sierpnia 26, 2010, 15:13:23 pm »

Pieknie by bylo jesli bylby katolikiem.
Rozumiem, że przed Mszą Wiernych został... wyproszony?
Przed czym?
Zapisane
Marcus
aktywista
*****
Wiadomości: 715

« Odpowiedz #9 dnia: Sierpnia 26, 2010, 15:22:55 pm »

Pieknie by bylo jesli bylby katolikiem.
Rozumiem, że przed Mszą Wiernych został... wyproszony?
Przed czym?

Dobre! ;D
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #10 dnia: Sierpnia 26, 2010, 20:05:20 pm »

Dobrze, mój błąd uogólnienia. Ale.....

Czy jest to obowiązujące Ceremoniale?
Czy Pan Buzek jest prezydentem?
Czy Pan Buzek jest osobą z władz państwa, miasta lub regionu?
Czy Pan Buzek jest katolikiem?
I wreszcie - czy to przywitanie było przewidziane w ceremoniale, czy może był to spontan Arcybiskupa?

W kontekście powyższy pytań uzasadniona jest krytyka takiego zachowania.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #11 dnia: Sierpnia 26, 2010, 20:21:43 pm »

Przepisuje takowo CE z 2008 r. wydany przez Papieża Benedykta XVI, w polskim tłumaczeniu ukaże się pod koniec roku. Zdaje się, że p. Buzek jest urzędnikiem europejskim, a więc  - tak czy siak - reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej i w imieniu Polski działa. Jeśli był oficjalnie na liturgii, to nie było ŻADNYCH przeszkód, aby abp podszedł do niego i podał mu rękę (nawet, jeśli nie jest katolikiem). Tak stanowi CE.
Zapisane
SolusLupus
Gość
« Odpowiedz #12 dnia: Sierpnia 26, 2010, 20:41:54 pm »

Czy przewodniczący Parlamentu Europejskiego to członek najwyższych władz państwa, miasta lub regionu? - mam wątpliwość.
Zapisane
Nathanael
Gość
« Odpowiedz #13 dnia: Sierpnia 26, 2010, 20:51:27 pm »

Pytanie jest ważne, bo załóżmy, że do jakiejś wioski przyjeżdża jakiś europoseł, czy ktoś z UE. No i biskup wita, sołtysa, a pomija np. przewodniczącego parlamentu europejskiego. Czy byłoby to logiczne/na miejscu? Czy jednak literę prawa należy traktować i w tym przypadku dosłownie? Jeśli tak, to wtedy jest to szukanie dziury w całym :)
Zapisane
Antiquus_ordo
Gość
« Odpowiedz #14 dnia: Sierpnia 26, 2010, 20:57:25 pm »

Ceremoniale Ep. jest obowiazujace - stare podobnie traktowalo te sprawy.Nie wylicza szczebli, nie wdaje sie w szczegoly itd. Jesli przewiduje witanie sie z prezydentem czy premierem to powyzsze pytania kol Soluslupusa to czysta demagogia i nieumiejetnosc pogodzenia sie z faktem ze zwyczajnie wypalil glupstwo,. Najpierw kategorycznie stwierdzajac - bo to chyba nie jest uogolnienie-
Cytuj
Żaden ceremoniał nie przewiduje przywitania się z jakąkolwiek osobą indywidualnie przez biskupa udającego się w do ołtarza w celu sprawowania Najświętszej Ofiary.
, a teraz nagle bedzie przecedzal komara przez sito pytajac sie czy mozna soltysa, wojewode czy innego itd...
Zapisane
Strony: [1] 2 3 Drukuj 
Forum Krzyż  |  Novus Ordo  |  Kościół posoborowy  |  Wątek: Witanie urzednikow prezydentow etc w drodze do oltarza. « poprzedni następny »
 

Działa na MySQL Działa na PHP SMF 2.0.19 | SMF © 2014, Simple Machines Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS!